Skocz do zawartości

PŚ 2022/2023


Marcos73

Rekomendowane odpowiedzi

35 minut temu, Peter1 napisał:

O jakimkolwiek "zwrocie" z wyjątkiem ścisłej czołówki PŚ nie ma mowy, to nie jest tenis ani tym bardziej golf, dominują raczej pasjonaci, którzy dużo wkładają i raczej z góry zakładają, że żadnego zysku finansowego nie będzie.

Cześć

Stopa zwrotu dotyczyła tenisa/piłki nożnej, nie narciarstwa. Reszta zgoda, bo tak to jest w rzeczywistości i nie tylko w narciarstwie.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Peter1 napisał:

Jednakowoż😁 takie Czechy czy Słowacja o Chorwacji, Słowenii, Serbii czy nawet Bułgarii i Anglii nie wspominając jakoś jednak dość skutecznie konkurują, maja co prawda ciut lepsze warunki, no może z wyjątkiem Anglii ale jak widać na przytoczonych przykładach jest to możliwe. Zapewniam Cię, że w Anglii, Słowenii etc miliony dzieci nie jeżdżą😄

Cześć

Słowacy, Czesi - ciut lepsze góry i ciut lepsze osiągnięcia, Bułgarzy podobnie jak my. Anglicy - ewenement. Serbów wybitnych nie znam - a przynajmniej nie pamiętam. Słowenia? Toż to kraj z bezpośrednim dostępem do Alp, w 60% teren górzysty, tam wszyscy potrafią jeździć, a to że mały kraj to ma mniejsze znaczenie. Kadra trenerska znakomita, oceniana jako jedna z najlepszych na świecie. Chorwaci - mieli 2 gwiazdy, które stworzyły bum narciarstwa alpejskiego i teraz zbierają z tego plony, podobnie jak u nas po Adamie Małyszu skoki, bo jesteśmy można powiedzieć i śmiało nas zaliczyć do czołówki światowej. Ponadto mają spoko górkę tuz obok dużego miasta (Zagrzeb). To też ułatwia wyłowienie talentu spośród sporej grupy, bo w mieście jest kasa, a stok przyzwoity tuż obok.

pozdrawiam

Edytowane przez Marcos73
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Anglicy - tradycja. Weź pod uwagę, że Anglia jest członkiem założycielem Fis.

Ale np Belgowie - Marchand a ostatnio Swietny występ Maes.a - dla mnie zagadka, choć tłumaczę to sobie popularnością narciarstwa w Holandii - działali tam zresztą Polscy trenerzy.

Wynik w sporcie bierze się z pracy i talentu a le przede wszystkim z pasji. W Polskim narciarstwie nie ma pasji (poza absolutnymi jednostkami). Jest szpanerstwo - bo fajnie mieć dziecko w klubie narciarskim - to takie elitarne. A później kiedy nakłady stają się już solidne nie ma systemu a Ci, którzy cieszyli się tym, że "mój synek kładł nawet zakopiańczykom" już się znudzili i im nie zależy choć kasa jest.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Marcos73 napisał:

Cześć

Słowacy, Czesi - ciut lepsze góry i ciut lepsze osiągnięcia, Bułgarzy podobnie jak my. Anglicy - ewenement. Serbów wybitnych nie znam - a przynajmniej nie pamiętam. Słowenia? Toż to kraj z bezpośrednim dostępem do Alp, w 60% teren górzysty, tam wszyscy potrafią jeździć, a to że mały kraj to ma mniejsze znaczenie. Kadra trenerska znakomita, oceniana jako jedna z najlepszych na świecie. Chorwaci - mieli 2 gwiazdy, które stworzyły bum narciarstwa alpejskiego i teraz zbierają z tego plony, podobnie jak u nas po Adamie Małyszu skoki, bo jesteśmy można powiedzieć i śmiało nas zaliczyć do czołówki światowej. Ponadto mają spoko górkę tuz obok dużego miasta (Zagrzeb). To też ułatwia wyłowienie talentu spośród sporej grupy, bo w mieście jest kasa, a stok przyzwoity tuż obok.

pozdrawiam

Słowacy ciut lepsze osiągnięcia od nas, nie żartuj sobie😃,   z tego co widzę to obecnie nawet jakowyś Holendrzy zaczęli się pojawiać w TV podczas transmisji z PŚ, kraj jakby nie było położony poniżej poziomu morza😏

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Marxx74x napisał:

To może sprawdźcie gdzie praktycznie na stałe rezydują Anglicy z PŚ i pokrewnych .. 😉 

M.

To jest chyba oczywiste, polscy zawodnicy też tam spędzają wiekszość czasu na nartach, chyba nie podejrzewałeś, że Holendrzy jeżdżą na nartach po kanałach😁

Najbliżsi nam są Słowacy, obecnie z wybitnymi osiągnieciami,  to może sprawdźcie gdzie Słowacy zorganizowali swoje pierwsze zawody FIS w tym roku, podpowiem, że jest to kraj położony nad Wisłą😃 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Peter1 napisał:

Słowacy ciut lepsze osiągnięcia od nas, nie żartuj sobie😃,   z tego co widzę to obecnie nawet jakowyś Holendrzy zaczęli się pojawiać w TV podczas transmisji z PŚ, kraj jakby nie było położony poniżej poziomu morza😏

Cześć

Słowacy mają gwiazdę - to fakt, ale oprócz niej to chyba jeden z braci Zampa się jakoś w PŚ przewija i tyle. Tak jak u nas - Maryna (oczywiście póki co to ma dużo mniejsze osiągnięcia niż Petra) i dziewczyny od czasu do czasu punktujące.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marcos73 napisał:

Cześć

Słowacy mają gwiazdę - to fakt, ale oprócz niej to chyba jeden z braci Zampa się jakoś w PŚ przewija i tyle. Tak jak u nas - Maryna (oczywiście póki co to ma dużo mniejsze osiągnięcia niż Petra) i dziewczyny od czasu do czasu punktujące.

pozdrawiam

No tak, prawie  jak u nas😁, wiesz kiedy ostatnio mieliśmy wśród zawodników, kogoś na poziomie Zampy, bo ja nie pamiętam i chętnie się dowiem stawiam na jakieś pół wieku.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Peter1 napisał:

No tak, prawie  jak u nas😁, wiesz kiedy ostatnio mieliśmy wśród zawodników, kogoś na poziomie Zampy, bo ja nie pamiętam i chętnie się dowiem stawiam na jakieś pół wieku.

A Słowacy kiedy mieli przed nimi? Obaj bracia to już zawodnicy u schyłku kariery, my przynajmniej mamy młody narybek. Tak się pocieszam.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marxx74x napisał:

SVK , Woman , średnia pozycja z ostatniego rankingu FIS :

SL : 1609

GS : 1779

POL, Woman, średnia pozycja z ostatniego rankingu FIS :

SL : 1459

GS : 1352

... 😉 tak z przymrużonym oczkiem.

M.

A dasz może jakieś takie zestawienie jednej z potęg np. Austriaków - tak dla porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś by sie tam pewnie znalazło, 

3 minuty temu, Marxx74x napisał:

SVK , Woman , średnia pozycja z ostatniego rankingu FIS :

SL : 1609

GS : 1779

POL, Woman, średnia pozycja z ostatniego rankingu FIS :

SL : 1459

GS : 1352

... 😉 tak z przymrużonym oczkiem.

M.

Bardzo z przymrużonym, kiedyś na zawodach FIS widziałem zawodniczkę na oko raczej grubo po 40 bardzo dystyngowaną😏, strata po 25s w każdym przejeździe ale fajna zabawa dla niej jak najbardziej.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pośmiejemy się, taki urok statystyki 🙂

AUT 

SL : 1256

GS : 914 

.. ale niewspółmiernie większa liczba zawodniczek (+- 160, u nas +- 23).

Co ciekawe (być może) zupełnie inna dystrybucja roczników -> u nas przeważa pokolenie juniorskie.

Pozdrawiam,

M.

.. no i nasze dziewczyny uśrednione lepsze od Francuzek 😄 ...

Edytowane przez Marxx74x
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. pamiętaj że to średnia 😉 .. a rozkład już taki ciekawy nie jest .. widać też zjawisko, że w POL roczniki "wczesno-juniorskie" szybko wygasają [trzeba tylko wrzucić to na analizę w okresie kilku lat, dane są dostępne]. Pytanie "Ile zawodniczek było aktywnych przez co najmniej 5 lat na licencji FIS (nie Masters) per federacja" da odpowiedź na kilka pojawiających się tu pytań .. 

M.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Marxx74x napisał:

Pośmiejemy się, taki urok statystyki 🙂

AUT 

SL : 1256

GS : 914 

.. ale niewspółmiernie większa liczba zawodniczek (+- 160, u nas +- 23).

Co ciekawe (być może) zupełnie inna dystrybucja roczników -> u nas przeważa pokolenie juniorskie.

Pozdrawiam,

M.

.. no i nasze dziewczyny uśrednione lepsze od Francuzek 😄 ...

To nie wiem jak to jest, u nas punkty w GS w PŚ to sukces, a u nich porażka jak jakikolwiek w jakiejkolwiek konkurencji nie stoi na pudle 🙂

pozdrawiam

ps. Ale nie wiem czy więcej punktów to dobrze czy źle - nie ogarniam FIS punktacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Marcos73 napisał:

To nie wiem jak to jest, u nas punkty w GS w PŚ to sukces, a u nich porażka jak jakikolwiek w jakiejkolwiek konkurencji nie stoi na pudle 🙂

pozdrawiam

ps. Ale nie wiem czy więcej punktów to dobrze czy źle - nie ogarniam FIS punktacji.

I mniej tym lepiej, najlepsi mają po kilka/kilkanaście. Ogółem średnia krajowa  FIS punktów nic nie mówi, bo część zawodników ma co prawda licencje ale dla nich to bardziej rekreacja niż sport wyczynowy, są kraje gdzie takich jeździ więcej i to zaburza średnią. Jeśli chcesz się sprawdzić, możesz śmiało postarać się o licencje i wystartować w barwach jakiegoś klubu, zasadniczo każdy może spróbować, nie ma jakiś specjalnych wymagań, wszystko jest  gestii klubu, tak więc jeżeli jakiś znajdziesz ...😏

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Peter1 .. wystarczy mądrze przetrzepać dane z FIS dodając rozkład po zdefiniowanych grupach, liczbę per grupy, podtrzymanie ciągłości dla roczników i kilka innych drobiazgów .. wtedy zamiast bajek z lasu wychodzą przykre ( w przypadku POL) wskaźniki. 

Robiąc analizę warto uwzględnić :

- wygaszanie licencji (czyli zgłoszony w pierwszym roczniku pod FIS zawodnik znika po 1..2..3 sezonach)

- progresję punktów

- częstotliwość startów

- inne

.. a na to wszystko nałożyć zarejestrowaną populację. Wynik ćwiczenia jest prosty -> w PL dobicie się do wieku FIS'owego to wielkie hurra które średnio trwa 2 lata. Potem ktoś się pojawi jeszcze na WinterCup czy innych akademickich. Core startujący pod FIS (jeszcze raz - nie piszę o Masters) jest w innych krajach bardziej stabilny. Wiadomo, możemy patrzeć z perspektywy czołówki PŚ (a dlaczego nie PŚ+PE ?) tyle, że perspektywa jak i podstawa do analizy oraz wniosków jest szersza. 

Dane są .. można liczyć/wizualizować .. PZN woli sobie skakać i odwołać MP skoków kobiet bo nagle się okazało, że tylko cztery dziewczyny 🙂 ... Curex chce coś skoczyć na małej skoczni szykując się pod tele 🙂 to może za rok podbije im licznik 😄 (żart).

M.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a. widać że GER/AUT ma podobne podejście do tematu wprowadzając w FIS. Zresztą spotkałem się z tym w innej dyscyplinie - GER mimo wysokiej quoty na PŚ wprowadzają dziecki bardzo ostrożnie, więc żeby coś tam porównać się rocznikowo trzeba jechać na ich lokalne zawody (akurat są w tym mocni, więc szukanie porównania zasadne);

b. zdziwiła mnie FRA ..

c. nie ma efektu Petry czy Maryny .. dynamika miar w poprzednich sezonach zbliżona

d. przy względnie niewielkiej liczbie na wejściu do U18 podobnie jak inni szybko gubimy zawodników .. tyle, że przy małej liczbie na wejściu redukujemy się do jednostek. I na tym kładzie się system szkolenia.

Pozdrawiam,

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Marxx74x napisał:

a. widać że GER/AUT ma podobne podejście do tematu wprowadzając w FIS. Zresztą spotkałem się z tym w innej dyscyplinie - GER mimo wysokiej quoty na PŚ wprowadzają dziecki bardzo ostrożnie, więc żeby coś tam porównać się rocznikowo trzeba jechać na ich lokalne zawody (akurat są w tym mocni, więc szukanie porównania zasadne);

b. zdziwiła mnie FRA ..

c. nie ma efektu Petry czy Maryny .. dynamika miar w poprzednich sezonach zbliżona

d. przy względnie niewielkiej liczbie na wejściu do U18 podobnie jak inni szybko gubimy zawodników .. tyle, że przy małej liczbie na wejściu redukujemy się do jednostek. I na tym kładzie się system szkolenia.

Pozdrawiam,

M.

No masz rację - źle czytałem wykres, ponadto FRA i SVK u mnie na monitorze mają ten sam kolor - teraz jak mniemam SVK to ten zbliżony do POL (a myślałem że to ten ogromny pik - a to pewnie FRA, stąd określenie efekt "Petry").

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...