Jump to content

Jaki to typ wiązań? Jakie buty do tego?


Recommended Posts

Witajcie,

Znalazłem na strychu narty biegowe z wiązaniami. Wiązania odstają od tych współczesnych. Czy może mi ktoś powiedzieć jaki to typ wiązań? Szukam po obrazkach w internecie i nie mogę podpasować... Proszę o pomoc, bo nie wiem jakie buty zakupić, i czy w ogóle jeszcze buty do tych wiązań gdzieś dostanę (mogą być używane).
Edit: Zauważyłem napis Flex 105 na wiązaniach, jednak nie odpowiedziało mi to na moje pytanie

spacer.pngspacer.pngspacer.png

spacer.png

Edited by djmurek
Link to comment
Share on other sites

Wiązania i buty do nart biegowych w systemie SNS

System SNS wprowadziła francuska firma Salomon. Założenie konstrukcyjne jak i funkcjonowanie tego rozwiązania bardzo przypomina NNN. Dopiero bardziej wnikliwa obserwacja pozwoli na zauważenia niuansów pomiędzy tymi dwoma systemami. W przypadku SNS zredukowano obszar odpowiadający za stabilizację. NNN posiada dwie prowadnice, natomiast w SNS znajdziemy wyłącznie jedną prowadnicę.

Profesjonalna wersja SNS to Pilot. Specjalistyczny but połączony jest w takim przypadku z wiązaniem w dwóch miejscach – klasycznie na czubku i bezpośrednio za nim za sprawą niewielkiej, metalowej klamry. Rozwiązanie to dedykowane jest przede wszystkim dla zawodników jeżdżących techniką łyżwową.

Buty do wiązań pracujących w systemie SNS dostarcza na rynek przede wszystkim Salomon i Adidas. Decydując się na buty SNS zwróćmy uwagę do jakiej wersji SNS jest dedykowany. Podstawową wersją jest Profil posiadający jeden punkt połączenia but- wiązanie, a spotkamy także już wspomniany Pilot z dwoma punktami. Buty Pilot będzie działać z klasycznym wiązaniem, natomiast nie odwrotnie. Obuwie z serii Profil nie będzie pracować z wiązaniem Pilot.

SNS

Rozwiązanie SNS dostępne jest w dwóch wariantach. Przeznaczone do stylu klasycznego i do stylu łyżwowego. Wiązanie dedykowane do stylu łyżwowego wyposażone jest w dodatkowy punkt łączący wiązanie i but. W rezultacie narciarz zyskuje genialną sztywność, która to jest tak niezbędna podczas ruchów w stylu łyżwowym w trakcie zawodów. Ten dodatkowy punkt jest dźwignią ze specjalną sprężyną, która jest połączona z bolcem w bucie bezpośrednio pod stopą – znajduje się poza przednim bolcem, który łączy przedni punkt zaczepu. W wyniku tej analizy nasuwa się konkluzja, że wiązania łyżwowe SNS wyposażone są w dwa punkty połączenia, natomiast buty posiadają dwa bolce. Pozwala na podwójne połączenie.

System do stylu klasycznego posiada wyłącznie jeden bolec znajdujący się w przedniej części buta, który łączy się z jednym punktem na przodzie wiązania. Warto również zaznaczyć, że wiązania SNS przeznaczone do stylu klasycznego nie posiadają dźwigni ze sprężyną. Pozbawione są więc dodatkowego punktu łączącego.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź,

Jeśli dobrze rozumiem, to SNS 105 do niczego się już nie przyda i należy je wymienić? Czy żadne z dostępnych teraz butów nie będą już tam pasować? I polecasz kupić wiązanie SNS Profil?

 

Link to comment
Share on other sites

Szczerze mówiąc, nie znam się na nartach biegowych, ale zakładam, że nie znajdziesz butów do SNS 105 Flex.

Łatwa podmiana wiązań (w te same otwory montażowe) to podmiana na standard SNS. Wariant Pilot - do łyżwy, Profil do techniki klasycznej.

Buty Pilot zapniesz do wiązania Pilot i Profil.

Buty Profil zapniesz tylko do wiązania Profil.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

40 minut temu, Kuba99 napisał:

Najbardziej zaimponował mi kolega Kubis stwierdzeniem; "Szczerze mówiąc, nie znam się na nartach biegowych.".😁

 

Bo to prawda 🙂

p.s. przestawianie z SNS na NNN wymaga przenoszenia otworów pod wiązania więc nie jest to domowa robota.

Edited by Kubis
Link to comment
Share on other sites

13 minut temu, Kuba99 napisał:

Większość porad na forum powinna się zaczynać od stwierdzenia; nie znam się dlatego radzę.🤔

Każdy się nie zna. Jeden mniej, drugi bardziej. Poza tym można się poznać...

Link to comment
Share on other sites

18 minut temu, Mikoski napisał:

Mnie dziwi cierpliwość odpowiadającego , wystarczyło  napisał że te deseczki to tylko na sztachetki do płotu się nadają . Sprzęt biegowy w porównaniu do zjazdowego jest tani jak barszcz.

 

Znalezienie tych informacji i opublikowanie ich to góra kilkanaście minut. Poza tym sam byłem ciekawy. I teraz wiem więcej niż wcześniej :)

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Mikoski napisał:

Mnie dziwi cierpliwość odpowiadającego , wystarczyło  napisał że te deseczki to tylko na sztachetki do płotu się nadają . Sprzęt biegowy w porównaniu do zjazdowego jest tani jak barszcz.

 

Każdy powinien mieć jakieś hobby jak akurat nie może w danym dniu pojeździć na nartach...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...