Skocz do zawartości

Wybór i kupno butów narciarskich - porady i uwagi .


lobo

Rekomendowane odpowiedzi

Widać na zdjęciu, że botki mają bardzo długi odcinek sznurowany - od palców (powiedzmy, że jak w butach wspinaczkowych). Chyba raczej nie dociągnie się ich po włożeniu do skorupy. Czyli chyba takie zakładanie jest przewidziane.

 

Pozdro

Wiesiek

Dokładnie, tym bardziej że nie ma pętelki przy języku co dodatkowo utrudnia tradycyjne zakładanie. Wyszedłem z założenia że tak trzeba i raczej się z tym nie szarpię.

Żona ma Salomony Quest 12 i tam wiązanie jest chyba tylko na górnej części kapcia, ale za to jest z automatem i zakłada się tradycyjnie.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 386
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Cześć Miałem Alpinę, żona ma Nordica - buty RD z wiązanym kapciem i mają automaty. Znam ofertę Rossignol i Lange z segmentu RD i niektóre miały botki pod sznurowadła ale nie były w nie wyposażone. Wiem, że część butów zakłada się tak jak piszecie ale nie spotkałem się z butami bez automatów. Jeżeli się mylę i jest to standard to mój błąd i przepraszam,że się wp.....ałem niepotrzebnie. Sorry Oloss. Pozdrowienia

Ja nie mam dużego doświadczenia, na nartach jeżdżę dopiero od 7 lat, więc zakładam, że na wielu rzeczach się nie znam. Te buty kupiłem, bo mi najlepiej na nogę spasowały, a że miały sznurowadła, to po prostu zakładam je osobno :-) W każdym razie wtrąciłem się w ten wątek tak w ramach dygresji, że niektóre buty wewnętrzne można zakładać na siedząco, ale skorupy lub butów 'normalnych' nie siedząco sobie nie wyobrażam założyć (poprzednio miałem Fisher standardowe bez wyjmowania linera) - chyba tylko miękkie kapcie nieco za duże tak się da :-) Nie masz za co przepraszać, w tych butach będę jeździł niezależnie czy są kompletne, czy nie, i czy to dla kogoś bez sensu :-) Po prostu dobrze się w nich na nartach czuję i to jest dla mnie najważniejsze. Pozdrawiam przedweekendowo Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitać !!
Moje stopy mają pewną dysproporcje lewa stopa jest dłuższa o jakieś 0,5cm i szczuplejsza. Mam problem z doborem butów, zakupiłem, ale jednak źle zrobiłem, kasa poszła w błoto. Jak sobie radzić z taką niedoskonałością. Dziękuje za wszystkie uwagi...

Tak od razu przekreślasz sprawę? Wg mnie najlepiej byłoby (jeśli zależy Ci na butach, które w żaden sposób nie będą za duze) kupic but waski i krotki (czyli bierzesz pod uwagę stope krotsza i szczuplejsza) i potem dla lewej stopy wypchać na dlugosc, a dla prawej rozepchać na boki, żeby nie cisnelo. Z uwagi na dysproporcje Twoich stop nie masz co liczyc na buta z polki bez modyfikacji. Dobierz j.w. i oddaj w rece dobrego bootfittera :) Uszy go gory, ludzie dzisiaj lataja w kosmos, wiec...

 

EDIT: waski, miałem na myśli mniejsza objetosc, bo nie wiem jak ta stopa jest szczuplejsza (wezsza? nizsze podbicie? po prostu mniejsza objetosciowo?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakupiłem rossignol 28.5 bo niby nie ma 28 a różniły się dł. wkładki, na miarce wychodził taki rozmiar ehh Za dużo się naczytałem by nie wybierać zaciasnych butów bo szkoda stóp

Jeśli chodzi o dlugosc to jest 28, a potem już 29. Polowki to roznica w wysokości tej plastykowej wkładki pod botka wewnętrznego (jeśli masz ..,5 to ta wkladka jest nizsza => na wieksza stope). 

Nie ma sensu za ciasnych podobnie jak za luźnych :P Ale zdecydowanie więcej da się zrobić z ta pierwsza opcja. Powiekszyc buta (na dlugosc, na szerokość) to nie problem. Pomniejszyc raczej lipa - zostają chyba tylko jakies "wypychacze", ale zawsze można się tez poratować czyms takim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla uściślenia mowa o rossignol alltrack 100 pro x 28.5. A wyjmowałem wkładkę i pod nią nie ma żadnej podkładki, chyba, że chodzi pod botkiem ? Może jakieś zdjęcie link jak to wygląda?

Dokup dodatkowe wkładki, np. Sidasa. Mam podobny problem do Twojego. Lewa 28, prawa 28.5. Kilka butów kupiłem 28. I w czasie większych mrozów o mało się to źle nie skończyło. Opisywałem. Od tej pory jest 29. Za duży, ale tylko na długość, bo resztę poprawiam wkładkami. Do oryginalnych wkładek dołożyłem sidasowe. A w tym sezonie dołożyłem dodatkowe wkładki z filcu za 4 zł. Buty trzymają bardzo dobrze. Palce z przodu mają lekki luz i dzięki temu nigdy nie powtórzyły się historie z początkiem odmrożenia.

 

Teraz znów przymierzę się do kupna 28, bo nie wiedziałem, że buty można rozciągać na długość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem już dodatkowej wkładki pod oryginalną wkładkę z 3mm ale skutek był słaby - ból w podbiciu, że musiałem wyjąć. następnie jeszcze ściągać na kostkę zastosowałem i z podobnym efektem. Najgorszy jest luz w pięcie w prawym bucie. 
Chyba najlepszą opcją będzie spróbowanie sprzedaży tych butów i zakupu mniejszych z wydłużeniem skorupy ....

A jakiej wkładki próbowałeś? Sidas jest mocno profilowany. Ja założyłem go w botku na oryginalną wkładkę. Nie bardzo wierzę by kupno tych samych butów, ale o 1 mniejszych (w skorupie) coś pomogło. Być może pomyśl o innych butach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e zapada

Próbowałem już dodatkowej wkładki pod oryginalną wkładkę z 3mm ale skutek był słaby - ból w podbiciu, że musiałem wyjąć.

Jeżeli wkładałeś jedną miękką wkładkę pod druga miękką to taki efekt w zasadzie nie dziwi. Stopa się zapada i jeszcze mocniej wygina w różnych miejscach. Reduktor musi być z materiału niezbyt poddającego się naciskowi. Sidas raczej drogi na eksperymenty (mówię o reduktorach objętości a nie wkładkach), domowo można coś wyciąć z wykładziny podłogowej (linoleum a nie dywanik) za grosze i eksperymentować z grubością. Pakował bym to raczej pod liner a nie bezpośrednio pod oryginalną wkładkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam Vectory 125 i u mnie pod wkładką jest takie plastikowe sitko i jest tam napisany rozmiar w moim przypadku to 265. Tak więc u mnie jest różnica w tym co pod wkładką. Zresztą jaki byłby sens regulacji samą wkładką skoro to kawałek wyprofilowanego filcu z gąbką pod piętą.
Mało kto jeździ w ori wkładkach bo są zazwyczaj do d... Jak sobie wyobrażasz szukanie wkładki takiej by nie zmienić rozmiaru z połówki na pełny i odwrotnie?
Nawet moje wkładki sidasa mają z przodu tylko cienką poduszkę żelową, gdybym chciał ją podnieść bym musiał coś doklejać. To bez sensu

Atomic Redster Sport Club biala wkladaka pod butem wewnetrznym , - 26 -26,5 , lange rs 130 26-26,5 , tecnica mach1 lv 130  26-26,5 , head raptor rs140 26-26,5 , wiec wszystko to samo ale wkladki w bucie wewnetrznym maja rozna grubosc , niektorzy producenci nawet okreslaja to kolorem wkladki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atomic Redster Sport Club biala wkladaka pod butem wewnetrznym , - 26 -26,5 , lange rs 130 26-26,5 , tecnica mach1 lv 130 26-26,5 , head raptor rs140 26-26,5 , wiec wszystko to samo ale wkladki w bucie wewnetrznym maja rozna grubosc , niektorzy producenci nawet okreslaja to kolorem wkladki

Dokładnie, wkladka ma rozmiar 26-26,5 czyli uniwersalny dla rozmiaru skorupy. Za to sitko pod wkładką ma rozmiar dokładnie 26,5 albo 26,0.
Nie upieram się, że w obecnym modelu jest tak jak u mnie, ale w Vectorach 125 z sezonu 2015 tak właśnie jest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Czy ktoś ma wiedzę jak w miarę analogicznie zestawić flex buta damskiego i męskiego? Zauważyłem, że raczej niżej się zaczyna i niżej kończy przedział. Czy można przyjąć, że 55 W to 70M i np. 95W to 120M,  110W to 130M (pomijam zawodnicze buty).?

Cześć

A to się w ogóle da zrobić przy braku definicji flexu i jego zunifikowanej miary.

No way.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitek, raczej podchodzę do tego orientacyjnie. Moje założenie w przypadku flex jest takie - np. 120 (firmy X,Y itd.) to jest but "twardy", 70 (X,Y...) but "miękki". Raczej odrzucam założenie, że 120 firmy X, będzie zbliżony twardością do 70 firmy Y.

Chcę podjąć próbę w tym sezonie wdrożenia żony (ona także). W ubiegłym jedną z przyczyn porażki (główną był strach) były także złe rozmiarowo buty. W wypożyczalni wiadomo dość prędko i raczej na zasadzie dobrania długości i potem w praniu wyszło, że w łydkach kompletna porażka. Tak jakby dali juniorskie...Chce zatem albo nabyć coś super wyprzedażowego (ale dopasować na spokojnie) albo używka ale też okazyjna czyli max kilkudniowa (nie śmierduch wyklepany) i też w pobliżu aby na spokojnie dopasować. 

Mam o tyle prosto, że żonie wiem na bank, potrzebne wygodne (czyli wiemy, że niższy flexik), bo ambicji na Michaelę nie będzie. Ogólnie celuję gdzieś 60-80 powinny w jej przypadku się sprawdzić.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitek, raczej podchodzę do tego orientacyjnie. Moje założenie w przypadku flex jest takie - np. 120 (firmy X,Y itd.) to jest but "twardy", 70 (X,Y...) but "miękki". Raczej odrzucam założenie, że 120 firmy X, będzie zbliżony twardością do 70 firmy Y.

Chcę podjąć próbę w tym sezonie wdrożenia żony (ona także). W ubiegłym jedną z przyczyn porażki (główną był strach) były także złe rozmiarowo buty. W wypożyczalni wiadomo dość prędko i raczej na zasadzie dobrania długości i potem w praniu wyszło, że w łydkach kompletna porażka. Tak jakby dali juniorskie...Chce zatem albo nabyć coś super wyprzedażowego (ale dopasować na spokojnie) albo używka ale też okazyjna czyli max kilkudniowa (nie śmierduch wyklepany) i też w pobliżu aby na spokojnie dopasować. 

Mam o tyle prosto, że żonie wiem na bank, potrzebne wygodne (czyli wiemy, że niższy flexik), bo ambicji na Michaelę nie będzie. Ogólnie celuję gdzieś 60-80 powinny w jej przypadku się sprawdzić.  

Hej Gabrik,

 

z  mojego życia, bez ściemy:

Moja lepsza połowa odkupiła od mojej synowej po godzinie jeżdżenia JEDNODNIOWE  Atomiki chyba Howk W damskie o fleksie 100. Dodam - co WAŻNE- zaopatrzone w zamówione  wkładki Sidas.

Przyczyna była taka,że nasza Synowa nie doceniła długości swojej stopy, a moja kobieta szukała akurat nowych butów w tym rozmiarze (różnica 1 numeru).

Po sezonie okazało się, że na lewej stopie duży paluch jest za duży (:D jadę z tymi butami za chwilę do Wrocka do Koeniga), ale generalnie jeżdżąc ABSOLUTNIE REKREACYJNIE - nie chce jeździć w swoich 80tkach, bo twierdzi, że ...te nowe 

są wygodniejsze i jakby szybciej się jeździ bez napinki ''. 

Zatem, sądzę że flex w butach męskich i damskich , tzn. sztywność skorupy jest zbliżony.  Moja jedyna po założeniu 130 tek zapewne zrobiłaby ze mnie mielonego :D :D :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd.

Nie szukaj szerokości skorupy - żona ma buty mierzyć, a najlepiej posłuchaj rad kolegów i zabierz ją to porządnego sklepu. Masz takie w "okolicy" :)

Nie błąd  :)  - będę szukał szerokości gdyż poszczególne modele producentów różnią się tym wymiarem czyli już na start są dla węższych i szerszych stóp. Nie doczytałeś posta - nie pójdę do najbliższego sklepu, nawet tego uznanego ponieważ zakup ma być mega budżetowy (z wymienionych w poście powodów). Dodatkowo tak zafiksowałem się swego czasu w temacie doboru butów, iż mogę pozwolić sobie na dobór własny. Natomiast mój post tyczył różnic flex damski/męski. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie błąd :) - będę szukał szerokości gdyż poszczególne modele producentów różnią się tym wymiarem czyli już na start są dla węższych i szerszych stóp. Nie doczytałeś posta - nie pójdę do najbliższego sklepu, nawet tego uznanego ponieważ zakup ma być mega budżetowy (z wymienionych w poście powodów). Dodatkowo tak zafiksowałem się swego czasu w temacie doboru butów, iż mogę pozwolić sobie na dobór własny. Natomiast mój post tyczył różnic flex damski/męski.


Flexem w przypadku budżetowego zakupu dla osoby uczącej się nie powinieneś się przejmować. Czym lepiej dopasowane tym lepiej, flex drugorzędny. Co do szerokości to oczywiste, że nie ma sensu interesować się butami o dużej szerokości gdy ma się stopę 93mm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Potrzebuję porady co do zakupu nowych butów:

1. Moje stopy są generalnie średnio szerokie (98 mm) i przy pomierzonej długości 267 / 268 mm regularne, lecz mają ,,nadwymiar''  ... jak to opisać , o już wiem - otóż obie są wyższe aniżeli standart w okolicy oznaczonej na rysunku jako ,, kość skokowa'', przy czym ten przerost jest w jej dolnej części - w obu stopach. 

 

16.-Stopa-prawa-widok-z-boku.jpg

 

 

Po założeniu buta, to miejsce jest minimalnie powyżej drugiej od dołu klamry, tam gdzie dwa płaty dolnej części skorupy buta zachodzą na siebie.

 

Otóż większość mierzonych  przez  mnie ostatni butów jest w tym miejscu ,,za niska'', tzn występuje wyraźnie odczuwalny ucisk w tym rejonie. 

 

Dziś mierzyłem min. Atomiki Hawk 110 Ultra i było OK, 5 innych mierzonych butów nie było OK.

 

Pytanie : czy bootlifting daje możliwość skutecznego pozbycia się tego kłopotu? Może niemądre pytanie, ale ta ,,dolegająca'' okolica to nie jest rejon, gdzie sztywność skorupy jest kłopotem - kłopotem jest kształt / forma / konstrukcja skorupy w tym obszarze. Z kolei buty o skorupie nieco obszerniejszej latają mi na stopach jak diabli .

 

Wszelkie rozsądne porady, podpowiedzi i wyrazy wsparcia mile widziane ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję porady co do zakupu nowych butów:

1. Moje stopy są generalnie średnio szerokie (98 mm) i przy pomierzonej długości 267 / 268 mm regularne, lecz mają ,,nadwymiar''  ... jak to opisać , o już wiem - otóż obie są wyższe aniżeli standart w okolicy oznaczonej na rysunku jako ,, kość skokowa'', przy czym ten przerost jest w jej dolnej części - w obu stopach. 

 

16.-Stopa-prawa-widok-z-boku.jpg

 

 

Po założeniu buta, to miejsce jest minimalnie powyżej drugiej od dołu klamry, tam gdzie dwa płaty dolnej części skorupy buta zachodzą na siebie.

 

Otóż większość mierzonych  przez  mnie ostatni butów jest w tym miejscu ,,za niska'', tzn występuje wyraźnie odczuwalny ucisk w tym rejonie. 

 

Dziś mierzyłem min. Atomiki Hawk 110 Ultra i było OK, 5 innych mierzonych butów nie było OK.

 

Pytanie : czy bootlifting daje możliwość skutecznego pozbycia się tego kłopotu? Może niemądre pytanie, ale ta ,,dolegająca'' okolica to nie jest rejon, gdzie sztywność skorupy jest kłopotem - kłopotem jest kształt / forma / konstrukcja skorupy w tym obszarze. Z kolei buty o skorupie nieco obszerniejszej latają mi na stopach jak diabli .

 

Wszelkie rozsądne porady, podpowiedzi i wyrazy wsparcia mile widziane ...

Kaem, rozmawiałem w ubiegłym roku na Snow Expo z Tomkiem Kurdzielem (ja mam wysokie podbicie i szeroką stopę). Według Pana Tomka lekarstwem na ten typ przypadłości jest nieco dłuższy rozmiar. W Twoim przypadku musiałbyś tylko pilnować szerokości, w sensie celować w te 96-98 mm przy wzorcowym 265 (lubią je nazywać butami race) czyli np. 270 długość i 98 szerokie.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaem, rozmawiałem w ubiegłym roku na Snow Expo z Tomkiem Kurdzielem (ja mam wysokie podbicie i szeroką stopę). Według Pana Tomka lekarstwem na ten typ przypadłości jest nieco dłuższy rozmiar. W Twoim przypadku musiałbyś tylko pilnować szerokości, w sensie celować w te 96-98 mm przy wzorcowym 265 (lubią je nazywać butami race) czyli np. 270 długość i 98 szerokie.   

Jest jeszcze jedna opcja ( jeśli nie znajdziesz odpowiedniego modelu buta ), można powiększyć nieco objętość buta poprzez zeszlifowanie w odpowiednim miejscu "zeppy" czyli tego plastikowego klocka który wypełnia dno skorupy. To musi być wykonane przez doświadczonego fittera, etapowo, kroczek po kroczku, szlif - przymiarka i tak do skutku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...