Skocz do zawartości

Ku przestrodze


Chrońmy Rysie

Rekomendowane odpowiedzi

31 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

Mnie to nie zastanawia - wręcz przeciwnie - raczej podziwiam. Miałem okazje jeździć w różnych warunkach i również w typowo wysokogórskich się zdarzało natomiast kluczem wydaje mi się nie technika ale objeżdżenie w trudnych warunkach i  śniegach a najbardziej wiedza, doświadczenie i obycie w terenie. Chętnie bym gdzieś podszedł i pojechał ale nie robię tego właśnie ze względu na brak wiedzy i umiejętności oceny sytuacji, śniegu, linii pogody itd. Wiesz tu niezbędna jest wielowątkowa wiedza zdobyta w praktyce a nie dymanie prawo lew na promieniu narty.

Tak ja to widzę.

Pozdro

Wg mnie na stokach nie giną lub prawie nie giną instruktorzy narciarstwa. Natomiast lawiny rok w rok zabierają do lepszego świata expertów skituringu i skialpinizmu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, grimson napisał:

Wg mnie na stokach nie giną lub prawie nie giną instruktorzy narciarstwa. Natomiast lawiny rok w rok zabierają do lepszego świata expertów skituringu i skialpinizmu. 

Wg badań raczej freerajdu https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2665910721000700 co zgadza się z tezami Mitka.

Highlights

In fatal incidents, freeriders prepared their tour less carefully and with inadequate equipment compared to ski tourers.

Most winter sports athletes outside the marked slopes die in avalanches.

Prevention programs might be best targeted at freeriders who spontaneously decide to ski away from the marked slopes.

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Lexi napisał:

Aż dziw jakie to ma przełożenie na to co na drogach...

No właśnie dla ludzi co siedzą sobie spokojnie w domu ryzyko podejmowane przez nas a związane z dojazdem, jazdą na nartach i powrotem autem też wydaje się zbyt wysokie, a nasze zachowania trudne do zrozumienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, grimson napisał:

Wg mnie na stokach nie giną lub prawie nie giną instruktorzy narciarstwa. Natomiast lawiny rok w rok zabierają do lepszego świata expertów skituringu i skialpinizmu. 

Nie wiem czy nie jest jak z lataniem samolotem vs podróżowaniem autem, wypadki bardziej spektakularne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, star napisał:

Wg badań raczej freerajdu https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2665910721000700 co zgadza się z tezami Mitka.

Highlights

In fatal incidents, freeriders prepared their tour less carefully and with inadequate equipment compared to ski tourers.

Most winter sports athletes outside the marked slopes die in avalanches.

Prevention programs might be best targeted at freeriders who spontaneously decide to ski away from the marked slopes.

Tutaj wersja z wykresem:

Backcountry activity, avalanche victims and mortality risk for... | Download Scientific Diagram (researchgate.net)

image.thumb.png.82ab55b9500996350d078706ee6c55b8.png

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, star napisał:

A masz dane co do wypadków na stoku?

Na razie mam taką statystykę prawdopodobieństwa zejść ze strony:

What Are Your Chances of Dying While Skiing or Snowboarding? - SnowBrains

  • Base Jumping (1 in 60)
  • Hang Gliding (1 in 560)
  • Mountain Climbing (1 in 1,750)
  • Boxing (1 in 2,200)
  • Dance Parties (1 in 100,000)
  • Skydiving (1 in 101,083)
  • Bungee Jumping (1 in 500,000)
  • Running or Jogging (1 in 1 million)
  • narty 1 na 1,4 mln
  • snowboard 1 na 2,2 mln
  • Like 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, grimson napisał:

Na razie mam taką statystykę prawdopodobieństwa zejść ze strony:

What Are Your Chances of Dying While Skiing or Snowboarding? - SnowBrains

  • Base Jumping (1 in 60)
  • Hang Gliding (1 in 560)
  • Mountain Climbing (1 in 1,750)
  • Boxing (1 in 2,200)
  • Dance Parties (1 in 100,000)
  • Skydiving (1 in 101,083)
  • Bungee Jumping (1 in 500,000)
  • Running or Jogging (1 in 1 million)
  • narty 1 na 1,4 mln
  • snowboard 1 na 2,2 mln

Widać, że lepiej turować niż tańczyć;-) Ja tam bym się nie upierał przy śmiertelnych. Lepiej niż jeździć autem wychodzi na to bo z tego co zacytowałeś jest taka konkluzja na końcu:

We calculated the statistical risk to die in an avalanche while backcountry touring. Not considering exposure time, the risk of an active backcountry user to die in an avalanche was about 4.4 x 10-5 per year, and thus very similar to the risk to die in a traffic accident during a year.
 

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Dziwna ta wymiana zdań. Jak można porównywać te dwie gałęzie narciarstwa?? Narciarstwo trasowe jest sportem bezpiecznym jeżeli uprawia się je ze świadomością tego co się robi, jest się przygotowanym do uprawiania sportu przestrzeni, zna się parę czy paręnaście prostych zasad a przede wszystkim MYŚLI. Wytyczone trasy, siatki, zabezpieczenia, stoki jak stoły, służby, drogowskazy, mapy, knajpy, służby (we Włoszech jest 6 różnych jednocześnie działających na stokach służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo!!) itd, itp. Tu wypadki to w 99% wynik takiej czy innej głupoty czy bezmyślności.

Zestawiamy to z terenem górskim, który w zimie jest praktycznie dziewiczy. Jakakolwiek działalność w górach, JAKAKOLWIEK opatrzona jest ryzykiem tym większym im większe wyzwania podejmujemy i ryzyko jest wkalkulowane w działanie tak jak posiadanie rękawiczek. To nie Bałtów czy inne Małe Ciche tylko jazda bez trzymanki we mgle opadzie, z zerową orientacją. Tu wypadki to zazwyczaj wynik obiektywnych niebezpieczeństw, niedoszacowania ryzyka, błędu w decyzji, rzadko brawury.

Pozdro

  • Thanks 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

Dziwna ta wymiana zdań. Jak można porównywać te dwie gałęzie narciarstwa?? Narciarstwo trasowe jest sportem bezpiecznym jeżeli uprawia się je ze świadomością tego co się robi, jest się przygotowanym do uprawiania sportu przestrzeni, zna się parę czy paręnaście prostych zasad a przede wszystkim MYŚLI. Wytyczone trasy, siatki, zabezpieczenia, stoki jak stoły, służby, drogowskazy, mapy, knajpy, służby (we Włoszech jest 6 różnych jednocześnie działających na stokach służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo!!) itd, itp. Tu wypadki to w 99% wynik takiej czy innej głupoty czy bezmyślności.

Zestawiamy to z terenem górskim, który w zimie jest praktycznie dziewiczy. Jakakolwiek działalność w górach, JAKAKOLWIEK opatrzona jest ryzykiem tym większym im większe wyzwania podejmujemy i ryzyko jest wkalkulowane w działanie tak jak posiadanie rękawiczek. To nie Bałtów czy inne Małe Ciche tylko jazda bez trzymanki we mgle opadzie, z zerową orientacją. Tu wypadki to zazwyczaj wynik obiektywnych niebezpieczeństw, niedoszacowania ryzyka, błędu w decyzji, rzadko brawury.

Pozdro

No i tej głupoty i bezmyślności jest tyle ile osób na stoku:-) Rozsądny jest jeno Mitek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, grimson napisał:

 

  • Base Jumping (1 in 60) skok spadochronowy z obiektu
  • Hang Gliding (1 in 560)  lotniarstwo
  • Mountain Climbing (1 in 1,750) wspinaczka
  • Boxing (1 in 2,200)
  • Dance Parties (1 in 100,000)
  • Skydiving (1 in 101,083) skoki spadochronowe
  • Bungee Jumping (1 in 500,000)
  • Running or Jogging (1 in 1 million)
  • narty 1 na 1,4 mln
  • snowboard 1 na 2,2 mln

Pozwoliłem sobie dopisac niektóre tłumaczenia. Np. sam nie wiedziałem co to jest base jumping. BTW bardzo śmiertelny. 1 na 60 skakajacych umiera? Tak to należy rozumieć? No i taniec jest wyjątkowo niebezpieczny. 🙂 Tylko 5 razy mniej niz skoki bangee.

Na koniec tego artykułu ładne stwierdzenie:

Podstawowymi przyczynami śmierci w USA są choroby serca, rak i udary. Narty czy snowboard tylko zmniejszają te przyczyny. Zatem nie pozwól by niewielkie ryzyko zwiazane z uprawianiem narciarstwa czy snowboardingu zatrzymało cię w domu. Jedź z kumplami, zjeżdżaj w granicach rozsądku a najważniejsze - baw się dobrze.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...