Skocz do zawartości

Zakup nart i butów dla totalnego amatora, opcja budżetowa.


browiec

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jako że jestem z pomorskiego to jeżdżę tylko na stokach takich 300metrowych i zawsze wypożyczamy sprzęt i jest ok, jednak wolimy ominąć kolejnym razem stanie w kolejce itd i chce sobie kupić swój sprzęt używany (za miesiąc wybieramy się do białki) , mam na oku takie buty

 https://www.olx.pl/d/oferta/salomon-rs-energyzer-buty-narciarskie-285-mm-CID767-IDXNpYH.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=2 

i takie narty 

https://www.olx.pl/d/oferta/narty-salomon-x-wing-160cm-CID767-IDXZwWp.html?isPreviewActive=0&reason=observed_ad&sliderIndex=2

mam 182cm wzrostu i ważę 77kg czy taki zestaw będzie ok? I jak to jest z tymi wiązaniami, czy każde wiązania pasują do każdych butów?

Planuje całym zestawem zmieścić się w 400-500zł.  Ale nie wiem kompletnie na co patrzeć. Proszę o jakąś poradę dla laika :).

Moje umiejętności są takie że czasami na 20 zjazdów uda się nie wywalić. 

Edytowane przez browiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie jest. To nie jest takie proste. Zadałeś wiele pytań, na które nie ma prostych odpowiedzi. Jeżeli mam upraszczać to:

1. Kupienie butów narciarskich bez mierzenia jest niemożliwe.

2. Nie dla Ciebie to zły zestaw. Narty są praktycznie dla dzieci.
3. Każde wiązania pasują do każdych butów ale ważny jest rozstaw.

Ogłoszenie o nartach jest nieaktualne.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Możesz napisać coś więcej o tym rozstawie?  Chodzi o rozstaw nart jak rozumiem? 

Jak poznać, że to narty się nadadzą dla mnie?  Nie oczekuje nie wiadomo czego, zawsze byłem zadowolony z  nart z wypożyczalni. A tam wiadomo jaki stan, jak te na olx za 200zl albo gorszy. Takie https://www.olx.pl/d/oferta/narty-salomon-crossmax-7-5-150cm-CID767-IDY4otv.html ciut za krótkie, prawda? 

 

A te

https://www.olx.pl/d/oferta/narty-fischer-s-move-5-5-165-cm-CID767-IDVYUTq.html

Edytowane przez browiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

I ten rozstaw wiązań się ustawia indywidualnie do każdej pary butów, prawda? 

Czy możesz podać przykład jakichś nart budżetowych dla dorosłych? Żebym miał pogląd jakiś? 

Skoro narty dobieram ok 15cm mniej od wzrostu to jak to rozróżnić dorosły / dziecko? 

Edytowane przez browiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

A kto Ci to powiedział, że -15cm. dobór zależy od typu narty. W wypadku nart popularnych, o jakich mówimy to wzrost -5 cm będzie ok.

Co do wiązań to szukaj nart z wiązaniami rentalowymi - z wypożyczalni - maja szerokie możliwości regulacji rozstawu.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Teraz to mnie zdziwiłem. To czemu wszystkie strony co czytałem w Google, a było ich z 5 polecają - 15cm od wzrostu. 

 

No dobra, a np te (klik) już chyba są dla dorosłych.? - 8cm krótsze od wzrostu, ale jeszcze nie umiem tych wiązań odróżniać i nie wiem czy są ok.

Np: pierwsza fraza w Google dla pytania jakiej długości powinny być narty zjazdowe dla dorosłych? 

 

Cytat

Udając się do sklepu lub przeglądając oferty w Internecie, warto wiedzieć, jak dobrać rozmiar nart zjazdowych do płci – innej długości potrzebują bowiem mężczyźni niż kobiety. Mianowicie panowie powinni kupować modele o ok. 20 cm krótsze niż ich wzrost, a panie o 15 cm krótsze.

 

Edytowane przez browiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem co to jest tylko się nabijam.

Kolejna bzdura i kolejne pieniądze do kasy. Tak się składa, że moja żona ma buty (męskie i jakoś żyje), które zostały stworzone w czasach gdy ten pomysł już był ale jeszcze nikt nie wpadł na to, że można go dodatkowo sprzedać. Wtedy tego typu zelówka nazywała się Ultra Grip - przynajmniej u Lange, spełniała te same warunki (wymienność, wibram itd.) i jakoś było to ze wszystkim kompatybilne.

(Wtedy chyba jeszcze nie wiedziałeś co to narty 2016-17 lata więc możesz nie wiedzieć - ta ocenę opieram na Twoich tekstach pisanych więc jeżeli się mylę to sorry).

Pytanie dlaczego teraz nie pasuje Marek? Zmiana nazwy wywołała niekompatybilność?

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Mitek napisał:

Wiem co to jest tylko się nabijam.

Kolejna bzdura i kolejne pieniądze do kasy. Tak się składa, że moja żona ma buty (męskie i jakoś żyje), które zostały stworzone w czasach gdy ten pomysł już był ale jeszcze nikt nie wpadł na to, że można go dodatkowo sprzedać. Wtedy tego typu zelówka nazywała się Ultra Grip - przynajmniej u Lange, spełniała te same warunki (wymienność, wibram itd.) i jakoś było to ze wszystkim kompatybilne.

(Wtedy chyba jeszcze nie wiedziałeś co to narty 2016-17 lata więc możesz nie wiedzieć - ta ocenę opieram na Twoich tekstach pisanych więc jeżeli się mylę to sorry).

Pytanie dlaczego teraz nie pasuje Marek? Zmiana nazwy wywołała niekompatybilność?

Pozdro

Cześć

Ponieważ ten garb na spodzie buta z przodu (GW) powoduje dodatkową wysokość, ów garb w wiązaniu typu alpine (bez GW) nie ma na to miejsca. But zapniesz na siłę, ale wiązanie nie będzie działać. Ktoś wymyślił, że buty narciarskie służą także do chodzenia, co jest oczywiście bzdurą. To są owe ułatwienia o których pisałeś. Ja mam, Ty masz buty o konstrukcji sportowej z podeszwą typu Alpine i nie mamy takich problemów. Nasze buty pasują do obu rodzajów wiązań. Zazwyczaj problem dotyczy osób, które kupiły nowe buty z GW (bo jest to co raz bardziej powszechne, a rzekłbym nawet że to standard) a narty jakieś używane z wiązaniami typu alpine (bez GW). Kiedyś jeszcze były dostępne wymienne spody i można było to dokupić, albo były w zestawie. Popularyzacja tego systemu sprawiła, że te akcesoria wypadły z obiegu. Oczywiście w race-owych sprzętach tego systemu się nie stosuje, bo jest zbędny, a wręcz przeszkadza. Warto o tym wiedzieć. GW w obecnych butach jest wszędzie montowany, nawet w amatorskich butach o sportowej konstrukcji. Wiec zakup np. używanej komórki SL może zrodzić kosztowny problem, bo do płyty pasuje tylko określony rodzaj wiązań danego producenta i wymiana będzie niemożliwa, lub w butach pozbycie się GW będzie kłopotliwe lub wręcz niemożliwe. 

pozdro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

No sam widzisz, tylko dziwi mnie to, że coś było kompatybilne a nie jest. Szczerze mówiąc nawet po Twoich tłumaczeniach tego nie rozumiem. Zwróć uwagę, że kiedyś była prosta regulacja śrubą wysokości "nosków chwytających" (sam to teraz wymyśliłem - można się śmiać) bo grubość wystających części zelówki była w różnych butach różna. Później to zunifikowano, stworzono system gdzie praktycznie wszystko było bez regulacji kompatybilne a teraz znowu mamy - trochę sztuczny - problem. Ewki buty wchodzą do wszystkiego bez problemu.

Wiesz to jest trochę tak jak z fittingiem zwykłych popularnych butów narciarskich - robi się go i ludzi na to namawia... tylko po co?

Pozdro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

No sam widzisz, tylko dziwi mnie to, że coś było kompatybilne a nie jest. Szczerze mówiąc nawet po Twoich tłumaczeniach tego nie rozumiem. Zwróć uwagę, że kiedyś była prosta regulacja śrubą wysokości "nosków chwytających" (sam to teraz wymyśliłem - można się śmiać) bo grubość wystających części zelówki była w różnych butach różna. Później to zunifikowano, stworzono system gdzie praktycznie wszystko było bez regulacji kompatybilne a teraz znowu mamy - trochę sztuczny - problem. Ewki buty wchodzą do wszystkiego bez problemu.

Wiesz to jest trochę tak jak z fittingiem zwykłych popularnych butów narciarskich - robi się go i ludzi na to namawia... tylko po co?

Pozdro

Cze

Owa regulacja, była potrzebna przed standaryzacją. Ja uważam że to wyszło na plus. Tutaj się tego nie da zastosować (owej regulacji), ponieważ ważna jest powierzchnia styku buta z wiązaniem/płytą/nartą, im większa - tym lepszy transfer sił. Z owym garbem cały przód buta wisi w powietrzu. Przy siłach występujących podczas jazdy but lub wiązanie mogłyby ulec zniszczeniu. Nie neguję idei GW (jak np ESP w samochodzie), poprawia bezpieczeństwo ludzi poza stokiem, mnie nie jest po potrzebne do szczęścia jak owe ESP w zimie, które wyłączam jak również system start/stop (ten zawsze).

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narta 174 cm będzie dla wagi i wzrostu odpowiednia, natomiast pomyśl jak zjechana musi być narta, którą ktoś wystawia za 200 złotych. Jeżeli chcesz kupować używaną nartę w takim budżecie to tylko od bardzo zaufanej osoby, nie od handlarza (patrząc na to ile ma rzeczy na handel i jakich). Może ktoś z chłopaków ma taką nartę, której się chce pozbyć w małej kasie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, browiec napisał:

Panowie, a wracając do tematu to te narty https://www.olx.pl/d/oferta/narty-blizzard-g-cross-174-CID767-IDXxn2z.html podejdą na moją wagę i wzrost? I czy one mają dobre wiązania? 

Wygląda na marketową wersje tej narty: Narty Blizzard G-Force G-Pro IQ white (skionline.pl)

Wiązania powinny ogarnąć buty rozmiar 285, nawet z GripWalk (mam podobne Blizzardy w piwnicy).

Zdjęcia natomiast nic nie mówią o stanie technicznym narty (nie widać odpowiednio krawędzi i ślizgu). Długość OK, średni promień, 72 pod butem, taka spokojna narta do wszystkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Chertan napisał:

Narta 174 cm będzie dla wagi i wzrostu odpowiednia, natomiast pomyśl jak zjechana musi być narta, którą ktoś wystawia za 200 złotych. Jeżeli chcesz kupować używaną nartę w takim budżecie to tylko od bardzo zaufanej osoby, nie od handlarza (patrząc na to ile ma rzeczy na handel i jakich). Może ktoś z chłopaków ma taką nartę, której się chce pozbyć w małej kasie. 

To raczej czyszczenie garażu niż handlarz 😛 patrząc na wszystkie oferowane przez niego przedmioty. A cena? no a ile jest warta narta sprzed 14 lat z wiązaniami w systemie IQ (do Blizzarda)? Jeszcze na dodatek o nieznanym stanie ślizgu i krawędzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...