Skocz do zawartości

filmy fajnie zrobione


Szabir

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Chertan napisał:

mogą mieć wysiłkowa nadwrażliwość oskrzeli (tendencja do skurczu), co ogranicza wydolność.

 ..mogą mieć nadreaktywność oskrzeli.. mogą mieć astmę wysiłkową... no tak - ale równie dobrze mogą być zdrowe jak koń a chemia im wtedy nieco pomoże.. zrobi różnice - to działa, ja to wiem. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Lexi napisał:

 ..mogą mieć nadreaktywność oskrzeli.. mogą mieć astmę wysiłkową... no tak - ale równie dobrze mogą być zdrowe jak koń a chemia im wtedy nieco pomoże.. zrobi różnice - to działa, ja to wiem. 🙂

Znowu nie takie proste, bo zdrowej osobie nie pomaga. A jeżeli w ogóle, to niech wszyscy równo biorą i będzie spokój. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Chertan napisał:

bo zdrowej osobie nie pomaga

.. Piotrek jestem przekonany że Twoja wiedza na ten temat jest fachowa i dogłębna i nie śmiałbym polemizować gdybym  nie sprawdził "na ludziach" ... wiem że nie mam licencji na nieomylność  ale napisze Ci jak ja to czuje.

Podejrzewam  że zjawisko astmy wysiłkowej nie jest takie rzadkie jak sie to opisuje a w wersji łagodnej nie nazywa sie już tego astmą - kto po intensywnym podejściu/ podbiegu/ podjeździe nie stawał zziajany z płytkim oddechem?  - granica pomiędzy "zdrowym" i chorym jest płynna i zależy ściśle od intensywności tegoż wysiłku i setki innych "chwilowych" czynników.

Wracając do wyczynowych biegaczek gdzie wysiłek jest ekstremalny pamiętam przynajmniej dwa takie biegi gdzie Justynie K "odcięło" oddech.. gdyby miała zdiagnozowaną astmę zapewne by te biegi ukończyła bo mogłaby temu zaradzić (pewne jeszcze przed biegiem).

.. obcuje z tym tematem ponad pół wieku a "badania kliniczne" na wąskiej grupie zdrowych ludzi też prowadze czasami jak komuś wiatru w płucach braknie na ostrzejszym podejściu w górach.... możesz jutro sam sprawdzić 🙂- zawsze w każdym plecaku mam zestaw "mały aptekarz".

Widzimy sie Pioter wieczorkiem  👍

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astma to nie brak wiatru czy tam zziajanie się, tylko skurcz oskrzeli, a to się da obiektywnie potwierdzić, zarówno skurcz jak i rozkurcz. Kryteria ma konkretne i nie ma zmiłuj, spełniasz lub nie. Bardzo prosto to wykazać. Na chłopski rozum tego się nie rozkminia. Ilu to ja miałem rzekomych astmatyków, którzy nic z astmą nie mieli wspólnego i odwrotnie. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...