Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Volkl SL 2019 vs Volkl SC 2011

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
137 odpowiedzi w tym temacie

#1 a_senior

a_senior

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1604 postów
  • Na forum od: 10.2006
1071
  • Umiejętności: 8
  • Krakow

Napisano 15 wrzesień 2018 - 09:41

Właśnie nabyłem te pierwsze, Volkl Racetiger SL 170 cm. A jeździłem dotychczas, i byłem z nich zadowolony, na SC 170 cm. Różnice są znaczne. Przede wszystkim w cenie. :) Te nowe SL są typu tip rocker czyli maja lekko podgięte go góry dzioby. Teoretycznie wiem czemu to służy, ale nie miałem okazji na czymś takim jeździć. SC to typowy camber. Po drugie, zaskakujące, te SL-ki wydaja się być bardziej miękkie podłużnie, choć to może być złudne, natomiast SL, co zrozumiałe, wyraźnie sztywniejsze poprzecznie (skręcając przody przy zafiksowanych tyłach). Po trzecie, inna geometria. W SL są szersze dzioby i w związku z tym mniejszy promień skrętu (13.4 m vs 14.8 m). BTW, pod butem to samo: 168 mm.

I teraz pytanie. Jeździł ktoś na obu? Czego mogę się spodziewać? Nie będą dla mnie zbyt mocne te SL-ki? Jestem w miarę wysportowanym, dobrze jeżdżącym narciarzem preferującym krótkie i średnie skręty, ale wiek słuszny - 68 lat. Nie zabije się? :) Nie zamęczę?

Oczywiście wszystko sprawdzę samodzielnie, ale mnie już teraz ciekawość zżera. :)

#2 Adam WiDUCH

Adam WiDUCH

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1770 postów
  • Na forum od: 01.2015
1182
  • Umiejętności: 2
  • Rajcza

Napisano 15 wrzesień 2018 - 13:31

Właśnie nabyłem te pierwsze, Volkl Racetiger SL 170 cm. A jeździłem dotychczas, i byłem z nich zadowolony, na SC 170 cm. Różnice są znaczne. Przede wszystkim w cenie. :) Te nowe SL są typu tip rocker czyli maja lekko podgięte go góry dzioby. Teoretycznie wiem czemu to służy, ale nie miałem okazji na czymś takim jeździć. SC to typowy camber. Po drugie, zaskakujące, te SL-ki wydaja się być bardziej miękkie podłużnie, choć to może być złudne, natomiast SL, co zrozumiałem, że wyraźnie sztywniejsze poprzecznie (skręcając przody przy zafiksowanych tyłach). Po trzecie, inna geometria. W SL są szersze dzioby i w związku z tym mniejszy promień skrętu (13.4 m vs 14.8 m). BTW, pod butem to samo: 168 mm.

I teraz pytanie. Jeździł ktoś na obu? Czego mogę się spodziewać? Nie będą dla mnie zbyt mocne te SL-ki? Jestem w miarę wysportowanym, dobrze jeżdżącym narciarzem preferującym krótkie i średnie skręty, ale wiek słuszny - 68 lat. Nie zabije się? :) Nie zamęczę?

Oczywiście wszystko sprawdzę samodzielnie, ale mnie już teraz ciekawość zżera. :)

Na obu oczywiście nie jeździłem - miałem na nogach SC - dobra narta choć nie w mim typie i zainteresowaniach. Tak w zasadzie sam sobie odpowiedziałeś na zadane pytanie. "łopatowość" SL połączona z ich elastycznością wzdłużną i b. wysoką sztywnością poprzeczną + 168 pod butem spowodują że przy zachowaniu prawidłowej techniki narty same będą cię wkręcać, bedzie to reakcja bardzo szybka, oczywiście opóźni ją niewielki rocker ale mimo wszystko będzie to nagłe, dalej to już z górki - efekt szyn kolejowych murowany, SC pod tym względem były na pewno bardziej tolerancyjne w kontekście czasu reakcji, ale żeby wykręcić naprawdę krótki cięty jak sam wiesz trza się narobić. W SL będzie się to działo samoistnie tyle tylko że trzeba to mocno kontrolować. Kolejny "niebezpieczny " element to praca przód tył - w moim przypadku Atomic S9, o ile panowałem nad przeciążeniem przodów to nad tyłami musiałem popracować. S9 bardo lubią zarówno wybutować jak i wystrzelić. Myślę że będziesz zadowolony a sama narta się odwdzięczy. Myślę że w tym segmencie narty tego typu nie lubią niskich prędkości, płaskich stoków i wożenia się. 

https://www.youtube....h?v=NhUgCZ7a5TY. - Ta chwila kiedy twoje dziecko jest lepsze od ciebie - bezcenna :D   :D 

https://www.youtube....h?v=Z3k-foYDtUY.

www.eskider.pl - tyczki slalomowe

#3 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9451 postów
  • Na forum od: 09.2006
3685
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 15 wrzesień 2018 - 15:55

Adam - jako ze uwaznie czytam Ciebie - to pozwole sobie sprostowac: pod butem 68 a nie 168

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#4 Adam WiDUCH

Adam WiDUCH

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1770 postów
1182
  • Rajcza

Napisano 15 wrzesień 2018 - 17:27

Oczywista pomyłka pisarska..😀

https://www.youtube....h?v=NhUgCZ7a5TY. - Ta chwila kiedy twoje dziecko jest lepsze od ciebie - bezcenna :D   :D 

https://www.youtube....h?v=Z3k-foYDtUY.

www.eskider.pl - tyczki slalomowe

#5 a_senior

a_senior

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1604 postów
1071
  • Krakow

Napisano 17 wrzesień 2018 - 08:12

efekt szyn kolejowych murowany, SC pod tym względem były na pewno bardziej tolerancyjne w kontekście czasu reakcji, ale żeby wykręcić naprawdę krótki cięty jak sam wiesz trza się narobić. W SL będzie się to działo samoistnie tyle tylko że trzeba to mocno kontrolować. Kolejny "niebezpieczny " element to praca przód tył - w moim przypadku Atomic S9, o ile panowałem nad przeciążeniem przodów to nad tyłami musiałem popracować. S9 bardo lubią zarówno wybutować jak i wystrzelić.

Dzięki Adamie. Bardzo rzeczowe. Nie mam wielkich doświadczeń z rasowymi sklepowymi slalomkami. Kiedyś testowałem jakieś Blizzardy, próbowałem komórek Fischera. Pamiętam, że u Fischera trochę przeszkadzały mi te carvingowe szyny. Wolałbym sobie nieco poześlizgiwać. :) Ale to były komórki. Równowaga przód-tył też może być problemem. Wspomina o tym jeden z Francuzów, których filmiki pokazywałem. Najbardziej boję się tego, że narty okażą się zbyt wymagające dla mojego kręgosłupa, z którym mam spore problemy. A powrotu do starych, "łagodnych" SC już nie będzie, bo przekazuje je synowi. :) Czekam z niecierpliwością na pierwsze zjazdy i weryfikację. 

#6 Veteran

Veteran

Veteran

• PipPipPipPip
  • 1385 postów
1515
  • Umiejętności: 1

Napisano 17 wrzesień 2018 - 11:45

Właśnie nabyłem te pierwsze, Volkl Racetiger SL 170 cm. A jeździłem dotychczas, i byłem z nich zadowolony, na SC 170 cm. Różnice są znaczne. Przede wszystkim w cenie. :) Te nowe SL są typu tip rocker czyli maja lekko podgięte go góry dzioby. Teoretycznie wiem czemu to służy, ale nie miałem okazji na czymś takim jeździć. SC to typowy camber. Po drugie, zaskakujące, te SL-ki wydaja się być bardziej miękkie podłużnie, choć to może być złudne, natomiast SL, co zrozumiałe, wyraźnie sztywniejsze poprzecznie (skręcając przody przy zafiksowanych tyłach). Po trzecie, inna geometria. W SL są szersze dzioby i w związku z tym mniejszy promień skrętu (13.4 m vs 14.8 m). BTW, pod butem to samo: 168 mm.

Witam

Zachowaj spokój! Ja w tym wieku "ujeżdżałem" Tygrysa SL 160 cm. I jeszcze miałem ambicje konkurować z Harpią. Zarzuciłem nie tak dawno na rzecz sporo dłuższej narty.  Z obawy, że częste machanie nogami bardzo zmęczy mi lekko uszkodzone kolano.

Przyszłość przed Tobą.

Pozdrawiam

• a_senior podziękował za tę wiadomość

#7 a_senior

a_senior

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1604 postów
1071
  • Krakow

Napisano 17 wrzesień 2018 - 22:13

Zachowaj spokój! Ja w tym wieku "ujeżdżałem" Tygrysa SL 160 cm. I jeszcze miałem ambicje konkurować z Harpią. Zarzuciłem nie tak dawno na rzecz sporo dłuższej narty.  Z obawy, że częste machanie nogami bardzo zmęczy mi lekko uszkodzone kolano.

Przyszłość przed Tobą.

Piękne pocieszenie. Z Harpią konkurować nie będę. Po pierwsze za dobry, a po drugie, już od dawna przeszła mi ochota na konkurowanie z kimkolwiek. Na rowerze pozwalam się wyprzedzać przez panienki i nie robi to na mnie żadnego wrażenia. :) 

• Markiel podziękował za tę wiadomość

#8 Veteran

Veteran

Veteran

• PipPipPipPip
  • 1385 postów
1515

Napisano 18 wrzesień 2018 - 10:31

Piękne pocieszenie. Z Harpią konkurować nie będę. Po pierwsze za dobry, a po drugie, już od dawna przeszła mi ochota na konkurowanie z kimkolwiek. Na rowerze pozwalam się wyprzedzać przez panienki i nie robi to na mnie żadnego wrażenia. :)

Witam

Jesteś na dobrej drodze.  Następny przeciwnik to uciekający coraz szybciej czas.  Postaram się w tym sezonie go jeszcze gonić na nartach. Ale i tak mnie kiedyś dopadnie.

Tygrys SL to bardzo fajna narta. Jeszcze żywa, mając sporo ponad  sto dni na stokach. Córka żony sobie ją bardzo chwali. To nie pierwszy, lepszy  model z wypożyczalni. Zawsze mnie dziwiło, dlaczego ludzie mają takie uprzedzenie dla nart z nieco wyższej półki. Że niby tylko dla "sportowców". Widać rolą sportowca jest walczyć z jakimś kołkiem, bo młody i silny.

Pozdrawiam

• a_senior podziękował za tę wiadomość

#9 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 6650 postów
  • Na forum od: 02.2008
4879
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 19 wrzesień 2018 - 07:28

Będzie dobrze. W skrócie,będzie tak samo tylko lepiej , stabilniej, pewniej. Czyli łatwiej. Oczywista nieprawda jest też że narty SL są bardziej wymagające. Pojedziesz zeslizgiem kiedy tylko Ty będziesz chciał (a nie kiedy będą chcialy narty ) a równocześnie pozwolą one zazebic się na każdym śniegu i lodzie. Takie odczucia miałem po zmianie Fischer sc ( bliźniacze do voelkla) na voelkl Sl.

#10 fredowski

fredowski

Umiejetnosci 11

• PipPipPipPipPipPip
  • 4517 postów
  • Na forum od: 03.2006
2421

Napisano 19 wrzesień 2018 - 09:40

Zmiana nart SC na SL nie zawsze jest korzystna.

Wykorzystanie nart SL potrzebuje wiecej umiejetnosci, kondycji itd

Od pewnego wieku utrzymanie kondycji na swoim ustalonym poziomie moze byc juz trudne

a podwyzszenie jej wymaga sporo potu.

Zakladam, ze umiejetnosci jazdy pozostaja.

Rower moze byc pomocny w utrzymaniu kondycji pod warunkiem, ze jazda odbywa sie na trudnej trasie albo trudnym przelozeniu(zebatce)

W przeciwnym wypadku narty SL beda nie wykorzystane ale pozostanie tak wazny wtedy splendor.

Jak ciezko jest lekko zyc :)  Nie ma gazu nie ma skretu

#11 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 13259 postów
  • Na forum od: 11.2007
8128
  • Warszawa

Napisano 19 wrzesień 2018 - 10:32

.........

Rower moze byc pomocny w utrzymaniu kondycji pod warunkiem, ze jazda odbywa sie na trudnej trasie albo trudnym przelozeniu(zebatce)

.......

Cześć

Bardzo ważne zdanie. Samo kręcenie na miękkim przełożeniu absolutnie nic nie daje w sensie ćwiczenia czy przygotowania do czegokolwiek.

Pozdrowienia

#12 christof

christof

Użytkownik

• Pip
  • 81 postów
  • Na forum od: 08.2016
45

Napisano 19 wrzesień 2018 - 11:44

Cześć

Bardzo ważne zdanie. Samo kręcenie na miękkim przełożeniu absolutnie nic nie daje w sensie ćwiczenia czy przygotowania do czegokolwiek.

Pozdrowienia

Chyba przygotowanie do sezonu to duze ilosci km na miekkich przełożeniach. 

#13 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 6650 postów
  • Na forum od: 02.2008
4879
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 19 wrzesień 2018 - 12:18

Wszystko jedno.... nogi mają boleć. Kręcenie na przełożeniu 0.8 przez godzinę czy 2 na podjeździe też daje niezły wycisk....a km ledwo kilkanaście.

Wykorzystanie WSZYSTKICH zalet SL to faktycznie wyzwanie dla kondycji. Ale to nie jest obowiązkowe.

#14 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9451 postów
  • Na forum od: 09.2006
3685
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 19 wrzesień 2018 - 15:00

dlatego rower gorski  w GORACH jest idealnym uzupelnieniem, a nie wozenie sie po plaskim.....

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#15 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 13259 postów
8128
  • Warszawa

Napisano 19 wrzesień 2018 - 16:15

A nie lepiej duże ilości km na twardych, czy powiedzmy maksymalnie akceptowalnie twardych? O to mi chodzi. Jazda na rowerze bez potu jest jak jazda na rowerze elektrycznym - jak to mówi Rybelek "pedalstwo".

Pozdrowienia

• RobertK podziękował za tę wiadomość

#16 Bruner79

Bruner79

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1885 postów
  • Na forum od: 11.2009
757
  • Umiejętności: 3
  • Nysa

Napisano 19 wrzesień 2018 - 16:49

A nie lepiej duże ilości km na twardych, czy powiedzmy maksymalnie akceptowalnie twardych? O to mi chodzi. Jazda na rowerze bez potu jest jak jazda na rowerze elektrycznym - jak to mówi Rybelek "pedalstwo".
Pozdrowienia

Ebike mtb to akurat ciekawa sprawa.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • gajowy01 podziękował za tę wiadomość

No pain no gain ...

#17 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 13259 postów
8128
  • Warszawa

Napisano 19 wrzesień 2018 - 17:27

Ebike mtb to akurat ciekawa sprawa.

Dal schorowanego staruszka pewnie tak.

Pozdro

#18 Bruner79

Bruner79

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1885 postów
757
  • Nysa

Napisano 19 wrzesień 2018 - 17:32

Dal schorowanego staruszka pewnie tak.
Pozdro

Hehe ok, podaj argumenty dlaczego? Jako ze uprawiam tzw ęduro na nieebajku i względnie pojęcie mam, to biorac pod uwagę całokształt mtb nie dyskwalifikuje ebike w ogóle jako fajnego roweru czy do treningu czy do eksploracji górskich tras. Aczkolwiek chętnie przeczytam fachowy wpis fachowca dlaczego ebike jest tylko dla schorowanego staruszka 🙂

No pain no gain ...

#19 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 13259 postów
8128
  • Warszawa

Napisano 19 wrzesień 2018 - 19:09

Hehe ok, podaj argumenty dlaczego? Jako ze uprawiam tzw ęduro na nieebajku i względnie pojęcie mam, to biorac pod uwagę całokształt mtb nie dyskwalifikuje ebike w ogóle jako fajnego roweru czy do treningu czy do eksploracji górskich tras. Aczkolwiek chętnie przeczytam fachowy wpis fachowca dlaczego ebike jest tylko dla schorowanego staruszka

Cześć

Ja niczego nie uprawiam. Jeżdżę sporo na rowerze tylko i uważam, ze jak czegoś nie przejadę bo noga nie podała to albo ćwiczę albo jestem dupa. Ale można sobie kupić ebika.

Pozdrowienia

#20 Bruner79

Bruner79

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1885 postów
757
  • Nysa

Napisano 19 wrzesień 2018 - 19:41

Cześć
Ja niczego nie uprawiam. Jeżdżę sporo na rowerze tylko i uważam, ze jak czegoś nie przejadę bo noga nie podała to albo ćwiczę albo jestem dupa. Ale można sobie kupić ebika.
Pozdrowienia

Zawsze możesz sobie ustawić wspomaganie na najmniejsze i wjeżdżać pod gorke na ebike który wazy 20kg. Gwarantuje Ci ze bedziesz dupa 🙂

No pain no gain ...