Skocz do zawartości

Dobór nart


axel

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

chciałbym, żebyście pomogli mi w doborze nart. Przyszedł czas na zmianę i fajnie by było, gdybyście mi pomogli.

 

1. K/M: M
2. Wiek: 30
3. Waga: 74 kg
4. Wzrost: 190 cm.
5. Jak długo jeździsz na nartach? Od ok. 20 lat, z krótkimi przerwami.
6. Jak się oceniasz wg skali Forum? korzystałem z tej skali: 7

 

 

7. Jakie masz buty? Fischer Soma Progressor 110

8. Jakie masz teraz narty / na jakich już jeździłeś? Fischer RX-8 170 cm
9. Jaki preferujesz promień skrętu, szybkość jazdy? Z reguły lubię długie skręty i trochę wyższe prędkości.
10. Jakie lubisz trasy, w jakim kraju? Lubię długie równe trasy, albo wąskie, ale bardziej łagodne. Nie jestem fanem muld, ale jak już się zdarzą, to nie jest to jakiś mega problem. Najczęściej Austria i Włochy.
11. Jak lubisz jeździć, lub jak chciałbyś jeździć? (turystycznie, sportowo)? Zdecydowanie turystycznie.
12. Jak z Twoją kondycją, ile dni w sezonie spędzasz na stoku? Jak czas pozwala, to tylko wyjeżdżam. w 3 lata temu to było ok. 30 dni, potem przez pandemie mniej, ale staram się nadrabiać. 
13. Możliwości finansowe: Moje maksimum, to 3000 zł.

 

Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy z nas jeździ turystycznie. Sportowa jazda to ta na tyczkach na zawodach. Jeśli ktoś nie chce jeździć "sportowo" to nie znaczy że trzeba mu proponować nartę na kopny śnieg, skoro pisze że zdecydowanie przygotowane równe trasy i długie skręty na większej prędkości. Po ki diabeł mu 85 pod butem?

Nikt mu nie zaproponował komórek

Edit: poza tym facet ma 30 lat i nie musi mieć nart zachowawczych. I jeszcze 20 lat może na luzie cisnąć na krawędziach na narcie o sportowej charakterystyce. Tzw turystą to sobie zostanie potem i weźmie wyluzowaną, szeroką deskę do bujania się byle gdzie.

Zresztą, sam wybierze i oceni 🙂

Edytowane przez Kubis
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Kubis napisał:

Każdy z nas jeździ turystycznie. Sportowa jazda to ta na tyczkach na zawodach. Jeśli ktoś nie chce jeździć "sportowo" to nie znaczy że trzeba mu proponować nartę na kopny śnieg, skoro pisze że zdecydowanie przygotowane równe trasy i długie skręty na większej prędkości. Po ki diabeł mu 85 pod butem?

Nikt mu nie zaproponował komórek

Edit: poza tym facet ma 30 lat i nie musi mieć nart zachowawczych. I jeszcze 20 lat może na luzie cisnąć na krawędziach na narcie o sportowej charakterystyce. Tzw turystą to sobie zostanie potem i weźmie wyluzowaną, szeroką deskę do bujania się byle gdzie.

Zresztą, sam wybierze i oceni 🙂

Cześć

Popieram, do 72-75 pod butem max, więcej nie ma sensu i takiej potrzeby.

Jak będzie miał 5 dych to też będzie cisnął dalej na krawędziach, potwierdzam z autopsji i prędko nie przewiduję póki co jakichś radykalnych zmian.

Nie koniecznie GS - ale jest tyle fajnych nart z serii sportowych lub usportowionych - jest z czego wybrać, a i budżet zacny.

pozdrawiam

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Bruner79 napisał:

Facet chce jeździć zdecydowanie turystycznie i polecacie mu Gs 🙄 Tylko allround albo allmountain, coś 75-85 mm pod butem, jest mnóstwo fajnych dech ciut szerszych o charakterystyce Gs. Długość 175-180cm będzie ok.

Ten rossignol to tylko pomalowany jest jak GS. Męski GS to promień 30m, juniorskie GS w tej długości to ponad 21m promienia. Tę nartę należy nazwać "sportowa Allround" - taki volkswagen GTI - nie trzeba być Kubicą i można pojechać po bułki. Sam w ubiegłym roku protestowałem kilka nart i wybrałem Blizzardy, które mają 88mm pod butem (promień 17m), które są moim zdaniem dostatecznie szybkie z krawędzi na krawędź i dostatecznie trzymają na krawędzi, a jednocześnie są fenomenalne w tym roztopionym błocie, które funduje nam klimat. 88 to nadal nie są narty na puch - to w motoryzacyjnym porównaniu Golf Altrack.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Kubis napisał:

Jak piszemy GS, a nie GS FIS, to chodzi właśnie o "sklepowy GS". Nawet nie tykamy komórek tutaj...

Oj, dobrze, że nie jestem rzecznikiem Pentagonu, bo już by jakaś wojna wybuchła 🙂 - kolejny mój wpis jest nie całkiem jasno napisany.

Miałem na myśli zacytowany wpis Brunera, który krytykuje zaproponowanie Rossignola Elitę LT Ti, że on jest GS i nie nadaje się do jazdy "turystycznej" - a nie jest to narta wyczynowa i się nada. Jednak sam wybrałem dla siebie nartę jeszcze mniej bojową. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Bruner79 napisał:

Na komórce tez można jeździć turystycznie 🙃 ale po co 🙃 nie krytykuje rosola, raczej czytam uważnie co autor wątku pisze. Ma poziom 7 - raczej powinien wiedzieć czego potrzebuje 🙂

Na SL tak, na GS... Eeeeee raczej nie 😉 To by była ekspresowa turystyka 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Wojcio napisał:

Oj, dobrze, że nie jestem rzecznikiem Pentagonu, bo już by jakaś wojna wybuchła 🙂 - kolejny mój wpis jest nie całkiem jasno napisany.

Miałem na myśli zacytowany wpis Brunera, który krytykuje zaproponowanie Rossignola Elitę LT Ti, że on jest GS i nie nadaje się do jazdy "turystycznej" - a nie jest to narta wyczynowa i się nada. Jednak sam wybrałem dla siebie nartę jeszcze mniej bojową. 

Cześć

Rossignol LT Ti to zwykłe badziewie a nie narta.

Pozdro

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Bruner79 napisał:

Na komórce tez można jeździć turystycznie 🙃 ale po co 🙃 nie krytykuje rosola, raczej czytam uważnie co autor wątku pisze. Ma poziom 7 - raczej powinien wiedzieć czego potrzebuje 🙂

Cześć

Wydaje mi się że problem jest ze skalą i samooceną, opisowa - znakomita większość narciarzy dałaby sobie 7, patrząc na stoki to może 3-5 % na to zasługuje chociaż z czarnych czy czerwonych to praktycznie wszyscy pozostali się zsuwają 🙂. Tutaj dobrze by podpiąć parę linków z filmami jak to ma wyglądać i część od razu zrewiduje swoje mniemanie o sobie. Ja wg mojej skali mam mocne 4, albo minus 5, gdzie 10 to bym zarezerwował dla rodzynków takich jak np. Jasiczek i jemu podobni - zawodnicy (byli zawodnicy) z wysokimi osiągnięciam w randze europejskiej czy też Światowej (sam start w PŚ to już nominacja do tej punktacji), ewentualnie instruktorzy z "papierami" wszelkich możliwych organizacji europejskich czy światowych.

Rozgraniczyć troszkę wiedzę od umiejętności, tych z wiedzą w nauczaniu np. dodatkowo oznaczyć, bo są wśród nas instruktora, czy też byli szkoleniowcy o odpowiedniej wiedzy teoretycznej, pewnie praktycznej też, ale może okazać się, że narciarsko odstają od tych faktycznie dobrych jeźdźców, chociażby ze względu na wiek, czy też preferowaną technikę.

Wracając do tematu, Poprzednia Jego narta to charakterystyka SL, wąska pod butem - semi sportowa - tak bym to ujął. Więc narta podobna, chłopak młody więc nie musi szukać dziadkowozu, a jeszcze jak te 7 - to 7, to nie ma ogóle się nad czym zastanawiać, mój wybór byłby taki: 1). Hybryda (podobna do tej co ma), GS sklep, GS master, wszystkie min 180 cm - stopniowanie wg promienia, do coraz to wyższych prędkości i dłuższych skrętów. 88 pod butem - bez sensu wg mnie, narta robi się mdła, sam jeżdzę i bardzo lubię po roztopionym śniegu jeździć (takim dosłownie błocie), GS sklep jest idealny, idzie jak burza ze względu na długość i masę. Czy ta szerokość pomoże? Nie wiem, nie próbowałem, ale dla mnie już 80 pod butem to zdecydowanie za szeroko, narta robi się po prostu mdła i nijaka. Da się na niej jeździć, a raczej się wozić i tyle.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marcos73 napisał:

Cześć

Wydaje mi się że problem jest ze skalą i samooceną, opisowa - znakomita większość narciarzy dałaby sobie 7, patrząc na stoki to może 3-5 % na to zasługuje chociaż z czarnych czy czerwonych to praktycznie wszyscy pozostali się zsuwają 🙂. Tutaj dobrze by podpiąć parę linków z filmami jak to ma wyglądać i część od razu zrewiduje swoje mniemanie o sobie. Ja wg mojej skali mam mocne 4, albo minus 5, gdzie 10 to bym zarezerwował dla rodzynków takich jak np. Jasiczek i jemu podobni - zawodnicy (byli zawodnicy) z wysokimi osiągnięciam w randze europejskiej czy też Światowej (sam start w PŚ to już nominacja do tej punktacji), ewentualnie instruktorzy z "papierami" wszelkich możliwych organizacji europejskich czy światowych.

Rozgraniczyć troszkę wiedzę od umiejętności, tych z wiedzą w nauczaniu np. dodatkowo oznaczyć, bo są wśród nas instruktora, czy też byli szkoleniowcy o odpowiedniej wiedzy teoretycznej, pewnie praktycznej też, ale może okazać się, że narciarsko odstają od tych faktycznie dobrych jeźdźców, chociażby ze względu na wiek, czy też preferowaną technikę.

Wracając do tematu, Poprzednia Jego narta to charakterystyka SL, wąska pod butem - semi sportowa - tak bym to ujął. Więc narta podobna, chłopak młody więc nie musi szukać dziadkowozu, a jeszcze jak te 7 - to 7, to nie ma ogóle się nad czym zastanawiać, mój wybór byłby taki: 1). Hybryda (podobna do tej co ma), GS sklep, GS master, wszystkie min 180 cm - stopniowanie wg promienia, do coraz to wyższych prędkości i dłuższych skrętów. 88 pod butem - bez sensu wg mnie, narta robi się mdła, sam jeżdzę i bardzo lubię po roztopionym śniegu jeździć (takim dosłownie błocie), GS sklep jest idealny, idzie jak burza ze względu na długość i masę. Czy ta szerokość pomoże? Nie wiem, nie próbowałem, ale dla mnie już 80 pod butem to zdecydowanie za szeroko, narta robi się po prostu mdła i nijaka. Da się na niej jeździć, a raczej się wozić i tyle.

pozdrawiam

Czy narta ok 80mm jest mdła? To temat na osobny wątek 🙂 jest kilka decha w przedziale 75-84(85), które nie są mdłe, a nawet są żywotne 🙂 chociażby Kastle mx83, chociażby fischer the curv gt itd. Nie będę już nadmienial jak fajne są allm w okolicach 100mm i to nawet na przygotowanych trasach 🙂 i niektórzy mogą sobie latać na Gs w kartoflisku, ale ja zdecydowanie wole sobie latać na desce 100mm w takich warunkach niż na desce +/- 70mm. Autor szuka jednej narty, wiec na warunki panujące na stokach po godzinie już 10tej takie allm ze sportowym zacięciem nie są zle - zreszta - nawet nie mówię, ze obecnie panuje trend na poszerzone hybrydy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Bruner79 napisał:

Czy narta ok 80mm jest mdła? To temat na osobny wątek 🙂 jest kilka decha w przedziale 75-84(85), które nie są mdłe, a nawet są żywotne 🙂 chociażby Kastle mx83, chociażby fischer the curv gt itd. Nie będę już nadmienial jak fajne są allm w okolicach 100mm i to nawet na przygotowanych trasach 🙂 i niektórzy mogą sobie latać na Gs w kartoflisku, ale ja zdecydowanie wole sobie latać na desce 100mm w takich warunkach niż na desce +/- 70mm. Autor szuka jednej narty, wiec na warunki panujące na stokach po godzinie już 10tej takie allm ze sportowym zacięciem nie są zle - zreszta - nawet nie mówię, ze obecnie panuje trend na poszerzone hybrydy. 

Cześć

Nie mam doświadczenia z tak szerokimi nartami - moje odczucie tylko po jeździe ale w słabych warunkach (nie mowa o śniegu tylko o zaludnieniu na stoku), po przesiadce z Elanów 18ti (72 pod butem) na Nordiki F coś tam 80 obie o długości 180 cm, w śmigu ok ale na krawędzi dla mnie mdłe, co prawda prędkości bardzo małe ze względu na tłok (gęstniało z minuty na minutę), tak że trudno było tym narta dać jechać, troszkę się rozpędzić, Elany potrzebowały wg mnie mniejszej prędkości.

Jedyną tak szeroka nartę na jakiej miałem okazje jeździć i byłem mega pozytywnie zaskoczony to jakiś atomic chyba 100 lub 110 - nawet nie wiem - z wypożyczalni - typowa off piste, ale jazda tylko w śniegu, dowaliło wówczas w Austrii z pół metra i granica między stokiem a po za była niewidoczna - tak że nie wiem jak w warunkach trasowych, ale po za fantastyczne.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Bruner79 napisał:

Czy narta ok 80mm jest mdła? To temat na osobny wątek 🙂 jest kilka decha w przedziale 75-84(85), które nie są mdłe, a nawet są żywotne 🙂 chociażby Kastle mx83, chociażby fischer the curv gt itd. Nie będę już nadmienial jak fajne są allm w okolicach 100mm i to nawet na przygotowanych trasach 🙂 i niektórzy mogą sobie latać na Gs w kartoflisku, ale ja zdecydowanie wole sobie latać na desce 100mm w takich warunkach niż na desce +/- 70mm. Autor szuka jednej narty, wiec na warunki panujące na stokach po godzinie już 10tej takie allm ze sportowym zacięciem nie są zle - zreszta - nawet nie mówię, ze obecnie panuje trend na poszerzone hybrydy. 

Cześć

No więc ja akurat nie latam tylko jeżdżę - to znaczy staram się trzymać ślizgi w styczności z podłożem jak tylko się da - i przy takim zastosowaniu narta sportowa jest po prostu niezastąpiona praktycznie na każdym przygotowanym stoku niezależnie od jego stanu. Oczywiście na GS będzie się nie najlepiej jechało po lodowych garbach ze względu na długość i sztywność ale już po rogrzebańcu, odsypach, luźnych górkach jest zdecydowanie lepiej niż na na typowych szerokich nartach ze względu na sztywności objawiającą pewnością prowadzenia się. To jest kwestia związana moim zdaniem nie z szerokością narty tylko z jej konstrukcją - znaczenie ważniejsza rzecz niż jakikolwiek parametr zewnętrzny.

Pozdro

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...