Skocz do zawartości

Austria - wypłaty z bankomatów


mikar

Rekomendowane odpowiedzi

Panie i Panowie,

Pytanie czy ktoś z Was wie czy w Austrii są sieci bankomatów, które nie pobierają prowizji (tzw. surcharge) za wypłaty gotówki?

 

Rys sytuacyjny:

Mam konto euro w polskim banku. I kartę Visa do konta, które obsługuje wszystkie moje rachunki (tzw. wielowalutowa). Konto euro zasilam sobie odpowiednio i mam tam jakąś kasę. Chciałbym ją móc bezpłatnie wypłacić za granicą. Np. w Słowacji działa to zgodnie z założeniem (tzn. - idę do bankomatu, wybieram 100eur, z mojego rachunku euro schodzi 100eur). Natomiast w Austrii (byłem ostatnio w Bad Kleinkirchheim) każdy bankomat, który napotkałem (Raiffeisen, Volksbank, jakiś inny w Sparze) pobierał kilka euro opłaty (mój bank nie naliczał żadych opłat). Miałem oczywiście za każdym razem opcję wypłaty euro również z mojego konta w pln, ale wtedy stosowany jest złodziejski kurs przeliczeniowy, więc to w ogóle się nie opłaca.

Ktoś stosuje może podobne rozwiązania i rozkminiał temat? W zasadzie i tak mowa o niewielkich opłatach w stosunku do kosztów całego wyjazdu, ale wolałbym tą kasę dać jako napiwek miłej obsłudze w knajpie na stoku, a nie zostawiać w austriackim banku.

 

dzięki,

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie do Ciebie konto w polskim banku w euro i kartę eurową. I zdarza mi sie wypłacać euro za granicą za pomocą karty. Niestety różnie to bywa i ja nie widzę prostych reguł. Ostatnio we Włoszech w bankomacie przy dolnej stacji (Punka w 3 Zinnen) wypłacałem pieniadze bez dodatkowych opłat. Mój bank nie pobiera nic. W Austrii różnie bywało. Kiedys nic nie pobierali (Zillertal), ale ostatnio (Kitzbuhel) już tak. W Grecji wszędzie musiałem płacic drobny haracz. Najmniejszy był w bankomatach przy greckich banakch. Inną opcja jest wypłata Euro w Polsce w Twoim banku przed wyjazdem. mBank pobiera 9 zł za każdą wypłatę bez względu na sumę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mikarJedź do Austrii przez Słowację 😉

A serio, to za Bratysławą na ostatniej stacji przed granicą (OMV) jest bankomat. Próbowałem i nie pobrało mi żadnej prowizji. Internet twierdzi, że w Austrii Tirol AG i Volksbank Salzburg nie pobierają opłat, ale z dystansem bym do tego podchodził. Miałem taką listę niby darmowych sieci w Chorwacji, a jak przyszło co do czego, to w każdej chcieli mnie okraść 😆

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Wniosek taki, że będę brał zawsze trochę gotówki ze sobą (@a_senior - u mnie też mbank i znam tę opcję wypłaty w punkcie). Pytanie było bardziej z ciekawości - tak jak pisałem, koszty w sumie żadne, ale jak jest możliwość uniknięcia to dlaczego nie? Zresztą opłaty, jakie banki pobierają obecnie nie muszą być takie same w przyszłości - niestety tendencja jest raczej do wzrostu obciążeń, tak aby zniechęcić ludzi do korzystania gotówki...

Słowacja też wchodzi w grę, ale raczej jako przeprosiny z Chopokiem. Warun podobno zacny, więc kto wie - sezon powinien tam jeszcze kilka tygodni potrwać - w ubiegłym sezonie dało się super pojeździć w Wielkanoc:).

@a_senior - z tego co czytam, masz szersze doświadczneia z Włochami? Pewnie będę tam w wakacje, więc też mnie ciekawi czy większość bankomatów nalicza opłaty czy jednak jest to rzadkość?

 

dzięki,

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, mikar napisał:

@a_senior - z tego co czytam, masz szersze doświadczneia z Włochami? Pewnie będę tam w wakacje, więc też mnie ciekawi czy większość bankomatów nalicza opłaty czy jednak jest to rzadkość?

Czy większe doświadczenia? Takie sobie. Bywam często w zimie, ale rzadko wypłacam, bo zabieram ze soba trochę gotówki, a płacę kartą wszędzie, gdzie sie da. A da sie prawie wszędzie. Ostatnio w 3 Zinnen zmuszony byłem do wypłaty, bo za kartenty trzeba był zapłacić gotówka (rezydentce, która kupiła dla nas tańsze karnety). I z niechecią wypłaciłem w bankomacie, będąc pewien, że zapłacę haracz. A nie zapłaciłem. Nie zwóciłem uwagi co to był za bankomat.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...