Skocz do zawartości

Pięcistawy


star

Rekomendowane odpowiedzi

Tylko to umiesz. Kopiuj-wklej. Zresztą jak ci za to płacą...

Trzeba pracować - oddzielać życie prywatne od pracy. posty nie magą być za długie z teksty wcześniej przygotowane lub zasugerowane.

Edytowane przez Mitek
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Mitek napisał:

Tylko to umiesz. Kopiuj-wklej. Zresztą jak ci za to płacą...

Trzeba pracować - oddzielać życie prywatne od pracy. posty nie magą być za długie z teksty wcześniej przygotowane lub zasugerowane.

Ty serio?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Andrzej Bargiel: Cześć wszystkim Wczoraj otrzymałem uprawnienia Przewodnickie International Federation of Mountain Guides Associations UIAGM IVBV

Z rąk pierwszego Prezesa PSPW Piotra Konopki, który jest dla mnie wielką inspiracją od początku mojej przygody z narciarstwem wysokogórskim oraz aktualnego Prezesa Jana Gąsienicy-Roja. To była długa podróż, podczas której bardzo dużo się nauczyłem, dlatego chciałbym serdecznie podziękować kolegom Przewodnikom / Instruktorom i wszystkim, którzy pomogli mi dowieźć ten projekt do końca.

 

https://www.facebook.com/watch/?v=206460757237326

Edytowane przez star
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, star napisał:

Andrzej Bargiel: Cześć wszystkim Wczoraj otrzymałem uprawnienia Przewodnickie International Federation of Mountain Guides Associations UIAGM IVBV

Z rąk pierwszego Prezesa PSPW Piotra Konopki, który jest dla mnie wielką inspiracją od początku mojej przygody z narciarstwem wysokogórskim oraz aktualnego Prezesa Jana Gąsienicy-Roja. To była długa podróż, podczas której bardzo dużo się nauczyłem, dlatego chciałbym serdecznie podziękować kolegom Przewodnikom / Instruktorom i wszystkim, którzy pomogli mi dowieźć ten projekt do końca.

 

https://www.facebook.com/watch/?v=206460757237326

Gratulacje - to teraz bedziesz prowadzil ludzi na Gerlach

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
42 minuty temu, Jan napisał:

Gratulacje - to teraz bedziesz prowadzil ludzi na Gerlach

Andrzej Bargiel. Czytaj od początku. Nie sądzę by chadzał na Gerlach. Choć po urodzinach dziecka kto go tam wie. Z fb czy insta...

IMG_6369.png.d148bb376ae4bbb4a9b58f5ab6d

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
12 godzin temu, Jan napisał:

 a jaki serial teraz zobaczymy ?

Wilczkowski ?

Może nie zorientowałeś się ale nie jesteś w kinie. Chyba przerzucę się na SkiOnline, bo tu mam z fotkami kłopot. Wilczkowski już był. Przegapiłeś. Teraz Czarny Szczyt, znasz? Cytat dla Ciebie. Ka jeleń hipnie, nie przeskoci krowa. Jan Humpola z włóczęgi po Tatrach Doliną Białej Wody przez ścianę północną na Galerię Ganku. W tej książce np. Mieczysław Świerz opisywał wycieczkę narciarską na Szeroką Jaworzyńską. Fotkę kojarzysz. Cytat gratis, nie dziękuj. Narty nie zostawiają żadnego śladu, tylko z piekielnym zgrzytem ślizgają się na szreni, unosząc nas w zawrotnym, dech zapierającym pędzie, ku dolinie. Tu relacja współczesna https://www.ntn.pl/szeroka-jaworzynska-na-koniec-sezonu/

kam_mlynarz.jpg

 

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Napisano (edytowane)

 

rafal-malczewski-foto-mtatrzanskie-1200x

https://niezlasztuka.net/o-sztuce/rafal-malczewski-od-cepra-do-wariata/
W trakcie wiedeńskich studiów rozpoczęła się również wieloletnia miłość Rafała do gór. Uprawiał narciarstwo i wspinaczkę wysokogórską, zarówno w Alpach, jak i rodzimych Tatrach. Jego pasje podzielali mieszkający z nim bracia Goetlowie oraz rodzeństwo Schielów, Aleksander i Tadeusz, których kuzynka Zosia była pierwszą wielką miłością Rafała. 

Możliwe, że to właśnie miłość do gór sprawiała, iż latem 1915 roku Rafał przeniósł się do Zakopanego. Tam malował amatorskie jeszcze autoportrety, a także zaprzyjaźnił się z Janem Pawlikowskim (późniejszym drugim mężem słynnej poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej), grywał w bilard u Karpowicza i uprawiał wysokogórską wspinaczkę ze Stanisławem Bronikowskim. Uczestniczył również w wyprawach ratowniczych TOPR.

Młody ojciec nie chciał żegnać się z kawalerskim stanem, który umożliwiał mu swobodne, pełne pasji i przyjemności życie, toczone przy tym nadal na koszt rodziców, a dokładnie ojca. 25 września 1917 roku wybrał się ze swoim przyjacielem Stanisławem Bronikowskim na wyjątkową wspinaczkę, na tatrzańską Zamarłą Turnię.

Zdarzył się jednak tragiczny wypadek. Bronikowski odpadł od ściany i zginął na miejscu, a Rafał przytroczony kawałkiem liny czekał na pomoc niemal dobę. W tym czasie poprzysiągł Bogu i sobie uporządkować swoje życie.

W 1921 roku na świat przyszło drugie i zarazem ostatnie dziecko Malczewskich, córka Zofia zwana pieszczotliwie Hipą. Powiększenie rodziny sprawiło, że Jacek Malczewski wraz z żoną kupili dom – willę Marysin przy ul. Zamoyskiego w Zakopanem.

Pasją Rafała Malczewskiego pozostał sport, a dokładnie narciarstwo, które w okresie zimowym było główną atrakcją dla mieszkańców Zakopanego i odwiedzających miejscowość turystów. Artysta malował maleńkie zsyntetyzowane sylwetki narciarzy, którzy szusują na nartach, znacząc kręte linie slalomowych tras prowadzących ze szczytu na dół. 
Na początku lat 30. Malczewski rozpoczął nieformalny związek z Zofią Mikucką z domu Jakubowską, która stała się jego wierną towarzyszką w życiu prywatnym, jak również w podróżach po Polsce. Była kobietą nowoczesną, wysportowaną, świetnie jeździła na nartach. Drugą żoną artysty została dopiero w 1953 roku, po śmierci Bronisławy, która nigdy nie wyraziła zgody na rozwód z Rafałem.

07_Paprotna.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki wierszyk Andrzej Marcisz zapodał w kontekście http://tatry.przejscia.pl/pl/node/5391 oraz https://forum.wspinanie.pl/read.php?7,717781

Mrok wieczorny —dziadek siwy
przy kominku głową kiwa.
Nos jak haczyk, okulary,
Coś pierdoli dziadek stary.
Snuje bajdy niestworzone, 
o wspinaczce tej graniowej...
Opowiada stare dzieje…
A na grani wicher wieje.
Siądźcie społem panny, smyki,
Młodojebce, stare pryki
I nadstawcie dobrze uszy!
Choć na polu śnieżek prószy.
W domu ciepło i wygodnie…
Cyt! Uwaga! Zaczynamy!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, star napisał:

Taki wierszyk Andrzej Marcisz zapodał w kontekście http://tatry.przejscia.pl/pl/node/5391 oraz https://forum.wspinanie.pl/read.php?7,717781

Mrok wieczorny —dziadek siwy
przy kominku głową kiwa.
Nos jak haczyk, okulary,
Coś pierdoli dziadek stary.
Snuje bajdy niestworzone, 
o wspinaczce tej graniowej...
Opowiada stare dzieje…
A na grani wicher wieje.
Siądźcie społem panny, smyki,
Młodojebce, stare pryki
I nadstawcie dobrze uszy!
Choć na polu śnieżek prószy.
W domu ciepło i wygodnie…
Cyt! Uwaga! Zaczynamy!

a Twoja opinia w tym kontekście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
1 minutę temu, Jan napisał:

a Twoja opinia w tym kontekście?

kogo to obchodzi? ale bardziej ufam Marciszowi i Kuczerze jakoś tak, z racji doświadczenia choćby, a ten Śmiałkowski... a jakie fragmenty masz zrobione, z ciekawszych może zapytam i ja?

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Jan napisał:

nigdy w Tatrach się nie wspinałem

Nie wojuj Jan... "star" na 4 ostatnie posty zapodał 9 "wklejek" - jak sie odezwiesz to Ci zalinkuje wszystkie internety.... "paskowy" to przedszkolak przy "wklejkowym".. ;D

  • Like 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
12 minut temu, Lexi napisał:

Nie wojuj Jan... "star" na 4 ostatnie posty zapodał 9 "wklejek" - jak sie odezwiesz to Ci zalinkuje wszystkie internety.... "paskowy" to przedszkolak przy "wklejkowym".. ;D

Wy naprawdę macie tak przerośnięte ego? Uważam, że zdanie Marcisza w kontekście Grani Tatr jest mega istotne. Każdy kto się trochę tym interesuje winien to wiedzieć. Dla mnie to lektura obowiązkowa. A zdanie Stara w tym zakresie, czy Jana nawet jak więcej tego skubnął niestety zaniedbywalne, chyba, że ego rozdęte do imentu. Chyba, że forum służy do klepania się po... plecach i kiszenia we własnym sosie, a świat zewnętrzny zagrożeniem, wtedy rozumiem waszą wizję. PS ja z powodów rodzinnych w ostatnim roku w Tatrach nie byłem, ale sporo w nich spędziłem życia zarówno od strony narciarskiej jak i poza narciarskiej tak więc każde info z tamtych stron jest dla mnie cenne, a głos Marcisza tym bardziej... napisałbyś coś od siebie o Grani Tatr a nie się przyp... z nudów, bo ostatnio w tym tylko się specjalizujecie. Z wiekiem tak się ludziom robi? Przecież to gorzej niż wklejanie linka... żenada.

Edytowane przez star
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...