Skocz do zawartości

Buty - zakup po latach


Rekomendowane odpowiedzi

Jeżdżę na nartach od ponad 20 lat, czysto rekreacyjnie i niestety tylko tydzień w sezonie, więc na te ponad 20 lat wychodzi tylko ponad 20 tygodni jazdy:) Od początku w tych samych butach Salomony jakieś tam i od początku buty były ciut za duże:( Od kilku lat noszę się z zamiarem kupna nowych... a potem zbliża sie wyjazd i dochodzę do wniosku, że na te kilka dni nie warto wydawać kasy na coś co przecież mam. To celem wstępu, a teraz pytania:

Z przeczytanych tu wpisów wiem, że powinnam skorzystać z usługi bootfitingu.  Ale może na cos powinnam zwrócić uwagę, bo co jak naprzykład wszystkie zaproponowane będa super leżały:) Czym się kierować przy wyborze poza ceną i wyglądem. Jakieś marki odrzucić od razu? To czego się trochę obawiam to, że kupię i zabiorę na tygodniowy wyjazd i okaże się, że te stare były o niebo wygodniejsze.
Liczę na Wasze podpowiedzi:)

wzrost: 168

waga: 60

jeżdżę po czerwonych, czarnych unikam, choć i po tych zdarzyło się zjechać. Jazda spokojna, z wiekiem coraz spokojniejsza
 

Edytowane przez Tojakasia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buty po założeniu nie mają super leżeć, mają być "przyciasne". Ocena ma być w pozycji narciarskiej po odpowiednim dopięciu. Ma nie być ewidentnych punktowych ucisków, od razu konkretnej niewygody. Jeżeli leżą super to prawie na pewno są za duże. Nie ma marek do odrzucenia, wszystkie popularne są OK. Bootfitting to usługa zarezerwowana dla istotnych problemów, jeżeli nie da się sprawy załatwić doborem buta. Są na forum tematy dotyczące doborów butów, pogrzeb trochę. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Chertan napisał:

Buty po założeniu nie mają super leżeć, mają być "przyciasne". Ocena ma być w pozycji narciarskiej po odpowiednim dopięciu. Ma nie być ewidentnych punktowych ucisków, od razu konkretnej niewygody. Jeżeli leżą super to prawie na pewno są za duże. Nie ma marek do odrzucenia, wszystkie popularne są OK. Bootfitting to usługa zarezerwowana dla istotnych problemów, jeżeli nie da się sprawy załatwić doborem buta. Są na forum tematy dotyczące doborów butów, pogrzeb trochę. 

 Można zacząć od tego wątku 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedź, czytałam tu na forum, ale może nie do końca się przekopałam, bo miałam poczucie że tych wątków o doborze butów jest mało.Może nie potrzebnie odrzuciłam wątki o butach dla eksertów:)😄

Idę czytać dalej...

czy dobrze Cię zrozumiałam, że nie polecasz bootfittingu jako obowiązkowe każdemu. Ja myśłałam o tym bardziej  jako o doradztwie niż samym dopasowywaniu. Bo słabo sie znam w tych wszystkich nowinkach i opisy, które towarzyszą butom niewiele mi mówią:(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Tojakasia napisał:

Czym się kierować przy wyborze poza ceną i wyglądem

To drugie od razu odrzuć, bo mocno zawęzisz sobie obszar poszukiwań.

Nie napisałaś jakie masz parametry wzrostu/wagi oraz jak jeździsz, tzn niebieskie/czerwone/czarne trasy, szybko lub wolno. W ciemno mogę proponować flex 80-90, reszta to szczegóły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Wiem, że jesteś kobietą, ale w tym przypadku wygląd to rzecz trzeciorzędna i pomijalna. But narciarski to rzecz chyba najważniejsza ze wszystkiego. Kupujesz go na lata, więc warto temu poświęcić troszkę czasu. Znajdź sklep, gdzie mają spory wybór i przymierzaj ile wlezie. Nieśli sprzedawca będzie ogarnięty - to Ci pomoże. Jak pisał Kolega, ma być nieco przyciasny, ale bez punktowych ucisków. On i tak z biegiem czasu się ułoży. Zapinanie na klik i ma dobrze nogę trzymać. Nie ważne czy stricte damski, czy unisex. Ma być dopasowany i wygodny. A super wygodny się stanie jak w nim trochę pojeździsz i botek wewnętrzny się do twojej nogi dopasuje.

pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Tojakasia napisał:

dziękuję za odpowiedź, czytałam tu na forum, ale może nie do końca się przekopałam, bo miałam poczucie że tych wątków o doborze butów jest mało.Może nie potrzebnie odrzuciłam wątki o butach dla eksertów:)😄

Idę czytać dalej...

czy dobrze Cię zrozumiałam, że nie polecasz bootfittingu jako obowiązkowe każdemu. Ja myśłałam o tym bardziej  jako o doradztwie niż samym dopasowywaniu. Bo słabo sie znam w tych wszystkich nowinkach i opisy, które towarzyszą butom niewiele mi mówią:(

 

Zdecydowanie nie każdemu bootfitting. A odpowiednie dopasowanie na etapie kupowania to już każdemu. Skąd jesteś? Jak będziemy wiedzieć, to możemy coś doradzić co do miejsca zakupu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, grimson napisał:

To drugie od razu odrzuć, bo mocno zawęzisz sobie obszar poszukiwań.

Nie napisałaś jakie masz parametry wzrostu/wagi oraz jak jeździsz, tzn niebieskie/czerwone/czarne trasy, szybko lub wolno. W ciemno mogę proponować flex 80-90, reszta to szczegóły.

uzupełniłam 

wzrost: 168

waga: 60

jeżdżę po czerwonych, czarnych unikam, choć i po tych zdarzyło się zjechać. Jazda spokojna, z wiekiem coraz spokojniejsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawca powinien w pierwszej kolejności zmierzyć stopę, nie tylko na długość, ale i na szerokość, zwrócić uwagę czy masz wysokie czy niskie podbicie itp. - wtedy zaproponować kilka modeli do przymiarki. Jeśli czujesz że coś Cię gniecie już w sklepie - nie bierz tych butów (chyba że masz jakąś nietypową budowę stopy i wiadomo że coś będzie nie tak - wtedy bootfiting konieczny). W moim przypadku wstępne dopasowanie buta miało miejsce w sklepie przy zakupie (wygrzewanie, wybrzuszenie punktowe itp), po 3-dniowym wyjeździe na narty pojechałam do sklepu drugi raz na ostateczne dopasowanie - pewne problemy wychodzą dopiero w terenie podczas jazdy, zwłaszcza jeśli śnieg jest ciężki i stopa mocno pracuje. Dopasowanie było w cenie zakupu.
Weź pod uwagę, że jeśli np. dasz się namówić na lepiej trzymające stopę wkładki (np. popularnej firmy Sidas), to odczucie stopy w bucie może się mocno zmienić.
Dla mnie, przy podobnych parametrach fizycznych flex około 90 jest ok (jazda rekreacyjna, średniozawansowana, lubię czarne trasy).
Aha, na dłuższy wyjazd weź koniecznie też stare buty - na wypadek gdyby nowe jednak były zaskakująco niewygodne, albo potrzebowały dodatkowego dopasowania - po co psuć sobie zabawę 😉

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Tojakasia napisał:

@zając właśnie też to rozważałam, że wtedy taki wyjazd koniecznie ze starymi butami😀, myślałam że to nadmiarowe, ale skoro o tym wspominasz😀

Stare buty sprzedałam dopiero jak byłam już pewna, że się zaprzyjaźniłyśmy z nowymi i nie zrobią mi krzywdy w najmniej odpowiednim momencie czyli na tygodniowym alpejskim wyjeździe z piękną pogodą i doskonałymi warunkami 😉

Kumpela w ubiegłym sezonie miała nowe buty, które tak jej się jakoś nietypowo wrzynały w piszczele, że nie była w stanie jeździć na swoim normalnym poziomie, nawet przesiadka na stare buty pomogła tylko częściowo - tak mocno jej się dały we znaki te nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...