Skocz do zawartości

Góra-dół; przód-tył; układy tułowia . O co tak naprawdę chodzi.


niko130

Rekomendowane odpowiedzi

Film doskonale pokazuje jak powinniśmy poruszać sie na nartach, a właściwie jak poruszać się względem nart. Dwa czerwone prostokąty to przekroje poprzeczne nart, a dola tabelka obrazuje stopień obciązenia poszczególnych nart, kiedy narty są plaskie, położenie srodka ciężkosci (ciała) względem nart, położenie ciała (ramion) itd. Poznanie korelacji tych elementów jazdy pozwoli dużo poprawić w naszej jeździe. Jeszcze dla przypomnienia jak to jest z pozycją narciarza: góra-dół. Obserwujcie jak zmienia sie środek ciężkosci (male kółeczko bialo czarne) Odnajdujecie Swoją pozycję? Zaobserwujcie jak pracują ręce, jakie są ważne. Czy Wasze buty mają dobry kąt pochylenia ?

Użytkownik niko130 edytował ten post 31 styczeń 2012 - 11:08

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 261
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Moim zdaniem chodzi o układ biodro-uda Pozdrawiam smoczek

Dokładnie tak. Szerzej to tłumaczyłem w post.8 http://www.skiforum....ll=1#post427097 Można też uzyskać wychyleniem tułowia do środka. Jesli staramy sie krawedz ustawiać tylko stopami to zatracamy czucie krawędzi (kolana usztywniają się). Ruch udami pociąga za sobą pochylenie stopy. Dopiero jak wyczuwam równowagę (zależy od promienia skretu, prędkosci, rodzaju sniegu) napinam stopy , aby prowadziły narty po krawedzi. Ale na tyle wrażliwie,ze stopami wyczuję kazdą nierówność terenu. Tak ja staram sie jeździć . Nie wciskam nikomu taką jazdę. Aby nie było jasność . Piszę tu o krawędziach a nie o rozpoczęciu (inicjacji) skretu.

Użytkownik niko130 edytował ten post 31 styczeń 2012 - 14:09

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Dokładnie tak. Szerzej to tłumaczyłem w post.8 http://www.skiforum....ll=1#post427097 Można też uzyskać wychyleniem tułowia do środka. Jesli staramy sie krawedz ustawiać tylko stopami to zatracamy czucie krawędzi (kolana usztywniają się). Ruch udami pociąga za sobą pochylenie stopy. Dopiero jak wyczuwam równowagę (zależy od promienia skretu, prędkosci, rodzaju sniegu) napinam stopy , aby prowadziły narty po krawedzi. Ale na tyle wrażliwie,ze stopami wyczuję kazdą nierówność terenu. Tak ja staram sie jeździć . Nie wciskam nikomu taką jazdę. Aby nie było jasność . Piszę tu o krawędziach a nie o rozpoczęciu (inicjacji) skretu.

Cos teraz zaciemniłeś ale jeżeli rozumiesz to tak: inicjacja wychodzi ze stóp a prowadzenie i sterowanie to już układ całości z udami i biodrami - to tak. Ale w tym wypadku model mozna analizować nijako dwutorowo, niezalznie . Najbardziej przychylam sie do zdanie Frediego. Pozdro serdeczne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym się steruje w skręcie? Stopami, kolanami, udami. Często powtarzam: ruch skrętny stóp. Ale co go tak naprawdę powoduje. RUCH UD. Film pokazuje sterowanie udami. "Układ kierowniczy uda". Koledzy ze stoku pewnie przypominają sobie jak pokazywałem ten ruch w statyce , ale przez zejscie w dół. W dynamice zresztą wygląda to analogicznie. W jednym z postów mówiłem nawet ,że kręce nartami w miejscu. Co o tym sądzicie: http://youtu.be/3gUAq3k3wvE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Czym się steruje w skręcie? Stopami, kolanami, udami. Często powtarzam: ruch skrętny stóp. Ale co go tak naprawdę powoduje. RUCH UD. Film pokazuje sterowanie udami. "Układ kierowniczy uda". Koledzy ze stoku pewnie przypominają sobie jak pokazywałem ten ruch w statyce , ale przez zejscie w dół. W dynamice zresztą wygląda to analogicznie. W jednym z postów mówiłem nawet ,że kręce nartami w miejscu. Co o tym sądzicie: http://youtu.be/3gUAq3k3wvE

Przy skręcie ciętym nie ma: "ruchu skretnego stóp" jest jedynie ich pochylenie. Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Przy skręcie ciętym nie ma: "ruchu skretnego stóp" jest jedynie ich pochylenie. Pozdro

Nie pochylenie stop tylko pochylenie nart, a ze samych nart pochylic sie nie da to ida po kolei ku gorze nastepne elementy polaczone z nartami. Decydujace sa kolana, one jako najbardziej ruchome i przy uzyciu czesciowo ruchomego stawu skokowego pochylaja narty. Wszystko co wyzej sluzy do utrzymania rownowagi (przeciwdziala sile odsrodkowej w skrecie).

Użytkownik fredowski edytował ten post 01 luty 2012 - 00:06

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://youtu.be/WKPTRkQf-gc

Przy skręcie ciętym nie ma: "ruchu skretnego stóp" jest jedynie ich pochylenie

Czy napewno. To zależy od umiejętnosci.Wspomnę tu o skręcie z pivotem u zawodników. Zgoda nie wszyscy wchodzą od razu na cięty skręt , ale wychodzą na pewno. W kategorii zaawansowany jazda na krawędzi wygląda inaczej. Ruch ud działa cuda. Zastanówcie się Fred , jark , Lobo. Ja wychodzę ze skretu krótkiego śladem ciętym. Wam się to nie zdarza?

Użytkownik niko130 edytował ten post 31 styczeń 2012 - 20:58

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym się steruje w skręcie? Stopami, kolanami, udami. Często powtarzam: ruch skrętny stóp. Ale co go tak naprawdę powoduje. RUCH UD. Film pokazuje sterowanie udami. "Układ kierowniczy uda". Koledzy ze stoku pewnie przypominają sobie jak pokazywałem ten ruch w statyce , ale przez zejscie w dół. W dynamice zresztą wygląda to analogicznie. W jednym z postów mówiłem nawet ,że kręce nartami w miejscu.

W skręcie steruje się, czyli prowadzi skręt poprzez odpowiednie ustawienie środka ciężkości w stosunku do narty, lub odwrotnie: nart w stosunku do środka ciężkości. Ta reszta to albo inicjacja skrętu albo jego kończenie. Narciarstwo ma dwa aspekty: ten prawdziwy fizyczny, możliwy do analizowania w oparciu pojęcia ściśle fizyczne, co wymaga znajomości fizyki i nie jest zbyt przydatne do nauki narciarstwa, bo narciarz nie stosuje momentów sił poprzecznych czy nie zachowuje momentu pędu. Ale jest przydatne do zrozumienia. Ten drugi aspekt to aspekt mentalny: zbiór zaleceń pozwalających osiągnąć umiejętność jazdy: naciśnij na paluch, wstaw górna nartę, czy traktuj ją jak kierownicę. Moim idolem jest Ron LeMaster: on naprawdę wie o co chodzi i ogarnia oba aspekty sprawy: zaczynając od cytatów z Richard Feynmana a kończąc na dociśnięciu łydki do języka buta. Serdecznie polecam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem chodzi o układ biodro-uda Pozdrawiam smoczek

Wzywam do pomocy :) kolejnych instruktorów . Od razu powiem, ze demonstracja mi sie nie podoba . Wywalają rozkrok, usztywniają sie w nadmiernej kontrze. Ale chodzi o kierowanie kolanami. http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=vlzIkIQa3e0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skręcie steruje się, czyli prowadzi skręt poprzez odpowiednie ustawienie środka ciężkości w stosunku do narty, lub odwrotnie: nart w stosunku do środka ciężkości.

To nie jest sterowanie skrętem. "Ustawienie środka ciężkości w stosunku do narty............." to problem równowagi w skręcie. Druga faza skrętu (w 3 fazowej) jest fazą sterowania. A równowaga obowiązuje w całym skręcie. Chyba ze chodzi o jazdę relaksową w pozycji wychyleniowej "). R.L.Mastera nie trzeba mi polecać . To moja podstawowa lektura. :) Pozdrawiam!

Użytkownik niko130 edytował ten post 31 styczeń 2012 - 21:23

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim idolem jest Ron LeMaster: on naprawdę wie o co chodzi i ogarnia oba aspekty sprawy: zaczynając od cytatów z Richard Feynmana a kończąc na dociśnięciu łydki do języka buta. Serdecznie polecam.

...jeśli dociskasz ŁYDKĘ do języka buta...to znaczy że zakładasz buty...tyłem do przodu:)BINGO PS. RLM to, IMO, plagiator, niczego własnego nie wymyślił, ten facet to niezły fotograf sportowy ale nie trener. Sorry, nie lubię RLM:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy napewno. To zależy od umiejętnosci.Wspomnę tu o skręcie z pivotem u zawodników. Zgoda nie wszyscy wchodzą od razu na cięty skręt , ale wychodzą na pewno. W kategorii zaawansowany jazda na krawędzi wygląda inaczej. Ruch ud działa cuda. Zastanówcie się Fred , jark , Lobo. Ja wychodzę ze skretu krótkiego śladem ciętym. Wam się to nie zdarza?

Niko, "ruch ud" jest pasywny, ich rotacja to rezultat pochylenia stóp, kompensujemy ją ( rotację ) kontrując górą tułowia, bo inaczej złapiemy ześlizg pietek nart. "Skręt stóp" to ruch stosowany w epoce ołówków gdy trzeba było aktywnie zmuszać je do ześlizgu ( krystiania klasyczna, przeciwskręt ), Joubert to promował, na nartach taliwanych przydatnośc tego ruchu jest, moim zdaniem, wątpliwa. Zawodnicy stosują osławiony "skivot" gdy nie są w stanie wyciąć skrętu, a nie są w stanie bo nie pozwala na to promień fabryczny narzucony im przez FIS, tłumaczyli to już Svindal i Ligety. Wszystko ma swój początek na dole, na styku narty-śnieg, reszta to już konsekwencja łańcucha kinetycznego: pochylenie stóp wywołuje rotację ud która narzuca kontrę itd. Ciekawy temat, swoją drogą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dla przypomnienia jak to jest z pozycją narciarza: góra-dół. Obserwujcie jak zmienia sie środek ciężkosci (male kółeczko bialo czarne) Odnajdujecie Swoją pozycję? Zaobserwujcie jak pracują ręce, jakie są ważne. Czy Wasze buty mają dobry kąt pochylenia ?

Fajna animacja, odnajduję swoją pozycję : to środkowy gość w momencie jazdy po "łatwym" stoku, w moim przypadku w momencie przejścia na "strome" lub "trudne muldy" nagle zmieniam się w pierwszego gościa - mam wrażenie, że stopy uciekają mi spod środka i nagle nerwowe ruchy, Moim zdaniem buty mam z dobrym katem pochylenia czy jest to wina ułożenia rąk ? Pozdrawiam smoczek

Użytkownik smoczek edytował ten post 31 styczeń 2012 - 22:13 błąd literowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niko, "ruch ud" jest pasywny, ich rotacja to rezultat pochylenia stóp, kompensujemy ją ( rotację ) kontrując górą tułowia, bo inaczej złapiemy ześlizg pietek nart. "Skręt stóp" to ruch stosowany w epoce ołówków gdy trzeba było aktywnie zmuszać je do ześlizgu ( krystiania klasyczna, przeciwskręt ), Joubert to promował, na nartach taliwanych przydatnośc tego ruchu jest, moim zdaniem, wątpliwa. Zawodnicy stosują osławiony "skivot" gdy nie są w stanie wyciąć skrętu, a nie są w stanie bo nie pozwala na to promień fabryczny narzucony im przez FIS, tłumaczyli to już Svindal i Ligety. Wszystko ma swój początek na dole, na styku narty-śnieg, reszta to już konsekwencja łańcucha kinetycznego: pochylenie stóp wywołuje rotację ud która narzuca kontrę itd. Ciekawy temat, swoją drogą.

Ruch stóp może być wyprowadzony z kontry (mocnej) , jak za czasów Jouberta, ale na filmie wyrażnie widać jak tworzy się on. http://youtu.be/vlzIkIQa3e0?t=1m Zaczyna się od rozpoczynania układu , kierowaniu kolan . Dalej widać jak ten ruch powoli schodzi do samych stóp. Jeśli ruch zaczniesz od "krzywienia stóp" to robisz sobie ku-ku na kolanka. Popróbuj a przekonasz się że tak naprawdę wszystko zaczyna się od układu (jak zauważył Smoczek). Jeśli to nie przekonuje (innych) to wykonajcie ten ruch na krześle obrotowym. Ruch kolan w bok za sobą pociąga golenie a te obracają stopy. Choć nie koniecznie , bo tu jest potrzebna priopriocepcja stopy (świadome napięcie mięsni stopy, które musi zniknąć jak znajdziemy oparcie ciala na krawędzi).Zauważcie,że mimo układu, obrotu kolanami można jechać płasko. Wlasnie jesli nie zadziałamy stopami.

Użytkownik niko130 edytował ten post 31 styczeń 2012 - 23:07

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niko, czy o to Ci chodzi? Mam wrażenie, że ten film jest doskonałą ilustracją jak ruch ud rozpoczyna skrętny ruch stóp w technice jak najbardziej ciętej. :) (najlepsze ujęcia po około 1 min). Na filmie Marcel Hirscher: Pozdrawiam. Tadek

Dokładnie. To jest ten moment: http://youtu.be/gikhnEOqGrw?t=1m22s Więc jak widać stopy (w jeździe zaawansowanej) zaczynają działać nieco później.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często na forum i na stoku odwoływałem sie do "naturalnego ułożenia ciała w układzie". Pokazywalem opierając sie o ścianę ,siadając bokiem na płotkach, czy po prostu kładłem sie na stok. To był mój pomysł , bo tak mi się dobrze "wszystko ukladało". Z radością mogę pokazać serię zdjęć przedstawiciela szkoly kanadyjskiej. capture-20120203-073118-crop.png Fotki pochodzą z filmu: W takim układzie jest brak usztywnien, dzialają najsilniejsze mięsnie : pośladkowe i brzucha. Proszę popróbować. Kanapa , stołeczek, sciana , futruna (umożliwi zmianę ukladu -prawo,lewo).

Załączone miniatury

  • capture-20120203-072140-crop.png
  • capture-20120203-073234-crop.png
  • capture-20120203-072320-crop.png
  • capture-20120203-072506-crop.png
  • capture-20120203-072612-crop.png
  • capture-20120203-072916-crop.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem czym tu sie chwalic. To sa najbardziej naturalne pozycje i o takie trzeba zabiegac. To sie czuje na stoku w autobusie w kawiarni i w lozku. Nie potrzeba do tego dorabiac ukladow i innych "oczywistych oczywistosci".

Uderz w stół a nożyce się odezwą. Ten post jest szczególnie dla Ciebie. (Jesteś narciarzem z frontalnym układem) i daleko Tobie do naturalnego balansu. Chyba, że (3 doliny odpracowałeś porządnie). Acchh , całe życie sie uczymy. Jeżeli czegoś nie rozumiesz to liczy się ułożenie biodra, a tych ułożeń może być bardzo wiele. Zainteresowanych odsyłałam do tematu:http://www.skiforum....ll=1#post352836 A satysfakcję mam, bo z tym (i nie tylko) przebijałem się wiele razy.

Załączone miniatury

  • capture-20120203-072140-crop.png

Użytkownik niko130 edytował ten post 03 luty 2012 - 09:13

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...