Skocz do zawartości

Kasprowy Wierch - Kolej Linowa


SkiForum

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 447
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Mój pierwszy raz na Kasprowym - po wielu pobytach w Alpach i Słowacji, postanowiłem odwiedzić tą naszą "świętą górę narciarzy", bo to wstyd do tej pory na niej nie jeździć. I muszę przyznać że jestem oczarowany! Do tej pory Kasprowy kojarzył mi się z typowo polskim "dziadostwem", kilkugodzinnym oczekiwaniem na wjazd i dość ekstremalnymi warunkami do jazdy - takie słyszałem opinie. Ale dziś poczułem się dosłownie jak w najlepszych ośrodkach alpejskich. Ale po kolei: wyruszyłem z Gliwic o 7.20 i tuż po 10 byłem na parkingu przy rondzie w Kuźnicach. Tak więc nawet na 1-dniowy wyjazd można śmiało wybrać się z Górnego Śląska, a nie skazywać się na "muzealny" Szczyrk i Korbielów (2h jazdy), czy też krótkie stoki w Wiśle. Z ronda busiki po 3 zł/os po samą kolejkę, a tam niespodzianka - tylko 20 minut stania! Mimo że podobno tylko będąc przed 9 rano można liczyć na tak krótką kolejkę, a ja byłem ok. 10.20. To we wrześniu poza sezonem czekałem ponad godzinę, a dziś przy pięknej pogodzie (choć rano bardzo zimno: -17 na górze) prawie wcale. Skipass niestety drogi (115 zł w dni powszednie, 125 w weekendy i to podobno dopiero od tego roku, bo wcześniej nie było karnetów czasowych). Najbardziej rozbawił mnie głos z głośników w kolejce: "Witamy w kolejce na Kasprowy Wierch. Powstała ona w roku 1936, a w 2007 została zmodernizowana - po 12 latach procedur administracyjnych" - i wszyscy narciarze w śmiech:) Za to widoki z samego wagonika wspaniałe, zwłaszcza dojazd do górnej stacji. No to jedziemy - najpierw Gąsienicowa. Pierwsze zaskoczenie - od górnej stacji do początku trasy trzeba kawałek podejść, ale nie dużo, a dzięki temu trasa nieco dłuższa:) Stromizna robi wrażenie - mniej więcej porównywalna z najtrudniejszymi czarnymi trasami w austriackim Ischgl. Do wyboru też inny wariant, minimalnie łatwiejszy. W środkowej części trasa szeroka, na dole kilka możliwości, ale już węższych. Warunki b. dobre, śnieg zmrożony, ok. 11 dopiero zaczęły tworzyć się niewielkie nierówności. Po kilku zjazdach przeniosłem się na Goryczkową. Tam górna część trasy to wąska rynna w poprzek stoku, a później z powrotem (szkoda, że nie normalny szeroki zjazd w dół na skróty). Jakieś drobne kamyczki no i wyślizgane, jak to na takich wąskich nartostradach. Dalej już stromo, ale nie tak strasznie i stopniowo się wypłaszcza. W środkowej części bardzo równo, piękny śnieg (i bardzo szeroko), końcówka - podobnie jak na Gąsienicowej czyli dość wąsko, ale za to kilka możliwości. Ale tam już miejscami trochę wyślizgane. No i największa wada - stare, wolne krzesło. Już dawno nie wsiadałem na krzesełko bez taśmy rozbiegowej, a tu jeszcze podjeżdża na wysokości łydek, a wysiada się na płaskim (zamiast z górki), w dodatku mocno wiało podczas jazdy. Ale to wszystko można przeżyć przy tak wspaniałych trasach i widokach. Nartostrada do Kuźnic też bardzo przyjemna, ale jechałem dość wcześniej (ok. 14) jak jeszcze było pusto. Miejscami nawet szersza niż niektóre normalne trasy na Pilsku:) Kamieni nie zanotowałem, czasami coś leżało ale to raczej szyszki. Ogólnie polecam! stok5.JPG

Załączone miniatury

  • stok6.JPG
  • stok1.JPG
  • stok2.JPG
  • stok3.JPG
  • stok4.JPG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skipass niestety drogi (115 zł w dni powszednie, 125 w weekendy i to podobno dopiero od tego roku, bo wcześniej nie było karnetów czasowych).

No niestety, liczę, że te pustki, które ostatnio panują na Kasprowym dadzą trochę im do myślenia. A z tym brakiem karnetów czasowych to zwykła legenda ludowa. Zawsze były, nie licząc połowy sezonu 4 czy 5 lat temu - wtedy ktoś w zarządzie PKLu mocno uderzył się w łeb, ale frekwencja na Kasprowym szybko wybiła im z głowy podobne pomysły.

Po kilku zjazdach przeniosłem się na Goryczkową. Tam górna część trasy to wąska rynna w poprzek stoku, a później z powrotem (szkoda, że nie normalny szeroki zjazd w dół na skróty).

Zjedź sobie kiedyś prosto w dół, tak kilkanaście metrów od wyciągu, to się przekonasz dlaczego nie ma tam trasy. Tylko nie bierz nowych nart ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niedzielę było extra. Idealna pogoda. Ale pomału coś tam gdzieś prześwitywało zielonego spod śniegu. Wydaje mi się że warunki będą jeszcze. Ale może lepiej sprawdzić tuż przed wyjazdem.Uwaga na restaurację na górze - bylismy zbulwersowani. Dość, że kawa + ciastko to 19 zł to jeszcze kibel 2,80. Juz nie wiedzą jak zdzierać. Toż na Chopoku już taniej. Życzę udanych warunków. Ja kończę sezon na przełomie marca i kwietnia w Ischgl. Pozdrawiam. PS. to zielone to poza trasą ;)

Załączone miniatury

  • P1010191-1.jpg

Użytkownik robert77 edytował ten post 21 marzec 2012 - 21:34

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy trzeba wczesniej rezerwowac bilet na kolejke z Kuźnic? Ile idzie sie na Goryczkową z Kuźnic z buta i czy teraz wystarczą tylko buty? Pozdrawiam Sally

Poznałem tę rodzinkę kiedyś osobiście... :D Mieliśmy z synem w planie przejść, przez Szpiglasową i Szpiglasowy do Moka. Jeszcze na dnie Doliny usłyszeliśmy odgłosy burzy po stronie Morskiego. Rozłożyliśmy więc biwak, nie mogąc się zdecydować czy zwiewać do schroniska w Pięciu, czy iść dalej. Po chwili zobaczyliśmy rodzinkę świstaków, która wyszła zza skałki... :D. Jakąś godzinę ją obserwowaliśmy. One nas olewały, a my mieliśmy pyszną zabawę. Jak pogoda się wyklarowała, mogłem pokazać synowi jeden z moich ukochanych widoków - ze Szpiglasowego... :P Tadek

Czy którys z tych? 5.jpeg

Załączone miniatury

  • 1.jpeg
  • 2.jpeg
  • 3.jpeg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy trzeba wczesniej rezerwowac bilet na kolejke z Kuźnic? Ile idzie sie na Goryczkową z Kuźnic z buta i czy teraz wystarczą tylko buty? Pozdrawiam Sally

Możesz zarezerwować: http://skipass.pkl.pl/index.php albo możesz tam się zjawić rano - tak albo tak. Jak będziesz tam późno bez rezerwacji to albo długie czekanie albo podejście pod Goryczkową. Wystarczą zwykłe solidne buty, podejścia w narciarskich nie polecam (te do plecaka). Jeśli to nie będzie weekend to może w ogóle nie będzie problemu kolejki do kolejki - trudno przewidzieć Przeglądnij ten wątek, bo masa odpowiedzi już padła, nawet niedawno, choćby tu: http://www.skiforum....ll=1#post418283

Czy jest prawdą, iż przetarg wygrali Słowacy - firma z Popradu?

Jeszcze nie - ale gazety piszą, że są "bliżej"... :) http://pieniadze.gaz...a_polskich.html Firma TMR od dawna chce to kupić, ale Zakopane/górale chcą utworzyć spółkę -> obligacje itd. Na razie im to nie idzie.

Użytkownik gajowy01 edytował ten post 27 marzec 2012 - 09:30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zarezerwować: http://skipass.pkl.pl/index.php albo możesz tam się zjawić rano - tak albo tak. Jak będziesz tam późno bez rezerwacji to albo długie czekanie albo podejście pod Goryczkową. Wystarczą zwykłe solidne buty, podejścia w narciarskich nie polecam (te do plecaka). Jeśli to nie będzie weekend to może w ogóle nie będzie problemu kolejki do kolejki - trudno przewidzieć Przeglądnij ten wątek, bo masa odpowiedzi już padła, nawet niedawno, choćby tu: http://www.skiforum....ll=1#post418283

Dziekuje ..czytałam ..a jak ja to przegapiłam ?..a dzieciom sie dziwie ze czegos nie znajdą;) Pisze ze trasa udeptana i z godzinke sie idzie ...to prawda? Maż uwielbia chodzenie po górach ,ja narty ...dla kazdego coś miłego.Tyle ze nie mamy jakiegos sprzedu do chodzenia po górach w zimie. Dlatego chce sie upewnic ,ze buty wystarczą i nie jest trudno dojść. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i z godzinke sie idzie ...to prawda?.....Dlatego chce sie upewnic ,ze buty wystarczą i nie jest trudno dojść.

W godzinke spokojnie, jak sie przycisnie to 45 minut :). Jest to bardzo przyjemny i klimatyczny spacerek (i dobra rozgrzewka) jednak pewna roznice wysokosci trzeba pokonac, glownie w koncowce podejscia... Jak dla mnie skansen pt. Kasprowy ma sens tylko z tym podejsciem :) a bywajac tam raz w roku okolo kwietnia mam te satysfakcje ze podchodzac robie zjazd-dwa na Goryczkowej kiedy znajomi jeszcze stoja w kolejce do wagonika :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Jesli ktoś wybiera sie na weekend Majowy lub ten to w zeszłą
Sobota -niedziela była:
Nartostrada z Goryczkowej do Kuźnic ok tylko nizej juz boje sie ,ze na ten weekend moze byc problem ze sniegiem bo były miejsca gdzie juz na resztkach zjazd.
5zł za jeden wjazd ,całodzienny 70zł
Warunki Goryczkowa :na górze rano sztruks taki bardzo twardy i przez pare zjazdów sie utrzymywał na dole szybciej rozjezdzone,
Gasienicowa szybciej rozjeżdżona bo słoneczko tam od rana zagląda.
Ogólnie super.


Słoneczko piękne i opalić sie można. A jak temp. powietrza?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słoneczko piękne i opalić sie można. A jak temp. powietrza?

Na dole cieplutko rozpinasz sie (chciłao by sie w samej koszulce )ale w górze na krzesełku zapinasz bo wieje no i chwilami inna pogoda na górze i na dole.Ale tak było tydzien temu teraz moze jeszcze cieplej ?Trzeba sprawdzic pogode a najlepiej nie rozbierac sie do rosołu -to góry.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dole cieplutko rozpinasz sie (chciłao by sie w samej koszulce )ale w górze na krzesełku zapinasz bo wieje no i chwilami inna pogoda na górze i na dole.Ale tak było tydzien temu teraz moze jeszcze cieplej ?Trzeba sprawdzic pogode a najlepiej nie rozbierac sie do rosołu -to góry.


Dzięki za info. Sprawdzę przecież na skionline.pl Ale coś te temperatury strasznie wysokie no i jeszcze silny wiatr.
Chyba zrezygnuje z wyjazdu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłam tydzien temu ,jezdziłam koszulka termo,sofcik i kurteczka .Teraz cieplej ale mysle ,ze jakas kurteczka skoro wieje powinna być.
Na stronie PKL Kasprowy mozna kliknac pogode i podaja na dole i na górze.
Aha jesli ktos idzie pieszko do Goryczkowej to wazne ! Wziać koszulke na zmiane bo bedzie mokra !!
Aha na Goryczkowej dłuzej lepsze warunki (dłuzej cien-przynajmniej na górze)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...