Skocz do zawartości

Ski Arena Szrenica


Administrator

Rekomendowane odpowiedzi

Byłem na Szrenicy w weekend i warunki całkiem przyzwoite. Śniegu jeszcze dużo, tylko na dole dosłownie drobniutkie wytopy. Największym problemem jest to, że przy wysokiej temperaturze jest śnieg mokry i po południu robi się bardzo nierówno. No i niestety ku mojemu zdziwieniu dużo ludzi było. Ale ogólnie jeździło się całkiem przyjemnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą trafiłem na nazwę Stok slalomowy "Hala Łabskiego Szczytu" zacząłem szukać dalej i moje zdziwienie się pogłębiło gdy znalazłem jeszcze dwie nazwy, o których pojęcia nie miałem i zupełnie nie potrafię sobie wyobrazić gdzie się znajdują, a wydawało mi się, że bywam w tych górach często :confused: I znajduję tę nazwy na wielu stronach 'informacyjnych' opisujących nartostrady i wyciągi w okolicach Szklarskiej Poręby. Weźmy np. tą stronę: http://www.dwbelchat..._snowboard.html Czy ktoś mi potrafi powiedzieć gdzie jest ten Stok slalomowy "Hala Łabskiego Szczytu" ? Myślałem, że to nr 5 na mapce tras z tej strony, ale nr 5 jest podpisana jako Bystra ? narty_snowboard13_d.jpg http://www.dwbelchat...owboard13_d.jpg I gdzie jest ten Świąteczny Kamień ? Czy to ten wyciąg wzdłuż nr 2 pod Szrenicą ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hala Łabskiego Szczytu to piekne zbocze. Tetniło zyciem w latach70-80 Był tam silnik diesel który kręcił linę. Atrakcją zbocza był wjazd do kociolka . Slalomy giganty ustawiano na hali, a slalomy w kociołek. Do szklarskiej zjeżdzało sie najpierw drogą dojazdową a potem jak otwarto trasę narciarską - Bystrą. Pod Łabskim jeździło się do maja. Swiąteczny Kamien jest przy trasie "2".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod Łabskim jeździło się do maja.

Na Łabskim jeździło się na hali do ok końca maja na wyciągu "Bartkiewicza" a w kotle nawet do końca czerwca na krótkiej wyrwirączce z klubem. Zjeżdżało się głównie drogą bystra była za wolna (o ile był śnieg).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hala Łabskiego Szczytu to piekne zbocze. Tetniło zyciem w latach70-80 Był tam silnik diesel który kręcił linę. Atrakcją zbocza był wjazd do kociolka . Slalomy giganty ustawiano na hali, a slalomy w kociołek. Do szklarskiej zjeżdzało sie najpierw drogą dojazdową a potem jak otwarto trasę narciarską - Bystrą. Pod Łabskim jeździło się do maja. Swiąteczny Kamien jest przy trasie "2".

to byly ; "slalom" i "GS"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą trafiłem na nazwę Stok slalomowy "Hala Łabskiego Szczytu" zacząłem szukać dalej i moje zdziwienie się pogłębiło gdy znalazłem jeszcze dwie nazwy, o których pojęcia nie miałem i zupełnie nie potrafię sobie wyobrazić gdzie się znajdują, a wydawało mi się, że bywam w tych górach często :confused: I znajduję tę nazwy na wielu stronach 'informacyjnych' opisujących nartostrady i wyciągi w okolicach Szklarskiej Poręby. Weźmy np. tą stronę: http://www.dwbelchat..._snowboard.html Czy ktoś mi potrafi powiedzieć gdzie jest ten Stok slalomowy "Hala Łabskiego Szczytu" ? Myślałem, że to nr 5 na mapce tras z tej strony, ale nr 5 jest podpisana jako Bystra ? [ATTACH=CONFIG]29587[/ATTACH] http://www.dwbelchat...owboard13_d.jpg I gdzie jest ten Świąteczny Kamień ? Czy to ten wyciąg wzdłuż nr 2 pod Szrenicą ?

Ta mapka od 2 lat jest już nie aktualna i chyba oni nie mają zamiaru skorygować tego. Własnych gości w błąd wprowadzają ! Co za dziadostwo !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trasa nie miała homologacji, ale zawody się odbywały. GS ustawiany był od grani , to kawał stoku . Spokojnie do 1km(szer 200-300m). Stok o średnim nachyleniu 17-20* (tak mi się zdaje:) Slalomy konczyły się w kociołku. Wielokrotnie "obstawiałem" tam zawody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

now alsnie pod labskim nawet SL przepisiowy by sie nie zmiescil, co do piero GS!!!!

W latach 70tych pod Łabskim Szczytem odbywał się Puchar Karkonoszy (gdy brakowało śniegu na fisie)zjeżdżała się cała ówczesna czołówka Polskich alpejczyków ze Szczyrku i Zakopanego(może poza Bachledami) oraz Czesi ze Szpindla. Gigant jechało się dobrze ponad minutę (1,20-1,30) meta była prawie przy schronisku. Miałem gdzieś fotki z tych zawodów muszę poszukać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W latach 70tych pod Łabskim Szczytem odbywał się Puchar Karkonoszy (gdy brakowało śniegu na fisie)zjeżdżała się cała ówczesna czołówka Polskich alpejczyków ze Szczyrku i Zakopanego(może poza Bachledami) oraz Czesi ze Szpindla. Gigant jechało się dobrze ponad minutę (1,20-1,30) meta była prawie przy schronisku. Miałem gdzieś fotki z tych zawodów muszę poszukać.

chyba, Panowie, wyolbrzymiacie. kociolek nad labskim byl rzeczywiscie kociolkiem i bardzo krtokim, o ile pamietam nie ma mowy,zeby sie miescilo w wymaganych dlugosciach i spadkach................. ale moze sie myle........ OK schronisko pod labskim 1166 przel mokra 1290 sokolnik 1384 gran nad labska hala 1400 (okolo) labski 1471 czyli pod warunkiem, ze startuje sie z grani i konczy kolo schroniska, slalom jest Ok wg wymagan, ale nie gigant, nawet jak sie podejdzie na gran

Użytkownik jan koval edytował ten post 23 marzec 2012 - 00:54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba, Panowie, wyolbrzymiacie. kociolek nad labskim byl rzeczywiscie kociolkiem i bardzo krtokim, o ile pamietam nie ma mowy,zeby sie miescilo w wymaganych dlugosciach i spadkach................. ale moze sie myle........ czyli pod warunkiem, ze startuje sie z grani i konczy kolo schroniska, slalom jest Ok wg wymagan, ale nie gigant, nawet jak sie podejdzie na gran

Nigdy stok pod Łabskim Szczytem nie miał żadnej homologacji ale zawody tam się odbywały podaje ci orientacyjny przebieg giganta http://www.geocontex...201203174358230 to jest mniej więcej tyle co zna fisie z pod ściany prawie do drogi a przebieg slalomu był mniej więcej taki http://www.geocontex...012036945382351 . Pozdrowienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę danych: "-Stok slalomowy HALA ŁABSKIEGO SZCZYTU, długość: 1000 m, różnica poziomów: 270 m, średnie nachylenie: 27%, największe nachylenie: 50% („kocioł”), szerokość stoku: 150-250 m, usytuowanie początku stoku: 1390 m, usytuowanie końca stoku: 1120 m; " Były ustawiane giganty i slalomy. Stok był bazą treningową miejscowych klubów. Takie są fakty. Sam się tam bawiłem. Na wiosnę jazda w muldach bezcenna. Tomek 98 , dokładnie tak były wytyczane trasy tylko start gigantu w zależności od warunków był stawiany wyżej(w pobliżu "drogi przyjaźni").

Użytkownik niko130 edytował ten post 23 marzec 2012 - 14:38

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę danych: "-Stok slalomowy HALA ŁABSKIEGO SZCZYTU, długość: 1000 m, różnica poziomów: 270 m, średnie nachylenie: 27%, największe nachylenie: 50% („kocioł”), szerokość stoku: 150-250 m, usytuowanie początku stoku: 1390 m, usytuowanie końca stoku: 1120 m; " Były ustawiane giganty i slalomy. Stok był bazą treningową miejscowych klubów. Takie są fakty. Sam się tam bawiłem. Na wiosnę jazda w muldach bezcenna. Tomek 98 , dokładnie tak były wytyczane trasy tylko start gigantu w zależności od warunków był stawiany wyżej(w pobliżu "drogi przyjaźni").

co nie znaczy ze gigant bbyl "przepisowy - i o to tylko mi chodizilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nigdy stok pod Łabskim Szczytem nie miał żadnej homologacji ale zawody tam się odbywały podaje ci orientacyjny przebieg giganta http://www.geocontex...201203174358230 to jest mniej więcej tyle co zna fisie z pod ściany prawie do drogi a przebieg slalomu był mniej więcej taki http://www.geocontex...012036945382351 . Pozdrowienia

Notabene fajna strona, można zobaczyć 'profil' zbocza wraz z kątami nachylenia wybranych fragmentów. To już któraś z kolei taka strona i wciąż nie jestem przekonany do precyzji pokazywanych w ten sposób kątów nachyleń, może np. dlatego, że w przypadku tych kilku stron...wartości kątów nachylenia dla tego samego 'zbocza' się różnią ;) No i drugi minus występujący na każdej z tych stron — różne proporcje dla osi x i y :/ (tzn. 100 metrów na podziałce odległości ma inną długość niż 100 m na podziałce wysokości :/ ) i przy pierwszym 'rzucie oka' nie rozumiałem dlaczego jakieś tam zbocze wygląda tak płasko jak to przecież taka stromizna :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Ostatnio znalazłem starą mapę ('94-'95), a w niej m.in. taką graficzną prezentację profili wysokości tras zjazdowych. Przerysowałem je i "porozciągałem" tak aby przedstawiały rzeczywiste proporcje odległości do wysokości (wizualnie rzeczywisty kąt nachylenia). Ktoś ma moc żeby wrzucić to do pierwszego, informacyjnego posta ? sciana-puchatek.jpg

Załączone miniatury

  • lolobrygida.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio znalazłem starą mapę ('94-'95), a w niej m.in. taką graficzną prezentację profili wysokości tras zjazdowych. Przerysowałem je i "porozciągałem" tak aby przedstawiały rzeczywiste proporcje odległości do wysokości (wizualnie rzeczywisty kąt nachylenia). Ktoś ma moc żeby wrzucić to do pierwszego, informacyjnego posta ?

Załóż po prostu nowy wątek pt. rzeczywiste nachylenia stoków - rzeczywiste proporcje/przekroje czy coś takiego. Szkoda, żeby te przekroje były gdzieś zakopane w jakimś wątku dot. Szklarskiej, wśród dziesiątek stron. Nikt tego nie znajdzie ...chyba, że przypadkiem ;) ...ale dziękuję za te schematy - przydałoby się więcej. Widać po nich, że te wszystkie "ścianki" ...nie aż takie strome w przekroju; i widać jak bardzo ludzkie oko i odczucia są omylne - zwłaszcza w ocenie przestrzeni w pionie. Czasem się czyta tu i ówdzie jakieś historie o "niemal pionowych ścianach" najeżonych rzekomymi kątami o dziesiątkach stopni - a jak jest najczęściej naprawdę - to widać na takich przekrojach :) Jeszcze taka luźna refleksja - schematy też pokazują dlaczego skala procentowa lepiej opisuje subiektywne odczucie stromizny :) PS. a może Mod po prostu przeniesie te 2 ostatnie posty do nowego tematu, jw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio znalazłem starą mapę ('94-'95), a w niej m.in. taką graficzną prezentację profili wysokości tras zjazdowych. Przerysowałem je i "porozciągałem" tak aby przedstawiały rzeczywiste proporcje odległości do wysokości (wizualnie rzeczywisty kąt nachylenia). Ktoś ma moc żeby wrzucić to do pierwszego, informacyjnego posta ? [ATTACH=CONFIG]31327[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]31329[/ATTACH]

No super , fajnie , ale te profile nie pokrywają się z obecnym stanem. Tok tras od tamtego czasu został zmienimy na kilku odcinkach. Duże zmiany zaszły na Loli i na Śnieżynce oraz Puchatku. Tak jako poglądowe to i może być , ale to nie jest do końca prawda. Przydało by się coś świeżego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, to muszę zerknąć z ciekawości, bo jest tam też "normalna-geograficzna" mapa z naniesionymi przebiegami tras zjazdowych i porównam to z podobną mapą z 2012 r. Czyli mówisz najwidoczniejsze zmiany powinny być widoczne na Loli...Ale to myślisz, że aż tak zmieniły się przebiegi tras, że zmieniło się pochylenie ? Tak tylko strzelam, że to by musiała być zmiana związana z przesunięciem na inną 'stronę/ścianę/zbocze' góry, żeby było inne pochylenie ? Na razie mogę jeszcze podrzucić taki "obrazek malowany" z całego ośrodka i można zobaczyć, którędy (w przybliżeniu) wtedy przebiegały te trasy. Oczywiście największą różnicą rzucającą się od razu w oczy jest trasa Bystra Szrenica.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostką na "starym obrazku malowanym" jest połączenie Śnieżynki z Puchatkiem - wygląda jak obecny łącznik, przygotowany 2 lata temu ... Hurku - poza oczywistymi różnicami (obecnie brak Bystrej, nieużywana dolna część FISoweskiej trasy, nie zaznaczony Swiąteczny Kamień oraz ostatnie poszerzania tras), innych istotnych zmian nie widać, takich które miałyby wpływ na załączone profile. Jeśli masz coś aktualniejszego, wrzuć proszę na forum. pozdrawiam @rco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej! Pierwsza podstawowa różnica jest w długości tras . Np. Trasa fis (ściana) i Lola zostały skrócone. Lola kiedyś miała 4400m i tak dalej podają , bo jest to pomiar od Schroniska na Szrenicy , a dokładnie od Starej Górnej stacji krzesełka jedno os. . Tak naprawdę , obecna długość Loli od G. stacji (2 os. krzesła) jest równa ledwie 4000m, ale podają dla celów reklamowych 4400m , co jest nieprawdą bo obecnie oficjalnie jest 4km. A ten odcinek około 400m ( od Starej G. Stacji do Górnej stacji orczyka Świąteczny Kamień) jest zamknięty i nawet zabronili w tym roku wjeżdżać maszynami (wiecie ekologia). Fis też zaczynał się od Schroniska (Stara G. stacja), a teraz już nie. ( Powód ten sam ) Mogę tu opowiedzieć też ciekawostką z historii sportu: Mianowicie, czy wiecie co to jest "K2 " na Szrenicy ? Więc Ci, co niewiedzą to wyjaśniam, iż "K2" to jest ta góra śniegu (zaspa), która przy dobrze śnieżnych zimach (jak w tym sezonie 2011/12) tworzy się przez nawiewanie śniegu i jest równa nawet drugiego piętra schroniska na Szrenicy. To można zobaczyć nawet na pamiątkowych zdjęciach. Okej , ale dlaczego mówię o tym "K2" . Ponieważ w 1973 roku odbyły się zawody na SKIBOBACH o V Puchar Szrenicy i do Szklarskiej P. przyjechali aktualni mistrzowie świata oraz ekipa z Japonii. Gdzie początek startu w konkurencji Supergigant był ze słynnego "K2", czyli spod okien 2 może 3 piętra schroniska na Szrenicy. Tej historii nigdzie nie znajdziecie w żadnej publikacji to tylko mogą opowiedzieć jeszcze żyjący pionierzy skibobów i pracownicy kolei linowych. Teraz trasy poucinali , polikwidowali i możemy o tym wszystkim sobie pomarzyć i powspominać . Wracając do tras , więc musicie wziąć poprawkę na takie trasy jak Lolobrygida i Śnieżynka , Puchatek oraz kiedyś jeszcze był Filutek (zarośnięty kompletnie ) miały przeznaczenie pod narciarstwo biegowe, a nie zjazdowe i miały większe i dłuższe zakręty . Lola w górnym odcinku miała taki długi zakręt , co ją wydłużało i zmniejszało nachylenie bo szło po trawersie. Zmiany zaszły w 1997 roku jak stawiali wyciąg orczykowy Świąteczny Kamień i wtedy został wycięty nowy pas po prawej stronie orczyka (patrząc w dół ze stoku) co skróciło ,ale zwiększyło nachylenie. (Pamiętam to jak dziś ,ponieważ byłem zaangażowany w tą inwestycję. Orczyk miał być o dobre 150-200m dłuższy w dół, ale już wtenczas Park Karkonoski nie zgodził się na wydłużenie i dlatego jest tam taki kiepski dolny peron itd. itp.) Moi drodzy jeszcze wiele tu mogę opowiadać o tych trasach i przeróbkach bo jest tego trochę . Dobre by było zrobić taką mapkę jak to było , a jak teraz jest. Muszę coś pomyśleć i poszukać to bym tu dodał.

Użytkownik Hurek edytował ten post 20 kwiecień 2012 - 00:57

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś wiele się działo na Szrenicy, ciekawa historia z K2 i skibobach, nie słyszałem o niej wczesniej. Wiesz może, co słychać z planowanymi nowymi inwestycjami, np. odtworzenie dolnej części FISowskiej, wymiana 2-os kanap ? Czy wokół Łabskiego planowane są jakieś zmiany, czy temat przepadł po wybudowaniu 6-os.kanapy ? pozdrawiam @rco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...