Skocz do zawartości

Wybór i kupno butów narciarskich - porady i uwagi .


lobo

Rekomendowane odpowiedzi

 Z jej opisu wynika że na stromych trasach rzuca ją na tyły nart automatycznie palce naciskają na górę skorupy buta

 

Raczej źle dopasowany but. W nieźle dopasowanym bucie trzeba by całym ciężarem zaprzeć się na tyle, żeby aż tak naciskać na palce.

 

No chyba, że oprócz tego jakaś przyczyna organiczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 386
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Raczej źle dopasowany but. W nieźle dopasowanym bucie trzeba by całym ciężarem zaprzeć się na tyle, żeby aż tak naciskać na palce.

No chyba, że oprócz tego jakaś przyczyna organiczna.

Cześć
Sugerowałem wymianę butów ale nie mam siły przebicia, a kto zna się najlepiej na bucikach oczywiście kobiety :-D
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Fajnie się czyta Waszą twórczość.

Jak chodzić?... Z pięty, trochę podobnie jak przy zerwanym Achillesie.

Odpinać - w żadnym wypadku, zwłaszcza górnych klamer, deformujesz but i niszczysz sobie stopy - obtarcia przy rozpiętych albo bardzo luźnych butach pewne.

Miałem obozy gdzie musiałem codziennie drałować prawie 1,5 km po asfalcie w butach narciarskich, dodam zdecydowanie sztywniejszych niż Lange 130RS (wczoraj sprawdzałem) bez żadnej niewygody ani konsekwencji. Moja żona, dzieci, solidnie jeżdżący koledzy itd. też nie mają z tym żadnych kłopotów bo wiedzą, że nogi na nartach są ZAWSZE ugięte jak jesteś w butach narciarskich i koniec.

Kwestia zniszczonych palców zaczyna się od złego wyważenia na nartach w ogóle i nad tym trzeba popracować.

To samo dotyczy noszenia nart. Jak patrzę nieraz co ludzie robią to jest mi ich po prostu żal. Zona regularnie nosi dwie pary sportowych (czytaj ciężkich) nart i nie ma z tym najmniejszego problemu.

Wszystkiego trzeba się po prostu nauczyć a nie szukać dziury w całym.

Już tu nie raz pisałem:

"Pokaż mi jak stoisz, chodzisz w butach, jak nosisz narty - powiem Ci jak jeździsz."

Pozdrowienia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Fajnie się czyta Waszą twórczość.

 

 

Twoja też niezgorsza. 

 

 

 

Jak chodzić?... Z pięty, trochę podobnie jak przy zerwanym Achillesie.

Odpinać - w żadnym wypadku, zwłaszcza górnych klamer, deformujesz but i niszczysz sobie stopy - obtarcia przy rozpiętych albo bardzo luźnych butach pewne.

 

 

Nooo, to wygląda na to że w butach narciarskich drałuję idealnie wg twojej teorii.

Nie da się chodzić inaczej niż jak to nazywasz "z pięty" a swoich butów do chodzenia nawet nie luzuję bo nie umiem chodzić w luźnych.

 

 

 Z jej opisu wynika że na stromych trasach żuca ją na tyły nart automatycznie palce naciskają na górę skorupy buta i tym sposobem pod koniec lata ma nowe paznokcie na dużych palcach stopy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Twoja też niezgorsza. 

...........

Nooo, to wygląda na to że w butach narciarskich drałuję idealnie wg twojej teorii.

Nie da się chodzić inaczej niż jak to nazywasz "z pięty" a swoich butów do chodzenia nawet nie luzuję bo nie umiem chodzić w luźnych.

 

 

Cześć

Dzięki - zawsze piszę z sensem.

.......

To w takim razie może zbytnio prostujesz nogę co powoduje cofnięcie środka ciężkości. Patrzyłaś na przykład czy umiesz stanąć w butach narciarskich na samych piętach (nogi ugięte) i łapiesz bez problemu równowagę?

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Dzięki - zawsze piszę z sensem.

.......

To w takim razie może zbytnio prostujesz nogę co powoduje cofnięcie środka ciężkości. Patrzyłaś na przykład czy umiesz stanąć w butach narciarskich na samych piętach (nogi ugięte) i łapiesz bez problemu równowagę?

Pozdrowienia

obadam przy najbliższej okazji bo nie wiem czy miałam powody do takich technik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obadam przy najbliższej okazji bo nie wiem czy miałam powody do takich technik.

Cześć

Nie wygłupiam się. Sam na przykład odciążam nogi w butach jak się da. Stawanie na palcach ale tak aby palce nie dotykały skorupy bo opierasz się tak naprawdę na języku a stopa w bucie "wisi". Czy próbowałaś ślizgać się w butach narciarskich po stoku tak jakbyś jechała na nartach? Jeżeli tak umiesz i nie haczy ci nosek buta ani nie ryjesz piętami to znaczy, że masz dobre wyważenie (oczywiście to jest równowaga dynamiczna).

Poza tym pamiętajmy o roli kijów, które pomagają odciążyć nogi.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dopiero po wyroku o płaskostopiu wiem, że te bajery to jedyne wyjście dla mnie, a nie tylko nabijanie kasy stadem baranów.

 

 

Tia, całe stada "baranów" mają to przeświadczenie. :)

 

Ps. tak na marginesie, w opisie head raptor 70 jr, znalazłem inormacje, że od nr 22 "spełnia normy dla dorosłych"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latasz po servisach i "masz babo placek". 

Buty, skarpety, przylepce, podpaska i na skype!

 

Haha, Fred rozwiń proszę wątek z tą podpaską :)

 

Śmieję się, ale sam wzbudzam zakłopotanie u serwisantów butów. Nie dość, że mam jedną stopę dłuższą od drugiej o 5 mm to dodatkowo lewa ma 108, a prawa 104 szerokości, co przy masywnej łydce od rowerów stanowi dość duże wyzwanie dla serwisantów, nie jestem ulubionym targetem.. ;) Ale na szczęście jest jeden, który mi obiecał, że  dopasuje mi fischera vacuum (do skutku), więc jest nadzieja.. :)

 

Odnośnie fioletowych paluchów, to przypomniał mi się rok ok 2010, któreś z zawodów Skiforum na Praciakach. Z Myszką nie wiedzieliśmy, że można do domków skorzystać z podwózki skibusem i ze stoku na dół deptaliśmy w pełnym rynsztunku z nartami na plecach do ośrodka. Nie wiem jak doszliśmy z góry, ale fioletowe paznokcie znormalniały w sam raz na rozpoczęcie następnego sezonu zimowego. Techniki chodzenia nie mieliśmy wtedy żadnej :) Ale w Kolibie oczywiście wieczorem się zameldowaliśmy ;)

 

pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latasz po servisach i "masz babo placek". 

Buty, skarpety, przylepce, podpaska i na skype!

 

Podpaski to przeżytek.

Skype całodobowo czuwa jak byś nie zauważył  :lol:

 

 

 

Odnośnie fioletowych paluchów, to przypomniał mi się rok ok 2010, któreś z zawodów Skiforum na Praciakach. Z Myszką nie wiedzieliśmy, że można do domków skorzystać z podwózki skibusem i ze stoku na dół deptaliśmy w pełnym rynsztunku z nartami na plecach do ośrodka. Nie wiem jak doszliśmy z góry, ale fioletowe paznokcie znormalniały w sam raz na rozpoczęcie następnego sezonu zimowego. Techniki chodzenia nie mieliśmy wtedy żadnej  :) Ale w Kolibie oczywiście wieczorem się zameldowaliśmy  ;)

 

 

 

Przy dłuższym marszu ostro w dół to ja szans nie widzę niezależnie od techniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy proszę o poradę ;) poszukuję nowych butów ponieważ dotychczasowe Rossignol Radical Sensor3, flex 120, rozmiar 29.0 okazały się za małe. Powód 1 września złamanie lewego stawu skokowego. Zdjęcie w załączniku. Na chwilę obecną tj. 5 miesięcy intensywnej rehabilitacji - obwód stawu skokowego lewej nogi 30 cm prawej 28 cm w takim razie moje pytanie w jaki sposób dobrać buty? Ewentualnie w tym sezonie wypożyczać buty i liczyć, na to, że staw lewej nogi się zmniejsz. Jan Koval jakieś propozycję?

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

zrobili Ci to dobrz, tylko dlaczego taka plyte wlozyli?

prawdopodobnie ona bedzie musiala byc usunieta, bo jej ksztalt na pewno zwieksza obwod st skokowego

czyli - przejezdzij zime w wypozyczponych, usun  metal latem i  kup buty przed nast sezonem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam takie:

http://www.skionline...105-w,2771.html

 

Skorupa 280mm, na długość czuję się w niej super, nie podkurczam tak, że palce się całe wyginają, ale też nie naciskam stojąc narciarsko. W łydce super, dopinam się, zostaje nawet luz. Dolne klamry zapinam na drugie oczko.

Ale: pięta lata- jak zawsze, jeszcze nie miałam ściśle trzymających na pięcie. W śródstopiu ok, ciasno nie jest, ale też stopa nie lata.

Ceną mnie nie zabiły, uniosę koszt jakiejś wkładki, jak będzie trzeba, ale na razie spróbuję z byle jaką ortopedyczną, tak na próbę. Taki plan.

 

Stwierdziłam, że ideału nie znajdę, nie na moją nogę i na moje możliwości finansowe i logistyczne. Może jeszcze zamówię sobie w necie jakąś jedną parę reklamowaną, jako super wąskie, po uzgodnieniu ze sprzedawcą długości na skorupie. I to koniec. Mam dość. Buty już chcę mieć i użytkować.  Najbardziej się boję, że kupię super krótkie i super wąskie, z wysokim flexem, a potem w nich na stoku nie wytrzymam i będę kląć na samą siebie. Często w sklepach mnie straszą, że wskakuję z butów 3rozm większych i o wiele miększych, za duży przeskok i mogę cierpieć.

 

Byłam też przymierzyć te malutkie Fishery i stwierdziłam, że jednak za krótkie są, bo w skorupie palca ledwo co wciskałam, a na szerokość wydawały mi się takie, jak Nordici, które wzięłam (miałam na jednej nodze Fishery, na drugiej obecne Nordica). Pisaliście teraz o tej długości i paznokciach na palcach i wystraszyłam się...

Aha, obecne Nordici to rozm 23 ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są buty do freeride dla pań, oparte na Dobermanie, czyli geny są dobre i rzeczywiście jest sporo miejsca na łydkę, moja dziewczyna miała b.podobne. Jedna uwaga, o ile pamiętam to taśma jest elastyczna, ale mogę się mylić, i nie należy jej za mocno ściągać bo mogą ucierpieć piszczele, botki dosyć szybko się "ubiły". Życzę by okazały się w sam raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Posiadam od dwóch sezonów Fischer cruzar 8,5 rozmiar 29,5. Ostatnio wczytałem się w "dobór butów" i stwierdziłem że są zdecydowanie za duże. Dziś byłem w sklepie i najbardziej spasowane były Technica mach1 120 rozmiar 28,5. Ze swoimi umiejętnościami celowałem raczej w 100kę ale te mi wpadły w ręce i czułem się w nich komfortowo a jednocześnie mocno trzymały. Nie jestem pewien czy flex 120 nie będzie dla mnie za duży. Jeżdżę mało techniczne poprawnie :) ale głównie na czerwonych i czarnych. Dodam jeszcze że mam 187wzrostu i 88kg wagi.

 

pozdr. Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z góry dzięki za odpowiedź. W każdym z Poznańskich sklepów, mówiono mi coś innego. Niby zdecydowałam się na flex 55, jednak może warto podjąć wyzwanie 75?

 

Im wyższy flex, tym lepsze buty. Jeżeli 75 leży Ci dobrze, wybrałaś parę, która nie jest za duża (to podstawowy błąd przy zakupie pierwszych butów narciarskich) - bierz te z wyższym fleksem.

 

Ps.

Wyzwanie zaczyna się dopiero od 90, a według prawdziwych twardzieli - od 140 ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Posiadam od dwóch sezonów Fischer cruzar 8,5 rozmiar 29,5. Ostatnio wczytałem się w "dobór butów" i stwierdziłem że są zdecydowanie za duże. Dziś byłem w sklepie i najbardziej spasowane były Technica mach1 120 rozmiar 28,5. Ze swoimi umiejętnościami celowałem raczej w 100kę ale te mi wpadły w ręce i czułem się w nich komfortowo a jednocześnie mocno trzymały. Nie jestem pewien czy flex 120 nie będzie dla mnie za duży. Jeżdżę mało techniczne poprawnie :) ale głównie na czerwonych i czarnych. Dodam jeszcze że mam 187wzrostu i 88kg wagi.

 

pozdr. Jacek

Nie uważam się za eksperta ale kilka par butów już kupiłem i powiem tak. Jeżeli te buty Ci pasują, są wygodne i dobrze spasowane to bierz w ciemno. Przy Twoim wzroście i wadze to ten flex będzie jak najbardziej odpowiedni. Z butami o flexie poniżej 100-90 to jest tak że dla większości  adeptów narciarstwa  im mniejsza twardość tym wydają się bardziej komfortowe. Jest to odczucie złudne. Jeżeli buty Ci pasują pomimo flexu 120 to tym lepiej że jest on wysoki. Już wkrótce przekonasz się jak to zaprocentuje. Taka sztywność buta to dużo lepsza kontrola nad nartami a przez to paradoksalnie także  większy komfort jazdy. Upewnij się tylko czy naprawdę są dobrze spasowane. Ogólnie mówiąc stopa powinna czuć się w butach "skrepowana" w każdym kierunku . ale bez uczucia bólu. Po pewnym czasie (dwóch-trzech dniach)  trochę  luzu  się "wygniecie".  Dopniesz klamry o jeden ząbek mocniej i będzie ok.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są buty do freeride dla pań, oparte na Dobermanie, czyli geny są dobre i rzeczywiście jest sporo miejsca na łydkę, moja dziewczyna miała b.podobne. Jedna uwaga, o ile pamiętam to taśma jest elastyczna, ale mogę się mylić, i nie należy jej za mocno ściągać bo mogą ucierpieć piszczele, botki dosyć szybko się "ubiły". Życzę by okazały się w sam raz.

 

Taśma nie jest elastyczna.

Dopiero dziś pobujałam się w nich po domu i znów zonk. Pięta lata, kostka lata. Ale poza tym wszystko ok, na długość super, bo na jeden palec w pustej skorupie, a w skarpecie nie są za krótkie, nie cisną w palce. Szerokość- mogłyby być węższe, bo mam wrażenie, że w botku mogłoby być ciut ciaśniej, ruszając na boki stopą w skorupie mam takie odczucie, jak we wszystkich mierzonych dotąd z klasy- wąskie. Czyli jest w miarę ok, już nie będę się czepiać. Na łydce super, dopinają się bez problemu i mam miejsce, żeby regulować w obie strony. Na palcach klamrę pierwszą zapinam na 2 oczko, przy mikro najciaśniejszym.

Wkurza mnie tylko to, że prawy jest szerszy w pięcie, (a to para z zaplecza), i to, że potrafię w obu butach lekko się unieść, piętę oderwać. Chyba tylko w Head Raptor RS 90 nie mogłam tego zrobić, ale w nich łydka się nie dopinała.

 

Poddaję się. Zostawiam je. Pojeżdżę najpierw na czysto, później dokupię wkładkę ortopedyczną i to coś, co trzyma piętę. Mam nadzieję, że będzie dość dobrze. Na cuda przy mojej nietypowej nodze nie liczę. I tak przeskakuję o 3,5 rozmiaru w dół, flex o 55 twardszy i 10mm węższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wkurza mnie tylko to, że prawy jest szerszy w pięcie, (a to para z zaplecza), i to, że potrafię w obu butach lekko się unieść, piętę oderwać. Chyba tylko w Head Raptor RS 90 nie mogłam tego zrobić, ale w nich łydka się nie dopinała.

 

 

To jak buty pasują w temperaturze pokojowej ma się nijak do tego co się czuje na stoku gdy jest mroźno. Myślę że oba buty są identyczne, stopy nie są identyczne nigdy, ja mam lewą sporo większą od prawej. To co czujesz w przedniej części buta to tzw mały pikuś, kluczowe jest trzymanie z tyłu, w serwisie mogą nakleić po zewnętrznej stronie botka ( po obu stronach lub po jednej ) specjalne profile z pianki które poprawiają trzymanie stawu skokowego. Najpierw na stok, pojeździj kilka dni i wtedy zobaczysz "co jest grane", potem dodaj niefabryczne, profilowane wkładki pod stopy. Musisz pogodzić się z tym że dobieranie idealnego buta to proces, czasami niestety kosztowny i oparty na metodzie prób i błędów - mamy w kraju za mało specjalistów od bootfittingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taśma nie jest elastyczna.
Dopiero dziś pobujałam się w nich po domu i znów zonk. Pięta lata, kostka lata. Ale poza tym wszystko ok, na długość super, bo na jeden palec w pustej skorupie, a w skarpecie nie są za krótkie, nie cisną w palce. Szerokość- mogłyby być węższe, bo mam wrażenie, że w botku mogłoby być ciut ciaśniej, ruszając na boki stopą w skorupie mam takie odczucie, jak we wszystkich mierzonych dotąd z klasy- wąskie. Czyli jest w miarę ok, już nie będę się czepiać. Na łydce super, dopinają się bez problemu i mam miejsce, żeby regulować w obie strony. Na palcach klamrę pierwszą zapinam na 2 oczko, przy mikro najciaśniejszym.
Wkurza mnie tylko to, że prawy jest szerszy w pięcie, (a to para z zaplecza), i to, że potrafię w obu butach lekko się unieść, piętę oderwać. Chyba tylko w Head Raptor RS 90 nie mogłam tego zrobić, ale w nich łydka się nie dopinała.
 

Poddaję się. Zostawiam je. Pojeżdżę najpierw na czysto, później dokupię wkładkę ortopedyczną i to coś, co trzyma piętę. Mam nadzieję, że będzie dość dobrze. Na cuda przy mojej nietypowej nodze nie liczę. I tak przeskakuję o 3,5 rozmiaru w dół, flex o 55 twardszy i 10mm węższy.


Loba stara sie byc przyjemny, ja nie - slowem - nabylas ZLOM
Przestrzegam - nie wydawal pieniedzy na rozne wkladki etc bo wydasz kase no nic!!!
problem jest, ze wybralas zlom w kilku aspektach I tego sie nie da poprawic.
NOWE BUTY - dobrze wybrane , dobrane I dopasowane - to jest wyjscie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto i gdzie w Krakowie najlepiej pomoże mi dobrać buty? Mam wredną stopę tj 40,5 za to szeroką bo w skarpetce narciarskiej 109 czyli w zwykłej pewnie 105.( tak wiem, błąd - powinno się mierzyć w skarpetce zwykłej i stąd pytanie bo sprzedawca nie wyprostował mojego myślenia na miejscu).  Mierzę 25,5  i z dostępnych atomic hawx magna 100 wydają się być "jakie takie"  no ale z drugiej strony tam ten flex 100 to chyba jest lekko naciągany.  Podobają mi się atomic ultra 110 ale one podobno są wąskie - czemu więc wcale tak bardzo mnie nie cisną? Macie jakieś sugestie co do modeli? 40 lat 66 kg umiejętności jakieś 7, może czasami z małym hakiem. Jeżdżę i w Polsce i w Alpach. Zaczynam być już tymi przymiarkami sfrustrowany.

WINDSPORT, sklep i serwis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loba stara sie byc przyjemny, ja nie - slowem - nabylas ZLOM
Przestrzegam - nie wydawal pieniedzy na rozne wkladki etc bo wydasz kase no nic!!!
problem jest, ze wybralas zlom w kilku aspektach I tego sie nie da poprawic.
NOWE BUTY - dobrze wybrane , dobrane I dopasowane - to jest wyjscie

Janie: " jak sie nie psewrócis to sie nie naucys", niech dziewczyna da tym butom szansę na stoku, zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto i gdzie w Krakowie najlepiej pomoże mi dobrać buty? Mam wredną stopę tj 40,5 za to szeroką bo w skarpetce narciarskiej 109 czyli w zwykłej pewnie 105.( tak wiem, błąd - powinno się mierzyć w skarpetce zwykłej i stąd pytanie bo sprzedawca nie wyprostował mojego myślenia na miejscu).  Mierzę 25,5  i z dostępnych atomic hawx magna 100 wydają się być "jakie takie"  no ale z drugiej strony tam ten flex 100 to chyba jest lekko naciągany.  Podobają mi się atomic ultra 110 ale one podobno są wąskie - czemu więc wcale tak bardzo mnie nie cisną? Macie jakieś sugestie co do modeli? 40 lat 66 kg umiejętności jakieś 7, może czasami z małym hakiem. Jeżdżę i w Polsce i w Alpach. Zaczynam być już tymi przymiarkami sfrustrowany.

Podjedź tak jak kolego Lobo piszę do WINDSPORTU.Ogarniają temat.

Też mam szersze stopy i mi akurat najlepiej spasował but Salomon X-Pro 120.Chociaż kupiłem je w Bielsko-Bialskim Expert-Sporcie.

Przy wyborze kierowałem się tym: Mają być najlepiej dobrane z mierzonych,a firma,model,kolor,logo obojętnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...