Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Szczyrk - Centralny Ośrodek Sportu

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
605 odpowiedzi w tym temacie

#601 tomkly

tomkly

Użytkownik

• PipPipPip
  • 458 postów
  • Na forum od: 12.2017
839
  • Umiejętności: 1
  • Bielsko-Biała

Napisano 21 listopad 2020 - 12:40

COS - zaczęli naśnieżać.

Dopiero wczoraj był pierwszy chłodny dzień. Jeszcze w czwartek w Bielsku było 13 stopni i w dodatku wiało coś w rodzaju lekkiego halnego.

P.S. Nasza rozmowa zmobilizowała mnie do inwentaryzacji stanu zielonych granic. Zaraz wsiadam w auto i jadę w teren sprawdzić jak wygląda sytuacja. Trzeba się profesjonalnie przygotować do zimy. ;)

#602 Kuba99

Kuba99

Narciarz

• PipPipPipPip
  • 1013 postów
  • Na forum od: 10.2007
399
  • Umiejętności: 10
  • Beskid Sądecki

Napisano 21 listopad 2020 - 12:45

Wiatr halny wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka — to tzw. zjawiska fenowe. Pod jego wpływem, na skutek gwałtownych zmian ciśnienia powietrza, pogarsza się stan zdrowia osób ze schorzeniami serca i układu krążenia oraz cierpiących na depresję, zwiększa się liczba samobójstw, szczególnie we wstępnej fazie. Ludzie zachowują się nerwowo, są drażliwi, dochodzi do bójek, a nawet zabójstw. Dziwnie zachowują się niektóre zwierzęta, np. psy, koty, konie, krowy, ale również wilki.

Może dochodzić do zbiorowych psychoz, szczególnie gdy halny wieje o zmroku. W czasach nowożytnych wyjątkowo mocny halny zaczął wiać 18 lutego 1846 roku, czyli w dniu kiedy rozpoczęła się rabacja galicyjska. Przeszło sto lat później, 23 października 1956 halny dosięgnął Budapeszt. Jeszcze w ten sam dzień tysiące ludzi wyszło na ulice zapoczątkowując rewolucję węgierską. /Wikipedia/ :huh: 

• ReddyS podziękował za tę wiadomość
:)Pozdrowienia

#603 Zibi28

Zibi28

Użytkownik

• PipPip
  • 113 postów
  • Na forum od: 06.2019
286

Napisano 21 listopad 2020 - 13:00

Dopiero wczoraj był pierwszy chłodny dzień. Jeszcze w czwartek w Bielsku było 13 stopni i w dodatku wiało coś w rodzaju lekkiego halnego.

P.S. Nasza rozmowa zmobilizowała mnie do inwentaryzacji stanu zielonych granic. Zaraz wsiadam w auto i jadę w teren sprawdzić jak wygląda sytuacja. Trzeba się profesjonalnie przygotować do zimy. ;)

Halny był bardzo porządny, koledzy szybownicy startujący na Żarze, wjechali na nim na 7 tys. metrów.

Oczywiście jego siła niszcząca nie musi mieć przełożenia na jego zasięg ponowy, wykorzystywany przez szybowników. Aczkolwiek pewna korelacja występuje.

#604 tomkly

tomkly

Użytkownik

• PipPipPip
  • 458 postów
  • Na forum od: 12.2017
839
  • Umiejętności: 1
  • Bielsko-Biała

Napisano 21 listopad 2020 - 13:08

Halny był bardzo porządny, koledzy szybownicy startujący na Żarze, wjechali na nim na 7 tys. metrów.

Oczywiście jego siła niszcząca nie musi mieć przełożenia na jego zasięg ponowy, wykorzystywany przez szybowników. Aczkolwiek pewna korelacja występuje.

Zibi, porządny to jest wtedy jak u sąsiada dach podnosi. A fest porządny to taki jak w 1985r., gdy tenże dach wylądował 300m dalej, dokładnie pośrodku rzeki Biała. ;)

#605 Zibi28

Zibi28

Użytkownik

• PipPip
  • 113 postów
  • Na forum od: 06.2019
286

Napisano 21 listopad 2020 - 13:29

Zibi, porządny to jest wtedy jak u sąsiada dach podnosi. A fest porządny to taki jak w 1985r., gdy tenże dach wylądował 300m dalej, dokładnie pośrodku rzeki Biała. ;)

Wiatr nie musi mieć monstrualnej siły aby podnieść dach. Dach podnosi generowana na dachu siła nośna, identyczna z tą występującą na skrzydłach samolotów:;) Dlatego górale budują takie dachy jakie budują. A że z tego się zrobił góralski styl, to jakby odpryskiem:;)

Ale coś tam wiać musi. Chyba dwa lata temu byłem na Podhalu i trochę wiało. Mocno się zdziwiłem jak widziałem setki powalonych drzew, takich stuletnich. 

#606 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 7274 postów
  • Na forum od: 02.2008
6161
  • Umiejętności: 2
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 21 listopad 2020 - 18:46

W czwartek tradycyjnie odpalałem piłę motorową by zrobić przejazd przez las...
A deska gr 5 cm o solidnej masie poleciała do sąsiada. Bywało gorzej.