Skocz do zawartości

Prognoza Pogody


Marcin33

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,6tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Jestesmy po kolejnym tornadzie. Kolejne burze które mogą przynieść tornada najprawdopodobniej na przełomie miesiaca i w pierwszej dekadzie czerwca. Problemy będą jednak stanowić opady deszczu. Już jest źle. Końca tak naprawdę nie widać będą tylko krótkie przerwy. Cóż po ekstremalnie suchym roku przychodzi przeciwieństwo. Trzymajcie się ciepło. Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak przewidujesz miesiące wakacyjne? ciepłe i suche czy raczej deszczowe i zimne tak jak teraz?

Lukne za 2 tygodnie jak to wygląda obecnie. Będę miał wiecej czasu. Niestety zaczyna się pomału czarny scenariusz spełniać. Powódz. U mnie obecnie brakuje 5 cm by rzeka wylała z koryta. Jutro dzień przerwy jeśli chodzi o opady więc troche ulgi będzie na chwilę. Niestety dalej wygląda to fatalnie według obecnych rozdań modeli. d8ff741f236d6d1ca7a0cd2089af89b0.jpg Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie ile śniegu spadnie w Alpach. Tam to zima będzie do zimy i to nie tylko na lodowcach. W Tatrach raki będą potrzebne nawet w lipcu. Co tu gadam. Rok temu byłem w Tatrach na początku lipca i raki oraz pełny ubiór zimowy to była podstawa. Na Orlej Perci śniegu pod dostatkiem mróz do tego przechodziły śnieżyce a mieliśmy bardzo CIEPŁE lato. W tym roku śnieg w Tatrach będzie do zimy.


Na początek wiadomość z Alp:
 

Sześć metrów śniegu na Zugspitze, po raz pierwszy w maju od 20 lat


Wiadomości  Wczoraj, 22 maja (15:15)

Na najwyższym szczycie górskim Niemiec - Zugspitze w Alpach Bawarskich - po raz pierwszy od 20 lat pokrywa śnieżna ma w maju sześć metrów grubości. Wykazał to dokonany w środę pomiar - poinformowała Niemiecka Służba Meteorologiczna.
 

00083T66TMOLULC1-C122-F4.jpg
Zugspitze

Poprzednio sześć metrów śniegu w maju zanotowano na Zugspitze w 1999 roku. Dokładnie było to 23 maja, a pokrywa śnieżna miała sześć metrów i 10 centymetrów.
Prognozy na najbliższe dni nie przewidują w rejonie Zugspitze kolejnych opadów śniegu.
W kwietniu padł absolutny rekord grubości pokrywy śnieżnej na tym najwyższym szczycie Niemiec - 7,80 metra.

- https://pogoda.inter...d-2,nId,3004339
 
A przy okazji trochę aktualności pogodowych z kraju:
 

Trąba powietrzna niedaleko Lublina

Wiadomości  Wtorek, 21 maja (14:06) Aktualizacja: Wtorek, 21 maja (15:34)

Przez gminę Wojciechów niedaleko Lublina przeszła trąba powietrzna. "W wyniku żywiołu ucierpiały 42 gospodarstwa, uszkodzonych jest 120 budynków, jedna osoba lekko ranna" - poinformował na Twitterze Marek Wieczerzak, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.

- https://pogoda.inter...ina,nId,3002493
 
W Krakowie już zalane bulwary wiślane:
 

RCB: stan alarmowy przekroczony na 28 wodowskazach w dorzeczach Wisły i Odry

Poziom wody przekroczył stan alarmowy na 26 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i dwóch w dorzeczy Odry - poinformowało w czwartek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Stan ostrzegawczy jest przekroczony w dorzeczu Wisły na 53 stacjach, a w dorzeczu Odry na 23 stacjach.
Wezbrania na rzekach występują głównie na południu Polski, gdzie z powodu intensywnego deszczu od środy dochodzi do podtopień.
Stan alarmowy nie jest jednoznaczny z sytuacją powodziową, jednak informuje o takim zagrożeniu. Według IMGW jeszcze w czwartek można się spodziewać dalszego wzrostu poziomu wód.

- https://fakty.interi...sce,nId,3005937

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wieczora nakapane ok pół wiadra wody.... czyli więcej niż 100mm ( 100l/m2!!!! w 12 godzin) deszczu. Co to znaczy dla dorzecza Wisły nietrudno sobie wyobrazić..... Wyjazd drogą przez las przypomina jazdę potokiem pod prąd... obeszlo się bez strat -toczone przez wodę kamienie nie byly zbyt duze i miescily sie pod autem....... ;-) https://youtu.be/lENpeX8B3jA Nad Wisłą. Tu jeszcze spoko- do 2m poniżej wałów. Ale im niżej tym gorzej. W Skoczowie woda już blisko korony ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się że najgorsze za nami jednak ja uważam że najgorsze przed nami. Na początku tygodnia najprawdopodobniej dotrze do nas niż z południa z opadami tu pewne modele pokazują nawet ponad 150 mm deszczu. Najwięcej deszczu ma spaść w dorzeczu Wisły. Szczególnie Beskidy, Tatry i Pieniny. Biorąc pod uwagę że ziemia już wody nie przyjmuje do tego śnieg w górach który się topi może być źle bardzo źle. Obecnie fala kulminacyjna jest za Krakowem następna może się utworzyć na początku tygodnia i z tego co widzę może nie być ostatnią. Sytuacja meteo jest identyczna jak w 2010 roku. Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka. Darmowe modele od 19 h nie pokazują aktualizacji. Jest totalny "rozpiersuch" jeśli chodzi o prognozy. Mają problem z niżem z południa. Niestety powódz przewidział Marcin z "zadupia"za to IMGW przewidziała NIC. Szkoda że ich wypłaty są sfinansowane z mojej kasy. Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz gorsze te prognozy. Bardzo zimne powietrze które może spłynąć do Polski w weekend i dac nam zimę w górach i terenach podgórskich oraz opady deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej na nizinach może popłynąć aż do basenu morza Śródziemnego. To da możliwość utworzenia się nizów z bardzo dużą ilością wody. Niestety mogą kierować się prosto na Polskę a to w połączeniu z obecnymi opadami jest przepis na powódź jak w 2010 roku. Oczywiście to wstępne zarysy i niże mogą przejść na południe i wschód od Polski jednak miejcie na uwadze że powstają dogodne warunki do opadów które mogą wywołać powódź ogólnokrajową więc warto bez paniki ale pomyśleć np. czy odwodnienia ostatni raz czyściliśmy podczas ostatniej powodzi i są już kilka lat zapomniane. Oczywiście to jest narazie wzór pogodowy bardzo podobny ale wiele może jeszcze się zmienić jednak niepokojące jest to że jest spore prawdopodobieństwo jego sprawdzenia.

 

Nie ukrywam, że z czasem zacząłem oswajać się z myślą, że tym razem się pomyliłeś, ale jak dzisiaj widzimy, Twoja prognoza - co prawda z pewnym opóźnieniem - ale jednak się spełniła!

Zobaczymy, co będzie w przyszłym tygodniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps jak się chałupy w terenach zalewowych stawia to trzeba się liczyć z tym iż w piwnicy będzie mokro.

 

5d3b230e0e88.jpg

 

Na zdjęciu to nie są tereny zalewowe, tylko zalana jedna z ulic w administracyjnych granicach Krakowa, w dodatku bardzo odległa od Wisły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To faktycznie godny uwagi wyczyn żeby "przewidzieć" okno pogodowe, jeśli już od dwóch dni mówi się o nim nawet w telewizyjnych prognozach pogody  :lol:

Jak telewizja to rarbg i jakiś fajny film a jak pogoda to tak zwykła obserwacja tego co się wokół dzieje a nie dzieje się nic nadzwyczajnego ot takie zwykłe życie wieśniaka z miasta -  jak wyłączą prąd to wyłączą jak idzie woda no to idzie  jak się poli to się w kupę zbiera i woda naprzód tyle. Marcin lubi uprawiać pogodowy terror a ja nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z chwili sprawdziłem najnowsze wyliczenia modeli. Nie wiadomo czy się cieszyć czy jednak nie. Opady nie będę na tyle intensywne by doprowadzić do wiekszej powodzi ale już podtopienia będą. Jeszcze do soboty jak to pokazywały modele niż z południa miał wejść nad Beskidy Tatry i Pieniny do tego wyż miał go zatrzymać i front miał zafalować nad południem. Można powiedzieć uf ale czy na lepsze się zmieniło?? Niż wejdzie nad Dolny Śląsk w nocy. Na południu będą ulewy ale będzie się szybko przemieszczał pchany klinem wyżowym w stronę zatoki gdańskiej. Jednak od Górnego Śląska po Podkarpacie powstaną idelne warunki do potężnych burz. Będą się przemieszczać na północ wzdłuż niżu. Opady w niżu od 20 do 50 mm czyli jakiegoś wiekszego zagrożenia nie będzie. Jednak burze już będą bardzo potężne. Opady rzędu 50 mm w ciągu jednej burzy do tego możliwość wygenerowania od 2 do 5 superkomórek. Na wschodzie kolejne tornada. Co lepsze nie wiem ale zapewne przed nami ciężki czas w pogodzie. Jednak już pojawia się światło w tunelu. Powinna nastąpić na przełomie miesiąca przebudowa pola barycznego i w końcu zakończyć spływ zimnych mas powietrza nad Morze Śródziemne. To odetnie nas od nizów z południa i po 5 czerwca da pierwszy upał. Burze nie powinny być wtedy vstraszne gdyż zimne powietrze z arktyki powinno zostać tam gdzie jego miejsce. Tym optymistycznym akcentem kończę i do zobaczenia w Zbąszynku. Tam będę miał więcej czasu to napiszę coś więcej o wakacjach. Wstępnie lipiec powinien być w tym roku najlepszym wakacyjnym miesiącem. Czy wróci blokada która doprowadziła do powodzi i za chwilę do podtopień? Nie powinna do sierpnia. To tak wstępnie. Pozdrawiam. P.S. Jeśli ktoś lubi góry zapraszam na kanał https://www.youtube....7_23KlTMFEKlMlA Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W maju niezwykle rzadki obrazek a w tym roku pogobny jest poraz trzeci jednak tym razem obszar burz najwiekszy Dołączona grafika Kolor pomarańczowy: Burze w tym obszarze charakteryzować się będą umiarkowaną siłą – lokalnie mogą być one gwałtowne, jednak nie powinny tworzyć długotrwałych układów. Niewykluczone jest powstawanie superkomórek, które to, zwłaszcza w obszarze wzdłuż frontu (co będzie opisywane podczas relacji) mogą wytwarzać chmury stropowe – niewykluczone jest pojawienie się trąby powietrznej. Start burz przewidywany jest już na godziny przedpołudniowe zwłaszcza w południowej części obszaru. Kolor czerwony: W tym obszarze szanse na powstanie burz są zdecydowanie najwyższe. Spodziewamy się również gwałtowniejszych zjawisk podczas przechodzenia burz. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo powstawania superkomórek burzowych, a także utworzenia się formacji burzowej o zasięgu mezoskalowym. Istnieje również szansa na powstanie trąby powietrznej. Prognozujemy obfite opady deszczu, możliwe bardzo silne podmuchy wiatru mogące powodować szkody oraz niewykluczone są opady większego gradu. Uważajcie na siebie. Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fala wezbraniowa na Wiśle przepływa przez Warszawę.

Pod wodą jest już cała plaża Poniatówka, betonowe schody na lewym brzegu, podtapiane są bulwary wiślane. Przez Warszawę przepływa fala wezbraniowa na Wiśle. Poziom wody ma osiągnąć około sześciu metrów. Bulwary są zamknięte, a bezpieczeństwa na brzegu i na rzece pilnują służby miejskie i państwowe.

 

11ed1c458bad.jpg

 

c5cadf3a44e4.jpg

 

b806fe6e3b8f.jpg

 

- https://wiadomosci.o...zdjecia/9h7wrs8

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieuzasadniona panika.

Pozdrowienia

Cześć

Dzisiaj obserwowałem stan wody jadąc do pracy. Z prawej strony oparł się o wał. Z lewej - po południu zobaczę. Piękna siła natury przez rzekę w takim stanie przemawia. Biedna woda trochę śmiecia zbierze. Policjanci marzną bez sensu na mostach.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam 50 metrów od brzegu rzeki Wisły. Obecnie rzeka po przejściu przez "Gorset Warszawski" znajduje się w zasadzie w swoim korycie. 

 

.....

Cześć

Dzisiaj jeździłem po mieście na rowerze w tym cały lewy brzeg wzdłuż Wisły. Zamknięcie bulwarów było klasycznym ruchem zapobiegawczym - lepiej zamknąć niż wyławiać z Wisły pijanych. Zagrożenia zero ale siły zaangażowane spore. Ludzie i tak sobie spacerują albo jeżdżą na rowerach, choć z racji deszczowej pogody niewiele osób - i niech tak będzie jak najdłużej. ;)

Pozdrowienia

PS Swoją drogą Moruniek zdjęcia zaprezentowane prze niejakiego Chrisa to klasyczny przykład solidnej manipulacji. Jakbym tu nie mieszkał też bym się nabrał, że Warszawa prawie już pod wodą. I tego typu manipulacja nami teraz rządzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...