Skocz do zawartości

Druga połowa marca - Schladming, Obertauern, jeszcze coś innego ?


dorsz_pitery

Rekomendowane odpowiedzi

Termin wyjazdu to niedziela na noc, więc jazda poniedziałek, wtorek, środa - może być 17 marca, może być 24 marca, jak najbliżej z Polski.

W kilku miejscach w sieci natknąłem się na informacje, że Schladming to top, jeżeli chodzi o przygotowanie tras, mimo niskiej wysokości. Obertauern wydaje się trochę pewniejsze (kocioł wyżej), ale jest sporo droższe, a podobno niekoniecznie lepsze trasowo. 

Jeszcze jakieś propozycje ? Jak w tym czasie wygląda "przygotowanie" np. Flachau i okolic vs Schladming ? 

Tyrol odpada, za daleko, inne kraje też. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dorsz_pitery napisał:

Termin wyjazdu to niedziela na noc, więc jazda poniedziałek, wtorek, środa - może być 17 marca, może być 24 marca, jak najbliżej z Polski.

W kilku miejscach w sieci natknąłem się na informacje, że Schladming to top, jeżeli chodzi o przygotowanie tras, mimo niskiej wysokości. Obertauern wydaje się trochę pewniejsze (kocioł wyżej), ale jest sporo droższe, a podobno niekoniecznie lepsze trasowo. 

Jeszcze jakieś propozycje ? Jak w tym czasie wygląda "przygotowanie" np. Flachau i okolic vs Schladming ? 

Tyrol odpada, za daleko, inne kraje też. 

Nawet nie ma co porównywać Obertauern do 4Berge.  Różnica jest kolosalna. na korzyść 4Berge oczywiście. Jeśli chodzi Flachau to pewnie nie odstaje zbytnio od Schladming. Ma trochę mniej korzystną ekspozycję ale to podobna klasa choć zdecydowanie wolałem to drugie. Bo w Flachau jest multum początkujących. 

Nie wiem skąd jedziesz ale blisko Polski jest Hinterstoder i Wurzeralm (to jeden karnet). Bardzo mi się oba ośrodki podobały. To nie jest wysoko ale w tym terminie powinno być jeszcze OK.

  • Like 3
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wujot2 napisał:

Nawet nie ma co porównywać Obertauern do 4Berge.  Różnica jest kolosalna. na korzyść 4Berge oczywiście. Jeśli chodzi Flachau to pewnie nie odstaje zbytnio od Schladming. Ma trochę mniej korzystną ekspozycję ale to podobna klasa choć zdecydowanie wolałem to drugie. Bo w Flachau jest multum początkujących. 

Nie wiem skąd jedziesz ale blisko Polski jest Hinterstoder i Wurzeralm (to jeden karnet). Bardzo mi się oba ośrodki podobały. To nie jest wysoko ale w tym terminie powinno być jeszcze OK.

Z czego wynika ta kolosalna różnica na korzyść 4Berge ? Nie byłem ani tu ani tu, a chętnie się dowiem. Jako grupa preferujemy środek - a więc szerokie, średnio nachylone, szybkie czerwone. Jak najmniej płaskich niebieskich, ale i bez Sasslongów, czy też stromych ścian, zakończonych równiną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, dorsz_pitery napisał:

Z czego wynika ta kolosalna różnica na korzyść 4Berge ? Nie byłem ani tu ani tu, a chętnie się dowiem. Jako grupa preferujemy środek - a więc szerokie, średnio nachylone, szybkie czerwone. Jak najmniej płaskich niebieskich, ale i bez Sasslongów, czy też stromych ścian, zakończonych równiną. 

Długość tras i jakość przygotowania, mniejszy tłok. W Obertauern tylko jedna trasa ma 500 m vertical. Ten system to może 1/2 4Berge, niby w kilometrach deklarowanych na Bergfex wygląda podobnie. Ale wyciągów (krzesełek i gondoli) jest dwa razy mniej i są krótsze. 

Mam awersję do Obertauern ile razy tam zajrzałem to był niewspółmierny tłok, trasy zanim się rozpoczęły to już kończyły. Jeśli zaś chodzi o 4Berge to też tego ośrodka nie lubię, bo ma relatywnie bardzo małe możliwości offpiste (głównie w Haus). Ale trasowo (długość otwarcia i jakość przygotowanie) to jest mistrzostwo. 

Dla mnie 4Berge mają potencjał na 4 dni pobytu a Obertauern na 1. 

-------------------------

Jako ciekawostkę dodam, że jeszcze bliżej jest do Krippenstein (Obertraun). To jest jedno z najbardziej ekscytujących miejsc freeridowo-skiturowych. W dodatku jeszcze z przepięknym jeziorem i atrakcjami w Hallstatt. Ale jest też tam kapitalna trasa narciarska. Ma chyba 10 km i 1500 deniwelacji. Widokowa, pokręcona absolutne cudo. Okolice widokowo bajka. Możesz być może po drodze zajrzeć i zaliczyć.

A zupełnie epicki myk jest jak masz dyspozycyjnego kierowcę i zawiezie Cię z rana na lodowiec Dachstein. Tam po wciągnięciu na górę jest zjazd do Krippenstein (wyratrakowany) gdzie z 3100 m npm zjeżdżasz na te 2100 i dalej na 600 do Obertraun. I to dla wielu jest przygodą życia. Ale trzeba teraz mieć kogoś kto Cię po dniu narciarskim na Krippenstein odbierze. 

Edytowane przez Wujot2
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.01.2024 o 23:54, Wujot2 napisał:

Długość tras i jakość przygotowania, mniejszy tłok. W Obertauern tylko jedna trasa ma 500 m vertical. Ten system to może 1/2 4Berge, niby w kilometrach deklarowanych na Bergfex wygląda podobnie. Ale wyciągów (krzesełek i gondoli) jest dwa razy mniej i są krótsze. 

Mam awersję do Obertauern ile razy tam zajrzałem to był niewspółmierny tłok, trasy zanim się rozpoczęły to już kończyły. Jeśli zaś chodzi o 4Berge to też tego ośrodka nie lubię, bo ma relatywnie bardzo małe możliwości offpiste (głównie w Haus). Ale trasowo (długość otwarcia i jakość przygotowanie) to jest mistrzostwo. 

Dla mnie 4Berge mają potencjał na 4 dni pobytu a Obertauern na 1. 

-------------------------

Jako ciekawostkę dodam, że jeszcze bliżej jest do Krippenstein (Obertraun). To jest jedno z najbardziej ekscytujących miejsc freeridowo-skiturowych. W dodatku jeszcze z przepięknym jeziorem i atrakcjami w Hallstatt. Ale jest też tam kapitalna trasa narciarska. Ma chyba 10 km i 1500 deniwelacji. Widokowa, pokręcona absolutne cudo. Okolice widokowo bajka. Możesz być może po drodze zajrzeć i zaliczyć.

A zupełnie epicki myk jest jak masz dyspozycyjnego kierowcę i zawiezie Cię z rana na lodowiec Dachstein. Tam po wciągnięciu na górę jest zjazd do Krippenstein (wyratrakowany) gdzie z 3100 m npm zjeżdżasz na te 2100 i dalej na 600 do Obertraun. I to dla wielu jest przygodą życia. Ale trzeba teraz mieć kogoś kto Cię po dniu narciarskim na Krippenstein odbierze. 

Kiedyś byliśmy na wyjeździe 5 dniowym w Dachstein west ,dla mnie chyba najlepszym w życiu, nie ze względu na same trasy, ale całą otoczkę,piękna pogoda ,widoki, dwa metry śniegu ,świetny apartament w Gosau, wspomniane przez Ciebie Hallstatt. Jeden dzień spędziliśmy na Krippenstein niby jedna trasa, podają ,że ma 11 km, ile faktycznie nie wiem,ale jest moc. 1500 metrów różnicy wysokości początek pierwsze 5 km niebieski z niesamowitymi widokami, przechodzi w konkretną czerwoną trasę,zjechałem 5 razy i kilka razy górnym krzesełkiem, dodatkowo jeden wjazd starą zabytkową gondolą i miałem dosyć. To był jeden z moich najlepszych dni na nartach. Na trasie pusto, w gondoli jeździło może po 30 osób, z czego część bez nart, a część na freeride.

A 4 Berge pod względem tras i przygotowania, to dla mnie najlepszy ośrodek w jakim jeździłem.

  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2024 o 21:18, bubol.T napisał:

A 4 Berge pod względem tras i przygotowania, to dla mnie najlepszy ośrodek w jakim jeździłem.

Z ciekawości, jak duże masz porównanie ? Oceniasz to też w porównaniu do pobliskich pozostałych ośrodków Ski Amade, Tyrolu czy Włoch ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia i pobytu wielokrotnie w tych ośrodkach właśnie w drugiej połowie marca ocenił bym 4 berge na 6 a samo Obertauern na +5 . W tym terminie trafiałem prawie zawsze na wiosenne warunki czyli rano twardo a później miękko nawet bardzo, bywało 22 stopnie w słońcu . Jeśli Obertauern to tylko z karnetem na całą okolicę czyli Lungau . Zjazdy z Grosecka na sam dół obojętnie czy pod czerwoną czy żółtą gondolę zaje fajne 💪 kilka kilometrów zjazdu, plusem tamtego rejonu to zdecydowanie mniej narciarzy na stokach (oprócz Obertauern), ski amade zawsze tłoczno.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.01.2024 o 19:15, Mikoski napisał:

Z mojego doświadczenia i pobytu wielokrotnie w tych ośrodkach właśnie w drugiej połowie marca ocenił bym 4 berge na 6 a samo Obertauern na +5 . W tym terminie trafiałem prawie zawsze na wiosenne warunki czyli rano twardo a później miękko nawet bardzo, bywało 22 stopnie w słońcu . Jeśli Obertauern to tylko z karnetem na całą okolicę czyli Lungau . Zjazdy z Grosecka na sam dół obojętnie czy pod czerwoną czy żółtą gondolę zaje fajne 💪 kilka kilometrów zjazdu, plusem tamtego rejonu to zdecydowanie mniej narciarzy na stokach (oprócz Obertauern), ski amade zawsze tłoczno.

Czyli w Schladming tłoczno ? Również w środku tygodnia ? Byłeś też może po 20 marca ? Jesteśmy elastyczni, ale uznaliśmy, że 18-20 marzec, a więc poniedziałek-środa, w tym miejscu powinien być ok i w miarę bez kolejek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schladming przyciąga swoją nazwą nawet w środku tygodnia nie będzie pusto ale to nie znaczy że będziesz stać w kolejkach do wyciągu, jeśli nie byłeś w tym ośrodku to zdecydowanie polecam 👍 oczywiście całość 4 berge. Mój ulubiony to Haus ale wszędzie jest ok,  to jest topowy ośrodek w Austrii .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Coby dać coś dla forum. Schladming w mijającym tygodniu, foty kumpeli. U mnie plan na początku marca. Ratrakują ładnie, ale dobra jazda przez pół dnia. Potem muldy i nieco miękko. Tak relacjonowała.

02b4dcbc-e220-4087-aa8b-389801e968a4.jpeg

6d3215b8-1ce4-4a57-9b4b-313f0c54472a.jpeg

5055154b-2252-4bc8-bc13-7e558431d891.jpeg

c68bf4b4-3b0a-4a07-8a5d-ff996b2cf36a.jpeg

Edytowane przez mario33
  • Like 6
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drugiej polowie marca to gastein. Jak będzie kiepska pogoda jest sport gastein (2700)

Z badhof gastein skibus jedzie tam ze 40min. Ale można szukać spania w Bockstein wtedy jest ta sama odległość do badgastein i do sporta. Rano sprawdzasz pogodę i jedziesz albo w lewo albo w prawo.

Edytowane przez Clip
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Schladming. Dzisiaj. Nic się nie zmieniło. Rano trzeba punktualnie 8:30 bo potem ludzi jak pieron (pol Wiednia autokarami). Jazda do 12-13, potem aperol lub almdudler, wedle uznania.  Ciepło.

 

IMG_4817.jpeg

IMG_4816.jpeg

IMG_4834.jpeg

IMG_4835.jpeg

IMG_4838.jpeg

IMG_4819.jpeg

Edytowane przez mario33
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w Schladming-Planai mega warun… przymroziło, na dole 2, na górze -2, da się jeździć do samego dołu.

EDIT:

uwaga na tydzień 14-19 marca, bo olimpiada specjalna w Schladming. Może być trochę zajętych stoków (Schladming-Rohrmoos). Ale można pooglądać.

 

 

 

Edytowane przez mario33
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Godzinę temu, dorsz_pitery napisał:

Za to obecnie i najbliższy tydzień po kilkanaście stopni w Schladming, więc pewnie od połowy w dół wszystko będzie po 12 płynąć... zastanawiamy się jednak nad zmianą na St. Anton lub Serfaus. 

Trzeba szukać wysoko, Ischgl, Nauders, może lodowce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...