Skocz do zawartości

Czy nauka techniki jazdy wystarcza…


mario33

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, Kuba99 napisał:

Powinni jeszcze sprawdzać czy mają ostre narty i dobrze wyregulowane wiązania i czy są odpowiednio ubrani.🤔

A tego to nie muszą bo mówi o tym dekalog który jest wpisany niejako w regulamin każdej stacji.

Jakbyś jechał samochodem po rozj...anej drodze i uszkodził koła, to jakiej oczekujesz odpowiedzi od zarządu dróg? Kup se Pan monster-trucka to nie będziesz miał problemów? Czy chociaż znaku informującego o niedogodnościach. Pewnie pierwszy byś pisał skargi i zażalenia. Więc nie pitol głupot. Tu chodzi o zdrowie a czasami życie uczestników na stoku.

p[ozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mig napisał:

Teraz wystarczy tylko sprecyzować co jest dla kogo niedogodnoscią a co urozmaiconym stokiem i juz nastąpi ogolna szczesliwość i bezpieczeństwo.... 

Cze

A czytałeś wypowiedź koleżanki @zając? Bo chyba nie. Niedogodnością jest jakieś miejscowe wylodzenie, które zdarza się praktycznie wszędzie, ale tam lód był na całej trasie, gdzie 1 uzna to za urozmaicenie, 2-óch za niedogodność a 100 będzie walczyć o życie i zagrażać tym  pozostałym trzem i sobie nawzajem. Niedawno @Mitek pisał, że narty to nie tylko samo zjeżdżanie ale także pewne zachowania z tym związane. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Dobrze jeździsz - to pewnie będzie to dla Ciebie urozmaiceniem, a najwyżej niedogodnością - ale dla znakomitej większości walką o życie. Trzeba patrzeć na to z troszkę szerszej perspektywy a nie tylko wlasnego ja.

pozdrawiam

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, napisałam o tej sytuacji w kontekście nieświadomości części osób w co mogą się pakować zjeżdżając daną trasą. O ile Harakiri jest czarna trasą, z oznaczonym spadkiem i chyba nawet są tabliczki "nur für geübte skifahrer" , to na czerwonej z Chopoka w normalnych warunkach nie należałoby się spodziewać aż takich niedogodności. Niemniej, jeśli jeździ się cały dzień po innych trasach po drugiej stronie góry, gdzie warunki są skrajnie inne (miękko, odsypy), to można się zaskoczyć, a przez to może się zrobić dla niektórych niebezpiecznie (dla innych ciekawie). Jestem pewna że część osób po komunikacie zrezygnowałaby z tego wyzwania na koniec dnia - sama bym rozważyła tę opcję mając w głowie, że czeka mnie podróż powrotna i warto unikać potencjalnych problemów typu zderzenie z innym narciarzem z nie swojej winy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, zając napisał:

Spokojnie, napisałam o tej sytuacji w kontekście nieświadomości części osób w co mogą się pakować zjeżdżając daną trasą. O ile Harakiri jest czarna trasą, z oznaczonym spadkiem i chyba nawet są tabliczki "nur für geübte skifahrer" , to na czerwonej z Chopoka w normalnych warunkach nie należałoby się spodziewać aż takich niedogodności. Niemniej, jeśli jeździ się cały dzień po innych trasach po drugiej stronie góry, gdzie warunki są skrajnie inne (miękko, odsypy), to można się zaskoczyć, a przez to może się zrobić dla niektórych niebezpiecznie (dla innych ciekawie). Jestem pewna że część osób po komunikacie zrezygnowałaby z tego wyzwania na koniec dnia - sama bym rozważyła tę opcję mając w głowie, że czeka mnie podróż powrotna i warto unikać potencjalnych problemów typu zderzenie z innym narciarzem z nie swojej winy.

Właśnie dla osób nieświadomych lepszą opcją jest park rozrywki.🤨

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak chcecie nauczyć tych "zaskoczonych a nieswiadomych" jeździć, tak w szerszym znaczeniu niż zjeżdżać? Opowiadaniem że w górach bywa że śnieg pada a czasem w nocy jest mróz? A rano stok twardy z lodem? Ze w cieniu stok nie zmieknie przez caly dzień? A jak zmięknie to będą odsypy? Obstawiam, że jeśli sami się nie przekonają, to nie uwierzą. W końcu jest to napisane w regulaminie stoku ( "wybierz trasę na miarę swoich umiejetnosci" czy jakoś podobnie) a i tak nikt tego nie czyta. Prowadzenie za rączkę jest dobre w przedszkolu.  Traktujcie klientów ON jak dorosłych i odpowiedzialnych ludzi Skoro zjeżdżają na 4 literach to widocznie tak chcieli zrobić.... 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ale jak was czytam to się zastawiam czy śmiać się czy płakać, bo chyba nie bierzecie pod uwagę że każdy ma prawo się uczyć i nie być specjalistą w danej dziedzinie. Np. ja od niedawna jeżdżę na motocyklu, jestem świadoma tego że wiele sytuacji na drodze może mnie zaskoczyć, że mogę się w coś wpakować BO NIE MAM ŚWIADOMOŚCI że będę mieć problem, po prostu brak doświadczenia... Więc jeśli ktoś mi udzieli informacji jak się zachować na mokrej nawierzchni w zakręcie, na szutrze, etc. to jestem mu po prostu zwyczajnie wdzięczna, bo może akurat uniknę przez to gleby, która będzie mieć poważne konsekwencje.

Czy to tak trudno zrozumieć?! Nie każdy musi chcieć się zmierzyć z ekstremalną sytuacją jeśli można jej uniknąć.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, zając napisał:

Nie wiem ale jak was czytam to się zastawiam czy śmiać się czy płakać, bo chyba nie bierzecie pod uwagę że każdy ma prawo się uczyć i nie być specjalistą w danej dziedzinie. Np. ja od niedawna jeżdżę na motocyklu, jestem świadoma tego że wiele sytuacji na drodze może mnie zaskoczyć, że mogę się w coś wpakować BO NIE MAM ŚWIADOMOŚCI że będę mieć problem, po prostu brak doświadczenia... Więc jeśli ktoś mi udzieli informacji jak się zachować na mokrej nawierzchni w zakręcie, na szutrze, etc. to jestem mu po prostu zwyczajnie wdzięczna, bo może akurat uniknę przez to gleby, która będzie mieć poważne konsekwencje.

Czy to tak trudno zrozumieć?! Nie każdy musi chcieć się zmierzyć z ekstremalną sytuacją jeśli można jej uniknąć.

Wiesz jak jest tu sami twardziele, nigdy się nie przewracają, nic ich nie zaskoczy, chyba, ze śnieg z armatki, to się wywalą.

  • Like 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, zając napisał:

Nie wiem ale jak was czytam to się zastawiam czy śmiać się czy płakać, bo chyba nie bierzecie pod uwagę że każdy ma prawo się uczyć i nie być specjalistą w danej dziedzinie. Np. ja od niedawna jeżdżę na motocyklu, jestem świadoma tego że wiele sytuacji na drodze może mnie zaskoczyć, że mogę się w coś wpakować BO NIE MAM ŚWIADOMOŚCI że będę mieć problem, po prostu brak doświadczenia... Więc jeśli ktoś mi udzieli informacji jak się zachować na mokrej nawierzchni w zakręcie, na szutrze, etc. to jestem mu po prostu zwyczajnie wdzięczna, bo może akurat uniknę przez to gleby, która będzie mieć poważne konsekwencje.

Czy to tak trudno zrozumieć?! Nie każdy musi chcieć się zmierzyć z ekstremalną sytuacją jeśli można jej uniknąć.

Właśnie dla takich osób najlepsze są parki rozrywki.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, zając napisał:

Dobra, widzę że nie dociera, pozostańmy zatem przy swoim. Jutro się o 8:30 melduję się mimo wszystko na stoku, na park rozrywki trochę za zimno 😁

Tak trzymaj. Ekspertom od parków rozrywki trzeba je zostawić do dyspozycji.

Edytowane przez star
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, zając napisał:

Dobra, widzę że nie dociera, pozostańmy zatem przy swoim. Jutro się o 8:30 melduję się mimo wszystko na stoku, na park rozrywki trochę za zimno 😁

Wszystkie Twoje postulaty idą w kierunku przekształcenia stoków narciarskich w bezpieczne parki rozrywki.🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, zając napisał:

Nie wiem ale jak was czytam to się zastawiam czy śmiać się czy płakać, bo chyba nie bierzecie pod uwagę że każdy ma prawo się uczyć i nie być specjalistą w danej dziedzinie. Np. ja od niedawna jeżdżę na motocyklu, jestem świadoma tego że wiele sytuacji na drodze może mnie zaskoczyć, że mogę się w coś wpakować BO NIE MAM ŚWIADOMOŚCI że będę mieć problem, po prostu brak doświadczenia... Więc jeśli ktoś mi udzieli informacji jak się zachować na mokrej nawierzchni w zakręcie, na szutrze, etc. to jestem mu po prostu zwyczajnie wdzięczna, bo może akurat uniknę przez to gleby, która będzie mieć poważne konsekwencje.

Czy to tak trudno zrozumieć?! Nie każdy musi chcieć się zmierzyć z ekstremalną sytuacją jeśli można jej uniknąć.

Ok. To przejdźmy do konkretów.

- komunikat o występowaniu płatów lodu na czerwonej na pn.  Pomijam juz fakt, że tam zawsze jest lód lub kamienie jak wywieje śnieg, a trasę widać z gondoli.  Ok. Co jeszcze?

Edytowane przez mig
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mikoski napisał:

Co powiecie na taki poziom umiejętności ? Fakt że trasa oficjalnie była zamknięta.

 

Tu można było mieć bardzo szeroki zakres umiejętności, aby być na dole. Od zdrowych nóg i braku nart, do mistrzów desek. Ci by szybciej nieco byliby na dole. Ale też nie błyskawicznie,  biorąc pod uwagę współczynik zagęszczenia stoku. Wydaje się, że ostrożny zjazd na d...dawał spore szanse. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, mig napisał:

Ok. To przejdźmy do konkretów.

- komunikat o występowaniu płatów lodu na czerwonej na pn.  Pomijam juz fakt, że tam zawsze jest lód lub kamienie jak wywieje śnieg. Ok. Co jeszcze?

Braki w wyśnieżeniu, naśnieżaniu to standardowy komunikat, zwykle skutkuje zamknięciem, ogrodzeniem fragmentu itd itp

PS a może nie odgradzać i nie zamykać, nie informować wszak widać?

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, zając napisał:

Nie wiem ale jak was czytam to się zastawiam czy śmiać się czy płakać, bo chyba nie bierzecie pod uwagę że każdy ma prawo się uczyć i nie być specjalistą w danej dziedzinie. Np. ja od niedawna jeżdżę na motocyklu, jestem świadoma tego że wiele sytuacji na drodze może mnie zaskoczyć, że mogę się w coś wpakować BO NIE MAM ŚWIADOMOŚCI że będę mieć problem, po prostu brak doświadczenia... Więc jeśli ktoś mi udzieli informacji jak się zachować na mokrej nawierzchni w zakręcie, na szutrze, etc. to jestem mu po prostu zwyczajnie wdzięczna, bo może akurat uniknę przez to gleby, która będzie mieć poważne konsekwencje.

Czy to tak trudno zrozumieć?! Nie każdy musi chcieć się zmierzyć z ekstremalną sytuacją jeśli można jej uniknąć.

Moja droga -wizualizacja. Wizualizuj sobie śliską drogę, zakręt. Lód na trasie, ponieważ przed chwilą dmuchnęło i śnieg pleciał sobie dalej.  Czego Cię uczono ciepliwie w szkole na lekcjach fizyki ? Nic z tego nie kapujesz ? Chcesz mieć aplikackję w telefonie, która Ci pomoże to sobie takiej poszukaj i zainstaluj.  Lepiej nie wychodź z domu. W kuchni uważaj, by się nie poparzyć, albo spaść ze stołka. Życie jest pełne strasznych niebezpieczeństw.

Szczerze Ci życzę byś ich uniknęła. A narty są bardzo niebezpieczne. Najpierw człowiek nic nie umie. Potem, jak ja, jeżdzi jak szaleniec. 

Edytowane przez Plus80
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Plus80 napisał:

Moja droga -wizualizacja. Wizualizuj sobie śliską drogę, zakręt. Lód na trasie, ponieważ przed chwilą dmuchnęło i śnieg pleciał sobie dalej.  Czego Cię uczono ciepliwie w szkole na lekcjach fizyki ? Nic z tego nie kapujesz ? Chcesz mieć aplikackję w telefonie, która Ci pomoże to sobie takiej poszukaj i zainstaluj.  Lepiej nie wychodź z domu. W kuchni uważaj, by się nie poparzyć, albo spaść ze stołka. Życie jest pełne strasznych niebezpieczeństw.

Szczerze Ci życzę byś ich uniknęła. A narty są bardzo niebezpieczne. Najpierw człowiek nic nie umie. Potem, jak ja, jeżdzi jak szaleniec. 

Oczywiście. Jest apka. Na ratunek. Pomaga GOPR, TOPR, możesz sprawdzić w ilu przypadkach. Wystarczy przeczytać kroniki https://www.topr.pl sam się zdziwiłem jak często jest używana, sam sobie zainstalowałem. Nie zamiast. Obok.

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mikoski napisał:

No to jeszcze Ischgl do kompletu 

 

 

57 minut temu, Mikoski napisał:

Co powiecie na to jaki poziom umiejętności ? Fakt że trasa oficjalnie była zamknięta.

 

Kurcze, ale tłok 😮 a na Białkę narzekacie 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, star napisał:

Braki w wyśnieżeniu, naśnieżaniu to standardowy komunikat, zwykle skutkuje zamknięciem, ogrodzeniem fragmentu itd itp

PS a może nie odgradzać i nie zamykać, nie informować wszak widać?

Jak myślisz, kiedy zostanie wprowadzony obowiązek ostrzegania przed brakiem sztruksu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, mig napisał:

Jak myślisz, kiedy zostanie wprowadzony obowiązek ostrzegania przed brakiem sztruksu?

Nie odpowiedziałeś czy odgradzałbyś fragment bez śniegu? A co do braku sztruksu to dobry pomysł, bo ludzie oczekują, że ratrakowany stok przez godzinkę będzie takowy przypominał, na trasie A w CzG po kwadransie miało się wątpliwości czy przed nocną rzeczywiście był ratrakowany, rozumiem, że ciepło, raz ratrak zdąży przejechać w godzinkę, ale sprzedają nocną, po ratrakowaniu, czym się chwalą, więc oczekiwania rosną… podsłuchane z kanapy.

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fragment bez śniegu należy odgrodzić na mocy ustawy o bezpieczeństwie w górach i na zorg. terenach narciarskich i wpisać do codziennego protokołu z przeglądu stoku. Fragment z lodem już niekoniecznie - pojawia się dynamicznie w ciągu dnia i w dodatku przesuwa samoistnie - wiatr narciarze itp.  Ale już niedługo..... 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, mig napisał:

Fragment bez śniegu należy odgrodzić na mocy ustawy o bezpieczeństwie w górach i na zorg. terenach narciarskich i wpisać do codziennego protokołu z przeglądu stoku. Fragment z lodem już niekoniecznie - pojawia się dynamicznie w ciągu dnia i w dodatku przesuwa samoistnie - wiatr narciarze itp.  Ale już niedługo..... 😉

Przecierki tez pojawiają się w czasie dnia, dynamicznie, ktoś winien to monitorować czy jak rano nie było, to wieczorem tez nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...