Jump to content

widzewiak_z_gor

Members
 • Posts

  292
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Everything posted by widzewiak_z_gor

 1. Czarna Góra - START 4 grudnia. Link: https://czarnagora.pl/aktualnosci/zaczynamy-sezon-2021-2022-naczarnej/
 2. W końcu się wyjaśniło, dlaczego Mitek nie ma swoich Nart.
 3. @Spiochu Załóż łańcuchy na koła. ;-)
 4. Celuj zatem w grupę Race - SC 165-170cm. W linku, Narty używane ale to jest już sprzęt na dobre 4-5 lat jak nie lepiej przy 7 dniach jazdy w sezonie. Z biegiem czasu i nabytych umiejętności, zaczniesz dostrzegać ich zalety. Link: https://allegro.pl/oferta/volkl-racetiger-sc-uvo-170-cm-sezon-2020-9509933374 Pamiętaj aby Narty serwisować przed każdym wyjazdem. Podczas wyjazdu, smaruj ślizgi smarem w płynie lub wcieraj parafinę lub wybrany smar, zwykłą ściereczką.
 5. Cześć. Bardzo fajnie Janie, że masz już swoje buty. Strzelam, że pytasz o ten model "Felka" bo to Twoje jedne z pierwszych Nart z wypożyczalni na których dobrze się czułeś, rozpoczynając swoją przygodę z Narciarstwem. Oznaczenie 7.4 czy 74 to szerokość pod butem w taliowaniu tego modelu. Zakładam, że elementy jazdy pługiem - skręcanie, hamowanie masz opanowane i odczuwasz już dużą frajdę podczas swojego szusowania a nawet zacząłeś już ćwiczyć jazdę równoległą. Na tym etapie, kupno nowych Nart nie ma większego znaczenia bo brakuje Ci jeszcze doświadczenia, objeżdżenia oraz "czucia" śniegu. Na kolejnym wyjeździe, polecam przeznaczyć dodatkowe pieniądze na instruktora (1,2 godziny dziennie) w celu prawidłowej nauki jazdy równoległej. W miarę możliwości, staraj się rezerwować instruktora z samego rana, mniejszy tłok na stoku to lepsze warunki do nauki i mniej straconego czasu na stanie w kolejkach. Karnety, zawsze dostaniesz bez straty czasu w kolejkach gdy kupisz je po zakończonym dniu jazdy na dzień jutrzejszy, w wypożyczalni wieczorową porą na spokojnie można wybrać i dopasować sprzęt, rano zazwyczaj jest kocioł. Obecnie w dobrych wypożyczalniach jest masa porządnego sprzętu z którego warto skorzystać, zwróć uwagę na "Felki" ale ogólnie na Narty z grupy Race, przykładowo Voelkl Racetiger SC długość 165-170cm https://www.skionline.pl/sprzet/narty,18-19,voelkl,racetiger-sc-carbon,10798.html# oraz przykładowo Nordica Dobermann SpitFire https://www.skionline.pl/sprzet/narty,18-19,nordica,dobermann-spitfire-ti-fdt,11127.html Po lekcjach z instruktorem, dużo jeździć i ćwiczyć, poprosić znajomych o nakręcenie jazdy w celu analizowania błędów. Przed wyjazdem na Narty, polecam też oglądać filmy szkoleniowe, jest ich całkiem sporo na YT. Pozdrawiam.
 6. Mitku, wykopy za pomocą koparki na dobre dwa metry. Pozdrawiam.
 7. Mitku, rury którymi idzie woda, wkopane są poniżej poziomu przymarzania gleby. Z chwilą wyłączenia pompy, cala woda zlatuje z rurociągu, ktory idzie pod kątem w górę na dół do zbiornika.
 8. Hej. Samo śnieżenie przy odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza to taka wisienka na torcie. W ciągu lata i na jesień koszenie trawy na stokach, serwisowanie armatek, ratraków, koleji linowych, wyciągów, lin, talerzyków a następnie odbiory i dopuszczenie Stacji do sezonu. Pamiętam jak podczas rozbudowy naśnieżania w Lądku ( kopaliśmy rowy wzdłuż i w poprzek stoku, do których wrzucaliśmy później zgrzane ze sobą rury, dzięki którym płynie woda do armat, podawana z hydrantów za pomocą węży ), nie mogłem doczekać się pierwszego śnieżenia. Gdy tylko pogoda pozwoli,odpala się wcześniej rozstawione i podłączone na stoku armaty, które usypują "góry" śniegu. Dzięki temu, utrata śniegu jest minimalna no chyba, że zacznie padać deszcz i temperatura wskoczy mocno na plus. Kiedy górki mają odpowiednią wysokość, "rozprasowuje" je dalej ratrak tworząc solidny podkład pod nartostradę. Przy tych zabiegach armaty produkują śnieg cały czas aż do momentu, kiedy nartostrady uzudkają odpowiednią grubość pokrywy oraz zapas rezerwowy śniegu w usypanych "górach - bankach" jest wystarczający. Połacie śniegu po sezonie, zostają czasem nawet i do końca czerwa na Lądku czy Czarnej Górze. ;) Pozdrawiam.
 9. Nowsze armatki produkują bardzo duże ilości śniegu, jeśli tylko warunki (temperatura, wilgotność) na to pozwalają oraz oczywiście dostęp do wody. Może nie spaść nawet jeden płatek naturalnego śniegu a stok dzięki systemowi sztucznego naśnieżania może być przygotowany do użytkowania w tydzień, dwa w zależności od jego długości i szerokości. Tak się dzieje na Stacjach Narciarskich w Lądku Zdroju, Kamienicy/Bolesławowie czy Czarnej Górze, gdzie opady naturalnego śniegu są "dopełnieniem" do już przygotowanych tras. Pozdrawiam.
 10. A gdzie nie ma tej "patologii" w Polsce? Wymieńcie proszę większe Stacje Narciarskie, gdzie podczas ferii czy na weekendy nie ma kolejek, trasy nie są zatłoczone, nartostrady są 'długie" i dobrze przygotowane. Zamiast marudzić i narzekać, wystarczy wstać godzinę wcześniej, by od samego otwarcia, przez blisko dwie godziny pojeździć sobie na "luzie" po trasach na Czarnej Górze.
 11. @Maciej S Nie obraź się ale Twoje odczucia z jazdy nie mają tu nic do rzeczy i zamiast pomagać, robisz dalej mętlik pytającemu. Ja lubię Narty GS i jeździć na nich po przygotowanych twardych trasach i tych już zniszczonych, wymuldzonych a czasem pojadę do lasu czy w puchu, czy to pomoże pytającemu - absolutnie nie. Poziom Narciarki określony na 4, czyli w rzeczywistości jest to Osoba mocno początkująca, która nie ma jeszcze sprecyzowanych upodobań co do ulubionego stylu jazdu jak i czucia samych Nart. @Mike Banatti Zakladam, że w ostatnich latach zaczęliście Razem! jeździć więcej i jest to około 14 dni w sezonie. Na tym etapie do dalszej nauki bardzo pomocne będą Narty przedstawione przez @AdamaDucha, @Morunieka, @Śpiocha czyli Narty slalomowe na których z powodzeniem za sprawą instruktora! można dalej doskonalić jazdę równoległą, oswajać się z większymi prędkościami oraz zacząć ćwiczyć jazdę tą już na krawędziach. Pozdrawiam.
 12. @Maciej S Nie obraź się ale Twoje odczucia z jazdy nie mają tu nic do rzeczy i zamiast pomagać, robisz dalej mętlik pytającemu. Ja lubię Narty GS i jeździć na nich po przygotowanych twardych trasach i tych już zniszczonych, wymuldzonych a czasem pojadę do lasu czy w puchu, czy to pomoże pytającemu - absolutnie nie. Poziom Narciarki określony na 4, czyli w rzeczywistości jest to Osoba mocno początkująca, która nie ma jeszcze sprecyzowanych upodobań co do ulubionego stylu jazdu jak i czucia samych Nart. @MikeBanatti Zakladam, że w ostatnich latach zaczęliście Razem! jeździć więcej i jest to około 14 dni w sezonie. Na tym etapie do dalszej nauki bardzo pomocne będą Narty przedstawione przez @AdamaDucha, @Morunieka, @Śpiocha czyli Narty slalomowe na których z powodzeniem za sprawą instruktora! można dalej doskonalić jazdę równoległą, oswajać się z większymi prędkościami oraz zacząć ćwiczyć jazdę tą już na krawędziach. Pozdrawiam.
 13. Już od samego oglądania w łóżku czuję, że forma rośnie i nawet się nie zmęczyłem, pewnie mam dobrą technikę oglądania. 😋
 14. Cześć. W linku fajny materiał szkoleniowy, dotyczący jazdy równoległej. Podczas sezonu, ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć.... :) Link: https://m.youtube.com/watch?v=myRY7zcyklM Pozdrawiam.
 15. Przed i po feriach w tygodniu jeżdżenie na okręta. Pozdrawiam,
 16. A czy przód w obu wiązaniach ma ustawioną taką samą siłę wypięcia? Może jedno wiązanie jest za bardzo poluzowane.
 17. Cześć. W tym wiązaniu, naciskamy z boku przycisk (na zdjęciu czerwony) i podnosimy blokadę do góry. Wtedy możemy regulować rozstaw wiązania, po ustawieniu opuszczamy blokadę. Manual do obejrzenia lub pobrania. Link: https://documents.pub/document/2010-2011-atomic-tech-manual.html Pozdrawiam.
 18. U mnie mimo dozwolonej wielkości pliku, nie mogłem dodać grafiki na tablecie i telefonie, zaś na kompiuterze nie było żadnego problemu.
 19. Cześć. Moze macie, mieliście podobnie. Na urządzeniach mobilnych (telefon, tablet) dodawanie grafiki w profilu konta nie działa. Na komputerze dodawanie grafiki dziala. Pozdrawiam.
 20. Codzienny rytuał przywrócony. Brawo za walkę o Forum, jesteście Wielcy! Cześć Wam Wszystkim. 😘 b
 21. Jutro, szykuje się chyba Forumowe spotkanie na Czarnej Górze. Pozdrawiam i do zobaczenia na stoku. Przemek.
 22. Hej. Dzisiaj wiary znacznie mniej i w kolejkach stało się odpowiednio krócej. Od rana na trasie A trwały zawody HH, pogoda piękna, warun dobry, choć miejscami jeździ się w dużej ilości cukrowego śniegu. Pozdrawiam serdecznie.
 23. Większość konstytucyjna na stoku nie jeździ tylko się zsuwa. Osoby zaczynające przygodę z Nartami, zazwyczaj kierują się najpierw do wypożyczalni w której dostają krótkie bądź za krótkie Narty na sam początek nauki, bo są łatwiejsze i wygodniejsze. Następnie po paru wyjazdach (kilka dni na stoku) idąc za namową wypożyczających sprzęt jak i samych sprzedawców w sklepach sportowych, kupują właśnie takie Narty. Osoby pracujące w wypożyczalniach w 80% lub nawet 90% same na Nartach nie jeżdźą! Bo po pierwsze są "pracownikami na sezon" a po drugie w sezonie nie mają na to czasu. Ta sama zasada dotyczy pracowników w sklepach sportowych. Nic więc dziwnego, że na stokach widzimy całą masę miłośników białego szaleństwa w przykrótkich Nartach, te dłuższe podobno są bardzo trudne, niebezpieczne i zarezerwowane tylko dla zawodników. Serdecznie pozdrawiam.
 24. Od kilku dni na stoku w Lądku, przerabiam "Historię Narciarstwa". Jako, że wyciągi są "zamrożone" postanowiłem iść na zjazdy, wzorem zacnych poprzedników z buta. Przyznam, że jest to dla mnie bardzo pozytywne, krzepiące oraz wyciszające. "Ścieżka Zdrowia" Przyznaję, ze taka forma Narciarstwa ma swoje plusy. Kolejek do podchodzenia brak, sztruksik jest przez cały czas, jutro też idę. Pozdrawiam.
 25. Cześć @Cruzier. "Dobre używane Narty" to takie, które mają w miarę szerokie krawędzie, zapas ślizgu, dedykowane wiązania do danego modelu oraz atrakcyjną cenę. Jeśli krawędzie są cieniutkie jak żyletki, krawędź przebija się przez ślizg patrząc od spodu lub wiązania przekrecone są na inne od fabrycznych to taki sprzęt omijamy szerokim łukiem. O sprzęcie możesz poczytać na stronie: Link - https://www.skionlin...arty,19-20.html Poniżej parę zdjęć z wyjechanymi Nartami. 1. Wychodząca krawędź ze ślizgu. 2. Koniec ślizgu, poprzeczne linie - dolny laminat. Przy zakupie na aukcjach internetowych, zwróć na ilość i jakość zdjęć (wierzch - spód) oferowanego sprzętu przez sprzedawcę. Przed kupnem zapytaj kogoś kto nabył sprzęt od wybranego sprzedawcy o jego odczucia po zakupie. Jeśli w swoim mieście gdzie mieszkasz, masz giełdę to koniecznie się tam wybierz. W obecnym okresie, można czasem spotkać sporo fajnego sprzętu za niską cenę. Jeśli nie masz pewności co do wystawianego sprzętu na giełdzie to zawsze możesz podeprzeć się stroną Skionline i zrobić szybką obczajkę na miejscu przed ewentualnym zakupem, jeśli oczywiście coś fajnego wypatrzysz. Poniżej zamieszczam linki do aukcji ze sprzętem na który warto moim zdaniem zwrócić uwagę oraz linki do opisu. Podczas nauki z pewnością Ci nie zaszkodzą. Pamiętaj, że aby robić postępy, trzeba dużo jeździć i ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć. Lekcje z instruktorem od czasu do czasu wskazane. Dobrze jest też oglądać filmy szkoleniowe i nagrywać swoją jazdę, można wtedy analizować błędy i korygować je przez odpowiednio dobrane ćwiczenia. Link - https://allegro.pl/o...-top-9797247230 Opis - https://www.skionlin...r-evo,9165.html Link - https://allegro.pl/o...-top-9893913716 Opis - https://www.skionlin...tfire,2531.html Serdecznie pozdrawiam.
×
×
 • Create New...