Skocz do zawartości

Nowy ośrodek narciarski w Żabnicy


Marcin33

Rekomendowane odpowiedzi

Dowiedziałem się ciekawych rzeczy. Jednak w Żabnicy powstanie duży jak nie bardzo duży ośrodek narciarski jak na Polskie warunki. Kto wie czy ilością tras nie przebije SMR. Jednak na początek będzie ich trochę mniej (w km) niż w całym Szczyrku. Właściciel jest na etapie papierologi. Planuje za 5 lat czyli w grudniu 2024 otwarcie całości na raz nie etapami. Do tego po otwarciu ma ruszyć z papierologią by w ciągu 10 lat podwoić ilość tras jednak to zależy od popularności (w założeniach ma połowę ludzi które odwiedziły Szczyrk w pierwszym roku). Plany obejmują też Skibus skomunikowany na początek z pociągami. Jak będę jechał autem zrobie zdjęcia stoku które są przeznaczone pod inwestycje. Jak będę na budowie to wrzucę też widok na jeden z przyszłych stoków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś tak ostatnio nie miałem okazji z Rajczy jechać do Żywca więc fotki nie będzie ale dla zainteresowanych - najlepsza poglądowa panorama przyszłego "nowego" ON jest z ronda na Przybędzy (rondo kończące S-1). Nie jest to lokalizacja świeża gdyż jak pewnie starzy wyjadacze pamiętają w tamtym miejscu znajdował się wyciąg narciarski wyposażony w silnik spalinowy. Sam przyszły ośrodek swoją wielkością no i powiedzmy ukształtowaniem przypomina stary SON bez Julianów, Golgoty i Cielętnika. Za M. Skrzyczne robi Prusów. Tak więc wielkość raczej nie będzie porównywalna ale pudło będzie. Bardzo korzystne położenie oraz najwyraźniej korzystny mikroklimat powoduje długotrwałe zaleganie śniegu. Właścicielem terenów jest niejaki Wojciech Gaweł - regionalny potentat w zakresie rekultywacji za środki unijne hal beskidzkich. No i właśnie pod tą legendą (podobno) poszerzył istniejące na zboczach Prusowa hale wytyczając niejako przypadkiem szereg tras narciarskich zbiegających w dolinę Żabnicy. Sprawa budowy tego ośrodka ciągnie się od ok 10 lat i końca nie widać. Tyle no powiedzmy fakty a teraz troszkę ploteczek. W. Gaweł od samego początku lansował realizację z własnych środków finansowych bez udziału "mocnych" inwestorów typu TMR. Nie mając silnego wsparcia borykał się i nadal boryka z zielonymi, decyzjami adm. dotyczącymi nielegalnej wycinki i konieczności przywrócenia do stanu pierwotnego przeprowadzonych prac ziemnych. Na dokładkę nie posiada w dolinie wystarczającej ilości gruntów na wybudowanie infrastruktury przy stokowej. Można by jeszcze wspomnieć o lokalnych układach - gmina - starostwo ale nie miejsce na to. Na chwilę obecną W. Gaweł i Józef Polok wygrali przetarg na dzierżawę SKI Zwardoń co rokuje likwidacją blokującego wjazd kontenera i uruchomieniem Dużego Rachowca. Jedno jest pewne jak tylko ruchy ta inwestycja dam znać na SF. 

W każdym bądź razie bardziej pewne jest chyba uruchomienie przez Rusinka innej małej SN (dwie kanapy) w dolinie Soły niż rychła budowa SN w Żabnicy .   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Kiedy w Szczyrku osuszali rzekę, na Żarze grali w golfa w Żabnicy było tak (27.12.2019):

attachicon.gifIMG_20191227_121403.jpg

Jak widać przyszłe trasy gotowe, uważni i pamiętający z pewnością dostrzegą nitkę starego wyciągu. Pojawiła się "pierwsza data" - 2023r  

 

W Żabnicy jeździłem w liceum.

Pamiętam, że z przystanku PKS-u, obok jakiegoś sklepu, dymało się pod górę jakieś 40 minut.

A na górze była wyrwirączka, z kluczami na sznurku.  B)

Pamiętam powrót. 5 rano, ciemno, zjazd na nartach z ciężkimi plecakami, po drodze jakieś strumyki, o czołówkach nikt nie słyszał.

A PKS o 6:15 nie przyjechał.  :D

Piękne czasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kiedy w Szczyrku osuszali rzekę, na Żarze grali w golfa w Żabnicy było tak (27.12.2019):

attachicon.gifIMG_20191227_121403.jpg

Jak widać przyszłe trasy gotowe, uważni i pamiętający z pewnością dostrzegą nitkę starego wyciągu. Pojawiła się "pierwsza data" - 2023r  

Tak, to już długo dokładnie tak wygląda. Tylko nie wiedziałem, że są tu aż tak poważne plany :D

Nie dostrzegam tej starej choć po niej śmigałem ;)

Z niecierpliwością zatem czekam na rozwój wydarzeń i życzę rychłego uruchomienia zacnego ośrodka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie taka beskidzka Białka - "tras" już w tej chwili jest wytyczonych około 9 (zależy jak liczyć, bo się krzyżują), raczej szerokich i łagodnych. Za to na północnych stokach, więc raczej pewnych śniegowo.

Na pierwszy rzut oka mi to bardziej przypomina Oscadnica-Laliky.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
45 minut temu, moruniek napisał:

Pojawiły się wycinki pod kolejne trasy, ktoś coś wie, co dalej ?

Jedna osoba z forum wie dużo o tej planowanej inwestycji która nie jest taka prosta , ale jak sam nie napisze to nie będę się odzywał .

Potencjał jest tam bardzo duży ,drugi ośrodek po Szczyrku mógłby powstać . Już wycięte jest pod kilka tras i wyciągów.

Edytowane przez Mikoski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Mikoski napisał:

Jedna osoba z forum wie dużo o tej planowanej inwestycji która nie jest taka prosta , ale jak sam nie napisze to nie będę się odzywał .

Potencjał jest tam bardzo duży ,drugi ośrodek po Szczyrku mógłby powstać . Już wycięte jest pod kilka tras i wyciągów.

Fantastyczny mikroklimat, za chwilę bardzo dobry dojazd. Same plusy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mikoski napisał:

Jedna osoba z forum wie dużo o tej planowanej inwestycji która nie jest taka prosta , ale jak sam nie napisze to nie będę się odzywał .

Potencjał jest tam bardzo duży ,drugi ośrodek po Szczyrku mógłby powstać . Już wycięte jest pod kilka tras i wyciągów.

Piszesz o @Marcos73 ? Będę go gościł w domu w sierpniu lub od lipca do sierpnia jak się sam zapowiedział😉. Spoję nalewkami, produkcji małżonki i o szczegóły wypytam. A jak dalej nie będzie chciał mówić, to pies wymusi na nim zeznania (zaliże go w zabawie). 

Edytowane przez moruniek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, moruniek napisał:

Piszesz o @Marcos73 ? Będę go gościł w domu w sierpniu lub od lipca do sierpnia jak się sam zapowiedział😉. Spoję nalewkami, produkcji małżonki i o szczegóły wypytam. A jak dalej nie będzie chciał mówić, to pies wymusi na nim zeznania (zaliże go w zabawie). 

😁😁 To nie Marek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mikoski napisał:

😁😁 To nie Marek 

Cze Damian

A dlaczemu nie ja? Akurat z tamtąd pochodzę i sporo o tej inwestycji wiem. Kolega wcześniej pisał że to taka Białka - noż to by się mocno ździwił. Bo patrząc na zdjęcia satelitarne - to tego nie widać, bo spłaszcza mocno, na tych krótszych jest chyba 300 m przewyższenia. Stoki długie jak na PL 1200-4000m. Te krótsze to nie bułka z masłem, im dłuższa tym bardziej łagodna, przewyższenie jest jednolite praktycznie na całej górce. Na zdjęciach widać jak się kończy zabudowa mieszkaniowa, ale nie dlatego że nikt tam nie chce się budować - porostu jest bardzo stromo.

pozdrawiam

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Marcos73 napisał:

Cze Damian

A dlaczemu nie ja? Akurat z tamtąd pochodzę i sporo o tej inwestycji wiem. Kolega wcześniej pisał że to taka Białka - noż to by się mocno ździwił. Bo patrząc na zdjęcia satelitarne - to tego nie widać, bo spłaszcza mocno, na tych krótszych jest chyba 300 m przewyższenia. Stoki długie jak na PL 1200-4000m. Te krótsze to nie bułka z masłem, im dłuższa tym bardziej łagodna, przewyższenie jest jednolite praktycznie na całej górce. Na zdjęciach widać jak się kończy zabudowa mieszkaniowa, ale nie dlatego że nikt tam nie chce się budować - porostu jest bardzo stromo.

pozdrawiam

Część

Znam osobę która miała zajmować się ta inwestycją od strony prawnej i ma sporą wiedzę w tym temacie.

Stoki w Żabnicy to rewelka nie musisz mi tłumaczyć 😉 ale czy coś z tego będzie ... nie wiem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Mikoski napisał:

Część

Znam osobę która miała zajmować się ta inwestycją od strony prawnej i ma sporą wiedzę w tym temacie.

Stoki w Żabnicy to rewelka nie musisz mi tłumaczyć 😉 ale czy coś z tego będzie ... nie wiem.

Damian - a mam tam taką miejscówkę że głowa boli. No nikt takiej nie ma - bo to jedyna, która się ostała. Na szczycie przy trasie.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Mikoski napisał:

Wproszę się tam do Ciebie na bank🍻🤪 chata już skończona?

Pozdro 

Cze

W toku, póki co to ogrodzenie robią, wjazd, kanalizacja ciągnięta będzie od sąsiada (przy okazji wymiany płotu - 2 metry jest), prąd zgłoszony i czekam.

W tym roku jeszcze plantowanie całej działki i fundamenty - koniec. Ale ja mam w Milówce - choć do na ten stok to spokojnie jakąś terenówką bym dojechał, bo jest "droga" przez las, a w zimie skuterem. Tamta miejscówka to kumpla, ale mówię Ci - PETARDA. Wychodzisz z Chaty i jesteś nieomal na szczycie stoku - nawet nie trzeba podchodzić, wyjeżdżasz na stok, a po szusowaniu dojeżdżasz do chaty. Gorzej aby się tam dostać. Ale jakby stanęło krzesło - to z tobołami na nartach dojedziesz.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Marcos73 napisał:

Cze

W toku, póki co to ogrodzenie robią, wjazd, kanalizacja ciągnięta będzie od sąsiada (przy okazji wymiany płotu - 2 metry jest), prąd zgłoszony i czekam.

W tym roku jeszcze plantowanie całej działki i fundamenty - koniec. Ale ja mam w Milówce - choć do na ten stok to spokojnie jakąś terenówką bym dojechał, bo jest "droga" przez las, a w zimie skuterem. Tamta miejscówka to kumpla, ale mówię Ci - PETARDA. Wychodzisz z Chaty i jesteś nieomal na szczycie stoku - nawet nie trzeba podchodzić, wyjeżdżasz na stok, a po szusowaniu dojeżdżasz do chaty. Gorzej aby się tam dostać. Ale jakby stanęło krzesło - to z tobołami na nartach dojedziesz.

pozdrawiam

Cześć

Chętnie podłączę się z małą gastronomią. Mam dobrego kucharza...

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

Chętnie podłączę się z małą gastronomią. Mam dobrego kucharza...

Pozdro

Etam Mitek - mało miejsca - tylko 16 arów - ja planuję domek (może 2 a nawet 3) bar wspólny i piwo - się nie zepsuje, zawsze gotowe i mało miejsca zajmuje. Grill co najwyżej - smażenie czegokolwiek we własnym zakresie.

pozdrawiam

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...