Skocz do zawartości

Skate To Ski czyli na rolkach z górki - techniki, porady, doświadczenia


KrzysiekK

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
8 godzin temu, KrzysiekK napisał:

Wątek o letnim narciarstwie zjazdowym czyli o inline alpine. Proponuję aby wrzucać tu swoje doświadczenia, filmiki. Miło byłoby gdyby w wątkach pojawili sie @Marxx74x i  @PSmok

I oczywiście wrzucam swoje pierwsze próby jazdy z Górki. Było już w poprzednim wątku. Jeśli ktoś już jeździ to … zachęcam. Gdy będzie mnie miał kto sfilmować to dorzucę więcej moich zmagań. 
 

 

 

Edytowane przez KrzysiekK
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, KrzysiekK napisał:

I oczywiście wrzucam swoje pierwsze próby jazdy z Górki. Było już w poprzednim wątku. Jeśli ktoś już jeździ to … zachęcam. Gdy bezie mnie miał kto sfilmować to dorzucę więcej moich zmagań. 
 

 

 

Fajna miejscówka .. wpadnę kiedyś to pojeździmy.. 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś zainspirowany bardzo ładna jazdą na rolkach @PSmok’a wziąłem z auta też kije ( wożę komplet kasków, kijów, rolek ) i była fajna jazda. Z kijami jakoś odważniej było. Dołączyły potem jakieś młode Leośki … trochę się dziwię że tak bez kasków po Górkach jeździły. Zwróciłem uwagę ale … wiadomo.

Dzis dobra jazda. 
 

IMG_1583.jpeg

IMG_1584.jpeg

C2BB0B80-1246-44AA-919B-9355C07E7443.jpeg

  • Like 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kijki pomagają z prostego powodu (choć nie wiem jak z nich korzystasz). 90% rolkarzy, którym przychodzi zjechać z górki zupełnie nie wie co zrobić z rękoma. Opuszczają je w dół, wychodzi sylwetka na goryla wprawiająca górę ciała w rotację z której ciężko jest na rolkach wyjść na następny skręt, szczególnie w skrętach wymuszonych (slalom/markery) przy wysokiej kadencji (4-6m). 

Ćwiczenia:

1) długi wertical 1.5-2m, i opcje - jeden kijek trzymany szeroko na wysokości mostka, kaczuszka (czyli dłonie na barkach), ręce skrzyżowane na piersiach, dłonie na głowie

2) wąsko ale krótko - mały offset, pełna rytmika, 2.5-3m, reszta jak powyżej

3) jak (1) ale z próbą zmiany kierunku poprzez wykonanie kroku - docelowo odepchnięcia

4) jak (1) ale z próbą jazdy na jednej nodze 

... I tak dalej .. to takie wprowadzenie do elementarza ćwiczeń separujących 

Jazda bez kasku jest niestety popularna. Nie wiem dlaczego. 

M.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.06.2024 o 10:30, Marxx74x napisał:

 

Jazda bez kasku jest niestety popularna. Nie wiem dlaczego. 

M.

Może dlatego że po rozwaleniu głowy już się do rolek nie wraca 🙂 

 

To podobnie jak z nartami … pytam się ? Jeździsz? Nie, raz byłam (em) i jechałem z czerwonej trasy, strasznie się rozpędziłam i wjechałam w drzewa. Pierwszy raz i bez instruktora? Tak, że znajomymi… albo inne podobne historie braku elementarnego rozsądku. 
 

Chociaż nie wcale nie jest powiedziane że ja w pełnej zbroi coś sobie nie zrobię.

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.06.2024 o 10:30, Marxx74x napisał:

Kijki pomagają z prostego powodu (choć nie wiem jak z nich korzystasz). 90% rolkarzy, którym przychodzi zjechać z górki zupełnie nie wie co zrobić z rękoma. Opuszczają je w dół, wychodzi sylwetka na goryla wprawiająca górę ciała w rotację z której ciężko jest na rolkach wyjść na następny skręt, szczególnie w skrętach wymuszonych (slalom/markery) przy wysokiej kadencji (4-6m). 

Ćwiczenia:

1) długi wertical 1.5-2m, i opcje - jeden kijek trzymany szeroko na wysokości mostka, kaczuszka (czyli dłonie na barkach), ręce skrzyżowane na piersiach, dłonie na głowie

2) wąsko ale krótko - mały offset, pełna rytmika, 2.5-3m, reszta jak powyżej

3) jak (1) ale z próbą zmiany kierunku poprzez wykonanie kroku - docelowo odepchnięcia

4) jak (1) ale z próbą jazdy na jednej nodze 

... I tak dalej .. to takie wprowadzenie do elementarza ćwiczeń separujących 

Jazda bez kasku jest niestety popularna. Nie wiem dlaczego. 

M.

Z kijków próbuje korzystać podobnie jak na nartach, czyli wbicie kija na przejściu czyli tyle co przed wyjściem w góre i zmiana kierunku skrętu. Próbuje też przed wbiciem kija zrobić to tzw. Zapięcie wektorów i wtedy czuję i słyszę mocniejszą pracę rolek i zacieśnianie skrętu.
 

Ale nie będę już opisywał swoich doznań bo jak wrzucę film to się okaże że to co czuję jest zupełnie inne niż powinienem i w ogóle jest wielka lipa i zupełnie inaczej niż ma być.

Jedno jest pewne….poprawil mi sie istotnie prawy skręt. Jest odważniejszy i ciaśniejszy. Nie rozpędzam się już tak bardzo bo zacieśniając skręty bardziej kontroluje prędkość.

Jak mi się uda wyciągnąć Leośke to będą filmy. Na razie dywagacje… 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 5/30/2024 at 11:51 PM, KrzysiekK said:

I oczywiście wrzucam swoje pierwsze próby jazdy z Górki. Było już w poprzednim wątku. Jeśli ktoś już jeździ to … zachęcam. Gdy będzie mnie miał kto sfilmować to dorzucę więcej moich zmagań. 
 

 

 

Widzę pozycje stop, bardzo ze tak nazwę wykroczna. Ja staram się jeździć mając stopy pod moim COM. I jak najbardziej zbliżone do pozycji na nartach . Zobacz , w tym wypadku trenuje podjazd pod górę . Filmik ze zeszłego roku z Października.

pozdrowienia 

 

Edytowane przez PSmok
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
16 godzin temu, PSmok napisał:

Widzę pozycje stop, bardzo ze tak nazwę wykroczna. Ja staram się jeździć mając stopy pod moim COM. I jak najbardziej zbliżone do pozycji na nartach . Zobacz , w tym wypadku trenuje podjazd pod górę . Filmik ze zeszłego roku z Października.

pozdrowienia 

 

 

Ten filmik To był chyba pierwszy albo drugi mój zjazd na tym torze. Ćwiczę cały czas.

Pod górę próbuje też i póki mam pęd to staram się go potrzymywać ale raczej jeszcze wytracam. Przypomina mi to narciarski śmig przyspieszający o ile dobrze kojarzę nazwę. 

Edytowane przez KrzysiekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.06.2024 o 20:35, PSmok napisał:

Widzę pozycje stop, bardzo ze tak nazwę wykroczna. Ja staram się jeździć mając stopy pod moim COM. I jak najbardziej zbliżone do pozycji na nartach . Zobacz , w tym wypadku trenuje podjazd pod górę . Filmik ze zeszłego roku z Października.

pozdrowienia 

 

 

Asymetria góry (chyba że kamera oszukuje), brak synchro na dole. Nogi się szukają i mają z tym problem a nie masz tam odbicia tylko prosty ruch z napędzeniem z małej pracy góra/dół. Zostaje zewnętrzna. Brakuje - może kwestia sprzętu - zmiany balansu w osi strzałkowej, wszystko na siłę z szurających stóp. Żal kółek 😉

Spróbuj to samo szukając zamkniętego układu stóp przez przejście via pięta (oderwane palce, praca góra dół, bez ciągnięcia na kierunek tylko ustawienie na kierunek i natychmiastowe odbicie w kolejny ruch). 

Ale ja się nie znam 🙂 więc życzę dobrej zabawy na rolkach 🙂

M.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę podstaw jazdy z górki czyli stabilna góra, brak przesadnego garbika, podniesione ręce .. a wychodzi różnie - 5% nachylenia, demonstratorzy lat 6 i 8 🙂 .. no i na jednej nodze, żeby kółka oszczędzać 😉

Koledzy się uczą więc (wiel)błędów bez liku ale można dostrzec mechanizm tego ruchu - ma nie dużo wspólnego z narciarstwem, dużo mocniejszy akcent na odciążenie przodu i dość zabójcze efekty przeciągnięcia ciężarem ciała w przód .. do tego separacja - obok są łuczki (nie mam filmów) gdzie pracowaliśmy za wiodącym łokciem z rękoma przed ciałem. 

M.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak poważniej - inline lubi dłuższą szynę dla stabilizacji w osi strzałkowej i kółka od 90 w górę. Inline nie lubi tendencji do rotacji góry ciała, granicą jest kierunek prowadzenia rolek. Inline nie lubi szufłady gdy wewnętrzna wyprzeda - odwrotnie też słabo choć lepiej więc wprowadzamy elementy telemarku. Inline nie lubi zmian szerokości układu stóp czy fałszywego odbicia. Zamknięte stopy, bieg albo jakaś wariacja na temat double push ale kto to umie? 🙂 . Inline nie lubi opuszczonych rąk chyba że ktoś jest rodziną mega ekipy z Łotwy lub ma kuzyna w Hiszpanii 🙂 . Inline lubi lekkość - jak rolki szorują to hamują. I tyle w skrócie.

M.

Edytowane przez Marxx74x
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 6/5/2024 at 12:40 PM, Marxx74x said:

Asymetria góry (chyba że kamera oszukuje), brak synchro na dole. Nogi się szukają i mają z tym problem a nie masz tam odbicia tylko prosty ruch z napędzeniem z małej pracy góra/dół. Zostaje zewnętrzna. Brakuje - może kwestia sprzętu - zmiany balansu w osi strzałkowej, wszystko na siłę z szurających stóp. Żal kółek 😉

Spróbuj to samo szukając zamkniętego układu stóp przez przejście via pięta (oderwane palce, praca góra dół, bez ciągnięcia na kierunek tylko ustawienie na kierunek i natychmiastowe odbicie w kolejny ruch). 

Ale ja się nie znam 🙂 więc życzę dobrej zabawy na rolkach 🙂

M.

Intencja była aby trenować, pump turns .

https://youtu.be/sO2aKouklKQ?si=WSA1LE0BO91Awzxw

Edytowane przez PSmok
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
8 godzin temu, PSmok napisał:

Intencja była aby trenować, pump turns .

https://youtu.be/sO2aKouklKQ?si=WSA1LE0BO91Awzxw

Tu o tym pisał @Marxx74xa Curex pokazywała 

O ile dobrze to rozumiem, Od tego powoli powinniśmy zaczynać jechać a potem wychodzi ten pump turns.

Edytowane przez KrzysiekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co ja poradzę, że "pump turnus" na filmie są źle robione? Mam się popłakać ? Nie lubię nadmiaru anglicyzmu w sporcie (ostatnio to mega moda na siłowni), więc się nie popłaczę. Może poźniej.

1) na filmie z YT jest chaos z rękoma, łącznie z tym że przy niektórych skrętach prawa ląduje za plecami

2) ręce za nisko prowadzone - w konsekwencji lecą barki zostawiając ciało w rotacji co utrudnia dynamiczne przejście na kolejny kierunek. Jeżeli zostanie ręka to w zmianie kierunku wiodący bark się obniża a tym samym taśma blokuje pracę biodra

3) jest element odejścia rolki na zmianie kierunku przez wyraźne odciązenie - to na plus (tego nie ma na filmie wcześniej)

4) sama technika sens ma umiarkowany - przy tak małym promieniu i ograniczonej odległości trzeba się podnieść zdecydowanie wyżej a najlepiej skorzystać z możliwości na kilka kroczków 🙂

5) tak, ćwiczenie nagrane z Curexem to wstęp do takiej jazdy i forma rozgrzewki. Można i z górki i pod górkę i po płaskim. Celem jest ograniczenie rotacji i angażowania rąk oraz jak najpełniejsza synchronizacja/symetria ruchu stóp przy ustalonej i niezmiennej szerokości stania.

Pozdrawiam,

M.

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo, lepiej choć tym razem lewa ręka próbuje uciekać (może przez profil trasy) ale kijki blokują.

Na plus szerokość ustawienia stóp, trochę zmian w sylwetce w zależności od skrętu.

Krótka szyna ogranicza swobodę pracy w osi strzałkowej ale nie ma dramatu. To jakieś 5-6% więc przedszkole 🙂 i toleruje blędy. Stok ucieka w prawo więc asymetria ma usprawiedliwienie. 

Dwa błędy widoczne : przesadne domykanie kolan (znów taśma bo przy zamknięciu kolan wejście wewnętrznym biodrem wymaga rotacji bioder utrudniając zmianę kierunku - tak w uproszczeniu dopięcie nogi zewnętrznej do wewnętrznej poprzez spięcia kolan skutecznie blokuje pracę biodra do wewnątrz skrętu ponieważ napina się taśma od strony zewnętrznej)  oraz fundamentalne #jeżdżęzgłowąwkasku 

To ostatnie dyskwalifikuje mi taki film jako szkoleniowy więc uczulam - tego nie wolno naśladować 🙂

M.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, Marxx74x said:

To samo, lepiej choć tym razem lewa ręka próbuje uciekać (może przez profil trasy) ale kijki blokują.

Na plus szerokość ustawienia stóp, trochę zmian w sylwetce w zależności od skrętu.

Krótka szyna ogranicza swobodę pracy w osi strzałkowej ale nie ma dramatu. To jakieś 5-6% więc przedszkole 🙂 i toleruje blędy. Stok ucieka w prawo więc asymetria ma usprawiedliwienie. 

Dwa błędy widoczne : przesadne domykanie kolan (znów taśma bo przy zamknięciu kolan wejście wewnętrznym biodrem wymaga rotacji bioder utrudniając zmianę kierunku - tak w uproszczeniu dopięcie nogi zewnętrznej do wewnętrznej poprzez spięcia kolan skutecznie blokuje pracę biodra do wewnątrz skrętu ponieważ napina się taśma od strony zewnętrznej)  oraz fundamentalne #jeżdżęzgłowąwkasku 

To ostatnie dyskwalifikuje mi taki film jako szkoleniowy więc uczulam - tego nie wolno naśladować 🙂

M.

 

 

Czy możesz załączyć video z kimś który robi rzeczy poprawnie i nie można go zdyskwalifikować jako film szkoleniowy ?

Chciałbym zobaczyć ,

pozdrowienia  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, PSmok napisał:

Czy możesz załączyć video z kimś który robi rzeczy poprawnie i nie można go zdyskwalifikować jako film szkoleniowy ?

Chciałbym zobaczyć ,

pozdrowienia  

Cześć

Niestety nie mam filmów na rolkach...

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proste.

Pucharowe Inline Alpine lub coś z World Roller Games. A inny przykład - doskonały instruktor narciarstwa i ex trener kadry włoskiej Stefano 🙂 .. mega fajny - dobrze mi się z nim pracowało. 

O ile Łotysze (od rodziny Zveniks) lubią niskie, narciarskie prowadzenie rąk to jednak dłonie wyżej .. od Hiszpanii gdzie różnie po Niemcy gdzie wysoko 🙂

W tym roku warto spojrzeć na Maksia i Noaha ( pamietam 18 urodziny Maksia bo sto lat poszło w kilku wariantach w knajpce obok i skoczyło się interwencją mundurową 🙂 ) .. do tego super fajnie poprawili się Włosi ale mają budżet bo World Roller Games w tym roku u nich.

A na razie czaję się na deszcz żeby zrobić treningi z górki po mokrym ...  Dziś się udało 🙂

Pozdrawiam,

M.

 

 

Edytowane przez Marxx74x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • KrzysiekK zmienił tytuł na Skate To Ski czyli na rolkach z górki - techniki, porady, doświadczenia

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...