Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Sprzęcior turowy... prośba o pomoc/rady

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
343 odpowiedzi w tym temacie

#321 JacekMa

JacekMa

Nowy użytkownik

• 10 postów
  • Na forum od: 10.2016
6
  • Umiejętności: 1
  • Łódź

Napisano 04 marzec 2019 - 19:58

No tak, moze zle sie wyrazilem ale nie o to mi chodzilo;) piszac o bezpieczenstwie mialem na mysli ze podczas zjazdu, w przypadku ewentualnej wywrotki, narta mi sie wypnie a kolana pozostana cale;)

#322 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2180 postów
  • Na forum od: 01.2017
755
  • Umiejętności: 5
  • Łódź/Wrocław

Napisano 04 marzec 2019 - 20:12

Może nie ekstremalne ale tu już narta nie może wypinać bez potrzeby.
Na takim Kozim nie ma na czym się zatrzymać, kolega zleciał kilkaset merów w dół - cud, że przeżył a ja mu szpeje zbierałem cały następny dzień.

Niektórzy ustawiają wiązania do podejścia na zjeździe.

#323 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 891 postów
  • Na forum od: 02.2009
325
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 04 marzec 2019 - 22:31

Ja też tak robię i wszyscy których znam - mówię o Dynafitach. 

Wypinają się normalnie przy momencie skręcającym trzymanie na małym ramieniu pinów z przodu nie ma żadnego znaczenia przy trzymaniu tyłu.

#324 MarioJ

MarioJ

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1972 postów
  • Na forum od: 11.2007
1164
  • Wrocław

Napisano 04 marzec 2019 - 22:49

Wypinają się normalnie przy momencie skręcającym trzymanie na małym ramieniu pinów z przodu nie ma żadnego znaczenia przy trzymaniu tyłu.

Dlatego Dynafity się porzuca. ;-)

#325 AndRand

AndRand

Użytkownik

• PipPipPip
  • 388 postów
  • Na forum od: 03.2015
172

Napisano 04 marzec 2019 - 23:02

Moim zdaniem to kwestia samych pinów.

Mimo przeniesienia osi obrotu jak najniżej szczęki będą działać nie tylko w płaszczyźnie poziomej ale i pionowej. A nie powinny.

Uwierzę ewentualnie gdy szczęki zostaną przeniesione przed noski butów.

Mówię jako zadowolony (w sumie) użytkownik Dynafitów.

#326 JacekMa

JacekMa

Nowy użytkownik

• 10 postów
6
  • Łódź

Napisano 04 marzec 2019 - 23:12

@MarioJ, @AndRand - moze uda mi sie Was namowic na jakas rekomendacje:)
Tzn. co byscie polecili do Volki Vta 88 biorac pod uwage kryteria ktore opisalem w moim pierwszym poscie.
Wasze porady beda dla mnie bezcenne;)

#327 AndRand

AndRand

Użytkownik

• PipPipPip
  • 388 postów
172

Napisano 04 marzec 2019 - 23:20

@MarioJ, @AndRand - moze uda mi sie Was namowic na jakas rekomendacje:)
Tzn. co byscie polecili do Volki Vta 88 biorac pod uwage kryteria ktore opisalem w moim pierwszym poscie.
Wasze porady beda dla mnie bezcenne;)

Ja tak jak napisałem - jeśli priorytetem jest bezpieczne wypinanie się wiązania to Salomon SHIFT (pinowo-szczękowe 850g) lub dowolne wiązanie szynowe, bo one w pełni spełniają wymogi wiązań alpejskich (np. Marker F10, czyli freeride'owy Squire na szynie).

l8AAejX.png

• JacekMa podziękował za tę wiadomość

#328 JacekMa

JacekMa

Nowy użytkownik

• 10 postów
6
  • Łódź

Napisano 04 marzec 2019 - 23:27

Dzieki za odpowiedz. Moze chce za wiele ale szukalbym czegos lzejszego. Czyli bardzo bezpieczne ale jednak w okolicach 500-600g. Stad moj pomysl na Radical St. Czy w tej kategori wagiwej to dobry wybor?

#329 AndRand

AndRand

Użytkownik

• PipPipPip
  • 388 postów
172

Napisano 04 marzec 2019 - 23:36

Dzieki za odpowiedz. Moze chce za wiele ale szukalbym czegos lzejszego. Czyli bardzo bezpieczne ale jednak w okolicach 500-600g. Stad moj pomysl na Radical St. Czy w tej kategori wagiwej to dobry wybor?

Nie bardzo wierzę, że rozbudowana piętka (Radicale) dużo zmienia bo problem leży w przednich pinach.

Jeśli już to Beasty (940g) bo mają inną konstrukcję przodów.

Możesz próbować z Fritschl Vipec (przody chodzą na boki amortyzując uderzenia), ale w pionie działają chyba jak inne.

#330 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 891 postów
325
  • Warszawa

Napisano 04 marzec 2019 - 23:53

Wiem, że się porzuca, widzę, że w obszarze sprzętu jesteś ekspertem i kupując następne chętnie się skonsultuję ale mi nigdy zablokowane Dynafity nie wypięły bez potrzeby a zawsze wypinały gdy powinny. I nie słyszałem, żeby ktokolwiek miał problemy. Ale fakt - trzeba blokować.

F10 solidne ale jednak ciężkie, raczej tak żeby od wyciągu poczłapać ze 300-500 up. Moja lepsza połowa nie turuje, czasem się da wyciągnąć na jakiś spacer ale 1000 m w nich robi bez większych problemów a do jakiś superwysportowanych osób nie należy. Tyle, że do ścigania i długich tur to sie raczej nie nadają i jest w nich problem z harszlami.

Tak nawiasem - jakieś problemy na które wiązania mogłyby pomóc: głównie więzadła, stawy, moje połamanie się - wszystkim zdarzają się na boisku : D Jak na skiturach to albo poważny lot albo bezpiecznie. 

#331 AndRand

AndRand

Użytkownik

• PipPipPip
  • 388 postów
172

Napisano 05 marzec 2019 - 00:35

W ATK też tak radzą :)

https://youtu.be/xYFkhYcBgJQ?t=217

#332 MarioJ

MarioJ

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1972 postów
1164
  • Wrocław

Napisano 05 marzec 2019 - 07:08

Patrz mój post z 1 marca w tym wątku.
Najbardziej bezpieczne to Vipec i skitrab.

Weźxie jednak pod uwagę że nie ma idealnych wiązan pinowych. Wystarczy trochę twardego śniegu i może działać gorzej, w sensie np. wypięcia.

Wiązania się też zużywają. Kolega ma np. Dynafit radical stare i na 10 din z blokada mu wypinają. Waży około 90.

Ekspert to jest ktoś kto z własnego doświadczenia zna 10 wiązań albo 10 nart skitur. Więc ja się nie zaliczam do takich ludzi ;-)
  • JacekMa podziękował za tę wiadomość

#333 MarioJ

MarioJ

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1972 postów
1164
  • Wrocław

Napisano 05 marzec 2019 - 07:12

W ATK też tak radzą :)
https://youtu.be/xYFkhYcBgJQ?t=217

Masz rację.
Może opinia o dynafit moze wynikać z tego że jest na rynku dużo starego sprzętu, który ludzie używają. Nie kontrolują jakości działania sprzętu, nie mają ustawionego prawidłowo din, sprężyny przednie i tylne są zużyte. Czasami takie stare wiązanie powinno być po prostu wyrzucone pod kątem bezpieczeństwa.

#334 Kuba99

Kuba99

Narciarz

• PipPipPip
  • 976 postów
  • Na forum od: 10.2007
326
  • Umiejętności: 10
  • Beskid Sądecki

Napisano 05 marzec 2019 - 07:47

Masz rację.
Może opinia o dynafit moze wynikać z tego że jest na rynku dużo starego sprzętu, który ludzie używają. Nie kontrolują jakości działania sprzętu, nie mają ustawionego prawidłowo din, sprężyny przednie i tylne są zużyte. Czasami takie stare wiązanie powinno być po prostu wyrzucone pod kątem bezpieczeństwa.

Sprężyny się nie zużywają.

:)Pozdrowienia

#335 MarioJ

MarioJ

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1972 postów
1164
  • Wrocław

Napisano 05 marzec 2019 - 08:49

Sprężyny się nie zużywają.

Uzasadnij w takim razie co się zużywa w wiązaniu, że na tym samym egzemplarzu wiązania ta sama osoba ma ustawiony różny din wraz z postępem czasu.

#336 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 891 postów
325
  • Warszawa

Napisano 05 marzec 2019 - 10:58

Ekspert to jest ktoś kto z własnego doświadczenia zna 10 wiązań albo 10 nart skitur. Więc ja się nie zaliczam do takich ludzi ;-)

Ekspert to jest ktoś kto jak wie to powie a jak nie wie to nie mówi, że wie ;D Nieczęsto spotykane : DDDD

Uzasadnij w takim razie co się zużywa w wiązaniu, że na tym samym egzemplarzu wiązania ta sama osoba ma ustawiony różny din wraz z postępem czasu.

Sprężyny oczywiście siadają, zużywają się - widać to na przykład w starych autach które "siedzą" znacznie niżej niż gdy były nowe mimo, że nikt im sprężyn nie wymieniał na obniżające zawieszenie. Nawet w sprężynach spiralnych, nie mówiąc już o resorach piórowych w ciężarówkach. Ale nie ważne, ten temat był już gorąco dyskutowany.

Ale sądzę, że to nie ten przypadek. 

Myślę, że wycierają się elementy na które te sprężyny naciskają. Ustawienie DIN na skali to w sumie nie ustawienie naprężenia wstępnego sprężyny tylko przesunięcie jej jednego końca o odległość namalowaną na skali. Jeżeli element na który naciska drugi koniec sprężyny się wytrze sprężyna jest wstępnie napięta mniej niż wskazuje nieaktualny już wskaźnik.

• MarioJ podziękował za tę wiadomość

#337 MarioJ

MarioJ

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1972 postów
1164
  • Wrocław

Napisano 06 marzec 2019 - 15:29

Moim zdaniem to kwestia samych pinów.
Mimo przeniesienia osi obrotu jak najniżej szczęki będą działać nie tylko w płaszczyźnie poziomej ale i pionowej. A nie powinny.
Uwierzę ewentualnie gdy szczęki zostaną przeniesione przed noski butów.
Mówię jako zadowolony (w sumie) użytkownik Dynafitów.

Wypinanie przodów w pionie, co jak piszesz AndRand zdarza się przy obskokach albo przy silnym naciśnięciu krawędzi na twardym nierównym podłożu.
Przody wiązań mają ustawioną na sztywno jakąś siłę wypięcia, prawdopodobnie jest to 8 DIN.
Dla ludzi którzy mają wagę 60-70 kg objawia się to tak że przody nie wypinają bez uzasadnienia.
Dla ludzi którzy ważą 80+ jest to już problem, bo wraz z plecakiem przekraczają ustawienie fabryczne wiązania.
I tak to wygląda w praktyce. Najczęściej o problemie wypinania przodów w nieoczekiwanym momencie mówią ludzie o większej wadze.

Producenci mogliby oferować przody z różnym ustawieniem siły wypięcia przodów, np. 8, 10, 12.

#338 MarioJ

MarioJ

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1972 postów
1164
  • Wrocław

Napisano 05 kwiecień 2019 - 16:09

Obejrzałem sobie dzisiaj w sklepie Scarpa Alien RS, przymierzałem.
But lekki 900g rozmiar 27, bez języka twardego, dwie klamry: system boa na śródstopiu i sznurek połączony z klamrą usztywniającą z tyłu.
Botek niechudy, taki normalny. Jest to but cywilny, niekoniecznie dla zawodników, oparty na innych modelach Alien.
Scarpa Alien to są zwykle buty dość mocno wylajtowane na materiałach, a Alien RS wydaje się sensownym kompromisem lekkości i trwałości.
Jest trochę miększy niż Scarpa F1, ale 350g lżejszy. Może wymagać pracochłonnego tuningu w celu dostosowania do stopy.

Polecam rozważyć wymagającym skiturowcom.

#339 AndRand

AndRand

Użytkownik

• PipPipPip
  • 388 postów
172

Napisano 05 kwiecień 2019 - 18:30

W Scarpach odstręczają mnie te rozwiązania na sznurki i linki.

Może to działa, ale ja widzę w tym brak trwałości. Aż się wzdrygnąłem jak zobaczyłem w nowym bucie Dynafita (TLT7)

#340 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2180 postów
  • Na forum od: 01.2017
755
  • Umiejętności: 5
  • Łódź/Wrocław

Napisano 05 kwiecień 2019 - 18:47

W Scarpach odstręczają mnie te rozwiązania na sznurki i linki.
Może to działa, ale ja widzę w tym brak trwałości. Aż się wzdrygnąłem jak zobaczyłem w nowym bucie Dynafita (TLT7)

W tlt7 ponoć jest inny problem z nietrwaloscia: skorupa 'praska', że się tak z czeska wyrażę.