Skocz do zawartości

Narty dla 16latka


Mita

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam prośbę o pomoc w doborze nart dla 16 letniego syna. Ma 190 cm, waży 68 kg. Uczył się jeździć od 6 roku życia, z instruktorem przez kilka sezonów, ale to wyjazdy tylko raz w roku na tydzień, w zeszłym roku nie udało nam sie pojechać. Do tej pory jeździł na nartach juniorskich. Teraz wybieramy sie do Austrii na tydzień i nie wiem jakie narty mu kupić. Kondycję ma raczej średnią, nie ćwiczy za dużo. Mam jeszcze młodszego syna więc za rok młodszy pewnie przejmie te narty. Co myślicie o VOLKL DEACON 7.4 170 cm? Albo NORDICA DRIVE ENERGY CA 166cm? A może lepsze Head V-shape V4? Wystarczą takie?

Wypożyczenie w Austrii jest drogie, więc wolałabym kupić bo i tak jedziemy z boksem. Buty też muszę mu kupić, ma rozmiar 45.

Bardzo proszę o radę:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buty najważniejsze. NIe ma do końca czegoś takiego jak buty 45. Syna na miarkę (w sklepie dedykowanym do butów) zmierzyć dokładnie długość i szerokość stóp i wtedy coś wybrać (pasujące do obydwu tych wymiarów) i nie jakieś miękkie flexy, raczej od 100/110 w górę, syn kruszynką nie jest. Model czy firma nie są ważne liczy dopasowanie do stopy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Mita napisał:

Witam,

mam prośbę o pomoc w doborze nart dla 16 letniego syna. Ma 190 cm, waży 68 kg. Uczył się jeździć od 6 roku życia, z instruktorem przez kilka sezonów, ale to wyjazdy tylko raz w roku na tydzień, w zeszłym roku nie udało nam sie pojechać. Do tej pory jeździł na nartach juniorskich. Teraz wybieramy sie do Austrii na tydzień i nie wiem jakie narty mu kupić. Kondycję ma raczej średnią, nie ćwiczy za dużo. Mam jeszcze młodszego syna więc za rok młodszy pewnie przejmie te narty. Co myślicie o VOLKL DEACON 7.4 170 cm? Albo NORDICA DRIVE ENERGY CA 166cm? A może lepsze Head V-shape V4? Wystarczą takie?

Wypożyczenie w Austrii jest drogie, więc wolałabym kupić bo i tak jedziemy z boksem. Buty też muszę mu kupić, ma rozmiar 45.

Bardzo proszę o radę:-)

Miałam podobny dylemat, kupowaliśmy pod choinkę narty dla 14-latka (172cm/75kg) - mało miał do tej pory okazji do jeżdżenia więc umiejętności początkujące, ale radzi sobie i chce. Padło na narty Salomona allroundy z rdzeniem drewnianym dł. 165cm, szer. 72 pod butem. Liczymy że pojeździ na nich 2-3sezony. Nie mogliśmy przesadzić z długością, bo chłopak ma małe umiejętności, ale dla Twojego 190cm dryblasa wzięłabym coś min. ok. 180cm. No i ja się upieram przy drewnianym rdzeniu.

P.S. Nie kupujcie buta na zasadzie "najwygodniejsze" bo się okaże że kupicie za duże miękkie kapcie i nie będzie miał kontroli nad nartami.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mita napisał:

Witam,

mam prośbę o pomoc w doborze nart dla 16 letniego syna. Ma 190 cm, waży 68 kg. Uczył się jeździć od 6 roku życia, z instruktorem przez kilka sezonów, ale to wyjazdy tylko raz w roku na tydzień, w zeszłym roku nie udało nam sie pojechać. Do tej pory jeździł na nartach juniorskich. Teraz wybieramy sie do Austrii na tydzień i nie wiem jakie narty mu kupić. Kondycję ma raczej średnią, nie ćwiczy za dużo. Mam jeszcze młodszego syna więc za rok młodszy pewnie przejmie te narty. Co myślicie o VOLKL DEACON 7.4 170 cm? Albo NORDICA DRIVE ENERGY CA 166cm? A może lepsze Head V-shape V4? Wystarczą takie?

Wypożyczenie w Austrii jest drogie, więc wolałabym kupić bo i tak jedziemy z boksem. Buty też muszę mu kupić, ma rozmiar 45.

Bardzo proszę o radę:-)

Narty:

 - jak kupujesz narty na 1-2 sezony, to długość minimum 185 - 190cm, ponieważ chłopak jest młody. I patrząc na wzrost/waga, jeszcze parę cm wzrostu dorzuci w najbliższych miesiącach. Kg też przyjdą wraz z czasem 🙂 Problem się zacznie, jak dobije ze wzrostem do 200cm, ale to temat na później 🙂

- buty: tutaj trzeba przymierzyć w specjalistycznym sklepie. Flex [sztywność] buta to minimum 100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minutes ago, Mita said:

Buty to łatwiejszy temat, bo musi sam zdecydować, które najwygodniejsze.

Faktycznie dużo łatwiejszy dla lajkonika. Buty mam już czwarta parę (każde kolejne mniejsze, na początek na szerokość a w końcu i na długości) i w końcu w odpowiednim rozmiarze a narty wciąż te same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, piszecie wszyscy, że narty 185-190, drewno itp. Zwróćcie uwagę że autor postu pisze, że chłopak ma średnią kondycję (zakładam zatem, że nie uprawia sportu na co dzień), jest naprawdę wysoki na swoją wagę (190/68, ja mam 187/75). 7 kilo mniej, przy 3cm więcej, to naprawdę bardzo duża różnica i to jest bardzo szczupły chłopak. Jak go wsadzicie na GS-a 185cm-190cm (no bo chyba nie na SL takie długie), to będzie musiał go tak rozpędzić, że mu po 8 skrętach nogi wysiądą, jeśli w ogóle zrobi je ciętym. Wiadomo, narta nie ma być na 1 tydzień, tylko na kilka lat, ale przy jego predyspozycjach (wiem co mówię, przerabiałem to na sobie, spalam wszystko co zjadam), to masy mięśniowej mu przyjdzie za 5-8 lat a nie za 2 lata i to jeśli zajmie się jakoś sportem 🙂. Jeśli przechodzi z juniorskiej narty, to znaczy że jeździł na max 160cm narcie.

Ja bym został w okolicy 180cm max dla niego, skrócił do 175 jeśli to ma być jakiś cross/multievent itp. w okolicy R15-R16. Rdzeń drewniany, wiadomo. Do rozważań bym wrócił za... 10kg po objeżdżeniu nart które będzie miał teraz. No i jakiego wzrostu jest młodszy brat ? 🙂

A but wiadomo, dobrze dopasowany nigdy nie będzie za twardy, poniżej 100 nie powinno się schodzić.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boję się kupić narty dłuższe niż 170, bo nie wiem, czy sobie poradzi po 2 letniej przerwie.  Wtedy jeździł na juniorskiich 160 z Volkla. Nie potrzebuje bardzo szybkich nart. Za rok narty przejmie młodszy syn- teraz ma 178 cm a potem je sprzedam. Co myślicie o head v4 albo head v4 xl? Czy po prostu wystarczą  tańsze Fisher RC4 XTR?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mita napisał:

Boję się kupić narty dłuższe niż 170, bo nie wiem, czy sobie poradzi po 2 letniej przerwie.

To nie argument. Nadal nie wiemy jak potrafi jeździć. Jeśli ktoś potrafi powiedzmy średnio (sprawnie radzi sobie na niebieskich, na czerwonych nie płuży gdy naprawdę nie jest to konieczne), to da radę na każdej narcie. NA KAŻDEJ Jeśli zmiana ze 160 na 175 dajmy na to (czyli 8cm z przodu i 7 z tyłu - sprawdź sobie na kartce ile to jest 🙂 ) jest nie do przeskoczenia, to ja nie wiem jak on miałby zauważyć tą różnicę jadąc. Najpewniej powie że narta lepiej idzie i jest spokojniejsza. On nie ma poza tym 3 lat!

Mój 11l syn miał 2 lata przerwy. Przed przerwą jeździł na 110-120cm zabawkach z wypożyczalni, teraz na 145 juniorskiej wyczynowej SLce. Sam urósł w międzyczasie jakieś 15 cm. I jak to rozkminić? - nie robić tego. Bo on wziął, pojechał i powiedział że ekstra. Daj mu narzędzie, to on je wykorzysta.

Godzinę temu, Mita napisał:

Wtedy jeździł na juniorskiich 160 z Volkla. Nie potrzebuje bardzo szybkich nart.

Wiedziałem 🙂 

Za szybkich? narty same nie jeżdżą. Ale m.in. dlatego zaproponowałem dla Twojego spokoju nartę np. 175cm o średnim promieniu skrętu, ale jednak drewniany rdzeń, bo on po prostu jest lepszy i tyle, nie ma co dywagować. To jak z oponami, jest Dębica i prawdziwe opony. Kup mu prawdziwe. Albo... byle jakie - tylko po co ten post 🙂

Godzinę temu, Mita napisał:

 Za rok narty przejmie młodszy syn- teraz ma 178 cm a potem je sprzedam.

No to 175 będą idealne 🙂 

 

Co do doboru nart to "V-Shape 4 XL to narty, które dodają pewności zaawansowanym narciarzom." - nie, mi nie dodałyby pewności, wręcz odwrotnie. Rdzeń kompozytowy. Szeroka pod butem, krótki promień. Taka miękka slalomka na roztopy jak dla mnie 😉

Wersja bez XL już lepiej, ale to nadal prawie to samo, tylko inaczej wycięte.

Fischer może wydaje się tańszy, ale w długości 170cm lepszy niż powyższe. Ma rdzeń z topoli. To narta rentalowa, ale o solidnej konstrukcji. Taka trochę mniej Speed niż RC4 Speed (bex XTR). A przynajmniej tak myślę 😉 Niestety nie ma długości ponad 170cm...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, to mnie przekonałeś, że lepsze dłuższe. Jeździliśmy ostatnie 3 razy w Bad Kleinkirchheim w Austrii i tam są właściwie same czerwone trasy, radził sobie dobrze, nawet jak były miejscami oblodzone. Jakie polecasz, już wiem, że drewniany rdzeń ale będę wdzięczna za polecenie jakiegoś konkretnego modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz 180cm gigantka w super cenie, osobiście mam taką. Sprzęt do jazdy szybkiej, promień ok. 18m. 1579 pln

https://sport2002.pl/pl/p/Narty-Fischer-RC4-Worldcup-RC-Wiazania-Z12-2019/7868?gclid=Cj0KCQiA3fiPBhCCARIsAFQ8QzXrSR6lInkiouRCk5uXTwY34nm7fTTtBvefSdZrMEFO0XmsSr1hKpEaAv58EALw_wcB

Niestety nie mam teraz czasu poszukać więcej okazji od innych producentów, bo to robota na pół dnia 🙂

może warto by znaleźć nartę R15-R16 ok 175cm. Fischery RC4 RCS dla przykładu są do 175, ale nikt tej długości nie ma w ofercie prawie, kończą na 170.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Kubis napisał:

Tu masz 180cm gigantka w super cenie, osobiście mam taką. Sprzęt do jazdy szybkiej, promień ok. 18m. 1579 pln

https://sport2002.pl/pl/p/Narty-Fischer-RC4-Worldcup-RC-Wiazania-Z12-2019/7868?gclid=Cj0KCQiA3fiPBhCCARIsAFQ8QzXrSR6lInkiouRCk5uXTwY34nm7fTTtBvefSdZrMEFO0XmsSr1hKpEaAv58EALw_wcB

Niestety nie mam teraz czasu poszukać więcej okazji od innych producentów, bo to robota na pół dnia 🙂

może warto by znaleźć nartę R15-R16 ok 175cm. Fischery RC4 RCS dla przykładu są do 175, ale nikt tej długości nie ma w ofercie prawie, kończą na 170.

Ubiegl mnie! 😛 jest jeszcze fiszer progressor f19 177 w podobnych pieniadzach. Później wrzuce z kompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kumpel ma do sprzedania takiego Fischera 180 cm, jak z linku powyżej, była kilka razy na stoku, dotychczas nie widziała maszyny, chciał go sprzedać w granicach 1100, chociaż cena w powyższym sklepie mocno weryfikuje tę kwotę. Jeździłem na niej w grudniu. Stan rzeczywiście idealny. Bardzo fajna narta. I do spokojniejszego jeżdżenia i do rozwoju i większych prędkości i technicznych aspektów. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Chertan napisał:

Kumpel ma do sprzedania takiego Fischera 180 cm, jak z linku powyżej, była kilka razy na stoku, dotychczas nie widziała maszyny, chciał go sprzedać w granicach 1100, chociaż cena w powyższym sklepie mocno weryfikuje tę kwotę. Jeździłem na niej w grudniu. Stan rzeczywiście idealny. Bardzo fajna narta. I do spokojniejszego jeżdżenia i do rozwoju i większych prędkości i technicznych aspektów. 

To ja bym brał i nadmiar wydał na buty 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...