Skocz do zawartości

Anatomia skrętu carvingowego - video francuskie


a_senior

Rekomendowane odpowiedzi

Jest jeszcze udźwiękowiona wersja tego filmu, tam Diana tłumaczy że ten ruch, który tak się tobie nie podoba ( nie jesteś odosobniony ), jest wykonywany w przesadny sposób w celach dydaktycznych, jest to intencjonalne by podkreślić jego obecność i wagę w tej ewolucji, w jeździe swobodnej nikt tego w ten sposób nie robi.

I taką interpretację rozumieją bez dodatkowych komentarzy rozsadni narciarze. Ja oglądałem bez dźwięku a i po angielsku też nie umiem. Gorące głowy powiedzą tak: wciągnij wewnętrzną a zewnętrzna sama pójdzie, zrób silną kontrrotację to piętki nie będą się zsuwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 179
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

I taką interpretację rozumieją bez dodatkowych komentarzy rozsadni narciarze. Ja oglądałem bez dźwięku a i po angielsku też nie umiem. Gorące głowy powiedzą tak: wciągnij wewnętrzną a zewnętrzna sama pójdzie, zrób silną kontrrotację to piętki nie będą się zsuwać.


COOO? Kapusciane glowy chciales powiedziec. Rozsadni(tu sie zgodze) olewaja takie wynaturzenia. Cwiczenie ma byc naturalne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COOO? Kapusciane glowy chciales powiedziec. Rozsadni(tu sie zgodze) olewaja takie wynaturzenia. Cwiczenie ma byc naturalne.

Źle mnie zrozumiałaś. Ćwiczenie jak ćwiczenie - przekontrastowane jak wiele innych. Jeżeli dla demonstratora pozostaje to w sferze ćwiczeń to nie ma problemu natomiast jeżeli jest to wskazówka jak zainicjować i prowadzić skręt (tak na marginesie tam nie ma grama inicjacji) no to odpada. Zresztą co tu pisać nie ma sekwencji nie ma analizy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh zostawić was chwilę samych ;)

Uczepiliście się tego, że ćwiczenie jest wykonywane delikatnie karykaturalnie. Cóż z tego skoro niesie ze sobą tyle korzyści?!

Przede wszystkim, uczy wczesnego odciążenia nogi wewnętrznej i pewnego stania na zewnętrznej. Przechylenie nogi do środka skrętu powoduje przechylenie całego układu do wnętrza skrętu, robi się miejsce dla nogi zewnętrznej (noga krótka, noga długa), eliminuje uślizg piętki, nożyce i Vke.

Umiejętne wykorzystanie nogi wewnętrznej jest kolejnym poziomem wtajemniczenia. Pierwszym etapem wtajemniczenia jest pewna jazda na zewnętrznej, dopiero po opanowaniu tej sztuki (circa 90% narciarzy widywanych na stoku nie jeździ na zewnętrznej...), można zacząć świadomie używać wewnętrznej. Właśnie tipping czy przywoływany wyżej phantom move idealnie sprawdzają się jako ćwiczenia wyrabiające w nas automatykę skracania nogi wewnętrznej i krawędziowania jej w takim samym stopniu jak zewnętrznej.

Polm nie sprawdzało się u Ciebie bo zapewne obciążasz wewnętrzną. Odciąż ja w pierwszej kolejności a efekty przyjdą same.

 

Ligety

Shiffrin

Słoweńcy

Niemcy

Trener młodzików US tłumaczy jak się buduje nacisk na zewnętrzną (tak tak, skracając wewnętrzną)

Trener olimpijskiej kadry US

I na koniec KRÓL

 

Ruch o którym piszemy nie jest nowym wynalazkiem, widać to na ostatnim filmie. Taki ruch był obligatoryjny na nartach ~200cm aby mieścić się w tyczkach slalomowych. Obecnie w dobie nart taliowanych, pozostał tylko w jeździe sportowej i dociera do nas śmiertelników za pomocą internetu, czy bardziej kumatych trenerów. Co ważne, a notorycznie pomijane w waszej "dyskusji"; pomaga wyeliminować złe nawyki, osobom które nie mały szczęścia uczyć się od dziecka pod okiem trenerów. W takim przypadku przyjmuje on (ten ruch) rolę ćwiczenia korekcyjnego, dzięki któremu adept nabiera właściwych manier i buduje bazę do jazdy skutecznej. W przyszłości sam będzie decydował czy podniesie nogę wewnętrzną 30cm nad śnieg czy w w wiadomy dla siebie i niezauważalny dla postronnego obserwatora sposób położy ją na krawędź.

 

Tyle ode mnie, róbta co chceta!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie chodzi o podniesienie wew. nogi tylko o jej podniesienie i następnie przechylenie. Na żadnym powyższym filmie nikt tego nie robi -> nie przechyla wewnętrznej nogi i nie robi beczki między nogami. 

A nogę wewnętrzną skraca się zwyczajnie, zgina się ją w kolanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie chodzi o podniesienie wew. nogi tylko o jej podniesienie i następnie przechylenie. Na żadnym powyższym filmie nikt tego nie robi -> nie przechyla wewnętrznej nogi i nie robi beczki między nogami. 

A nogę wewnętrzną skraca się zwyczajnie, zgina się ją w kolanie.

Na każdym z powyższych filmów następuje przechylenie. Na filmie z koleżanką HH wygląda to dziwnie bo ona nie jedzie na krawędzi. Gdy już umiesz jechać na zewnętrznej na krawędzi i podniesiesz i przechylisz nogę wewnętrzną to piszczele są równolegle. Tak jak u mnie:

1111111.png

 

Samo zgięcie w kolanie nie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Enzo tanczy kankana bo dziob do gory, tulow wyprostowany, piszczele rownolegle a inni(nie powiem)jezdza na sikajacego pieska A frame.

Ćwiczenie jest wykonane w 100% poprawnie. Dziób nie jest do góry a na dół, biodra wysoko, wewnętrzna ugięta i stopa pod biodrem. Wybaczam pomyłkę ze względu na słabą jakość zrzutu ekranu.

 

I cóż, znowu zero kontrargumentów. Coś tam majaczycie, uważacie się za znawców narciarstwa a nie dopuszczacie do siebie myśli, że są różne sposoby na wyrobienie pewnych nawyków. Co gorsze, nikt z dyskutantów krytykujących PMTS nie zaoferował niczego lepszego. Hehe...

Mitek żarty dawno się skończyły. Niektórzy chyba nie mogą pogodzić się z faktem, że technika ewoluuje, internet jest znakomitym źródłem wiedzy i szereg speców w kurtkach SITN zostanie bezrobotnych.

 

A tymczasem idę zrobić popcorn i poczytać bzdety sprzed 10 lat :D http://www.skiforum....oginanie-narty/Mam nadzieję, że nie zapluje monitora :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ćwiczenie jest wykonane w 100% poprawnie. Dziób nie jest do góry a na dół, biodra wysoko, wewnętrzna ugięta i stopa pod biodrem. Wybaczam pomyłkę ze względu na słabą jakość zrzutu ekranu.

 

I cóż, znowu zero kontrargumentów. Coś tam majaczycie, uważacie się za znawców narciarstwa a nie dopuszczacie do siebie myśli, że są różne sposoby na wyrobienie pewnych nawyków. Co gorsze, nikt z dyskutantów krytykujących PMTS nie zaoferował niczego lepszego. Hehe...

Mitek żarty dawno się skończyły. Niektórzy chyba nie mogą pogodzić się z faktem, że technika ewoluuje, internet jest znakomitym źródłem wiedzy i szereg speców w kurtkach SITN zostanie bezrobotnych.

 

A tymczasem idę zrobić popcorn i poczytać bzdety sprzed 10 lat :D http://www.skiforum....oginanie-narty/Mam nadzieję, że nie zapluje monitora :D

Słyszałeś kiedyś o skręcie nożycowym?

I nie pisz do mnie bezosobowo bo to nieładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh zostawić was chwilę samych ;)

Uczepiliście się tego, że ćwiczenie jest wykonywane delikatnie karykaturalnie. Cóż z tego skoro niesie ze sobą tyle korzyści?!

Przede wszystkim, uczy wczesnego odciążenia nogi wewnętrznej i pewnego stania na zewnętrznej. Przechylenie nogi do środka skrętu powoduje przechylenie całego układu do wnętrza skrętu, robi się miejsce dla nogi zewnętrznej (noga krótka, noga długa), eliminuje uślizg piętki, nożyce i Vke.

 

Chyba mówimy o czym innym - nie o odstawieniu wewnętrznej a o jej wykorzystaniu do zainicjowania zakrętu.

To tylko powiększa Vkę.

 

Odnośnie techniki narciarskiej szkoda że ci, którzy powiedzmy chcą zrobić postęp czy udoskonalić się czy pomóc innym (jeden z powodów, dla których działa się na forum) nie rozumieją tego ruchu odciążenia i przestawienia (basculement) przyszłej nogi wewnętrznej :(

To naprawdę bardzo wydajna technika i wspólna cecha narciarzy ekspertów!!! (krótkie skręty, carving, muldy, puch). W końcu każdy jeździ jak uważa, ale myślę, że sztuka jazdy płynnej, eleganckiej, skutecznej i off piste prowadzi przez tę technikę. :)

 

Nie wiem jak ma to pomóc na luźnym śniegu - tam Vkę wybaczają tylko narty mocno rockerowane.

Każde inne generują glebę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałeś kiedyś o skręcie nożycowym?

I nie pisz do mnie bezosobowo bo to nieładnie.

Tylko w kategorii błędu, kiedy dziób narty (najczęściej wewnętrznej), jest odstawiony od kierunku jazdy. Tak jak tu http://www.skirebel..../04/svindal.jpg

Zapewne masz na myśli coś innego dlatego byłbym wdzięczny za wyjaśnienie.

Rozumiem, że jako instruktor mogłeś poczuć się urażony poprzednim wpisem, ale niestety takie odnoszę wrażenie czytając niektóre wpisy wyjadaczy, w tym i Twoje. Nie ma dla Was znaczenia, że taki Enzo przekopał pół internetu, zrozumiał mechanikę skrętu i teraz z powodzeniem wciela ją w życie. Dzięki temu co wyczytał niemal wyeliminował V'ke, wypchnięcie biodra/miednicy, wysunięcie nogi wewnętrznej w fazie inicjacji skrętu itp. Sukcesywnie poprawia błędy, które dobry i uznany trener kazał olać...ciul z tym, że na 30 tyczkach było +3 sekundy do reszty trenujących i ślizganie się na bardziej podkręconych bramkach. Jak już wyeliminuję wyżej opisane problemy, wrócę na tyczki (mam nadzieję za sezon/dwa) i wystartuję w MPA. Nie wiem czy wtedy PMTS i zabawa z wewnętrzną się sprawdzi, ale przynajmniej będę miał bazę na której będę mógł budować skuteczność i poprawiać czasy. Obecnie jazda sportowa mija się z celem, to tak jakbyś osobie nieumiejącej posługiwać się skrzynią biegów kazał wystartować w KJS.

Znam swoje bolączki, wiem co robię i dlatego oczekuję odrobiny szacunku. Każdy z Was może wejść na mój profil i przejrzeć wpisy. Nie znajdziecie tam ani pychy, ani snobizmu ani niczego co przeczy sztuce narciarskiej.

Na koniec powtórzę to co niejednokrotnie pisałem. Rozumiem, że osoby trenujące od dziecka pod okiem specjalistów nie muszą skupiać się na wewnętrznej, cofaniu, tippingu itd. Robią to wszystko automatycznie. Niestety wyeliminowanie złych nawyków wymaga świadomej pracy nad danym elementem; przykład; zarówno mój pierwszy instruktor jak i trener zarzucali mi, że jeżdżę za wysoko. Notorycznie dostawałem opieprz, żebym zszedł niżej. Niestety żaden z nich nie zwrócił uwagi na biodra/miednicę (hip dump), której wysunięcie UNIEMOŻLIWIAŁO jakiekolwiek pogłębienie układu!!

 

@AndRand - piszemy o tym samym. Kierując nogę wewnętrzną do środka skrętu robisz miejsce dla zewnętrznej. Na zakrawędziowaniu zewnętrznej nie musisz się skupiać. Połóż odciążoną wewnętrzną na krawędź a zewnętrzna zrobi to samo. To akurat powinno być jasne, bo większość instruktorów każe wkładać kolano do środka skrętu. HH proponuje aby cały ruch zacząć od stopy. Na ćwiczeniu wygląda to trochę nienaturalnie, ale po wyrobieniu automatyzmu w jeździe sprawdza się w 100%. Największą trudność w pogłębianiu zakrawędziowania wewnętrznej sprawia mi zachowanie równowagi. Nie ma mowy o opuszczaniu barku, musi być kontrbalans inaczej bardzo łatwo polecieć do środka skrętu. Uczucie niespotykane dla osób jeźdżących z Vka...bo się podpierają na wewnętrznej, a nie balansują tułowiem. Ideał wygląda tak http://cdn.razie.com...016-02-14-A.jpg :wub: :wub: :wub: :wub:

Vka powstaje w wyniku mniejszego zakrawędziowania wewnętrznej w stosunku do zewnętrznej, a nie na odwrót. http://i.vimeocdn.co...88_1280x720.jpgNie da się zewnętrznej zakrawędziować w mniejszym stopniu niż wewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko w kategorii błędu, kiedy dziób narty (najczęściej wewnętrznej), jest odstawiony od kierunku jazdy. Tak jak tu http://www.skirebel..../04/svindal.jpg

 

Może "taki Enzo przekopał pół internetu" lecz na zdjęciu wyżej  to wewnętrzna ma właściwy kierunek, jadąc dalej w kierunku który wyznacza zewnętrzna nie ma możliwości ominięcia bramki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko w kategorii błędu,

 

W zasadzie Twój post jest fajny z zastrzeżeniem powyższego fragmentu.

 

Kiedyś skręt nożycowy był używany przez najlepszych zawodników bardzo chętnie ponieważ narty nie były zbyt mocno taliowane i nie pozwalały zmieścić się na krawędzi pomiędzy bramkami.

Dziś także nie jest błędem a najwyżej najlepszym wyjściem z wcześniej popełnionych błędów.

 

p.s. nigdy nie przeczytałem żadnej książki o technice jazdy.

Nie śledzę tego także w internecie poza filmami które sam analizuję.

Moim najlepszym instruktorem był stromy, nie przygotowany stok na którym warunki często się zmieniały.

Zależnie od dnia można było trafić na każdy typ warunków i trzeba było jeździć.

Jeden sezon jazdy na takim, to odpowiednik wielu lat ćwiczeń na płaskich i wyratrakowanych stokach pod okiem instruktora.

 

Dziś uważam, że to właśnie wtedy była nauka "na skróty". :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może "taki Enzo przekopał pół internetu" lecz na zdjęciu wyżej  to wewnętrzna ma właściwy kierunek, jadąc dalej w kierunku który wyznacza zewnętrzna nie ma możliwości ominięcia bramki.

Napisałem tylko, że najczęściej jest to wewnętrzna. Moim zdaniem na załączonym zdjęciu odstaje wewnętrzna. Stoi na zewnętrznej, więc też to raczej ona ciągnie...Istotne co powoduje takie ułożenie nart? Moim zdaniem skrętny ruch stopy wewnętrznej i jej obciążenie, ale skoro występuje u zawodników? Nie zgłębiałem tego problemu bo u mnie w sumie nie występuje. W wątku założonym przez Marka O była o tym dyskusja i z tego co pamiętam nie padło jednoznaczne wyjaśnienie.

Może Mitek wyjaśni skoro pytał o skręt nożycowy.

 

RobertK http://memy.pl/show/...0786599149.jpg 

I pocałuj mnie soczyście w dupę :)

 

Edit:

O Harpia wyjaśnił. Dzięki! To w takim razie kolejne pytanie, czy skręt nożycowy wiąże się w jakiś sposób z podnoszeniem wewnętrznej? Bo pytanie Mitka padło właśnie w nawiązaniu do całej dyskusji o wewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Istotne co powoduje takie ułożenie nart? Moim zdaniem skrętny ruch stopy wewnętrznej i jej obciążenie, ale skoro występuje u zawodników? 

 

W omawianym przypadku jedynym powodem jest wymuszona linia, zawodnik mocno spóźniony innymi słowy skręt sytuacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...