Skocz do zawartości

Fis World Cup 21/22


CaperSKI

Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, Chertan napisał:

Oj, oglądałem na player Eurosport retransmisję, a że oglądałem wczoraj...Zawody były w Are wcześniej.

A co do punktów, to mogę się tylko podeprzeć "If a competitor's overall time is more than eight percent (8%) greater than the winning time, no points will be awarded irrespective of the rank achieved. " z linka https://assets.fis-ski.com/image/upload/v1593675483/fis-prod/assets/ICR_02072020.pdf

Cze

Sprawdzałem teraz wyniki poprzednie i tylko 15 zawodników jest punktowanych (nawet nie pierwsza piętnastka).

A SG padł łupem - już tak można napisać Vincenta, drugi Marco a trzeci Gino.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Chertan napisał:

Oj, oglądałem na player Eurosport retransmisję, a że oglądałem wczoraj...Zawody były w Are wcześniej.

A co do punktów, to mogę się tylko podeprzeć "If a competitor's overall time is more than eight percent (8%) greater than the winning time, no points will be awarded irrespective of the rank achieved. " z linka https://assets.fis-ski.com/image/upload/v1593675483/fis-prod/assets/ICR_02072020.pdf

ale to o fis punkty chodzi a nie do APŚ.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Marcos73 napisał:

Cze

Sprawdzałem teraz wyniki poprzednie i tylko 15 zawodników jest punktowanych (nawet nie pierwsza piętnastka).

A SG padł łupem - już tak można napisać Vincenta, drugi Marco a trzeci Gino.

pozdrawiam

Bo tak jest, że 15 punktowanych, ale jeżeli np. 14. czy 15. ma zbyt długi czas to z tego regulaminu co załączyłem wynika, że nawet oni nie otrzymają punktów. Właśnie komentator najpierw wspomniał o tych 15, a potem, że dostał 2 niezależne informacje o tym czasie dłuższym o 8% od najlepszego. Sytuacja pewnie jest rzadka, bo odstęp w pierwszej 15 jest na ogół dużo mniejszy. Przecież te 8% przy 120 sekundach to jest prawie 10 sekund. Więc musiałoby się coś dziwnego dziać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, mlesik napisał:

ale to o fis punkty chodzi a nie do APŚ.

OK, jeżeli tak, to wycofuję się rakiem. Jak wspomniałem, to nie moje słowa, ani nie moja wiedza. 

Ale z kolei, czy ten regulamin nie dotyczy pucharu świata? https://assets.fis-ski.com/image/upload/v1536837762/fis-prod/assets/World_Cup_Rules_Alpine.pdf i tam są punkty dla pierwszej 30? I również jest limit 8% od najlepszego czasu? Natomiast tylko w finale punktowanych jest 15? 

Edytowane przez Chertan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mlesik napisał:

Też wieczorem obejrzałem. Ciężko było zobaczyć gdzie zyskuje się a gdzie traci czas. Na moje oko jednak dość łatwa trasa mimo że Szafrański twierdził że trudna. Jeśli dziś Shiffrin nie wypadnie w SG to sprawa generalki załatwiona.

Zjazdu facetów nie widziałem (trudniejszy niż babek?) - Kilde wygrał kulkę za DH... trochę szkoda Feuza że 5 z rzędu nie dał rady. Ale ma złoto z igrzysk.

 

Cześć

No. chyba pierwszy raz, jak gadamy o zawodach - co zresztą z Tobą jest wielką przyjemnością - to się nie zgodzę, a tą łatwą trasą

Trasa stroma, długie skoki, linia często trudna do zachowania. Śnieg też nieewidentny bo to chyba była taki wyślizgany beton przy plusach. Wiesz jak na tym się jeździ - trzeba bardzo dokładnie trzymać krawędź bo się nie układa i obślizguje - było to zresztą widać w paru momentach. Do tego nierówno - wszystkie momentami trzepało, ratowały się na wewnętrznej a Shiffrin jak przyklejona.

SG - na razie widziałem tylko dekoracje.

O... teraz jedzie Shiffrin, z powtórki. Wiesz ja mam wrażenie, że ona jeździ bardziej an zewnętrznej niż specjalistki od szybkości i na tej trasie w takich warunkach to jej akurat pomaga.

Pozdrowienia

PS

Teraz oglądałem Vlhovą - sztywna jako kołek. Jej siła jest przeciwko niej i to dość często.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Chertan napisał:

OK, jeżeli tak, to wycofuję się rakiem. Jak wspomniałem, to nie moje słowa, ani nie moja wiedza. 

Ale z kolei, czy ten regulamin nie dotyczy pucharu świata? https://assets.fis-ski.com/image/upload/v1536837762/fis-prod/assets/World_Cup_Rules_Alpine.pdf i tam są punkty dla pierwszej 30? I również jest limit 8% od najlepszego czasu? Natomiast tylko w finale punktowanych jest 15? 

Cześć

Poczytaj regulaminy. FIS punkty to co innego (dotyczy wszystkich zawodów, skomplikowane przeliczniki itd.) a ptk. PŚ to co innego. Finały PŚ są rozgrywane na innych zasadach niż reszta zawodów w sensie prawa startu i punktowania.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

Poczytaj regulaminy. FIS punkty to co innego (dotyczy wszystkich zawodów, skomplikowane przeliczniki itd.) a ptk. PŚ to co innego. Finały PŚ są rozgrywane na innych zasadach niż reszta zawodów w sensie prawa startu i punktowania.

Pozdro

No właśnie czytałem, tzn. przeglądałem i cytuję właśnie ten regulamin. Jest tam prosta tabela z punktami w zawodach (strona 20 PDF, od 100 za pierwsze miejsce do 1 za trzydzieste), następnie  Time difference from the winning time, oraz kwalifikacja i punkty do finału (tylko dla 15 zawodników). Może są lepsze źródła? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Chertan napisał:

OK, jeżeli tak, to wycofuję się rakiem. Jak wspomniałem, to nie moje słowa, ani nie moja wiedza. 

Ale z kolei, czy ten regulamin nie dotyczy pucharu świata? https://assets.fis-ski.com/image/upload/v1536837762/fis-prod/assets/World_Cup_Rules_Alpine.pdf i tam są punkty dla pierwszej 30? I również jest limit 8% od najlepszego czasu? Natomiast tylko w finale punktowanych jest 15? 

 

20 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

Poczytaj regulaminy. FIS punkty to co innego (dotyczy wszystkich zawodów, skomplikowane przeliczniki itd.) a ptk. PŚ to co innego. Finały PŚ są rozgrywane na innych zasadach niż reszta zawodów w sensie prawa startu i punktowania.

Pozdro

Cze Mitku

Nie czytałem, ale być może obowiązuje w PŚ, rzadko takie straty promują do czegokolwiek, moim zdaniem ma to na celu tylko i wyłącznie cele organizacyjne - aby sprawnie przeprowadzać zawody, podchodzenie nie będzie miało sensu, bo i tak punktów nie będzie.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Mitek napisał:

Cześć

Ja wiem  o co chodzi, po co mam czytać???

Pozdro

Skoro zabierasz głos to wyjaśnij, czy 

"Time difference from the winning time 
If a competitor's overall time (at combined events the total running times of both events counting for the Combined) is more than eight (8) percent greater than the winning time, irrespective of the rank achieved, no points will be awarded. "

obowiązuje, czy nie, bo jeżeli tak, to nie rozumiem co mam jeszcze doczytywać? Jeżeli już podejmujesz dyskusję to przynajmniej zakończ ją konkluzją. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Nie, to nie ja podejmuję dyskusję tylko Ty. Zresztą rozumiem teraz bo właśnie oglądam powtórkę DH i słucham jak przeliczał Domański i gdybym nie wiedział w czym rzecz to bym zgłupiał.

Dyskusja jest i była zawsze w tych tematach o zawodach. Zakładamy, że oglądając je odróżniamy Fis punkty od punktów

PŚ.

Co wspomnianego zdania to jakich punktów ma dotyczyć, że się tak kontrolnie zapytam?

Ja takiej sytuacji sobie nie przypominam czegokolwiek by dotyczyła więc nie ma dla mnie sensu jej rozkminianie.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mitek napisał:

Cześć

No. chyba pierwszy raz, jak gadamy o zawodach - co zresztą z Tobą jest wielką przyjemnością - to się nie zgodzę, a tą łatwą trasą

Trasa stroma, długie skoki, linia często trudna do zachowania. Śnieg też nieewidentny bo to chyba była taki wyślizgany beton przy plusach. Wiesz jak na tym się jeździ - trzeba bardzo dokładnie trzymać krawędź bo się nie układa i obślizguje - było to zresztą widać w paru momentach. Do tego nierówno - wszystkie momentami trzepało, ratowały się na wewnętrznej a Shiffrin jak przyklejona.

SG - na razie widziałem tylko dekoracje.

O... teraz jedzie Shiffrin, z powtórki. Wiesz ja mam wrażenie, że ona jeździ bardziej an zewnętrznej niż specjalistki od szybkości i na tej trasie w takich warunkach to jej akurat pomaga.

Pozdrowienia

PS

Teraz oglądałem Vlhovą - sztywna jako kołek. Jej siła jest przeciwko niej i to dość często.

Śnieg z pewnością był trudny i tu dużo Shiffrin zyskała. Nadal nie wiem co się stało z nią w Pekinie ale tam śnieg strasznie łapał i chyba był głównym powodem jej niepowodzenia. DH jechała bardzo lekko, SG obejrzę wieczorem ale pewnie podobnie. Wiesz oprócz ogólnego wrażenia jakie jest oczywiście zniekształcone przez tv i czasem doświadczenia empirycznego (chociaż akurat na tą trasę w Courchevel nie dojechałem) to jak widzę ciasno spakowaną czołówkę w DH to zakładam że trasa łatwa:) Zostańmy przy tym że po prostu mi się trasa nie podobała.

Co do techniki, umiejętności i tego jak po prostu ładnie Shiffrin jeździ to cokolwiek by się nie napisało będzie to za mało. Każdy kto jeździ lepiej na nartach widzi różnicę. To jest poezja. Co do wczorajszego DH - po prostu lekko stała i mało krawędzi. Mistrzynią stania na zewnętrznej narcie była Vonn. U niej do czasu sprzed kontuzji w Schladming dochodziła siła i podobna umiejętność pewnego stania. Zresztą wszyscy made in USA mają podobnie:D

Co do Vhlovej. Jak wiesz nie jest moją ulubienicą. Zgarbiona, siłowa jazda. Natomiast bardzo ją doceniam jak w porównaniu z poprzednim sezonem zmieniła styl jazdy w SL. Jeździ dużej lżej na krawędziach niż rok temu, a że siła jest to i wyniki. W SG i DH nie ma szans na razie, ale myślę że następny sezon będzie jeździć wszystko.

 

 

 

 

Edytowane przez mlesik
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Oczywiście ze wszystkim się zgadzam i z Twoim niezgadzaniem również - choć moje zdanie pozostanie. 🙂

Ciekawe jest to co piszesz w ostatnim zdaniu. Czy zacznie trenować wszystko - ja z kolei mam wątpliwości ale gdyby tak było zyskałaby w moich oczach bardzo wiele.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mitek napisał:

Cześć

Oczywiście ze wszystkim się zgadzam i z Twoim niezgadzaniem również - choć moje zdanie pozostanie. 🙂

Ciekawe jest to co piszesz w ostatnim zdaniu. Czy zacznie trenować wszystko - ja z kolei mam wątpliwości ale gdyby tak było zyskałaby w moich oczach bardzo wiele.

Pozdrowienia

Poprzedni sezon jeździła wszystko. Tylko potem na MŚ w Cortinie dostała zadyszki i średnio z medalami było. W tym sezonie skupiła się na SL i GS i wydało złoto w Pekinie. Następny sezon żeby dogonić Shiffrin w generalce musi jeździć wszystko.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcos73 napisał:

 

Cze Mitku

Nie czytałem, ale być może obowiązuje w PŚ, rzadko takie straty promują do czegokolwiek, moim zdaniem ma to na celu tylko i wyłącznie cele organizacyjne - aby sprawnie przeprowadzać zawody, podchodzenie nie będzie miało sensu, bo i tak punktów nie będzie.

pozdrawiam

Cześć

To ma sens, ale mówię, nigdy nie widziałem takiej sytuacji na żywo przez odkąd PŚ jest i nikt nigdy o tym nie wspominał. Można sobie teoretycznie wyobrazić wiele sytuacji łącznie z taką, że od podchodzenia zależy wielka kula tylko będzie to typowe teoretyzowanie więc po co marnować czas?

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Chertan napisał:

Wczoraj komentator wspominał, jak oglądałem slalom, że punktują dziewczyny, które mają nie więcej straty niż 8% do zwyciężczyni. Zatem niekoniecznie miejsce ma znaczenie, ale czas. Ale nie weryfikowałem.

Jaki Slalom był wczoraj???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

To ma sens, ale mówię, nigdy nie widziałem takiej sytuacji na żywo przez odkąd PŚ jest i nikt nigdy o tym nie wspominał. Można sobie teoretycznie wyobrazić wiele sytuacji łącznie z taką, że od podchodzenia zależy wielka kula tylko będzie to typowe teoretyzowanie więc po co marnować czas?

Pozdro

Cześć

To tylko można sprawdzić wertując wyniki i szukać zawodów, gdzie ktoś podchodził (pewnie SL lub GS) i w ten sposób sprawdzić czy został obdarowany punktami - bo pewnie sklasyfikowany - tak. Pewnie by się znalazły jakieś zawody, jakiś drugi przejazd SL czy GS na dojechanie wręcz rekreacyjne w PŚ oczywiście, bo i tak czasami się zdarza.

pozdrawiam

ps. NIe mówię, że tak jest bo nie wiem, być może nie zastanawialiśmy się nad tym wcześniej, bo nie było takiej potrzeby.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Marcos73 napisał:

Cześć

To tylko można sprawdzić wertując wyniki i szukać zawodów, gdzie ktoś podchodził (pewnie SL lub GS) i w ten sposób sprawdzić czy został obdarowany punktami - bo pewnie sklasyfikowany - tak. Pewnie by się znalazły jakieś zawody, jakiś drugi przejazd SL czy GS na dojechanie wręcz rekreacyjne w PŚ oczywiście, bo i tak czasami się zdarza.

pozdrawiam

ps. Nie mówię, że tak jest bo nie wiem, być może nie zastanawialiśmy się nad tym wcześniej, bo nie było takiej potrzeby.

Cześć

Śledziłem zawody gdy jeździł Stemark, Thoeni czy Gross albo Klammer i nigdy przez ten cały czas nie słyszałem ani nie widziałem aby taka regulacja była zastosowana. Często widzi się natomiast zawodników, tych z dalszymi numerami, podchodzących aby złapać chociaż ten jeden punkt.

Być może zasada jest stosowana wybiórczo i - tak jak w przepisach w gałę, na przykład - jest regulamin oraz cały szereg interpretacji zawartych w oddzielnych dokumentach.

Generalnie do głowy by mi nie przyszło, żeby to rozkminiać ale forum jak widzę idzie w tym kierunku jak Odermatt w tym roku...

Pozdro

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

Śledziłem zawody gdy jeździł Stemark, Thoeni czy Gross albo Klammer i nigdy przez ten cały czas nie słyszałem ani nie widziałem aby taka regulacja była zastosowana. Często widzi się natomiast zawodników, tych z dalszymi numerami, podchodzących aby złapać chociaż ten jeden punkt.

Być może zasada jest stosowana wybiórczo i - tak jak w przepisach w gałę, na przykład - jest regulamin oraz cały szereg interpretacji zawartych w oddzielnych dokumentach.

Generalnie do głowy by mi nie przyszło, żeby to rozkminiać ale forum jak widzę idzie w tym kierunku jak Odermatt w tym roku...

Pozdro

Cze

To taka chyba ciekawostka praktycznie nie stosowana, przewertowałem troszkę SL I GS z tego roku ale nie znalazłem nikogo takiego - nie pamiętam wszystkich zawodów, ale generalnie wszyscy mają punkty (nawet Ci nadmiarowi - bo np. zostało sklasyfikowanych 31 zawodników), ci co nie mają to albo DNF (ewentualnie DNS) albo DSQ (tu pamiętny Vinazer i poprzednik francuz Noel na SL na ostatniej tyczce - czemu DSQ - to nie wiem - bo przecież ominęli tyczkę, ale tak de facto to ukończyli przejazd bo minęli linię mety - być może dlatego), 10 sek straty na SL (4,8 sek na minutę wychodzi, 2 przejazdy to ponad 2 min) to się nie zdarza. Przepisy się zmieniają i być może wcześniej nie było takich zapisów. Moim zdaniem wraz ze wzrostem poziomu FIS próbuję aby zawody były w miarę sprawnie przeprowadzane i w miarę w równych warunkach. Być może zawodnicy z nad limitowym czasem dostają DSQ i nawet nie są klasyfikowani, natomiast nikt na to nie zwraca uwagi, przede wszystkim my - kibice. Ale chyba nie ma się nad czym roztrząsać, no chyba że będziemy startować w PŚ 🙂.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mitek napisał:

Jaki Slalom był wczoraj???

Nie było, oglądałem nas VOD. 

Poza tym wspomniałem o jakiejś ciekawostce, o której jak widać nie było wiadomo i tyle. A że się zrobiło tyle dyskusji - bo eksperci forumowi się nie zgadzali, mimo że w przepisach to jest. Nie ma już co rozkminiać. 

Edytowane przez Chertan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcos73 napisał:

Cze

To taka chyba ciekawostka praktycznie nie stosowana, przewertowałem troszkę SL I GS z tego roku ale nie znalazłem nikogo takiego - nie pamiętam wszystkich zawodów, ale generalnie wszyscy mają punkty (nawet Ci nadmiarowi - bo np. zostało sklasyfikowanych 31 zawodników), ci co nie mają to albo DNF (ewentualnie DNS) albo DSQ (tu pamiętny Vinazer i poprzednik francuz Noel na SL na ostatniej tyczce - czemu DSQ - to nie wiem - bo przecież ominęli tyczkę, ale tak de facto to ukończyli przejazd bo minęli linię mety - być może dlatego), 10 sek straty na SL (4,8 sek na minutę wychodzi, 2 przejazdy to ponad 2 min) to się nie zdarza. Przepisy się zmieniają i być może wcześniej nie było takich zapisów. Moim zdaniem wraz ze wzrostem poziomu FIS próbuję aby zawody były w miarę sprawnie przeprowadzane i w miarę w równych warunkach. Być może zawodnicy z nad limitowym czasem dostają DSQ i nawet nie są klasyfikowani, natomiast nikt na to nie zwraca uwagi, przede wszystkim my - kibice. Ale chyba nie ma się nad czym roztrząsać, no chyba że będziemy startować w PŚ 🙂.

pozdrawiam

Cześć

Nie no czekaj - do tego właśnie doprowadza rozkminianie.

Przepisy są jednoznaczne:

DNS - nie wsytartował

DNF - nie dojechał

DSQ - dojechał - przeciął linię mety i został mu zmierzony czas ale zrobił to niezgodnie z przepisami. Nieważne czy na pierwszej, czy na ostatniej czy chciał, czy nie chciał, czy wiedział itd.

W tym wypadku jest sytuacja jednoznaczna. Zawodnik dojechał prawidłowo do mety, został mu zmierzony czas i jest sklasyfikowany w zawodach i przyznawane mu są punkty FIS (bo zapis jest w regulaminie WC a nie ogólnym - choć tu nie jestem pewien bo regulaminy na siebie zachodzą w pewnych kwestiach.

Więc zawodnik powinie być sklasyfikowany, na przykład na 30 miejscu w danym SL, bo ominął bramkę w drugim przejeździe ale podszedł i pokonał całą trasę zgodnie z przepisami. Natomiast w rubryce punktowej powinna być info, że nie przyznano mu punktów bo przekroczył limit zgodnie z  ptk. 10.2 i tyle.

Nigdy nie widziałem ani nie słyszałem o takim przypadku.

Pozdro

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Mitek napisał:

Więc zawodnik powinie być sklasyfikowany, na przykład na 30 miejscu w danym SL, bo ominął bramkę w drugim przejeździe ale podszedł i pokonał całą trasę zgodnie z przepisami. Natomiast w rubryce punktowej powinna być info, że nie przyznano mu punktów bo przekroczył limit a ptk. 10.2 i tyle.

Nigdy nie widziałem anie nie słyszałem o takim przypadku.

Cze

Ja też nie słyszałem i tak naprawdę to chyba @Chertan nas tu zaintrygował swoją sugestią, bo angielski dobrze zna i rozumie. No i dociekliwy jest. Ale jeśli zaistnieje taki fakt to będziemy wiedzieć dlaczego tak się stało.

pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Chertan napisał:

Nie było, oglądałem nas VOD. 

Poza tym wspomniałem o jakiejś ciekawostce, o której jak widać nie było wiadomo i tyle. A że się zrobiło tyle dyskusji - bo eksperci forumowi się nie zgadzali, mimo że w przepisach to jest. Nie ma już co rozkminiać. 

Cześć

Nie wiem o co chodziło i nie mam pojęcia w jakim kontekście pojawiła się ta informacja ale o takim punkcie nie widziałem i o jego zastosowaniu nigdy nie słyszałem. Skupiam się raczej na zawodach a nie na ciekawostkach czy sytuacjach.

Rozumiem przytyk o ekspertach ale za takiego się nie uważam, tym bardziej jeżeli dotyczy to jazdy sportowej. Zasady rozgrywania zawodów WC są jasne i oczywiste od lat i każdy kto chociaż trochę interesuje się narciarstwem je zna.

Przyznam się natomiast, że w jestem wyczulony na tzw. ciekawostki w każdym temacie ze względu na to, że najczęściej jest tak (i bardzo proszę nie bierz tego do siebie bo ja się próbuje tłumaczyć a nie oceniać kogokolwiek):

Zawodami (nie myślę teraz tylko o narciarstwie) interesuje się parę osób dopóki nie wydarzy się coś spektakularnego, na przykład ktoś się nie zabije albo ktoś kogoś nie przejedzie albo nie oszuka i zostanie to wykryte. Wtedy o zawodach zaczynają pisać nie dziennikarze tylko zwykłe pismaki wietrząc sensację. I zaczyna się wtedy ogólnoforumowa, ogólnonarodowa czy w ogóle ogólnoświatowa dyskusja, w której najwięcej mają do powiedzenia (oceniają, piszą jak powinno być co ma sens a co nie itd.) ludzie, którzy na ten tamte gówno wiedzą ale mają tzw. swoje zdanie. Nie znoszę tego po prostu i uważam za nieuprawnione.

Pozdro

PS

Przepraszam z dygresję. Koniec tego wątku dla mnie.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...