Skocz do zawartości

Podstawy techniki sportowej


Marek O

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 328
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

 

Natomiast frapuje mnie inne twoje stwierdzenie i to regularnie się pokazujące w twoich postach "wewnętrzna nie jest cofnięta". Mógłbyś to bardziej uściślić.  

Jasne! U wielu narciarzy wewnętrzna często wyprzedza zewnętrzną. Chyba nawet Marek pisał to w kontekście Twojej jazdy, ja również mam ten problem dlatego tyle uwagi poświęcam temu tematowi.

Wysuwając nogę do przodu staje się na niej, trudniej ją położyć na krawędzi, jedzie się na tyłach. Do tego dochodzi rotacja w biodrze bo chcesz zejść niżej ale wysunięta noga wewnętrzna Cię blokuje (tzw hip dump). Jest to szereg, powiązanych ze sobą błędów.

Zobacz sobie na posta 97 i pierwszy filmik. Nie mówię, żeby tak robić zawsze, ale jako ćwiczenia czy ruch korekcyjny na pewno! Stoisz na dolnej i podnosisz górną, w powietrzu na krawędź i pod siebie.

Spójrz jak poniższy narciarz ma mocno cofnięte stopy

Źródło zdjęcia skionline.pl, fot. P.Klimek.

Kolejny raz zaznaczam, nie jestem ekspertem ani trenerem. Wszystko o czym pisze to moje obserwacje, jeśli gdzieś się mylę proszę o korektę żeby czytających nie wprowadzać w błąd; ale że tak nieskromnie napiszę...mam 99,9% pewność, że dobrze rozpoznałem temat.

 

@edit - żeby nie rozpętać piekła. Pisząc o wysuwaniu mam na myśli opisane wyżej błędy, a nie wysunięcie spowodowane głębokością skrętu i jego mechaniką. Jak np. córka wort'a. Tam jest wszystko ok mimo, że narta wewnętrzna wyprzedza zewnętrzną. Najlepiej ocenić to po pochyleniu piszczela (ankle angle).

Pozdr

Załączone miniatury

  • aaaaa.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem w opisie ostatniego filmu nazwisko Dendys. Grzegorza kiedyś spotkałem i wiem co potrafi.

Napisz w jakim stroju Ty jeździłeś, nie ma co się chować za innymi.

 

Z Grzegorzem wspónie jeździliśmy od końca lat 90 tych do no skończyliśmy swoją przygodę na początku 2000 wieku! Przyznają że to ja głównie stoję za kamerą,  Grzegorz Dendys wraz z bratem Zbyszkiem jeżdżą. I chwała im z to bo to dobrze robią Gościu z kamerą też się przewija na filmie jednk główną robotę robił wieczorem przed komputerem, patrząc i dyskutując co by tu jeszcze zrobić. Ot działka nauczyciela. I o to mi tutaj chodzi. Zaczęliście od Pana Marka, to wyjaśniłem że Marek jestem. Ostatnio odbiło mi się Królem co to i nagi. Z razu to pytam się Was o co tu kuwa chodzi. Jeżdzę na nartach, dziele się z Wami uwagami i żadnym Panem czy Królem bywanie mi nie w głowie.

 

Jeżeli jesteście mundrzejsi to chwała Wam za to

 

Jak chcecie rozsądnie pogadać, to dalej tu jestem..

 

Pozdr MO


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że się mylisz, dobrze policzmy więc ile skrętów jest z wykroczną a ile bez:

 

Powtórzę setny raz, nie chodzi o wysunięcie nogi wynikające z głębokości i agresywności skrętu. Jak tak mocno wkładasz biodro, jednocześnie naciskając dolną to wewnętrzna musi wyprzedzić. Anatomia i tak będzie zawsze i na każdym przejeździe czy to amatora czy zawodnika PŚ zauważysz ten element.

Ale taka jazda jak poniżej już poprawna nie jest i choćbyście mnie kroili i sypali solą nie dam sobie wmówić inaczej.

 

 

Marku ja bardzo cenię Twoje celne uwagi, nie ma się co denerwować. A na dobrą sprawę jesteś pierwszą osobą na forach, która zwraca uwagę na oczywiste kwestie i w jasny sposób instruuje (bez brania za to pieniędzy) jak je poprawić. Na Twojej stronie nie znalazłem nic o planowanych treningach, jeśli będziesz coś organizował to z chęcią się zjawię.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno rozmawiamy o jeździe sportowej a nie o tramwajarstwie :D

 

Powtórzę setny raz, nie chodzi o wysunięcie nogi wynikające z głębokości i agresywności skrętu. Jak tak mocno wkładasz biodro, jednocześnie naciskając dolną to wewnętrzna musi wyprzedzić. Anatomia i tak będzie zawsze i na każdym przejeździe czy to amatora czy zawodnika PŚ zauważysz ten element.

Ale taka jazda jak poniżej już poprawna nie jest i choćbyście mnie kroili i sypali solą nie dam sobie wmówić inaczej.

 

 

 

 

O co ta sprzeczka? o co sie klocicie?

Nie mam za co cie kroic bo nie napisales dlaczego ta jazda nie jest poprawna.

Wysuwa tu(caly temat) ktos  noge do przodu? pokazcie mi go to bede kroil i solil tez.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek O

 

Taka uwaga, jak Cię poniosą emocje do których tak często się odwołujesz, napisz posta potem go wykasuj, ja tak robię i mam coraz lepsze wyniki :)

 

Pozdr.

 

Teraz pośmiejemy się z HIrschera  ;) skręt to mu się udał  :D(fotka z filmiku wyżej)

 

Masz rację. Ja to chyba trochę w gorącej wodzie kompany

 

Pozdr MO


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno rozmawiamy o jeździe sportowej a nie o tramwajarstwie :D  :D  :D

Ale żeby zacząć jeździć sportowo trzeba oczywiste błędy wyeliminować, czyż nie ? Instruktorowi to trzeba tłumaczyć ? Najgorsze jest to, że sam popełniasz ten błąd a twierdzisz, że wszystko ok. Nie odróżniasz ułożenia nart wynikającego z anatomii od błędnej inicjacji skrętu.

 

Fredowski napisałem kilka postów wyżej i już kilka razy w tym wątku dlaczego uważam, że wysunięcie nogi do przodu jest błędem i jak wpływa na jazdę. Wystarczy przeczytać.

M.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pytane zielonego -  to o wysuniecie wynikające z czego Ci chodzi?

 

Ćwiczenie na sucho: stań bokiem na schodach tak, żebyś miał każdą stopę na innym stopniu. Do tego stań jeszcze tak, żeby podudzia (piszczele) były do siebie równoległe w płaszczyźnie strzałkowej i wtedy będziesz wiedział o co chodzi.

Pozdrawiam.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pytane zielonego -  to o wysuniecie wynikające z czego Ci chodzi?

Ze złej inicjacji. Zamiast położyć nartę na krawędź osoby popełniające opisywany błąd wysuwają ją do przodu, przez co nie są w stanie jej zakrawędziować, opierają na niej swój ciężar i chcąc zejść niżej wkładają biodro, jeżdżą zblokowani.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że prezentowana przez ciebie teoria jest błędna. Proponuję ćwiczenie z schodami - zwróć uwagę jakie naprężenia (na sucho) pojawiają się w górnej stopie - nieuchronnie prowadzą do podnoszenia pięty, wręcz uniemożliwiają antycypację. W momencie próby "włożenia" biodra automatycznie powodują rotację odstokową - wszystko znika w momencie niewielkiej wykrocznej.

Cześć
Dokładnie tak jak piszesz podnoszenie pięty!! Nie da się zrobić głębokiego skrętu nie wysuwając stopy! I tak samo nie da się w tym skręcie rozłożyć ciężaru 50/50 to tylko czysta teoria można tylko próbować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że prezentowana przez ciebie teoria jest błędna. Proponuję ćwiczenie z schodami - zwróć uwagę jakie naprężenia (na sucho) pojawiają się w górnej stopie - nieuchronnie prowadzą do podnoszenia pięty, wręcz uniemożliwiają antycypację. W momencie próby "włożenia" biodra automatycznie powodują rotację odstokową - wszystko znika w momencie niewielkiej wykrocznej.

Przecież Ferra o tym pisał. Wysunięcie ma być, ale wynikające tylko i wyłącznie z anatomii i geometrii. Piszczele mają być równoległe w płaszczyźnie strzałkowej Każde nadmierne wysunięcie, które nie jest skutkiem czynników wspomnianych przeze mnie wcześniej jest błędem i tą równoległość kasuje. Ten błąd często nazywa się pedałowaniem. Takie przesadne przekładanie nóg przód tył przy zmianie krawędzi i ta w niebieskim kilka skrętów tak robiła.

Pozdrawiam.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Miałem się nie odzywać bo sportowo na nartach to przejechałem może ze 20 razy jakiś GS i się na tym zupełnie nie znam ale:
1. Sprawa nadmiernego wysunięcia nogi wewnętrznej, pedałowania (to zupełnie co innego!) itd. to są podstawy techniki narciarskiej w ogóle omawiane nawet na tym forum dziesiątki razy. Macie okazje pogadać z kimś kto się zna więc warto z tego skorzystać a nie wałkować oczywistości. Ferrari zaczął od innego problemu związanego z noga wewnętrzną bardziej dotyczącego jazdy sportowej i warto go kontynuować.

2. Mój syn trenuje wyczynowo pewną dyscyplinę sportową już ponad 10 lat, ma sporo osiągnięć w sporcie dziecięcym i młodzieżowym, łącznie z dwukrotnym Mistrzostwem Europy, obecnie jest członkiem ścisłej kadry narodowej, aktualnym medalistą mistrzostw polski. Pierwszy raz słyszałem jak wypowiadał pewne zarzuty pod kątem jednego ze swoich trenerów 2 lata temu - gdy sam już czasami prowadził zajęcia i przygotowywał się do egzaminu mistrzowskiego. 

3. Jazda sportowa zakłada znakomitą bazę - czyli nienaganną technikę - na której to podstawie pracujemy dopiero nad własnym stylem zawodnika itd. Oczywiście imitacja jazdy sportowej może być też środkiem dydaktycznym w narciarstwie amatorskim. Nie mylmy tych dwóch nurtów.

Pozdrowienia


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że prezentowana przez ciebie teoria jest błędna. Proponuję ćwiczenie z schodami - zwróć uwagę jakie naprężenia (na sucho) pojawiają się w górnej stopie - nieuchronnie prowadzą do podnoszenia pięty, wręcz uniemożliwiają antycypację. W momencie próby "włożenia" biodra automatycznie powodują rotację odstokową - wszystko znika w momencie niewielkiej wykrocznej.

Stojąc wyprostowanym na schodach, racja. Próba zrównania piszczeli, kończy się tym że podnosisz piętę (ale to też jest do wytrenowania, polecam na yt ankles flexion).

A teraz stań na tych schodach i oprzyj się o ścianę tak jak do skrętu, oddziel w pasie tułów od nóg i cały ciężar na dolnej, cofnij delikatnie nogę wewnętrzną pod siebie i połóż ją na mały palec. Noga dolna jest długa, a górna krótka (flexed). Przy Twojej próbie rotacja odstokowa wynika z tego, że na niej stoisz i nie ma żadnej siły która pozwalałaby Ci zachować równowagę. dlatego wkładając biodro kierujesz nogę a w szczególności kolano w kierunki nogi zewnętrznej ratując się przed upadkiem. Na stoku będzie Cię trzymać siła odśrodkowa a stał będziesz na dolnej. Dalej będę bronił swojej teorii, jak Rejtan.

Pozdr


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego neguję cofanie a popieram bądź anatomiczne bądź wynikające z konieczności wysuwanie. W prezentowanym przez Ferra filmie widać to doskonale.

Chodziło mi dokładnie o to o czym pisze olioli. Jak spojrzymy na zawodników to nawet jeśli anatomia i geometria sprawiają, że noga wew. jest wysunięta to i tak stopa tej nogi jest pod zawodnikiem, piszczel w płaszczyźnie strzałkowej (jak to ładnie nazwał olioli) jest pochylony do przodu, tak mocno że kolano znajduje się nad palcami stopy.

Na drugim biegunie masz pedałowanie, podczas którego piszczel jest pod kątem prostym do stopy / narty. O ten błąd mi chodzi a występuje on w momencie inicjacji skrętu.

Fajnie opisane jest to tutaj http://www.effective.../Topic/Tip_lead

 

Shuffling the inside ski forward was often taught for a while as a way to easily initiate the turns - it makes it easy to change edges and drag the body inside the turn... but it generally has a nasty effect of inducing hip dump and interferes with carving and edging.

Tłum. Wysuwanie wewnętrznej narty przez wiele lat było nauczane w celu łatwiejszego zainicjowania skrętu. Wysunięcie ułatwia zmianę krawędzi i "wciąga" ciało do środka skrętu, ale generalnie wypacza technikę m.in poprzez złamanie w biodrze (hip dump)* zaburza również poprawną jazdę carvingową i krawędziowane.

 

Some tip lead develops naturally throughout the turn and in racing, Slalom specifically, it may be a tactical choice, but in general, shuffling the skis on purpose is not common in performance skiing. Managing tip lead generally requires attention and work on developing inside ski management skills.

Tłum. W niektórych przypadkach wysunięcie nogi wewnętrznej występuje w sposób naturalny podczas skrętu oraz jazdy sportowej. Zwłaszcza w slalomie, może to być wybór taktyczny, ale celowe pedałowanie nie jest częste w narciarstwie sportowym / wyczynowym.

 

*hip dump http://cdn.razie.com...e/hip-dump.jpeg

 

Mitku

ad 1. Tak dyskusja zaczęła się od V'łki.

ad 2. Też o tym ostatnio myślałem. Nie chciałbym, żeby ktokolwiek na tym forum pomyślał, że uważam się za mądrzejszego od trenerów. Mam jedynie problem z tym, że kazano mi jeździć na bramkach (celowo trener namawiał na rezygnację z jazdy zadaniowej na rzecz bramek) mając tak duże braki. Sam wielokrotnie (zawsze) piszesz - BAZA!! Ja tej bazy nie mam, czy nie jest tak, że jazda na tykach która jest niepoprawna technicznie tylko pogłębia obecne braki ?

ad 3. Jw. Jak będę w stanie pojechać swobodnie na stoku w sposób poprawny technicznie, to wrócę do bramek.

 

A co do sprzeczki dotyczącej roli górnej narty, całą wiedzę teoretyczną spróbuję w nadchodzącym sezonie wdrożyć w praktyce...jeśli moja jazda się nie poprawi to odszczekam na forum i przeproszę wszystkich których wprowadziłem w błąd.

 

M.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja bym tym zdjęciem się za bardzo nie posiłkował - jest wyciągnięte z kontekstu

 


Zdjęcie pochodzi z 15 sekundy filmu w mojej stopce. Możecie sobie zobaczyć kontekst ale chyba większość z waszych  stwierdzeń pasuje do tej sytuacji.

Jest brak panowania nad prędkością, jest próba zmniejszenia promienia na wewnętrznej  ale jednocześnie podpieranie się i lekki uślizg piętek. 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo sam ten sufit przykręcałeś wczoraj :D  i się trochę wkurzyłeś ;) ja tak czasami mam :) Ps.mam nadzieję że dałeś rady.Pozdrawiam

Czy dałem rady,,, cały czas daję rady i im dłużej żyję tym bardziej wiem że sam daję sobie rade. i chyba o to w tym wszystkim chodzi co byśmy sobie dawali rade..

 

Pozd MO


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Miałem się nie odzywać bo sportowo na nartach to przejechałem może ze 20 razy jakiś GS i się na tym zupełnie nie znam ale:
1. Sprawa nadmiernego wysunięcia nogi wewnętrznej, pedałowania (to zupełnie co innego!) itd. to są podstawy techniki narciarskiej w ogóle omawiane nawet na tym forum dziesiątki razy. Macie okazje pogadać z kimś kto się zna więc warto z tego skorzystać a nie wałkować oczywistości. Ferrari zaczął od innego problemu związanego z noga wewnętrzną bardziej dotyczącego jazdy sportowej i warto go kontynuować.

2. Mój syn trenuje wyczynowo pewną dyscyplinę sportową już ponad 10 lat, ma sporo osiągnięć w sporcie dziecięcym i młodzieżowym, łącznie z dwukrotnym Mistrzostwem Europy, obecnie jest członkiem ścisłej kadry narodowej, aktualnym medalistą mistrzostw polski. Pierwszy raz słyszałem jak wypowiadał pewne zarzuty pod kątem jednego ze swoich trenerów 2 lata temu - gdy sam już czasami prowadził zajęcia i przygotowywał się do egzaminu mistrzowskiego. 

3. Jazda sportowa zakłada znakomitą bazę - czyli nienaganną technikę - na której to podstawie pracujemy dopiero nad własnym stylem zawodnika itd. Oczywiście imitacja jazdy sportowej może być też środkiem dydaktycznym w narciarstwie amatorskim. Nie mylmy tych dwóch nurtów.

Pozdrowienia

 

Oczywiście - nie słuchajcie swoich trenerów w ślepy nie podważalny sposób. Ja sam często wprowadzam zmyłki na warsztatach i mówię jakąś totalną brednie i obserwuje kto mnie w ogóle słucha ze zrozumieniem.Są tacy co od razu się uśmieją, ale są i tacy co głęboko w to uwierzą

 

Trenerzy trenerami  a wy miejcie swoją mądrość co do swoich odczuć.

 

Pozdr MO


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku O, ja niestety wszystko muszę chwytać niejako "intuicyjnie" (poczuć w ciele) i więcej mi daje obejrzenie twojego filmiku niż wszelkie teoretyczne dywagacje. Im więcej teorii, tym jakoś tam ciemniej i takie kurna zamglone... Coś mi kolega Ferra namieszał w głowie z tym wysuwaniem górnej nogi/narty. Ja wysuwam, więc w sumie nie wiem, a chciałbym w końcu wiedzieć. Powiedz mi szczerze, jak czekista czekiście: wysuwanie górnej narty to błąd, czy rzecz naturalna?

​                                                                                          Pozdr

​                                                                                                            


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku O, ja niestety wszystko muszę chwytać niejako "intuicyjnie" (poczuć w ciele) i więcej mi daje obejrzenie twojego filmiku niż wszelkie teoretyczne dywagacje. Im więcej teorii, tym jakoś tam ciemniej i takie kurna zamglone... Coś mi kolega Ferra namieszał w głowie z tym wysuwaniem górnej nogi/narty. Ja wysuwam, więc w sumie nie wiem, a chciałbym w końcu wiedzieć. Powiedz mi szczerze, jak czekista czekiście: wysuwanie górnej narty to błąd, czy rzecz naturalna?

​                                                                                          Pozdr

​                                                                                                            

 

I takie pytani lubię , bo i szczere i konkretne. Wysuwanie wewnętrznej nogi do przodu nie jest taką prostą sprawą. Mi lepiej jeździ się z cofniętą nogą i opinie osób cofających nogę w skręcie są pozytywne, ale cofnięcie nogi wiąże się z cofnięciem kolana, biodra, barku i głowy. W brew pozorom cała kupa roboty ale jest podgląd

 

Zerknij na

 

http://old.szkolacar...id=98&Itemid=85

 

To mooja stara stronka ale materiłwó szkoleniowych wiele

 

Na pewno znajdzie tam wiele odpowiedzi


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wysuwanie górnej narty to błąd, czy rzecz naturalna?

 


 

Dopuszczalne i często konieczne jest niewielkie wysunięcie wewnętrznej* narty czyli tak ok. 10-15cm. Dużo większe wysunięcie narty ala telemark jest dość istotnym i popularnym błędem. 

 

*- nie używa się określenia górna-dolna tylko wewnętrzna-zewnętrzna.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...