Skocz do zawartości

Szczyrk - Czyrna - Solisko


Administrator

Rekomendowane odpowiedzi

Trzymam za Szczyrk kciuki. Mam wielki sentyment do tego ośrodka. Wiele lat temu zabierał mnie tam ociec. Ja swoją rodzinę (żonę i syna) też właśnie tam nauczyłem jeździć na nartach. To piękne miasteczko , miejsce mające swój czar i urok. To tam czuć typową atmoswerę której brak innym miejscom często nowoczesnym ośrodkom. Bo narty to dla mnie również piękno i klimat gór, kultury góralskiej i smaku urokliwych knajp w mroźny wieczór.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będę w najbliższych dniach przejeżdżał przez Szczyrk to zrobię zdjęcia tego "nowego" wyciągu. Leży to już wszystko w krzakach na Czyrnej. Ja tez miałem nadzieje, że coś się w Szczyrku zmieni ale po zobaczeniu tej kupy złomu mój optymizm zgasł. Niestety Szczyrk nie ma szczęścia do gospodarzy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Zmobilizowałem się w końcu i obszedłem prawie cały ośrodek. Widać, że coś drgnęło ku lepszemu, ale niestety są też minusy... Po kolei, może najpierw pozytywy: Częściowo wykoszono już trasy (z czym w poprzednich latach bywało różnie) P1013256.jpg Choć niestety na niektórych trasach sporo kamieni P1013257.jpg Znacznie zniwelowano i miejscami poszerzono dolne odcinki tras nr 2 i 3. P1013260.jpg Na małym fragmencie trasy nr 3 posiano nawet trawę!! P1013264.jpg I to by było na tyle jeśli chodzi o pozytywy. Na parkingu w Czyrnej wita nas jakaś kupa złomu, która po bliższym rozpoznaniu okazuje się "nowym" 3 osobowym, wyciągiem krzesełkowym... P1013269.jpg Wyciąg jest wyprzęgany P1013272.jpg Rozbudowa systemu naśnieżania od dłuższego czasu stoi w miejscu. Z obecnych prac wynika, że naśnieżane będą tylko samo końcówki tras w Czyrnej. P1013268.jpg A i takie widoki nie są w ośrodku rzadkością P1013259.jpg Podumowując widać, że coś drgnęło ku lepszemu, jednak odniosłem wrażenie, że p. Richter i spółka po prostu nie mają kasy na jakieś większe inwestycje i wykonywane są tylko te rzeczy które nie wymagają dużych nakładów finansowych.

Załączone miniatury

  • P1013267.jpg
  • P1013266.jpg
  • P1013265.jpg
  • P1013262.jpg
  • P1013263.jpg
  • P1013273.jpg
  • P1013270.jpg
  • P1013271.jpg

Użytkownik krisaz edytował ten post 03 październik 2011 - 08:42

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też dziękuję za informacje i fotografie. Również mam mieszane uczucia. Bardzo zmartwiła mnie Twoja informacja o naśnieżaniu (tylko końcówki tras). Czy ona jest pewna? Robienie naśnieżania kawałka trasy jest totalną głupotą. Efekt żaden, bo na części trasy nie ma śniegu, a kasa wydana... Poza tym to spokojnie. Nie od razu Kraków zbudowano... :) Od kwietnia minęło zaledwie 5 miesięcy... O ile się nie mylę, to ten "złom" kupił jeszcze GAT. Trudno więc winić za niego nowego właściciela. No i chyba lepszy stary wyprzęgany, niż stary wolny... :D Pozdrawiam. Tadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podumowując widać, że coś drgnęło ku lepszemu, jednak odniosłem wrażenie, że p. Richter i spółka po prostu nie mają kasy na jakieś większe inwestycje i wykonywane są tylko te rzeczy które nie wymagają dużych nakładów finansowych.

Przeinwestować łatwo, więc może lepiej jak jest powolna ewolucja? Pozdr Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też dziękuję za informacje i fotografie. Również mam mieszane uczucia. Bardzo zmartwiła mnie Twoja informacja o naśnieżaniu (tylko końcówki tras). Czy ona jest pewna? Robienie naśnieżania kawałka trasy jest totalną głupotą. Efekt żaden, bo na części trasy nie ma śniegu, a kasa wydana...

Obecny wykop pod instalację naśnieżania jest mniej więcej do tej wysokości jaką pokazuje zdjęcie, wyżej nie ma już śladów żeby cokolwiek było kopane. Zresztą byłem w Czyrnej trochę ponad miesiąc temu i stan robót wyglądał dokładnie tak jak teraz. Równie marnie wygląda instalacja do naśnieżania na trasie prowadzącej ze Szczytu Małego Skrzycznego na Halę Skrzyczeńską, tam hydranty z wodą zlokalizowane są co kilkaset metrów. Poza tym, żeby taki system był wydajny to trzeba mieć jeszcze czym naśnieżać, a na temat zakupu dodatkowych armatek na razie cisza.

Przeinwestować łatwo, więc może lepiej jak jest powolna ewolucja?

Obawiam się, że temu ośrodkowi to nie grozi. Ja nie oczekuje od razu cudów, ale na ten sezon przydałyby się przynajmniej jakieś toalety na poziomie i bezpłatne parkingi, a nawet tego nie będzie...

O ile się nie mylę, to ten "złom" kupił jeszcze GAT. Trudno więc winić za niego nowego właściciela. No i chyba lepszy stary wyprzęgany, niż stary wolny... :D

Niby tak, ale wyciąg 3 osobowy nadaje się co najwyżej do obsługi Golgoty, ewentualnie jako wyciąg pomocniczy z Soliska na Suche.

Użytkownik krisaz edytował ten post 03 październik 2011 - 15:40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pożyjemy zobaczymy... :) Bardzo dobrze nie jest, ale i tak lepiej niż do tej pory, albo na Pilsku... Jeżeli co roku coś znaczącego poprawią to będzie nieźle. Dla mnie najważniejsze jest naśnieżanie i poprawa fatalnych fragmentów tras i to mam głownie na myśli pisząc "coś znaczącego":D. Gdyby oprócz poprawy tras przed zimą zrobili naśnieżanie aż do Hali Skrzyczeńskiej to by było super. A tak to tylko średnio... Ale coś znaczącego jednak jest... Tadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyły się kłopoty dla narciarzy w Szczyrku W sezonie 2011/2012 ośrodek narciarski Czyrna-Solisko będzie pracował pełną parą. Nowy Właściciel dołożył wszelkich starań, aby oferta Ośrodka spełniała wysokie wymagania Narciarzy i przyciągnęła zarówno stałych bywalców, jak i amatorów białego szaleństwa, którzy wybiorą Szczyrk po raz pierwszy. Czyrna-Solisko to jeden z największych kompleksów narciarskich w Polsce, składający się z dwóch stacji głównych Czyrna (Małe Skrzyczne 1211 m n.p.m.) i Solisko (Pośredni 990 m n.p.m). Czyrna-Solisko skupia 13 wyciągów o łącznej długości 7800 m. 13 tras narciarskich o łącznej długości 25 km jest dostosowanych do różnych poziomów umiejętności narciarzy. Dwie trasy, czarna „Bieńkula” oraz czerwona, „Golgota” posiadają homologację FIS. Ośrodek Czyrna-Solisko słynie z profesjonalnego przygotowania tras zjazdowych. Dzięki zakupowi nowych armatek śnieżnych wszystkie nartostrady na terenie kompleksu będą sztucznie naśnieżane, a wprowadzenie maszynowego przygotowania tras pod wyciągami w znaczący sposób podniesie standard wyjazdu na stoki. Oświetlenie zainstalowane na części z tras pozwoli narciarzom na korzystanie z atrakcji Ośrodka również po zmroku. W nadchodzącym sezonie, dzięki modernizacji „łatwych tras zjazdowych”, większą przyjemność jazdy odnajdą nie tylko doświadczeni narciarze, których trasy w Szczyrku zawsze przyciągały, ale też mniej doświadczeni amatorzy dwóch i jednej deski. W tym miejscu należy dodać, że na terenie kompleksu Czyrna-Solisko przygotowano specjalne wyciągi i stoki, na których najmłodsi, pod opieką doświadczonych w pracy z dziećmi instruktorów, mogą stawiać pierwsze kroki na nartach. Na terenie Kompleksu działają szkoły narciarskie i snowboardowe, ski -serwisy oraz wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, a także liczne punkty gastronomiczne. Wśród tych ostatnich na uwagę zasługuje legendarne „Akwarium” na Hali Skrzyczeńskiej, ponownie otwarte w tym sezonie po wielu latach przerwy. Nad bezpieczeństwem odwiedzających Ośrodek Czyrna-Solisko czuwają dwie stacje GOPR zlokalizowane na Hali Pośredniej i Hali Skrzyczeńskiej. Dobrą informacją dla narciarzy jest obniżenie o blisko 50% cen na parkingach należących do Ośrodka (największy parking w Czyrnej). Aktualne warunki narciarskie panujące w Ośrodku odwiedzający mogą sprawdzić w serwisie www.szczyrkowski.pl lub korzystając z infolinii pod numerem 33 817 89 26. Na nartostradach należących do SON umieszczone są także kamery, umożliwiające podgląd stoków (link do obrazu z kamer znajduje się na stronie www.). Dzięki temu, wybierający się do Szczyrku na narty, mogą na własne oczy przekonać się o panujących tam warunkach. Opisane wyżej udogodnienia to początek planowanych zmian na terenie Ośrodka Czyrna-Solisko. Już w przyszłym roku planowane jest uruchomienie pierwszego wyciągu krzesełkowego. Właściciel Ośrodka ma nadzieję, że dzięki nowym standardom zarządzania, regularnym inwestycjom, a także przychylności fanów sportów zimowych w ciągu kilku lat Czyrna-Solisko będzie najnowocześniejszym kompleksem narciarskim w Polsce i powróci na zajmowane przez długie lata miejsce lidera w branży. żródło. http://szczyrkowski.pl/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komunikat SON

Skończyły się kłopoty dla narciarzy w Szczyrku... żródło. http://szczyrkowski.pl/

Nic mnie tak nie wkurza jak takie komunikaty... :rolleyes: Na swojej stronie SON powinien napisać tylko konkrety. 1. Ile będzie nowych armatek. 2. Ile jest starych armatek i lanc. 3. Ile będzie nowych hydrantów i gdzie. 4. Ile jest starych hydrantów i gdzie są. 5. Ile będzie metrów nowych rurociągów. 6. Ile jest metrów starych rurociągów. 7. Czy będą jakieś nowe pompownie. Tak jak teraz napisali, to jest tylko marketingowy bełkot. Ale ogólnie dobrze, że coś robią. I dobrze, że nie przesadzają z inwestycjami - najłatwiej jest splajtować. W Białce też wszystko robili stopniowo, małymi krokami, ale systematycznie. Co roku, nieraz co dwa coś nowego. I tego im życzę :) Tadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej Konkretów w tym artykule. W tym sezonie w Szczyrku naśnieżone będą niemal wszystkie trasy, stanieje parking w Czyrnej, a przed mrozem znów będzie można schronić się w odnowionym Akwarium. Ośrodek narciarski Czyrna-Solisko w Szczyrku od wiosny ma nowego właściciela. Sprywatyzowaną stację nabyli właściciele gruntów pod trasami zrzeszeni w spółce Szczyrkowski Ośrodek Narciarski. - W tym roku nie było możliwości przeprowadzenia większych inwestycji, ale staramy się tak poprawić ofertę ośrodka, aby przyciągnąć stałych bywalców, jak i gości, którzy tu jeszcze nie jeździli - mówi Stanisław Richter, prezes spółki. Jedną z najważniejszych zmian będzie naśnieżanie stoków. Ośrodek kupił 21 lanc służących do wytwarzania sztucznego śniegu. Zostaną one zamontowane na Golgocie i Bieńkuli. Armatki śnieżne, które pracowały tam w poprzednich latach, zostaną przeniesione na inne trasy. - To wszystko wiąże się z prowadzoną cały czas rozbudową rurociągów doprowadzających wodę na stoki. Dzięki temu w zasadzie wszystkie trasy w ośrodku będą miały sztuczne naśnieżanie - mówi Richter. Dośnieżane będą łatwe trasy nr 2 i 3 do Czyrnej, a także czerwona trasa nr 1. Wcześniej sztucznie naśnieżaną trasą w Czyrnej była tylko czarna Bieńkula. Co ważne, naśnieżana będzie także prowadząca przez las trasa pod wyciągami 1 i 11. Ośrodek zapowiada także utrzymywanie ratrakami tras pod orczykami, co zapewni wygodniejszy wyjazd na stoki. Wcześniej na nierównościach pod wyciągami łatwo było się wywrócić. Wielu gości ucieszy ponowne otwarcie legendarnego Akwarium na Hali Skrzyczeńskiej. To dawna restauracja z przeszkloną fasadą, którą zamknięto przed ośmioma laty. - Akwarium dawało możliwość schronienia się przed mrozem, dlatego postanowiliśmy go wyremontować. Naprawiamy dach, wymieniliśmy nawet część murów, bo kruszyły się cegły, montujemy nowe instalacje, malujemy. W środku będą kominki, przy których narciarze będą mogli się zagrzać i coś przekąsić - mówi Richter. Dodaje, że na przyszły sezon Akwarium zostanie gruntownie przebudowane. Równia ważna jest planowana obniżka cen na największym parkingu w Czyrnej. Zamiast 8 zł, jak w zeszłym roku, narciarze zapłacą 5 zł. Właściciele ośrodka twierdzą, że chcieli w ogóle zrezygnować z opłat, to mogłoby jednak doprowadzić do zamknięcia prywatnych parkingów w okolicy, co zapewne skończyłoby się awanturą. Co ważne, w tym sezonie nie wzrośnie cena karnetów. Pierwsza kolejka linowa - na co najbardziej czekają narciarze - ma się tu pojawić w przyszłym sezonie. Ostatecznie ustalono, że stanie w miejscu obecnych wyciągów nr 2 i 10, równolegle do Bieńkuli. Będzie nią można wjechać z Czyrnej na Halę Skrzyczeńską. żródło: http://bielskobiala....w_Akwarium.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby im ino zimy nbie brakło na to naśnieżanie:)

Dobra, żarty na bok :) Jak już wcześniej pisałem i powtórzę jeszcze raz- lepiej żeby robili pomału i ostrożnie niż żeby Szczyrk znowu był na sprzedaż za kilka lat. Dajmy im szansę, oceny się wystawi za dwa- trzy sezony. Do tego czasu trzeba życzyć śnieżnych zim. W sumie wszystkim ośrodkom. Pozdr Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...