Skocz do zawartości

Zdjęcie
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
106 odpowiedzi w tym temacie

#21 AndRand

AndRand

Użytkownik

• PipPipPip
  • 488 postów
  • Na forum od: 03.2015
226
  • Umiejętności: 1

Napisano 26 styczeń 2020 - 23:09

To jest mniej więcej odczucie które mam. I efekt powiększa się wraz z układaniem się buta.

Co do nart to pewnie zgoda, ale już nie w tym sezonie.

Jeśli możesz się pochylić do przodu, oprzeć goleniami na butach i tak sobie zjeżdżać na jakiejś płaskiej dojazdówce to znaczy, że flex do techniki jest wystarczający.

Będziesz w stanie docisnąć kolano do stoku.

Dopiero jakbyś zaczął jeździć na czas na tyczkach móglbyś zacząć uznawać, że większym flexem da się mocniej docisnąć krawędź.

Ale to już kwestia nie "czy?" ale "jak mocno?".

• mario33 podziękował za tę wiadomość

#22 Adam WiDUCH

Adam WiDUCH

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1889 postów
  • Na forum od: 01.2015
1333
  • Umiejętności: 2
  • Rajcza

Napisano 26 styczeń 2020 - 23:12

Post z rodzaju "jest nieżle, ale może być nieźlej"... Ankietę daję na dole.

Najpierw "jak jest". Mam bardzo dobrze dobrane buty, Nordica Speedmachine FLEX 110, zarówno pod względem rozmiaru jak i dopasowania. Po dwóch sezonach są jak rękawiczki. Jak bym miał oceniać to 8,5 pkt na 10. Zresztą tu na forum opisywałem jak wybierałem i jak mi się w końcu udało. W sumie tak można by skomentować: "to czemu zawracasz ... , weź jeżdzij i nie marudź".

A więc "co jest nie tak". Niestety i waga i łydka hokeisty nie są łatwe w osprzętowieniu :D Coś co mi trochę doskwiera to szybkie 'kaloszowanie' butów. Przeciwdziałanie, czyli dopinanie klamr ma ograniczony potencjał (pomaga na krótko). Czuję, że to ogranicza mi postępy w technice. Jak dla mnie buty są chyba za miękkie... Jak czytam porady co do flexu to wszędzie jest co innego.

I teraz - "może bym zmienił na....". Biorąc pod uwagę prawie idealne dopasowanie tego 'wzorca' buta, rozważyłbym Nordica Speedmachine FLEX 130. Do rozważenia, czy 'zwykłe' czy ktoryś z tych lżejszych modeli (Carbon/Elite), to już wtórne.

Pytanie - czy to jest dobra droga ? Czy zupełnie źle myślę ? Ciśnienia na zmianę jak widać nie ma - jak będą te co są, to też będzie super :)

4. Wzrost: 168-170 cm
5. Jak długo jeździsz na nartach ? Kiedyś parę sezonów pługiem ;) po dłuższej przerwie powiedzmy, 6 sezon będzie
6. Ja się oceniasz wg skali Forum ? po opisach sądziłbym, że 6, ale biorąc pod uwagę pokorę w kontekście tu używanej skali porównawczej to 5
7. Jakie masz buty ? ( FLEX ) 110
8. Jakie masz teraz narty / na jakich już jeździłeś ? ( opisz swoje wrażenia ) Fischer Progressor F18 167 cm; ogarniam, na razie dają radę.
9. Jaki preferujesz promień skrętu, szybkość jazdy ? Lubię wąskie i szerokie zakręty. Jeżdżę raczej rekreacyjnie, wiec nie za szybko
10. Jakie lubisz trasy, w jakim kraju ? ( niebieskie, czerwone, czarne, sztruks, muldy, jazda pozatrasowa ): komfortowo czerwone; mam dość silne nogi, nie mam problemu z lodem czy ścianką; teraz głównie w kraju, bo córka lubi jedną szkółkę narciarską :lol: ale za rok już postanowione rodzinnie, że wracamy w Alpy
11. Jak lubisz jeździć, lub jak chciałbyś jeździć ? ( turystycznie, sportowo ) Raczej ścigać się nie zamierzam, chociaż czasami ciągnie do szybszej jazdy, ale bez szaleństw.
12. Jak z Twoją kondycją, ile dni w sezonie spędzasz na stoku ? Kondycja daje radę, jeżdżę sporo na łyżwach i rolkach. W sezonie jestem na stoku z 15 dni plus pare weekendów.
13. Możliwości finansowe: dam radę - chce sprzęt trwały i rozwojowy na kilka lat.

Prowadzenie dyskusji na temat sprzętu profesjonalnego ma sens jeżeli wiemy jak jeździsz. Daj proszę jakiś link....

https://www.youtube....h?v=NhUgCZ7a5TY. - Ta chwila kiedy twoje dziecko jest lepsze od ciebie - bezcenna :D   :D 

https://www.youtube....h?v=Z3k-foYDtUY.

www.eskider.pl - tyczki slalomowe

#23 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9669 postów
  • Na forum od: 09.2006
3856
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 27 styczeń 2020 - 03:11

Najpierw "jak jest". Mam bardzo dobrze dobrane buty, Nordica Speedmachine FLEX 110, zarówno pod względem rozmiaru jak i dopasowania. Po dwóch sezonach są jak rękawiczki. Jak bym miał oceniać to 8,5 pkt na 10. Zresztą tu na forum opisywałem jak wybierałem i jak mi się w końcu udało. W sumie tak można by skomentować: "to czemu zawracasz ... , weź jeżdzij i nie marudź".

A więc "co jest nie tak". Niestety i waga i łydka hokeisty nie są łatwe w osprzętowieniu :D Coś co mi trochę doskwiera to szybkie 'kaloszowanie' butów. Przeciwdziałanie, czyli dopinanie klamr ma ograniczony potencjał (pomaga na krótko). Czuję, że to ogranicza mi postępy w technice. Jak dla mnie buty są chyba za miękkie... Jak czytam porady co do flexu to wszędzie jest co innego.

I teraz - "może bym zmienił na....". Biorąc pod uwagę prawie idealne dopasowanie tego 'wzorca' buta, rozważyłbym Nordica Speedmachine FLEX 130. Do rozważenia, czy 'zwykłe' czy ktoryś z tych lżejszych modeli (Carbon/Elite), to już wtórne. 

Pytanie - czy to jest dobra droga ? Czy zupełnie źle myślę ? Ciśnienia na zmianę jak widać nie ma - jak będą te co są, to też będzie super  :)

1. K/M: M

2. Wiek: 47
3. Waga: 90-95 kg (zależy od intensywności treningów hokejowych)
5. Jak długo jeździsz na nartach ? Kiedyś parę sezonów pługiem  ;) po dłuższej przerwie powiedzmy, 6 sezon będzie
6. Ja się oceniasz wg skali Forum ? po opisach sądziłbym, że 6, ale biorąc pod uwagę pokorę w kontekście tu używanej skali porównawczej to 5
8. Jakie masz teraz narty / na jakich już jeździłeś ? ( opisz swoje wrażenia ) Fischer Progressor F18 167 cm; ogarniam, na razie dają radę.
9. Jaki preferujesz promień skrętu, szybkość jazdy ? Lubię wąskie i szerokie zakręty. Jeżdżę raczej rekreacyjnie, wiec nie za szybko
10. Jakie lubisz trasy, w jakim kraju ? ( niebieskie, czerwone, czarne, sztruks, muldy, jazda pozatrasowa ): komfortowo czerwone; mam dość silne nogi, nie mam problemu z lodem czy ścianką; teraz głównie w kraju, bo córka lubi jedną szkółkę narciarską :lol:  ale za rok już postanowione rodzinnie, że wracamy w Alpy

11. Jak lubisz jeździć, lub jak chciałbyś jeździć ? ( turystycznie, sportowo ) Raczej ścigać się nie zamierzam, chociaż czasami ciągnie do szybszej jazdy, ale bez szaleństw.
12. Jak z Twoją kondycją, ile dni w sezonie spędzasz na stoku ? Kondycja daje radę, jeżdżę sporo na łyżwach i rolkach. W sezonie jestem na stoku z 15 dni plus pare weekendów.
13. Możliwości finansowe: dam radę - chce sprzęt trwały i rozwojowy na kilka lat.

jezeli sie ratujesz dopinaniem na maxa, to znaczy, ze but do wymiany…. jak pisano - za dlugi tez...

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#24 a_senior

a_senior

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1821 postów
  • Na forum od: 10.2006
1253
  • Umiejętności: 8
  • Krakow

Napisano 27 styczeń 2020 - 06:19

Też nie rozumiem o co chodzi z kaloszowaniem. Co do sztywności. To póki jeździłem z mocnym obciążeniem języków, to but się wydawał mi też miękki. Ale gdy zgodnie z poradami przeszedłem na szukanie równowagi przód-tył i dobre stanie na całych stopach, to całkiem rzadko mam uczucie że but jest zbyt miękki. Raczej brakuje mi precyzji, wyczucia tego punktu równowagi, choć jest coraz lepiej. Może tu jest problem? Pomiędzy 110 i 130 pewnie jest różnica, tylko czy o to chodzi?

Pytałem by to podkreślić, bo to jest właśnie clue w dyskusji o flexie buta narciarskiego, o którym rzadko się wspomina. A wiem to z kursu Morgana, bo szczerze mówiąc tego wcześniej nie wiedziałem. Też miałem tendencję do obciążania języka. 

#25 CaperSKI

CaperSKI

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 545 postów
  • Na forum od: 02.2013
248
  • Wolne Miasto Gdańsk

Napisano 27 styczeń 2020 - 08:04

tak
kup sobie Raptory RS 140
one maja z tylu mozliwosci wkrecenia 3 srub
jedna sruba = flex 130
jak zkaloszuja to dokrecasz druga i masz 140 (w rzeczywistosci pewnie mniej, bo przez zkaloszowanie utracily troche flexu)
dokrecenie trzeciej daje 150
kaloszowania tez tak bardzo nie odczujesz bo maja cienki kapiec co sie tak bardzo nie kaloszuje
i koniecznie kup o numer mniejsze niz ci sie wydaje ze masz kupic

Święta prawda. Mam i polecam również z tym, że ja kupiłem półtora numeru mniejsze😁
  • Plywak podziękował za tę wiadomość

#26 Markiel

Markiel

Nowy użytkownik

• PipPip
  • 135 postów
  • Na forum od: 10.2006
127
  • Umiejętności: 5
  • Kielce

Napisano 27 styczeń 2020 - 08:29

(...)  Chyba, że kupimy tak fajną i drogą kieckę, że... bez nowych butów się obejdziemy (...)

Nie z nami te numery,  Brunner  B) . Każdy średnio doświadczony żonkoś wie, że każdy nowy ciuszek lub torebka, TO JEST DOPIERO powód do zakupu nowych, odpowiednich butów  :ph34r:

Cogito ergo ski

#27 FerraEnzo

FerraEnzo

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1429 postów
  • Na forum od: 08.2017
967
  • Umiejętności: 7
  • Kraków

Napisano 27 styczeń 2020 - 09:40

Święta prawda. Mam i polecam również z tym, że ja kupiłem półtora numeru mniejsze

Hehe ja numer mniejsze. ;) 

To jest clue dobrze dobranego buta. 

Teraz mam Raptory B4 i tylko dwie śruby wkręcone (sztywność około 120), a mógłbym jeździć w odpiętych. Ale last tam jest 93mm (!!). 

A to o czym pisze autor, zapewne wynika z za dużego buta, a objawia się po czasie bo liner się ułoży. 

• Mitek podziękował za tę wiadomość

#28 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 13719 postów
  • Na forum od: 11.2007
8486
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 27 styczeń 2020 - 10:01

A więc "co jest nie tak". Niestety i waga i łydka hokeisty nie są łatwe w osprzętowieniu :D Coś co mi trochę doskwiera to szybkie 'kaloszowanie' butów. Przeciwdziałanie, czyli dopinanie klamr ma ograniczony potencjał (pomaga na krótko). Czuję, że to ogranicza mi postępy w technice. Jak dla mnie buty są chyba za miękkie... Jak czytam porady co do flexu to wszędzie jest co innego.

Pytanie - czy to jest dobra droga ? Czy zupełnie źle myślę ? Ciśnienia na zmianę jak widać nie ma - jak będą te co są, to też będzie super  :)

1. K/M: M

2. Wiek: 47
3. Waga: 90-95 kg (zależy od intensywności treningów hokejowych)
5. Jak długo jeździsz na nartach ? Kiedyś parę sezonów pługiem  ;) po dłuższej przerwie powiedzmy, 6 sezon będzie
10. Jakie lubisz trasy, w jakim kraju ? ( niebieskie, czerwone, czarne, sztruks, muldy, jazda pozatrasowa ): komfortowo czerwone; mam dość silne nogi, nie mam problemu z lodem czy ścianką; teraz głównie w kraju, bo córka lubi jedną szkółkę narciarską :lol:  ale za rok już postanowione rodzinnie, że wracamy w Alpy

Cześć

Sytuacja, którą opisujesz jest normalna. Odczucia zmiany sztywności buta są w trakcie dnia jazdy oraz w związku ze zmianami temperatury i wilgotności to sprawa normalna. Będą one tym bardziej odczuwalne im but jest delikatniejszy. W butach sportowych jest to najmniej odczuwalne (twarde tworzywa a przede wszystkim cienki dopasowany i również twardy kapeć). Sprawę ratuje dopinanie buta ale NIE SPINANIE NA MAKSA.

No i jeszcze ważna kwestia - twardy but jest ułatwieniem a nie niezbędnością. Dobry narciarz wyważą się sam.

Pytanie czy przejście na but sportowy coś pomoże? - NIE WIEM. To zależy od tego jak jeździsz ale pamiętaj, że w bucie sportowym problemy tego typu też mieć będziesz tylko może nie tak jaskrawe.

Pozdrowienia

Pozdrowienia

#29 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 6851 postów
  • Na forum od: 02.2008
5047
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 27 styczeń 2020 - 10:15

A to o czym pisze autor, zapewne wynika z za dużego buta, a objawia się po czasie bo liner się ułoży.

Może raczej z mylnego wrażenia że cholewka ma być integralnie połączona z butem i nie uginac się wcale. Może to być właściwe na twardy i równy stok slalomowy ale nie do jazdy po wszystkim.
Teraz się narażę... ;-). Uważam, że jeśli but wymaga luzowania czy odpinania kamer na wyciagu, czy co 2 godziny, ew nawet zdejmowania buta pod groźbą niedokrwienia stopy, to znaczy że jest źle dobrany.

#30 wort

wort

Wujek Dobra Rada

• PipPipPipPipPip
  • 2332 postów
  • Na forum od: 11.2005
1004

Napisano 27 styczeń 2020 - 11:26

Uważam, że jeśli but wymaga luzowania czy odpinania kamer na wyciagu, czy co 2 godziny, ew nawet zdejmowania buta pod groźbą niedokrwienia stopy, to znaczy że jest źle dobrany.

Są różne poziomy dopasowania, tak bardzo bym nie generalizował bo znaczyłoby to, że wszyscy zawodnicy mają

źle dobrane buty. Natomiast wszelkie uszczerbki na zdrowiu stopy :lol:  świadczą o źle dopasowanym bucie, chyba, że są przejściowe albo

jest możliwość ich eliminacji.

#31 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 6851 postów
  • Na forum od: 02.2008
5047
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 27 styczeń 2020 - 11:27

Są różne poziomy dopasowania, tak bardzo bym nie generalizował bo znaczyłoby to, że wszyscy zawodnicy mają
źle dobrane buty. Natomiast wszelkie uszczerbki na zdrowiu stopy :lol: świadczą o źle dopasowanym bucie, chyba, że są przejściowe albo
jest możliwość ich eliminacji.

Zawodnicy nie pytają na skiforum czy dobrze dopasowali.... 😉😉
  • wort podziękował za tę wiadomość

#32 wort

wort

Wujek Dobra Rada

• PipPipPipPipPip
  • 2332 postów
1004

Napisano 27 styczeń 2020 - 11:34

Zawodnicy nie pytają na skiforum czy dobrze dopasowali....

he,he wiadomo, jednak aby poznać swoje preferencje względem dopasowania trzeba wypróbować owe poziomy, o których wyżej i wybrać

swój poziom komfortu.

#33 FerraEnzo

FerraEnzo

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1429 postów
967
  • Kraków

Napisano 27 styczeń 2020 - 11:37

Może raczej z mylnego wrażenia że cholewka ma być integralnie połączona z butem i nie uginac się wcale. Może to właściwe na twardy, i równy stok slalomowy ale nie do jazdy po wszystkim.
Teraz się narażę... ;-). Uważam, że jeśli but wymaga luzowania czy odpinania kamer na wyciagu, czy co 2 godziny, ew nawet zdejmowania buta pod groźbą niedokrwienia stopy, to znaczy że jest źle dobrany.

W niemal 100% się zgadzam...dlaczego "w niemal" Zaraz napiszę. 

Oczywiście, że but musi być podatny na ugięcie dlatego nie powinno przesadzać się z jego sztywnością. Z resztą większa sztywność nie załatwi problemu nietrzymania. 

W moich poprzednich, czasami (z reguły w cieplejsze dni, noga niespuchnięta itp.) nie trzymał prawy but. Problem niwelowałem mocniejszym dopinaniem klamer, ale denerwowało mnie to. U bootfittera nie byłem. 

Obecnie mam buta od tego samego producenta, ale węższego o 3mm (długość bez zmian). Problem nietrzymania prawej kostki już mnie nie dotyczy. Jak pisałem wyżej mógłbym jeździć w odpiętych klamrach. 

Co do konieczności odpinania klamer. Tutaj się nie zgadzam. taki but niekoniecznie jest źle dobrany, ale może wymagać poprawek ze strony bootfittera i/lub TTTM. 

Ja muszę luzować klamry (bez względu na pogodę, dzień itd.) z rana...mimo że pierwsze dwa zjazdy ZAWSZE jadę w odpiętych, ubieram ciepłe, delikatnie zapinam itd. 

Później zapominam, że mam buta na nodze. Przywykłem bo podobnie miałem w poprzednich i poprzednich. Możliwe, że wkładka załatwiłaby problem. 

#34 RobertK

RobertK

Podły szyderca

• PipPipPipPip
  • 1022 postów
  • Na forum od: 10.2011
693
  • Umiejętności: 4
  • Świdnica

Napisano 27 styczeń 2020 - 13:35

Może raczej z mylnego wrażenia że cholewka ma być integralnie połączona z butem i nie uginac się wcale. Może to właściwe na twardy, i równy stok slalomowy ale nie do jazdy po wszystkim.

Też mi się wydaję, że przy rozjeżdżonym stoku buty z bardzo dużym flexem nie za bardzo się sprawdzają

#35 Bacek

Bacek

Użytkownik

• PipPipPip
  • 318 postów
  • Na forum od: 12.2017
70
  • Umiejętności: 4

Napisano 27 styczeń 2020 - 13:46

Ale wtedy można poluźnić górne klamry i będzie "mniejszy" flex, przynajmniej z punktu widzenia stawu skokowego.

#36 wort

wort

Wujek Dobra Rada

• PipPipPipPipPip
  • 2332 postów
1004

Napisano 27 styczeń 2020 - 13:53

Też mi się wydaję, że przy rozjeżdżonym stoku buty z bardzo dużym flexem nie za bardzo się sprawdzają

Im bardziej nierówno, tym w bardziej miękkich butach (w granicach zdrowego rozsądku)

, jeździ się przyjemniej, buty w płaszczyźnie strzałkowej pracują jak zawieszenie samochodu.

#37 FerraEnzo

FerraEnzo

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1429 postów
967
  • Kraków

Napisano 27 styczeń 2020 - 14:07

Też to zauważyłem po przesiadce na obecne buty. Kolana i piszczele cierpią bardzo...

Ze sztywnych butów nie zrezygnuję, ale myślałem o miększej zrockerowanej narcie. 

#38 wort

wort

Wujek Dobra Rada

• PipPipPipPipPip
  • 2332 postów
1004

Napisano 27 styczeń 2020 - 14:16

Też to zauważyłem po przesiadce na obecne buty. Kolana i piszczele cierpią bardzo...

Ze sztywnych butów nie zrezygnuję, ale myślałem o miększej zrockerowanej narcie. 

Albo odkręć śrubę :lol:, masz buty wyczynowe bardzo reaktywne i precyzyjnie informujące o każdej nierówności,

jak kto lubi, ja już się z tego wyleczyłem aleś młody to się katuj :)

#39 lobo

lobo

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2015 postów
  • Na forum od: 11.2007
1146
  • Trójmiasto

Napisano 27 styczeń 2020 - 14:29

Sznurujesz botki? Ja sznuruję i używam oryginalnego BOOSTERA na elastomerach zapinanego na języku botka( pod mankietem buta ). Taka taktyka spowodowała że nie mam żadnych problemów z uciskiem kości piszczelowych. Może warto spróbować?

Pozdrawiam

Początek sezonu 09.01.2019 20 dni na nartach. 

Nie ma to jak w Gardenie!  https://youtu.be/0rRTc2geWOI  

#40 FerraEnzo

FerraEnzo

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1429 postów
967
  • Kraków

Napisano 27 styczeń 2020 - 16:44

Sznurujesz botki? Ja sznuruję i używam oryginalnego BOOSTERA na elastomerach zapinanego na języku botka( pod mankietem buta ). Taka taktyka spowodowała że nie mam żadnych problemów z uciskiem kości piszczelowych. Może warto spróbować?

Nie sznuruję botków.

Piszczele to pikuś, nie wiszę już tak na językach, ale kolana dostają trochę w kość. 

Moim zdaniem jest tak jak wort pisze, but sztywny, reaktywny to i nierówności przekazuje na nogę. Swoje też robi sztywna narta. 

@wort Nie taki już młody. :P Trochę się jeszcze pokatuje, a później zobaczymy...źle nie jest ;)