Skocz do zawartości

Prognoza Pogody


Marcin33

Rekomendowane odpowiedzi

Mietek trochę poprawił być może ja nie doczytałem i tu jego racja. Jednak dalej problemem nie jest globalne ocieplenie a tak jak oboje jesteśmy zgodni pojawienie się człowieka tam gdzie go nie chcą. Cóż człowiek taki inteligentny a tu masz. Dom postawi obok cztero metrowego wału na Wiśle, na polderze, w miejscu gdzie ogień to naturalna rzecz, miasto stworzy obok czynnego wulkanu który już jedno pogrzebał. Faktycznie nasz gatunek ma zadatki to życia tysiące lat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Tego nie wiem. To jest myślenie prokuratury. Czy tam myślą to już inna opowieść. Daj mi człowieka a ja znajdę paragraf.

Dokładnie tak, ale na szczęście dla oskarżonych, ich zarzuty są zawsze poddawane ocenie sądu.

Meteorologia, jak wiesz, jest pierwszą nauką po wróżbiarstwie. A synoptycy, mając bardzo wiele zmiennych, interpretują dane i na ich podstawie oraz swej wiedzy i doświadczenia wysyłają komunikaty, które określają z jakimś tam prawdopodobieństwem, co też natura nam przyniesie. Więc o los synoptyków jestem spokojny.

Czy można było uniknąć zagrożenia i dzieci uchronić przed tragedią? Chyba nie, jak przed każdym zjawiskiem, które się dzieje raz na sto lat. Czy wyciągnięto z tej tragedii wnioski, na wzór tych które wypracowuje się po wypadku w lotnictwie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, ale na szczęście dla oskarżonych, ich zarzuty są zawsze poddawane ocenie sądu. Meteorologia, jak wiesz, jest pierwszą nauką po wróżbiarstwie. A synoptycy, mając bardzo wiele zmiennych, interpretują dane i na ich podstawie oraz swej wiedzy i doświadczenia wysyłają komunikaty, które określają z jakimś tam prawdopodobieństwem, co też natura nam przyniesie. Więc o los synoptyków jestem spokojny. Czy można było uniknąć zagrożenia i dzieci uchronić przed tragedią? Chyba nie, jak przed każdym zjawiskiem, które się dzieje raz na sto lat. Czy wyciągnięto z tej tragedii wnioski, na wzór tych które wypracowuje się po wypadku w lotnictwie?

Wyciągnięto wnioski. Teraz przed wszystkim wysyła się ostrzeżenia. Czy to jest dobre?? Sam sobie odpowiedz. Tylko czekać aż postawią zarzuty za Giewont. Przecież człowiek taki inteligentny że musi dostać ostrzeżenie przed zwykłą lekką burzą. Ludzie oczekują cudów od meteorologa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mietek trochę poprawił być może ja nie doczytałem i tu jego racja. Jednak dalej problemem nie jest globalne ocieplenie a tak jak oboje jesteśmy zgodni pojawienie się człowieka tam gdzie go nie chcą. Cóż człowiek taki inteligentny a tu masz. Dom postawi obok cztero metrowego wału na Wiśle, na polderze, w miejscu gdzie ogień to naturalna rzecz, miasto stworzy obok czynnego wulkanu który już jedno pogrzebał. Faktycznie nasz gatunek ma zadatki to życia tysiące lat.

Zbyt idealistycznie na to patrzysz. Pod lotniskiem w Krzesinach ludzie pobudowali domy. Czy byli na tyle głupi że nie wiedzieli że samoloty hałasują? Wiedzieli, wszyscy wiedzieli. Dlatego działki były tańsze. Więc ludzie z pełnym cynizmem pobudowali tam domy. A teraz z równie dużym cynizmem próbują stamtąd wygonić lotników, aby im się w ciszy mieszkało. 

Więc bym tak do końca nie uogólniał ludzkiego gatunku.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.. Jednak az mi się nie chce wierzyć. Atlantyk musi wstać chodz wiązki lecą w dół. Pewnie globalne ocieplenie sprawia że ocean zachowuję się jak nigdy a cofalem sie do lat 40 zeszłego wieku "nigdy". Sam nie wiem jak to interpretować. Do tego na horyzoncie wir polarny. Być tu mądry i pisz wiersze Wydaje mi sie że trzeba się wrócić do początku ostatniego ochlodzenia (Minimum Maundera) jednak wtedy były to dane szczątkowe. Rok temu prognozy sypali na zimę wszyscy teraz echo. Moim zdaniem mamy dwie opcje albo Atlantyk wybuchnie i będzie ciepła i wietrzna zima albo nie i wtedy można sobie zapomnieć co to Polska zima a przypomnieć tą z Syberii.

Dla mnie spoko, może być zima cały rok :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciągnięto wnioski. Teraz przed wszystkim wysyła się ostrzeżenia. Czy to jest dobre?? Sam sobie odpowiedz. Tylko czekać aż postawią zarzuty za Giewont. Przecież człowiek taki inteligentny że musi dostać ostrzeżenie przed zwykłą lekką burzą. Ludzie oczekują cudów od meteorologa.

Jakie? Jeżeli wysyłanie ostrzeżeń załatwia temat, nie, nie sądzę. To, jak ludzie rzucili się pomagać ludziom i jak władze lokalne - samorządowe się zaangażowały - to wraca wiara w ludzi.

Pewnie wgryzłeś się w anatomię tej burzy i wiesz że taki rozwój wydarzeń był nie do przewidzenia. Za to oskarżyć meteorologa jest bardzo łatwe, jak kopnąć ciapka na ulicy.

Jeśli pojawi się w najbliższej przyszłości podobne zjawisko, to czy jesteśmy do tego lepiej przygotowani?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie chcesz mi powiedzieć że budowa domu 10m od cztero metrowego wału na Wiśle jest mądra. Budowa miasta obok wulkanu który pogrzebał już jedno też jest mądre. Twój przykład to raczej cwaniactwo. Ja osobiście bym jeszcze rozbudował te lotnisko by cwaniak zobaczył co może. Co było pierwsze

Pewnie że jest mądre, działka tania jak barszcz, mieszka się blisko natury a powódź nie grozi...... bo jest wał czterometrowy:;) 

Tak, to jest cwaniactwo i dopowiem że Ci cwani mieszkańcy jeszcze próbują wyciągnąć odszkodowania....

Z tą budowa miasta obok wulkanu, to chyba trochę inny przykład. Jeżeli wybuch wulkanu zdarzy się raz na kilkaset lat, a ziemie przy nim są wyjątkowo żyzne, to rozwój miasta odbywa się tak jakoś samoistnie. I dopiero któreś z pokoleń, kiedy już najstarsi górale nie pamiętają.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zibi Ty to widzisz jak wiązki lecą w dół?? Nie chce mi się w to wierzyć ale wygląda na to że już pod koniec 1 dekady mróz. Jeśli Atlantyk nie wstanie to już w drugiej dekadzie może być zimowo. Patrzę i narazie nie wierzę co modele pokazują.

O jakich wiązkach piszesz? Tych na wykresie? 

Na szczęście nie tylko Atlantyk ma wpływ na pogodę. Równie dobrze Oscylacja Arktyczna może namieszać. A na końcu rozbudowany wyż rosyjski może pokazać środkowy palec. Więc aż tak bardzo bym się tym martwym Atlantykiem nie przejmował.

A na końcu, jak będę mógł już w październiku pojeździć na nartach, co już mi się kiedyś zdarzyło, to będzie to fajny argument na tych, co zwiastują  globalne ocieplenie wyglądając przez okno...

Ale Ciebie rozumiem, masz piękny "nowy domek w Beskidach" i już nie możesz się doczekać jak to białe g..... zacznie lecieć z nieba:;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie? Jeżeli wysyłanie ostrzeżeń załatwia temat, nie, nie sądzę. To, jak ludzie rzucili się pomagać ludziom i jak władze lokalne - samorządowe się zaangażowały - to wraca wiara w ludzi. Pewnie wgryzłeś się w anatomię tej burzy i wiesz że taki rozwój wydarzeń był nie do przewidzenia. Za to oskarżyć meteorologa jest bardzo łatwe, jak kopnąć ciapka na ulicy. Jeśli pojawi się w najbliższej przyszłości podobne zjawisko, to czy jesteśmy do tego lepiej przygotowani?

Ja to wiem Ty to wiesz ale marionetki Ziobry zapewne będą chcieli zrobić pokazówke pod publike. No i ostrzegam przed wiatrem który już jutro zacznie dawać się we znaki szczególnie w górach (halny) a w poniedziałek już w całej Polsce. Napewo wystąpią utrudnienia na kolei. Na drogi polecą drzewa. Uważajcie też gdzie parkujecie. Polecam kto nie musi zostać w domu. Omijać lasy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyskoczyłem z żoną w ramach przerwy na 20 min na grzyby. Worek kani, dwa wiadra prawdziwków, wiadro rydzy, wiadro kozaków. Jutro zamiast leżeć będę robił z grzybami. Jest masakra ludzie grzyby noszą wiadrami. Takiego wysypu nie było od lat. Idąc na grzyby trzeba patrzeć gdzie się staje bo chodzi się dosłownie po grzybacha.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to wiem Ty to wiesz ale marionetki Ziobry zapewne będą chcieli zrobić pokazówke pod publike.No i ostrzegam przed wiatrem który już jutro zacznie dawać się we znaki szczególnie w górach (halny) a w poniedziałek już w całej Polsce. Napewo wystąpią utrudnienia na kolei. Na drogi polecą drzewa. Uważajcie też gdzie parkujecie. Polecam kto nie musi zostać w domu. Omijać lasy.

Na modelu ICM widać już ten wiatr z podmuchami pod 100 km na południe od Krakowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie bardzo się martwię o te białe g..... Jeśli spadnie śnieg to wprowadzka będzie koszmarna. Zamiast przewiez wszystko ze starego domu będzie trzeba nosić a to pod górę na śniegu łatwe nie będzie. Zauważyłeś że na Azorach zamiast stabilnego wyżu pojawi się nie tyle niż co huragan. Właśnie AO też może być na minusie a to upałów już nie zapowiada a wręcz zimowe scenariusze. Ciekawy jestem jak to się rozwinie. Nad Syberią mamy już dużą pokrywe śnieżną wyż zaczyna się stabilizować. Bardzo ciekawy czas w pogodzie nam się szykuje nawet z opcją jazdy na nartach na BK. Prognozowanie na dalej niż 5 dni to obecnie szklana kula. Masakra ale i fajne doświadczenie.

Idą jesienne słoty. Jak na razie to i tak jest fajna pogoda. Przynajmniej na obszarze naszego kraju. Jak wiesz, jest to czas wymiany mas, więc się trochę podzieje. Izoterma zero jest rzeczywiście trochę niżej niż w zeszłym roku, ale tragedii nie ma. Pogoda jak na tę porę roku jest bardzo fajna. Na razie chodzę w krótkim rękawie:;) 

Od prognoz długoterminowych - to ty jesteś ekspertem i raczej konkurencji Ci robić nie zamierzam. I z zaciekawieniem czytam o Twoich wnioskach. Fajnie łapiesz bardzo wiele zjawisk, które mają wpływ na pogodę w naszym rejonie. Fajna zabawa.....

Rzeczywiście, niż który pojawia się na moich mapkach około środy jest wyjątkowo głęboki, więc będziemy obserwować to, co od czasu do czasu dotyka Amerykę.  Dobrze że ląd nas chroni od tego armagedonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyskoczyłem z żoną w ramach przerwy na 20 min na grzyby. Worek kani, dwa wiadra prawdziwków, wiadro rydzy, wiadro kozaków. Jutro zamiast leżeć będę robił z grzybami. Jest masakra ludzie grzyby noszą wiadrami. Takiego wysypu nie było od lat. Idąc na grzyby trzeba patrzeć gdzie się staje bo chodzi się dosłownie po grzybacha.

Że też na takich milicji nie ma:;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były huragan 5 katogorii Lorenzo dziś przechodzi nad naszymi głowami. Przynosi nam nie tylko deszcz ale i śnieg w Tatrach czy Beskidach. Jednak opady śniegu mogą pojawić się nawet na nizinach konkretnie na północy i północnym wschodzie. Jak na 5 października zrobiło się lodowato.

Jakbyś nie napisał, to nie znałbym genezy tego układu. Warto mu się przyjrzeć, bo na zdjęciu satelitarnym widać związanych z nim układ frontów, o tyle ciekawy że ograniczają się do granic naszego kraju. Co, jak na układ frontowy jest całkiem malutki. Ale jego wpływ na temperaturę jest stosunkowo niewielki. Głównym sprawcą jest wyż umiejscowiony na północy Skandynawii. I po jego wschodniej części spływa stosunkowo chłodne powietrze.  Ale wylęgarnia niży pod Islandią  już pracuje pełną parą i na środę podrzuci nam trochę ciepełka. 

Ale wracając do wielkości układów frontowych, to udawało się zaobserwować układy które przez komputery nawet nie były "zauważane". Ale były, bo można je było na zdjęciach satelitarnych zlokalizować. A jeden to nawet szło ogarnąć gołym okiem, z rozróżnieniem wycinka zimnego i ciepłego włącznie. A że to było podczas zawodów szybowcowych, więc jego wpływ na pogodę był niebagatelny.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzysz co tam dalej. Wygląda na to że w przyszły weekend nastąpi kolejna silna blokada Atlantyku i tym razem przynajmniej na weekend sprowadzi ciepło. Jednak po 15 października możliwe są 3 scenariusze. Słoneczne babie lato ale chłodne 10 do 20 stopni, jednak mogą tworzyć się stratusy wtedy tak różowo nie będzie. Spływ arktycznych mas powietrza i pierwszy spory incydent zimowy. Spływ arktycznych mas powietrza na zachodzie europy o Polskę wtedy by zachaczył chłód główny klin zimna poszedł by na WB, kraje beneluksu, Alpy i Morze Śródziemne. Tam powstawać będą nize które będą wędrować do Polski i przyniosą paskudna pogodę. Wilgotno i chłodno. Co będzie zobaczymy. Moim zdaniem opcja nr 3 się sprawdzi ale to tak 40%. Zobaczymy oby nie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Baraniej Górze też spadł śnieg. Jednak granica mrozu całodobowego to obecnie około 1400 m n.p m. Jak niepewna jest druga połowa października to wydaje się że listopad to eksplozja Atlantyku. Korzystajmy z przyszłego weekendu bo to będą jedne z ostatnich tak "gorących" dni. Babie Lato w tym roku potrwa z 2 tygodnie łącznie więc cieszymy się tym co przyroda nam da. Nadal są dwie opcje na zime. Będą drzewa kwitły albo będą koksowniki stały na ulicach. Jednak od drugiej połowy października zacznie rozrastać się wyż rosyjski i może być naprawdę potężny i stabilny biorąc pod uwagę obecną pokrywe śnieżną na Syberii. Jeszcze tak niepewnej zimy nie widziałem. Do tego dochodzi Atlantyk który robi co chce i wir polarny który się podzieli w grudniu może na początku stycznia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...