Skocz do zawartości

Skitour - jak i od czego zacząć ??


Rekomendowane odpowiedzi

Czesc. Od pewnego czasu zacząlem poważnie zastanawiac sie nad skiturem i chcialem wiecej cos o tym poczytac . Moze ktos siedzi w tym temacie i moze podeslac pare stronek na ktorych jest opisane co i jak ? Chcialem Was zapytac jak zaczac przygode ze skiturami, jak ze sprzetem bo szczerze mowiac przegladalem troche na necie i widze ze sprzetu nie ma za wiele zwlaszcza uzywanego , i jest dosyc drogi (ten nowy). dzieki za odp. pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem ale jakieś doświadczenia skiturowe mam. Proponuję zacząć jednak od próby na pożyczonym sprzęcie i zdecydowanie najlepiej jednak z instruktorem. Są na pewno dwa "centra" skiturowe w Polsce - w Karkonoszach - Samotnia (Siemaszko i Róg) i w Tatrach - Roztoka (obecny na skiforum Karat01). Już sama kwestia techniki narciarskiej jest tutaj sporo trudniejsza od nart zjazdowych - choćby przez delikatną i kompromisową konstrukcję sprzętu - między freeride a biegówkami. Do tego solidny plecak. Ale technika narciarska to mimo wszystko prostsza część skituringu czyli umiejętności poruszania się w górach w warunkach zimowych. Należy m.in umieć ocenić zagrożenia, nawigować w terenie, znać swoje możliwości i co najważniejsze doskonale (naprawdę doskonale) znać teren. Dodam, że obszary do skituringu leża na terenie Parków Narodowych co też rodzi określone implikacje (oczywiście po szlakach turystycznych można się przemieszczać). Ale zjazdy hmm... niekoniecznie. Dlatego przewodnik, instruktor, najlepiej dobrze wpisany w realia, byłby, moim zdaniem, na początek nieodzowny. Co do kosztów zabawy w skituring - to nowy sprzęt jest zdecydowanie droższy od zjazdowego. Można namierzyć tanio sprzęt używany (choć często bez fok). Problemem są buty i to nie tylko ze wzgledu na koszt (ok 2000 zł) ale także z powodu decyzji na ile zależy nam na zjeździe a ile chodzeniu. Reszta sprzętu (ciuchy, pips, abs lub snowpulse, sprzęt zjazdowy, łopatka, sonda) może naprawdę dużo kosztować. A zależy od niego nasze życie. Oczywiście być może interesuje Cię "chodzenie" po górach w dobrą pogodę i wtedy wszystko co napisałem jest na wyrost. Choć w takiej opcji polecam biegówki. Co do cen szkoleń skiturowych to bez problemów ustalisz je w miejscach przez mnie podanych. Są akceptowalne ale nie da się ukryć, że są. Za to w przyszłości zaoszczędzisz na karnetach. No i zyskasz na zdrowiu (aerobowy długotrwały wysiłek). Tyle uwag "na gorąco". Pozdrawiam

Użytkownik Wujot edytował ten post 27 luty 2010 - 18:15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za Wasze info. No wiadomo ze do tego potrzeba wielu szkolen ale nie wiem cz jest sensu na poczatku robic lawinowe skoro nie mam zamiaru zaczynac w Tatrach dlatego na poczatke wydaje mi sie to zbedne. Jesli chodzi o kursy szkoleniowe z topo czy zagrozenia to oczywscie fajna spr ale ja sie wychowalem w rejonach gorskich takze mam pojecie z samego doswiadczenia bardziej Was chcailem zapytac o sprzet. Widze straszna rozbierznosc w cenach sprzetu bo albo cos jest stare i kosztuje nie wiele albo nowe i kosztuje bardzo duzo(narty wiazania) Nie widze sprzetu ktory mozna kupic w miare przystepnej cenie. Z dosw z narciarstwa wiem ze buty warto kpic nowe a co z nartami ? jakie polecacie na poczatek (50%jazda, 50% chodzenie)? jak moge spr czy dane wiazanie jest dobrym sprzetem czy raczej lipa? na co zwracac szczegolnie uwage ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za Wasze info. No wiadomo ze do tego potrzeba wielu szkolen ale nie wiem cz jest sensu na poczatku robic lawinowe skoro nie mam zamiaru zaczynac w Tatrach dlatego na poczatke wydaje mi sie to zbedne. Jesli chodzi o kursy szkoleniowe z topo czy zagrozenia to oczywscie fajna spr ale ja sie wychowalem w rejonach gorskich takze mam pojecie z samego doswiadczenia bardziej Was chcailem zapytac o sprzet. Widze straszna rozbierznosc w cenach sprzetu bo albo cos jest stare i kosztuje nie wiele albo nowe i kosztuje bardzo duzo(narty wiazania) Nie widze sprzetu ktory mozna kupic w miare przystepnej cenie. Z dosw z narciarstwa wiem ze buty warto kpic nowe a co z nartami ? jakie polecacie na poczatek (50%jazda, 50% chodzenie)? jak moge spr czy dane wiazanie jest dobrym sprzetem czy raczej lipa? na co zwracac szczegolnie uwage ??

Po prostu zapytaj. Nie ma raczej ogólnych zasad jeżeli chodzi o sprzęt. Były (i są) konstrukcje mniej lub bardziej udane i wytrzymałe. Na allegro obecnie można przycelować sprzęt w niezłej cenie i nie jest to jakieś totalne muzeum czy badziewie. Doświadczenie górskie jest ważną składową powodzenia w skituringu więc działa to na plus w twoim przypadku [; Buty bardzo ważna sprawa, trzeba uważnie poprzymierzać i przemyśleć ich zakup. Czas poświęcony na znalezienie buta pasującego na pewno nie jest czasem straconym. Jeżeli chodzi skitury to Tatry czy ogólnie góry typu alpejskiego to są one kwintesencją skiturowania. Wiadomo ,że doświadczenie trzeba nabrać w niższych górkach, natomiast jeżeli ktoś planuje zostać w niższych górach to sprzęt skiturowy (szczególnie bardziej ciężkawy) nie jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Ale rozumiem ,że mierzysz wyżej?[;
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak oczywicie ze planuje dzialac pozniej w wyzszych gorach tylko tak jak to powiedziales lepiej zaczac od mniejszych gor. Pewnie ze male gory nie wykluczaja ryzyka bezpieczenstwa a ja na leze do osob ktore raczej nie wybieraja sie z ,,motyka na slonce" takze wole opanowac kondycje i ,,technike" w nizszych partiach gor. Wpsomnialem tylko o kursach bo jak czytam to zeby zaczac i z wszytkiego sie wyszkolic trzeba by na to kilka tysiecy a to raczej nie zacheca wtedy do tego sportu. Jesli chodzi o narty to jaki ma wplyw dlugosc na chodzenie w skiturach ? mam 172 cm wzrostu i jesli mozecie to prosze doradzcie mi ewentualnie wielkosc narty ? Planowalem zkompletowac sobie jakis bardzo prosty sprzet za jakos przystepna kase bo nie mam problemu z tym ze mi sie to nie spodoba- wykluczone , jestem zbyt mocno zajawiony. Jesli chodzi o wiazania to ile szacujecie wydac na moim miejscu ? jesli chodzi o narty to hagan czy moze jakies inne firmy maja rownie dobry sprzet ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak oczywicie ze planuje dzialac pozniej w wyzszych gorach tylko tak jak to powiedziales lepiej zaczac od mniejszych gor. Pewnie ze male gory nie wykluczaja ryzyka bezpieczenstwa a ja na leze do osob ktore raczej nie wybieraja sie z ,,motyka na slonce" takze wole opanowac kondycje i ,,technike" w nizszych partiach gor. Wpsomnialem tylko o kursach bo jak czytam to zeby zaczac i z wszytkiego sie wyszkolic trzeba by na to kilka tysiecy a to raczej nie zacheca wtedy do tego sportu. Jesli chodzi o narty to jaki ma wplyw dlugosc na chodzenie w skiturach ? mam 172 cm wzrostu i jesli mozecie to prosze doradzcie mi ewentualnie wielkosc narty ? Planowalem zkompletowac sobie jakis bardzo prosty sprzet za jakos przystepna kase bo nie mam problemu z tym ze mi sie to nie spodoba- wykluczone , jestem zbyt mocno zajawiony. Jesli chodzi o wiazania to ile szacujecie wydac na moim miejscu ? jesli chodzi o narty to hagan czy moze jakies inne firmy maja rownie dobry sprzet ??

Jeżeli masz doświadczenie w turystyce zimowo-górskiej to jakieś kursy możesz sobie odpuścić. Zdobywanie stopniowo doświadczenia w niższych partiach gór to naturalna kolej rzeczy. Jednak w momencie w którym postanowisz uderzyć w góry z realnie istniejącym zagrożeniem lawinowym to kurs lawinowy(+/- 400zł u TOPRowców) jest koniecznością. Co do nart i sprzętu. Skitouring jest połączeniem narciarstwa i turystyki, zachodzić więc musi kompromis pomiędzy wagą sprzętu ,a właściwościami jezdnymi(m.in wytrzymałość). Lekkie narty skiturowe(np hagany) są lekkie ,ale jazda na nich jest taka sobie. Wytrzymałość też pozostawia wiele do życzenia. Wielu ludzi decyduje się na montaż wiązań skiturowych do nart zjazdowych typu allmountain(powyżej 70mm w talii, ważne by nie miały płyty) do najpoważniejszych desek frirajdowych. Im narta dłuższa tym większe wsparcie daje w terenie(wyjątkiem są wąskie strome żleby ,ale to osobny przypadek). Pierwsze sezony skiturowe spędzisz w naszych beskidach/bieszczadach gdzie więcej się chodzi niż jeździ ,a zjeżdża się raczej po lasach więc z długością narty też niema co przesadzać. W mojej skromnej opinii to na pewno nie ma co brać narty krótszej niż swój wzrost ,ale nie brałbym narty dłuższej niż 180cm. Jeżeli chodzi o wiązania to niewątpliwym liderem są wiązania dynafita lub dynafitopodobne. Cena niestety całkiem spora bo "speedy" zaczynają się od około 800zł. Jest to jednak pewna inwestycja i co najważniejsze inwestycja na lata. Istnieją oczywiście tańsze alternatywy(ciężkie, pancerne, sprawdzone silvretty 404 kosztują około 300zł) ,ale nie są tak wytrzymałe i lekkie jak wiązania z "bolcami". Z tanimi nartami hagana różnie bywa. Na allegro pełno jest podróbek i odrzutów z kontroli jakości. Trzeba uważać ,ale generalnie hagan ma opinie nart dobrej wytrzymałości i jakości względem ceny. Tu na przykład można po taniości wyrwać atomicowe modele skiturowe i wiadomo ,że nie są z szaberplacu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc. Od pewnego czasu zacząlem poważnie zastanawiac sie nad skiturem i chcialem wiecej cos o tym poczytac . Moze ktos siedzi w tym temacie i moze podeslac pare stronek na ktorych jest opisane co i jak ? Chcialem Was zapytac jak zaczac przygode ze skiturami, jak ze sprzetem bo szczerze mowiac przegladalem troche na necie i widze ze sprzetu nie ma za wiele zwlaszcza uzywanego , i jest dosyc drogi (ten nowy). dzieki za odp. pozdro

Zacznij od podstawowego szkolenia bez względu na to czy na początku będziesz śmigał w lesie, czy w górach. Jak chcesz zacząć od lasu to jednodniowe szkolenie. Jak chcesz zacząć od razu w górach to podstawowe szkolenie trwa 2-3 dni. Chcesz wiedzieć więcej napisz do mnie na priv. Pozdrawiam, Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...