Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Wypadek w Gruzji - awaria wyciągu

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
61 odpowiedzi w tym temacie

#21 Kuba99

Kuba99

Narciarz

• PipPipPip
  • 982 postów
  • Na forum od: 10.2007
338
  • Umiejętności: 10
  • Beskid Sądecki

Napisano 16 marzec 2018 - 16:59

A promy kosmiczne ile miały zabezpieczeń ?

:)Pozdrowienia

#22 Szymon

Szymon

Użytkownik

• PipPipPip
  • 507 postów
  • Na forum od: 11.2006
404
  • Umiejętności: 7
  • Tomaszów Maz.

Napisano 16 marzec 2018 - 17:08

Ile systemow nawalilo w Szklarskiej?

Nie wiem, ale dziś w USA w jakimś kampusie żelbetonowa kładka dla pieszych się zawaliła na drogę i chyba 6 osób zginęło (nowo wybudowana - rok temu, za 19 mln $), normy budowlane złe, czy jakiś człowiek (projektant, kierownik budowy, producent stali/betonu, itp) zawiódł? U nas za tyle kasy to by tytanowa była i czołgi mogły po niej jeździć, ale nawet te budowane w latach 50-60, w czynie społecznym przez pijanych robotników i przy braku materiałów budowlanych w kraju, stoją i zawalić się nie chcą.

#23 a_senior

a_senior

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Na forum od: 10.2006
1022
  • Umiejętności: 8
  • Krakow

Napisano 16 marzec 2018 - 17:11

Tytuł trochę nieadekwatny. Tragedia to była kiedyś w Kaprun, gdy ponad 150 ludzi zginęło w wagonie w tunelu. Spalili się lub poparzyli. Tylko nieliczni się uratowali uciekając, wbrew logice, w dół. Kuba, w cywilizowanej Austrii, o bardzo wysokiej kulturze technicznej. Opowiadał mi o tym kolega, który poprzedniego dnia jechał wagonikiem. Tragedia zdarzyła się we Włoszech, w Cavaleze, gdy pilot (amerykański) samolotu wojskowego, przeciął linę kolejki. Ta spadła z wysokości 100 m i roztrzaskała się. Wszyscy pasażerowie w liczbie 19 zginęli. Błąd pilota. A tu? Ot, kilku niegroźnie rannych.

#24 loockas

loockas

Użytkownik

• PipPip
  • 199 postów
  • Na forum od: 01.2016
202
  • Umiejętności: 1
  • Imielin

Napisano 16 marzec 2018 - 17:26

Nawet dział jest chyba nie do końca ten, ale nie wiedziałem gdzie to zamieścić. Jak to wrzucałem to jeszcze nie trąbili o tym na każdym portalu i TV i nawet nie wnikałem ilu jest rannych. Dla mnie widok człowieka wyrzucanego przez wyciąg jest tragiczny... 

Z tego co piszą, to są tam też ciężko ranni. 

#25 JurekP

JurekP

Użytkownik

• PipPipPip
  • 957 postów
  • Na forum od: 04.2008
543
  • Umiejętności: 6
  • Gdańsk

Napisano 16 marzec 2018 - 17:35

Tylko nieliczni się uratowali uciekając, wbrew logice, w dół.

Ale ucieczka w dół jest jak najbardziej logiczna (tylko może sprzeczna z naturalnym odruchem) w takiej sytuacji! Przecież gorące powietrze ze spalinami z pożaru idzie w górę, a od dołu napływa świeże.

#26 Veteran

Veteran

Veteran

• PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Na forum od: 01.2015
1493
  • Umiejętności: 1

Napisano 16 marzec 2018 - 17:47

Nie wiem, ale dziś w USA w jakimś kampusie żelbetonowa kładka dla pieszych się zawaliła na drogę i chyba 6 osób zginęło (nowo wybudowana - rok temu, za 19 mln $), normy budowlane złe, czy jakiś człowiek (projektant, kierownik budowy, producent stali/betonu, itp) zawiódł? U nas za tyle kasy to by tytanowa była i czołgi mogły po niej jeździć, ale nawet te budowane w latach 50-60, w czynie społecznym przez pijanych robotników i przy braku materiałów budowlanych w kraju, stoją i zawalić się nie chcą.

Witam

Od dawna wiadomo, że w USA nie ma korupcji. Do norm też nie można się przyczepić. Pozostaje UFO, w czym Amerykanie przodują.

Pozdrawiam

• Szymon podziękował za tę wiadomość

#27 Estka

Estka

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1152 postów
  • Na forum od: 01.2015
1447

Napisano 16 marzec 2018 - 17:53

Tytuł trochę nieadekwatny. Tragedia to była kiedyś w Kaprun (...)

A tu? Ot, kilku niegroźnie rannych.

To jakbyś Ty nazwał to, co się tutaj wydarzyło? "Przygoda na wyciągu" czy może bardziej "Kanapowy incydent"? :wacko: 

Przecież na tym wyciągu mogły być osoby starsze, kobiety w ciąży, małe dzieci, czy inni nieprzyzwyczajeni do skakania z wyciągu w celu ratowania życia...

• Dajen podziękował za tę wiadomość

#28 a_senior

a_senior

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1566 postów
1022
  • Krakow

Napisano 16 marzec 2018 - 18:04

To jakbyś Ty nazwał to, co się tutaj wydarzyło? "Przygoda na wyciągu" czy może bardziej "Kanapowy incydent"? :wacko:

Przecież na tym wyciągu mogły być osoby starsze, kobiety w ciąży, małe dzieci, czy inni nieprzyzwyczajeni do skakania z wyciągu w celu ratowania życia...

Wypadek w Gruzji. Tragedia to tragedia. Lepiej by nie zabrakło słów.

#29 JurekP

JurekP

Użytkownik

• PipPipPip
  • 957 postów
  • Na forum od: 04.2008
543
  • Gdańsk

Napisano 16 marzec 2018 - 18:08

Najprościej nazwać to wypadkiem. Bo jeśli zdarzenie, gdzie nie ma ofiar śmiertelnych nazwiemy tragedią, to jak nazwać takie, w którym ginie kilkadziesiąt osób?

Oczywiście ten wypadek dla kogoś indywidualnie może być tragedią, bo np. zostanie inwalidą, nie będzie mógł jeździć na nartach itp. Nawiasem mówiąc, kobieta w ciąży została tam poszkodowana.

#30 FerraEnzo

FerraEnzo

Użytkownik

• PipPipPip
  • 974 postów
  • Na forum od: 08.2017
678
  • Kraków

Napisano 16 marzec 2018 - 18:09

Współczucie dla ofiar i ich rodzin. Trzymam kciuki żeby wyszli z tego.

Na YT są filmy z innych kamer i szczerze powiem, że to masakra jakaś jak nimi rzucało.

#31 mlesik

mlesik

Użytkownik

• PipPipPip
  • 328 postów
  • Na forum od: 12.2013
231
  • Umiejętności: 9
  • Wrocław

Napisano 16 marzec 2018 - 18:27

CZY To samo stalo sie swego czasu w Szklarskiej?

Ile systemow nawalilo w Szklarskiej?

W szklarskiej nawalily oba hamulce. Podstawowy i awaryjny. Wyciag zatrzymal sie tylko dlatego ze slup sie zgial i przygwozdzil line do ziemi.

Co do komentarzy ze trzeba bylo szybko wyskakiwac - uwierzcie nie jest latwo przy takiej predkosci.

Ogladajac zdjecia z Gruzji normlanie jakbym przezyl deja vu.

#32 pawelw

pawelw

Użytkownik

• PipPipPip
  • 377 postów
  • Na forum od: 10.2007
112
  • wawa

Napisano 16 marzec 2018 - 19:28

CZY To samo stalo sie swego czasu w Szklarskiej?

Tak to samo http://archiwum.rp.p...-Szrenicy.html tylko inna technologia  tutaj zawiódł dość nowy dopeplmayer  https://tinyurl.com/y7ndbo27      taki jak ten https://www.doppelmayr.com/en/products/references/4-clf-siebener-lift/   Wypadek dziwny bo zawiodło hamowanie elektromagnetyczne, hamulec ruchowy oraz  hamulec główny zaciskający się na kole zwrotnym. 

więcej tutaj https://www.google.p...hrome&ie=UTF-8   -strona 8 pdf'a (inaczej nie idzie tego wkleić )

uwagę przykuwa  szafa silnika i przekładni głównej  jest otwarta , obsługa uciekła... 

i tak straty sa malutkie w porównaiu z tym co mogło być 

#33 FerraEnzo

FerraEnzo

Użytkownik

• PipPipPip
  • 974 postów
678
  • Kraków

Napisano 16 marzec 2018 - 19:38

Czy nauczeni tym filmem w podobnej sytuacji powinniśmy zawsze wyskakiwać? Odpowiedź wydaje się oczywista, ale mając narty na nogach, pałąk opuszczony...już wyobrażam sobie, że ktoś z krzesła nie zdjął nóg i nie ma jak dźwignąć pałąka...Masakra.

Czy znane są przypadki podobnych awarii gondoli i/lub nowoczesnych kolei wyprzęganych?

#34 mlesik

mlesik

Użytkownik

• PipPipPip
  • 328 postów
231
  • Wrocław

Napisano 16 marzec 2018 - 19:42

Czy nauczeni tym filmem w podobnej sytuacji powinniśmy zawsze wyskakiwać? Odpowiedź wydaje się oczywista, ale mając narty na nogach, pałąk opuszczony...już wyobrażam sobie, że ktoś z krzesła nie zdjął nóg i nie ma jak dźwignąć pałąka...Masakra.

Czy znane są przypadki podobnych awarii gondoli i/lub nowoczesnych kolei wyprzęganych?

W Szklarskiej Niemiec jak wyskoczyl nadzial sie na pret poniewaz wyciag byl "jeszcze w budowie" i prawie stracil oko.

Jest filmik z Gruzji z tego co dzialo sie na gorze wyciagu. Jedna osobe prawie katapultowalo w przepasc tylko zaczepila sie kurtka w krzeslo.

Masakra poszkodowanych pewnie bedzie wiecej niz 8.

#35 paolomario

paolomario

Użytkownik

• PipPipPip
  • 422 postów
  • Na forum od: 10.2015
489
  • Umiejętności: 3

Napisano 16 marzec 2018 - 19:49

Ale te wszystkie osoby tam były. Pani w ciąży ze Szwecji. Wśród poszkodowanych, ale nikomu nic poważnego się nie stało. Nawet jakiejś pani, co utknęła pomiędzy krzesełkami, które utworzyły "barykadę" przy dolnej stacji i ostatecznie zatrzymały linę. Nasz rodak też tam się znalazł (bo jak?) :)

Wypadek, nie tragedia. Na szczęście :)

Więcej:

http://wiadomosci.ga...ml#Z_Czolka3Img

Dla mnie widok człowieka wyrzucanego przez wyciąg jest tragiczny... 

Ja tam wolałem Sepulturę i pewnie dlatego jestem bardziej gruboskórny :P ;) :D

#36 mlesik

mlesik

Użytkownik

• PipPipPip
  • 328 postów
231
  • Wrocław

Napisano 16 marzec 2018 - 19:53

Ja tam wolałem Sepulturę i pewnie dlatego jestem bardziej gruboskórny :P ;) :D

Jestes idiota.

24 lata temu prawie stracilem zycie zamiast miec fun z jazdy na nartach w Szklarskiej. Jak czytam cos takiego to kurwa rece opadaja. Szkoda ze cie tam nie bylo. Bylby fun.

#37 FerraEnzo

FerraEnzo

Użytkownik

• PipPipPip
  • 974 postów
678
  • Kraków

Napisano 16 marzec 2018 - 19:54

W Szklarskiej Niemiec jak wyskoczyl nadzial sie na pret poniewaz wyciag byl "jeszcze w budowie" i prawie stracil oko.

Jest filmik z Gruzji z tego co dzialo sie na gorze wyciagu. Jedna osobe prawie katapultowalo w przepasc tylko zaczepila sie kurtka w krzeslo.

Masakra poszkodowanych pewnie bedzie wiecej niz 8.

Ty byłeś w Szklarskiej wtedy? 0_o

Widziałem ten filmik z górnej stacji. Wypadki się zdarzają nic z tym nie zrobimy. Zabrzmi to trochę pompatycznie ale w takich chwilach człowiek uświadamia sobie jak kruche jest życie. Jedziesz na narty się pobawić a możesz skończyć w trumnie lub na wózku.

#38 kordiankw

kordiankw

Samiec alfa

• PipPipPipPipPip
  • 3016 postów
  • Na forum od: 10.2011
8823
  • Umiejętności: 7

Napisano 16 marzec 2018 - 19:54

W 1998 przeżyłem katastrofę śmigłowca. Jedyną osobą, która wyskoczyła ze śmigłowca gdy ten stracił wirnik i która odniosła duże obrażenia, był technik pokładowy. Osoby które zostały wewnątrz łącznie ze mną, poza drobnymi urazami prawie wszyscy wyszli bez szwanku. Ze śmigłowca niewiele zostało, a jego części były zbierane w promieniu 400 m pomimo, że śmigłowiec w chwili wypadku był w zawisie.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Lubię ludzi ale nie wszystkich. Wiele wybaczam ale nie wszystko. Szybko zapominam, ale nie zawsze. Ci których lubię już o tym wiedzą. Ci, których nie lubię, to zauważą. Dla prawdziwych przyjaciół mogę przejść przez piekło. Wrogom wskażę tam drogę .....

#39 a_senior

a_senior

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1566 postów
1022
  • Krakow

Napisano 16 marzec 2018 - 20:15

W 1998 przeżyłem katastrofę śmigłowca. Jedyną osobą, która wyskoczyła ze śmigłowca gdy ten stracił wirnik i która odniosła duże obrażenia, był technik pokładowy. Osoby które zostały wewnątrz łącznie ze mną, poza drobnymi urazami prawie wszyscy wyszli bez szwanku. Ze śmigłowca niewiele zostało, a jego części były zbierane w promieniu 400 m pomimo, że śmigłowiec w chwili wypadku był w zawisie.

Ciekaw jestem czy był to Twój odruch czy zagapienie się? Miałeś ochotę wyskoczyć jak ów technik? Często zastanawiam się jak postąpiłbym w takich ekstremalnych sytuacjach? Myślę, ale tylko myślę, że w Gruzji wyskoczyłbym z krzesła. I zachęcał innych do tego. Tylko raz w życiu otarłem się o śmierć a w każdym razie ciężkie obrażenia. Na rowerze, w mieście. Wykonałem intuicyjnie ruch, który mnie uratował. Ale za każdym razem mam wątpliwości.

#40 paolomario

paolomario

Użytkownik

• PipPipPip
  • 422 postów
  • Na forum od: 10.2015
489
  • Umiejętności: 3

Napisano 16 marzec 2018 - 20:19

Jestes idiota.

24 lata temu prawie stracilem zycie zamiast miec fun z jazdy na nartach w Szklarskiej. Jak czytam cos takiego to kurwa rece opadaja. Szkoda ze cie tam nie bylo. Bylby fun.

W którym miejscu wyczytałeś mój prywatny stosunek do wydarzenia? I co właściwie wyczytałeś w moim poście? To, co napisałem, czy to, co chciałeś przeczytać? Chwaliłeś się już kiedyś tym wypadkiem. Ale zakładam, że w życiu coś więcej też osiągnąłeś. Wielu z nas zdarzyło się być o krok, czy chwilę od pożegnania się z tym światem. Takie życie. Taki świat. Co się rozwodzić???

A przytoczony przez Ciebie cytat ze mnie, to aluzja do fajnego avatara loockasa. Nie wiem, po co Ty odpowiadasz? Chociaż dzisiaj, mimo że poranną audycję w Trójce prowadził pierwszy metal RP, Wojciech Mann, to przełączyłem na inną stację, komercyjną, w poszukiwaniu jakiegoś fajnego funkowego kawałka by sobie "podłożyć" pod nowy filmik z nartowania, a znalazłem niejakiego Sławomira, co śpiewa o Zakopanem - to dopiero masakra jest :D