Skocz do zawartości

Flex kiedyś a dziś (nowe Salomony S/Pro Alpha 130)


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, dobre to forum, poczytałem, poczytałem i wreszcie wymieniłem moje 11-12 letnie Tecnica Dragon 90 (rozmiar oczywiście był 28) na coś nowego, ale nie obyło się bez przygód :).

Na początek, waga 73kg, wzrost 183, rocznik 79, jeżdżę od 4 roku życia (zimowiska, obozy narciarskie), Karpacz (Bierutowice), Szklarska, Harrachov, Spindlerowy Mlyn, Białka Tatrzańska, Kotelnica, Jasna, Val di Fassa. Styl to raczej był zawsze dynamiczny, agresywny, doszedłem do chyba niezłego śmigu. Na warunkach śniegowych to raczej na każdych pojadę, dawniej ratraków nie widywałem w PL, więc i muldy i kartofliska, to i ćwiczyłem taką a la jazdę po muldach.

Wracając do butów, znalazłem dość blisko mnie, specjalistyczny sklep narciarski SKI-PARK w Warszawie. Podjechałem tam, pogadałem. Wziąłem Salomony S/Pro Alpha 110, bo opowiedziałem, że obecnie więcej na wyjeździe uczę syna (córka już jeździ sama, coś tam wyuczona), więc stanęło na tym flex 110.

Wróciłem do domu i dalej czytam, czytam, czytam forum..... i lampka się w głowie zapala, że flex dziś a flex niegdyś, to dwie różne mogą być sprawy. Wyjąłem moje stare Tecniki Dragon 90 i okazało się, że one sztywniejsze niż nowe Salomony 110. A ja przecież jeszcze "chwilę" uczyć będę syna i wracam do mojego narciarstwa ;)... Więc plan szybki powstał, że odezwać muszę się do sklepu i prosić o wymianę. No i dziś, tydzień później, w SKI-PARK udało mi się wymienić na Salomony S/Pro Alpha 130 (już nie czarne ale piękny blue), no i sztywność już coś jak moje Tecniki Dragon 90, ale lepsze bo rozmiar już 27/27.5, last 98, więc but wreszcie trzyma mi stopę jak diabli, wręcz lekki dyskomfort ale o to chodzi, jest git, jak w Polsportach się jeździło, to takie Salomony to bajka. Ważne, że już dzięki forum błędu nie popełniłem i rozmiar jest odpowiednio mniejszy, stopa mi ani drgnie, więc przeniesienie energii na nartę powinno być dobre. Stare Tecniki nie dość, że rozmiar 28 były, to już wybiły się w środku, stopa mi latała zanim opór znalazła i siłę na nartach przenosiła, no ale cóż. 

Dodatkowo kombinowałem z nartami dla siebie, ale o tym napiszę osobno, w tematyce pod wyborem nart.

(co do sklepu SKI-PARK, to naprawdę super podejście do klienta, żadnej bufonady, sprzęt topowy i cenowo, ...teraz - druga połowa lutego, naprawdę dobrze, mogę jak najbardziej polecić)

Edytowane przez Tomek_M_K
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Wskazałeś na znany ale może nie wszystkim temat. to, że flex nie jest zestandaryzowany - to wiemy. Ale czy twardość skorupy - może szerzej  - jej właściwości zmieniają się w czasie. Na moje oko, nie potwierdzone żadnymi badaniami zaznaczam - po prostu obserwacja - tak jest. Co ciekawe im niższej klasy buty tym bardziej twardnieje oraz odkształca się tworzywo z którego są zrobione. Dużo zależy też od przechowywania - sposobu konserwacji itd.

Miłej jazdy w nowym zakupie koledze życzę!

Pozdro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kubis napisał:

Stare twardnieją i kruszeją. Raz od starych butów odpadła mi podeszwa przy zapinaniu wiązań.

Że znajoma pojechałem na narty … zapięła buty na raz, zjechała dwa razy i zapinając ciaśniej pekl jej plastik z klamra. Myślę … wezmę imbusa , przekręcę klamrę dalej… da się, było miejsce. Pożyczyłem na parkingu imbusa, pozycja klęcząca przed panią wysuwającą ku mnie nóżkę z butem narciarskim… chcąc zrobić sobie miejsce złapałem cholewę buta i rozciągam… o dziwo cholewa pękła i pani stoi na podeszwie a ja mam w rękach imbus i dwie części cholewy buta… szok. Ale ludzie na parkingu i tak chwycili jedynie to, że klęczę przed panią i ktoś krzyknął ,,panie, z pierścionkiem do niej a nie z imbusem,, . Takie to przystokowe niespodzianki. 

  • Like 5
  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Edwin napisał:

Kurna,to ile one lat miały😁 Moje mają jakieś 14 i nic im nie dolega😄

 

Może leżały kilka lat na słońcu.... UV wykonczy każdy plastik....

Edytowane przez mig
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, mig napisał:

Może leżały kilka lat na słońcu.... UV wykonczy każdy plastik....

Albo na strychu. Mam nieizolowany dach na strychu i trzymałem tam stare narty. Gdy po kilku latach do nich zajrzałem, to w rekach popękał mi plastik w wiązaniach. W zimie temperatura tam jest taka jak na zewnątrz, za to latem, gdy blacha się nagrzeje, to jest jak w saunie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry a raczej dobry wieczór.

Właśnie dziś odebrałem te same buty, jednak mniejszy rozmiar.

Do poròwnania mam Lange RX 120 LV 2022/2023

Dziś dosłownie na 5 minut włożyłem keden i drugi aby sprawdzić jak leżą i według mnie Lange dużo miększe.

Niby rozmiar ten sam, Last ten sam a noga słabiej trzyma. 

Do tej pory miałem Lange RX120 LV 2019/2020 i niestety za duże.

Jeszcze tylko muszę podjechać dokupiċ wkładkę i powinno być super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...