Skocz do zawartości

Stromo, stromiej...


Rekomendowane odpowiedzi

[email protected] Zawstydzasz mnie, [email protected] Sorry, że zepsuję Ci niesienie kaganka oświaty trygonometrycznej ciemnemu ludowi ;). Coś mi się mikiciło, że patent z oznaczeniami na kijkach widziałem już gdzieś fajnie rozrysowany. Szybki rajd po półkach i mam. O dziwo ten artykuł jest też w necie - niestety może zniknąć bo strona Couloir się zintegrowała z Backcountry: http://www.couloirma...p?articleID=217 Pozdrawiam, Kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic mi nie psujesz. Nieco trygonometrii może się zawsze przydać przed maturą. A wyrażenia "ciemny lud" to ja nigdy nie używam. Z szacunku do każdego.

Kobieto trochę poczucia humoru, przecież to żarty były. A o ciemnym ludzie to pisałem również w swoim własnym kontekście...

Nawet Cię rozumiem, jesteś świetny z trygonometrii,

A skąd ten wniosek? Ja np. nie pamiętam co to jest sinus a co cosinus i bym tego w zyciu bez zaglądania do tablic nie wyliczył co pokazywałaś. I dlatego chciałem pokazać o co chodzi z kijkami.

oblatany w angielskim

Znam go akurat słabo, żadengo egzaminu bym nie zdał.

no to możesz się czuć urażonym.

Tylko, że ja się w żaden sposób nie czuję urażony. ponieważ zawsze zapominam dla jakich stopni są jakie stosunki na kijkach to chciałem podrzucić wyjaśnienie wizualne różnych metod. Może powinienem wkleić same obrazki bez żartów? Jak dla mnie to wklejając te obrazki to raczej Ci pomagałem i wspierałem Twoją propozycję z taśmą izolacyjną. Zresztą mialem kiedyś kijki biegowe, w ten sposób obklejone.

Cieszy mnie, że mamy takich młodych, zdolnych ludzi.

A mnie cieszy, że zostałem nazwany młodym :) Zwłaszcza w związku z wspomnianą maturą. Niestety swoją zrobiłem jeszcze w poprzednim ustroju :D. A trygonometrii nie cierpiałem.... Kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 12 lat później...

Stojąc na jakimś stromym stoku można sobie zadawać pytanie, jaki jest rzeczywiście stromy w stopniach? Dość prostą metodę podpowiedział mi mąż. Mając kijki, wystarczy jeden ustawić pionowo na śniegu, zetknąć rekojeści ze sobą i drugim kijkiem ustawionym poziomo wycelować w stok. Jeśli go dotknie, to będziemy mieli dokładnie 45 stopni. Można sobie na kijkach poznaczyć taśmą izolacyjną takie miejsca, aby ta metodą mierzyć w przybliżeniu inne kąty. Powodzenia w zabawie z trygonometrią. Stok jest przeciwprostokatną w tym trójkącie.

 

Można sobie zmierzyć rękę z kijkiem i wystawiać do stoku.

Trudniejsze zadanie z trygonometrii - to jakie mamy nachylenie gdy rękę wystawiamy nie poziomo, a tak żeby stok był najbliżej dłoni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można sobie zmierzyć rękę z kijkiem i wystawiać do stoku.

Trudniejsze zadanie z trygonometrii - to jakie mamy nachylenie gdy rękę wystawiamy nie poziomo, a tak żeby stok był najbliżej dłoni?

Lepiej powiec jakie sa ustawienia kijka w obydwu polozeniach? Pionowe i poziome? Czy cos innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak? Stok styczny do okręgu kreślonego przez rękę? W CADzie wymiar zmierzy, ale jak to policzyć na kartce?

 
Dlatego mówię, że to trudniejsza trygonometria :)
Ale łatwiej się mierzy na stoku.
Łatwo uzyskać długość ręki z kijkiem odpowiadającą wysokości do barku - po prostu stawia się kijek pionowo wzdłuż nogi i łapie wyprostowaną ręką. I nie patrzysz czy ręka jest poziomo tylko czy możesz dotknąć nią stoku.
 
Stromo zaczyna się gdy można dotknąć stok ręką bez kijka.

EoaxtJA.png

To będzie bardziej tak:

Z0KsHP6.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no, tak to nie dziala
ile tam ma zamarla przewyzszenia wzgledem przeleczy;-)?
no a wybitna jest i basta, nawet film znalazlem
https://ninateka.pl/...ergiusz-sprudin
ps. tez szedlem obok i obejrzalem sobie jakie piekne na niej linie;-)
o jest i o narciarzach:
https://ninateka.pl/...alia-brzozowska


Wlasnie tak to dziala:)
Mylisz pojecia;)

Wybitnosc szczytu to ilosc metrow w pionie od przeleczy oddzielajacej go od wyzszego sasiada.
Z zamarlej zaden wybitny szczyt.
Za to posiada piekna poludniowa sciane (tez raczej nie wysoką, tylko ze jak na tatrzanskie warunki litą, z ladnymi drogami - stad slawa tego szczytu).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie tak to dziala:)
Mylisz pojecia;)

Wybitnosc szczytu to ilosc metrow w pionie od przeleczy oddzielajacej go od wyzszego sasiada.
Z zamarlej zaden wybitny szczyt.
Za to posiada piekna poludniowa sciane (tez raczej nie wysoką, tylko ze jak na tatrzanskie warunki litą, z ladnymi drogami - stad slawa tego szczytu).

No masz racje. A najwybitniejszy jest Kominiarski Wierch:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i myli pojęcia,ale wspinanie na Zamarłej jest wybitne. W Polskich Tatrach to chyba najlepsza miejscówka. Przynajmniej na NIE wybitnym poziomie.

Zgadza sie, na Zamarlej wspinanie jest wybitne (popularnoscia moze z nia chyba tylko Mnich konkurowac). Za wiele litych, poludniowych scian, gdzie mozna dotknac wygrznego sloncem granitu to my nie mamy, wiec nawet te sto kilkadziesiat metrow na pewno czyni zamarla wybitnym miejscen do wspinania.
Czy to najlepsza miejscowka w polskich Tatrach? No, napewno jedna z najlepszych.
Ale wszystko to dzieki poludniowej scianie a nie samemu szczytowi zamarlej.
We wspinaniu (w przeciwienstwie do turystyki kwalifikowanej) w glownej mierze chodzi o sciany a nie szczyty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...