Skocz do zawartości

Śmig


PEEM

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 339
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

 Muld w Avoriaz spróbowałem dwa razy u dołu czerwonej trasy przy Lac Intrets, ale niestety zaobserwowałem, że nie mogę zmusić się do pokonywania garbów wzdłuż linii spadku stoku, a w zamian objeżdżam je muldami (coś dziwnie to brzmi) dolinami. Dokonałem autodyskwalifikacji i grzecznie wróciłem na boisko. :)

 

Ale to właśnie tak trzeba :)

Ześlizg z muldy, w dolinę i ześlizg z następnej - najlepiej. Cięcie przez muldy po trzech skokach skończy się glebą :) - chyba że masz nogi wyczynowego slalomowca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stare zmrożone muldy to trochę inne muldy niż takie które tworzą się na trasach w ciągu dnia. Garby są "podcięte".

W ciagu dnia nie tworzą sie muldy a odsypy  (kopczyki na twardym podkładzie). Na przygotowanej trasie wyżłobione dołki to unikat. By powstała mulda musi być miekkie podłoże!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nartach jestem prawie codziennie, nie słyszałem żeby ktoś jeżdził" w" muldach, słyszałem,że jeżdżą "po",  narciarze, którzy na głowe biją zapodanych tu "mistrzów Koreańczyków" o forumowych wyczynowcach :lol: nie wspominając 

skąd sie bierze ta forumowa abberacja?

 

 

W słowniku J.P. jest napisane:

 

 

mulda

dopuszczalne w grach 

mulda

nierówność w terenie na trasach narciarskich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie sajgon.....

Taki sajgon to miód na moje serce. :D

Edyta:
wort, to nie jest słownik stanowiący jakikolwiek wyznacznik, musimy polegać na wiarygodnych instytucjach, a nie na hobbystach, jakkolwiek by się nie starali, tym bardziej że kontrola merytoryczna raczej nie będzie realizowana na poziomie Wikipedii. Do wyboru mamy np. PWN (http://sjp.pwn.pl/) lub IJP PAN (http://wsjp.pl/). Co ciekawe w słowniku PAN termin „mulda” w ogóle nie występuje.

Użytkownik bakkz edytował ten post 11 luty 2016 - 16:05

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki sajgon to miód na moje serce. :D

Edyta:
wort, to nie jest słownik stanowiący jakikolwiek wyznacznik, musimy polegać na wiarygodnych instytucjach, a nie na hobbystach, jakkolwiek by się nie starali, tym bardziej że kontrola merytoryczna raczej nie będzie realizowana na poziomie Wikipedii. Do wyboru mamy np. PWN (http://sjp.pwn.pl/) lub IJP PAN (http://wsjp.pl/). Co ciekawe w słowniku PAN termin „mulda” w ogóle nie występuje.

Kontrola merytoryczna "nad muldą", niby jak? :D

 

Wiem co podaje PWN, podałem przykład, że sprawa nie jest jednoznaczna a jak piszesz, PAN to potwierdza, jeżdże na nartach ponad 40 lat i nie słyszałem,żeby ktoś jeżdził "w" muldach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdziwy sajgon. Wszystko przez parcie na pisanie o sajgonie.

Ktokolwiek napisze sensownie o jedzie po muldach to ja w 100% to zrozumiem.

Tym samym zrozumieja to wszyscy. Basta.

Dolinki, gorki, zaglebienia, garby, podcinania, odsypy, ostatnie zjazdy dodaja  wiatrakom pierniki.

tez Cie lubie. Napisz po prostu 'nie pierdol' i bedzie wiadomo o co Ci chodzi..... możesz po niemiecku by cenzura nas nie dopadła.

mam kaprys nabijać licznik wejśc na sf i tyle.

 

PozdrawiamM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wort, czy dla Ciebie mulda to górka czy dołek bo się gubię ? Od razu piszę, że dla mnie to górka i dodaje do stopki.

Tu jest wątek założony przez Bakkz i też było czy "po" czy "w" czy "na" muldzie się jedzie.

http://www.skiforum....2-ach-te-muldy/

 

O ile wiem po japońsku jama znaczy góra

 

I nie sądze żeby z tego powodu japończycu zmieniali znaczenie słowa. ;)

Dla mnie mulda to wypukłość ,przecież nie musi być tak jak po niemiecku. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez Cie lubie. Napisz po prostu 'nie pierdol' i bedzie wiadomo o co Ci chodzi..... możesz po niemiecku by cenzura nas nie dopadła.

mam kaprys nabijać licznik wejśc na sf i tyle.

 

PozdrawiamM

Wlasnie, ze nie napisze. Wystarczy, ze wszyscy wiedza.

Jezeli mozna napisac, ze mulda to gorka, ze szwajcarski mur zjedzie sie na raz,

ze ktos zrobi sobie zdjecie z p. Ogorzalkiem i nabiera praw do dobrej jazdy na krawedzi itd

Sajgon Panie.

Cale szczescie, ze Mitek robi warsztaty i bedzie sie dowodzic swoich racji. Tak po  prawdzie to wszyscy sie ubzdryngolom

i bedzie? Sajgon Panie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poddaję się. :(

Jeśli ktoś wie lepiej czy ktoś inny zjechał czy nie z jakiejś trasy na raz, a nie było go tam, to dalsza dyskusja dla mnie nie ma sensu.

(przynajmniej pięć osób było tam wtedy ze mną)

Nie mam zamiaru nikomu udowadniać czy zjechałem (zsunąłem się) z jakiejkolwiek trasy i w ilu częściach. (film)

Wydawało mi się, że po prostu podzielę się czymś z innymi. Dochodzę do wniosku, że chyba jednak nie warto, przynajmniej na SF

 

Daję sobie bezterminowy urlop od pisania na SF.

I jet mi zupełnie obojętne, co ten ktoś o tym myśli.

 

Do zobaczenia na stokach, realnych a nie wirtualnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poddaję się. :(

Jeśli ktoś wie lepiej ....

Moris-nie poddawaj się. Fredowski zawsze wie najlepiej jak kto jeździ,kiedyś podobnie wypowiedział się na temat jazdy mojego syna (tylko dlatego,że w jego opinii matka ZAWSZE zawyża umiejętności dziecka).I zakłada,ze jeździ lepiej niż każdy skiforumowicz,chyba,że widział na własne oczy,że tak nie jest.Zważywszy jak zareagował,to pewnie sam nie dał rady zjechać rzeczonej ściany jednym cięgiem,stąd ten krzywy post... Nędzna prowokacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moris-nie poddawaj się. Fredowski zawsze wie najlepiej jak kto jeździ,kiedyś podobnie wypowiedział się na temat jazdy mojego syna (tylko dlatego,że w jego opinii matka ZAWSZE zawyża umiejętności dziecka).I zakłada,ze jeździ lepiej niż każdy skiforumowicz,chyba,że widział na własne oczy,że tak nie jest.Zważywszy jak zareagował,to pewnie sam nie dał rady zjechać rzeczonej ściany jednym cięgiem,stąd ten krzywy post... Nędzna prowokacja.

Myślałem, że opisywanie wyjazdów sprawi mi przyjemność. Jednak otrzymane wczoraj i dzisiaj wiadomości na priv plus opinie niektórych upewniły ,nie, że chyba jednak nie warto.

pewnie założę jakiegoś bloga ze wspomnieniami, ale z pewnością bez możliwości wysyłania komentarzy. Nie potrzebuję dowartościowywać się  na siłę.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nartach jestem prawie codziennie, nie słyszałem żeby ktoś jeżdził" w" muldach, słyszałem,że jeżdżą "po",  narciarze, którzy na głowe biją zapodanych tu "mistrzów Koreańczyków" o forumowych wyczynowcach :lol: nie wspominając 

skąd sie bierze ta forumowa abberacja?

 

 

W słowniku J.P. jest napisane:

 

 

mulda

dopuszczalne w grach 

mulda

nierówność w terenie na trasach narciarskich

 

Ale to zależy jak wysokie są muldy :) Tak powyżej kolan to już można mówić "w" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze, ze sie mala lekcja nalezy.

Jezeli narciarz wjezdza w teren gleboko zmuldzony to ma zamiar przejechac go mniej wiecej zgodnie z technika

ustalona i przydatna dla jazdy po muldach.

Jezeli o tym napisal to tak samo rozumieja to czytelnicy a napewno moi znajomi narciarze.

Gdyby ktos mnie zapytal jak przejechales Szwajcarski mur to odpowiedzal bym zgodnie z tym jak bylo.

Nie pamietam dokladnie ale skrotowo to napisal bym ze to jest kilkaset m. stromego zbocza i zrobilem to na kilkanascie razy.

Przy takich wielkich wyzwaniach jak swiss wall bylo by faire gdy by moris napisal. Nie umiem jeszcze na muladach jezdzic.

Postawilem sobie inne zadanie: zjechac nie okerslonym sposobem cala sciane na jeden raz co mi sie z radoscia udalo.

Komentarze byly by tylko pochlebne a napewno moje..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę jeszcze tylko dodać, że te filmy które znalazłem są nagrywane kamerką na kask. Te kamerki mają ultra szeroki kąt widzenia (UWA). Obraz z takiego kąta zdecydowanie różni się od tego co my widzimy. Efekt UWA polega na tym, że wielkość obiektów dużo szybciej maleje z odległością niż my to postrzegamy. To co normalnie wydaje się duże, strome na obrazie z UWA jest małe, łagodne itd. 

Prawdopodobnie większość zna Goryczkową. Może to nie jest bardzo stroma trasa ale to jednak czarna trasa i nie przypomina niebieskiej trasy. Tutaj jest przejazd Goryczkową (nie mój film) nakręcony kamerką z UWA i trasa wygląda na łagodną niebieską.

Także przy ocenie trudności trasy na podstawie filmu z UWA bierzcie korektę na to co widzicie. Jeśli garb wygląda na duży na filmie to w rzeczywistości jest ogromny.

 

 

Odnośnie drugiego filmu ze Swiss Wall to oceniam warunki na trudne na podstawie dźwięku jaki wydają narty (bardzo twardo) i na podstawie tego, że trasa została zamknięta (widać to na początku filmu) ze względu na te właśnie warunki.

Witam

 

Wygląda na niebieską z odcieniem czerwonym. Czarna to ona kiedyś była. Gdy dojazd do grani to była wyślizgana, wąska rynna. Dalej w prawo, dziurawy trawers. Każdy mógł założyć własny, lub też jechać prosto w dół.  Z ciekawszych wariantów, które się wybierało, w zależności od pokrywy śnieżnej-zawiania, wywiania tejże, była odrazu, po zejściu z krzesełka(obsługa pyszczyła)  jazda w kierunku ostatniej podpory wyciągu. Dalej raczej w kierunku kotła(omijając zgrabnie widoczne kamienie), bo to zbocze było często wywiane. Ale przy dużych opadach(na wiosnę-firn) można było wzdłuż podpór( na początku), potem powyżej nich w kierunku na Myślenickie Turnie. Nie dojeżdżajac do nich(bo las) kierować się w stronę wyciągu i żlebu nad którym jest mostek. Nie dojeżdżając do żlebu, obok podpory wyciągu (coś w rodzaju małej rynny- pewnie zarośnięta drzewami) na polanę, gdzie stoi dolna stacja. 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...