Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * * - 1 głosy

Muldy czy garby?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
717 odpowiedzi w tym temacie

#21 polm

polm

Czarna owca

• PipPipPipPip
  • 1490 postów
  • Na forum od: 12.2010
890
  • Umiejętności: 3
  • Ściema wschodnia

Napisano 28 sierpień 2019 - 16:51

Ale w polskim właśnie moguls <> muldy. Mulda to trough, rut itd

Gdy spotkam Rosjan z z ich "mogul ski team" to spytam jak to jest po rosyjsku. 

Przepraszam za literówki, klawiatura mi szwankuje.

#22 jacek-1210

jacek-1210

Użytkownik

• PipPipPip
  • 646 postów
  • Na forum od: 04.2013
695
  • Radomsko

Napisano 28 sierpień 2019 - 22:16

Purystycznie, najwięcej muld - jako wyskrobanych dołków - jest w okolicach slalomowych tyczek.. Jeśli patrzę na typowe "muldy", to jakoś nie mogę tam dostrzec dołków, a jedynie usypane górki, choć pewnie w dołkach był ich początek ;) . Uparte trwanie przy właściwym nazewnictwie to trochę jak zawracanie Wisły kijem a trochę chyba snobizm - świat i tak pójdzie swoją drogą, a ludzie zagłosują swoją niedokształconą masą :)

W takich sytuacjach przypomina mi się nasze, polskie, "międzygębie", które jakoś się nie przyjęło i pozostał obcy ale spolszczony "interfejs"  ;)

Tytułem żartu, przypomniała mi się książka B. Romanowskiego o polskich okrętach podwodnych z czasów międzywojnia i II WŚ - piszę tak jak mniej więcej pamiętam, choć mniej kwieciście niż w oryginale: w okresie międzywojennym też była mania polskiego nazewnictwa obcych słów i podczas wizytacji na jednym z ORP, admirał, wielki formalista, usłyszał komendę "Ogólny wycisk !". Wściekł się i zapytał dowódcy dlaczego pozwala sobie na żarty podczas wizytacji. Dowódca na to, że nic podobnego, zgodnie z wytycznymi, zastąpił francuskie słowa polskimi odpowiednikami i wyszła mu taka właśnie komenda. A jak było wcześniej - zapytał admirał ? "Szas generalny !" odpowiedział dowódca. No i szas pozostał do dzisiejszych czasów  :)

• Mitek podziękował za tę wiadomość

#23 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 13080 postów
  • Na forum od: 11.2007
7980
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 28 sierpień 2019 - 22:50

Purystycznie, najwięcej muld - jako wyskrobanych dołków - jest w okolicach slalomowych tyczek.. Jeśli patrzę na typowe "muldy", to jakoś nie mogę tam dostrzec dołków, a jedynie usypane górki, choć pewnie w dołkach był ich początek ;) . Uparte trwanie przy właściwym nazewnictwie to trochę jak zawracanie Wisły kijem a trochę chyba snobizm - świat i tak pójdzie swoją drogą, a ludzie zagłosują swoją niedokształconą masą :)

W takich sytuacjach przypomina mi się nasze, polskie, "międzygębie", które jakoś się nie przyjęło i pozostał obcy ale spolszczony "interfejs"  ;)

Tytułem żartu, przypomniała mi się książka B. Romanowskiego o polskich okrętach podwodnych z czasów międzywojnia i II WŚ - piszę tak jak mniej więcej pamiętam, choć mniej kwieciście niż w oryginale: w okresie międzywojennym też była mania polskiego nazewnictwa obcych słów i podczas wizytacji na jednym z ORP, admirał, wielki formalista, usłyszał komendę "Ogólny wycisk !". Wściekł się i zapytał dowódcy dlaczego pozwala sobie na żarty podczas wizytacji. Dowódca na to, że nic podobnego, zgodnie z wytycznymi, zastąpił francuskie słowa polskimi odpowiednikami i wyszła mu taka właśnie komenda. A jak było wcześniej - zapytał admirał ? "Szas generalny !" odpowiedział dowódca. No i szas pozostał do dzisiejszych czasów  :)

Cześć

Ale Andrzej jest ambitny. Chce po sobie zostawić ślad...

Pozdrowienia

#24 polm

polm

Czarna owca

• PipPipPipPip
  • 1490 postów
890
  • Ściema wschodnia

Napisano 29 sierpień 2019 - 00:38

Mitku, myślę, że Andrzej spotyka przy tłumaczeniu zdania podobne jak poniżej

mulda.jpg

Tego nie da się przetłumaczyć używając słowa mulda czyli inaczej dołek. Bo nie da się absorbować, pochłaniać niedomiaru (dołka), tylko nadmiar (górkę, garb).

#25 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2546 postów
  • Na forum od: 01.2017
948
  • Umiejętności: 5
  • Łódź/Wrocław

Napisano 29 sierpień 2019 - 03:45

Purystycznie, najwięcej muld - jako wyskrobanych dołków - jest w okolicach slalomowych tyczek.. Jeśli patrzę na typowe "muldy", to jakoś nie mogę tam dostrzec dołków, a jedynie usypane górki, choć pewnie w dołkach był ich początek ;) . Uparte trwanie przy właściwym nazewnictwie to trochę jak zawracanie Wisły kijem a trochę chyba snobizm - świat i tak pójdzie swoją drogą, a ludzie zagłosują swoją niedokształconą masą :)

W takich sytuacjach przypomina mi się nasze, polskie, "międzygębie", które jakoś się nie przyjęło i pozostał obcy ale spolszczony "interfejs" ;)

Tytułem żartu, przypomniała mi się książka B. Romanowskiego o polskich okrętach podwodnych z czasów międzywojnia i II WŚ - piszę tak jak mniej więcej pamiętam, choć mniej kwieciście niż w oryginale: w okresie międzywojennym też była mania polskiego nazewnictwa obcych słów i podczas wizytacji na jednym z ORP, admirał, wielki formalista, usłyszał komendę "Ogólny wycisk !". Wściekł się i zapytał dowódcy dlaczego pozwala sobie na żarty podczas wizytacji. Dowódca na to, że nic podobnego, zgodnie z wytycznymi, zastąpił francuskie słowa polskimi odpowiednikami i wyszła mu taka właśnie komenda. A jak było wcześniej - zapytał admirał ? "Szas generalny !" odpowiedział dowódca. No i szas pozostał do dzisiejszych czasów :)

Jest jeszcze rynna;-)

#26 a_senior

a_senior

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1588 postów
  • Na forum od: 10.2006
1036
  • Krakow

Napisano 29 sierpień 2019 - 06:06

Purystycznie, najwięcej muld - jako wyskrobanych dołków - jest w okolicach slalomowych tyczek.. Jeśli patrzę na typowe "muldy", to jakoś nie mogę tam dostrzec dołków, a jedynie usypane górki, choć pewnie w dołkach był ich początek ;) .

Jak są górki to muszą być i dołki, to coś między górkami.

Też jestem zdania, że nie powinno się na siłę wprowadzać polskich odpowiedników. Krzywdę zrobili nam bracia Śniadeccy wprowadzając określenia "całka" i "różniczka" na "integral" i differential". Choć do dziś na mechanizm różnicowy w samochodzie mówimy dyferencjał. :) A krzywdę nam zrobili, bo cały świat mówi inaczej i tak samo, nawet Rosjanie. Ale w przypadku "muldy" mamy do czynienia z ewidentnym błędem i niekonsekwencją. Mój umysł ścisły się z tym pogodzić nie może. :) Zresztą nie tylko mój, dałem przykład Stanisławskiego i jego Narty 2. Do tego Morgan tłumaczy jak jeździć po garbach. I jedną z technik jest jazda w muldach. :)

• MarioJ podziękował za tę wiadomość

#27 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2546 postów
  • Na forum od: 01.2017
948
  • Umiejętności: 5
  • Łódź/Wrocław

Napisano 29 sierpień 2019 - 07:02

Też jestem zdania, że nie powinno się na siłę wprowadzać polskich odpowiedników. Krzywdę zrobili nam bracia Śniadeccy wprowadzając określenia "całka" i "różniczka" na "integral" i differential". Choć do dziś na mechanizm różnicowy w samochodzie mówimy dyferencjał. :) A krzywdę nam zrobili, bo cały świat mówi inaczej i tak samo, nawet Rosjanie. Ale w przypadku "muldy" mamy do czynienia z ewidentnym błędem i niekonsekwencją. Mój umysł ścisły się z tym pogodzić nie może. :) Zresztą nie tylko mój, dałem przykład Stanisławskiego i jego Narty 2. Do tego Morgan tłumaczy jak jeździć po garbach. I jedną z technik jest jazda w muldach. :)

Chyba jak jeździć między garbami;-)
PS od kiedy nie czytuje się po rosyjsku to średnio mnie interesuje jak coś nazwali Rosjanie, ale z pewnością można z ich pirackich tłumaczeń uczyć się wymowy nazwisk francuskich np.

#28 jacek-1210

jacek-1210

Użytkownik

• PipPipPip
  • 646 postów
695
  • Radomsko

Napisano 29 sierpień 2019 - 08:33

No i tu się nie zgodzę  :) Dołek to dołek. Może być mulda, ale na te muldy przy tyczkach i tak mówią "dziury"  ;)

Na popularnie "zmuldzonym" terenie jestem w stanie bez problemu wyodrębnić każdą oddzielną górkę, ale nie ma tam odrębnych, pojedynczych, wyraźnie widocznych, konkretnych dołków - raczej można by mówić o "dolinach"  :)  Władowałeś się Pan w kabałę i teraz trudno wyjść z godnością  :P

Może to bierze się stąd, że wzrokowo lepiej dostrzegamy wypukłości  :) Kojarzy mi się, że np. w meteo jest coś takiego jak klin wyżowy i zatoka niżowa. Kształt ten sam (wystający), tylko ciśnienia odwrotne  ;)

#29 MajkaW

MajkaW

Użytkownik

• PipPipPip
  • 390 postów
  • Na forum od: 12.2018
365
  • Umiejętności: 7
  • Kraków

Napisano 29 sierpień 2019 - 12:37

No i tu się nie zgodzę  :) Dołek to dołek. Może być mulda, ale na te muldy przy tyczkach i tak mówią "dziury"  ;)

Na popularnie "zmuldzonym" terenie jestem w stanie bez problemu wyodrębnić każdą oddzielną górkę, ale nie ma tam odrębnych, pojedynczych, wyraźnie widocznych, konkretnych dołków - raczej można by mówić o "dolinach"  :)  Władowałeś się Pan w kabałę i teraz trudno wyjść z godnością  :P

Może to bierze się stąd, że wzrokowo lepiej dostrzegamy wypukłości  :) Kojarzy mi się, że np. w meteo jest coś takiego jak klin wyżowy i zatoka niżowa. Kształt ten sam (wystający), tylko ciśnienia odwrotne  ;)

a może mulda to zestaw garbu z wgłębieniem, a nie sam dołek, czy sama wypukłość. Wtedy jeżdżąc po muldach, skręcamy na garbie i wpadamy w dołek itd....

#30 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1163 postów
  • Na forum od: 02.2009
683
  • Warszawa

Napisano 29 sierpień 2019 - 12:41

Dokładnie tak jest : )

#31 wort

wort

Wujek Dobra Rada

• PipPipPipPipPip
  • 2079 postów
  • Na forum od: 11.2005
885
  • Umiejętności: 1

Napisano 29 sierpień 2019 - 13:09

a może mulda to zestaw garbu z wgłębieniem, a nie sam dołek, czy sama wypukłość. Wtedy jeżdżąc po muldach, skręcamy na garbie i wpadamy w dołek itd....

Dobrze kombinujesz z tym, że ja bym to nazwał "grzbietem" i "koleiną", koleina dobrze odzwierciedla genezę i formę, może się przyjąć.

#32 MajkaW

MajkaW

Użytkownik

• PipPipPip
  • 390 postów
  • Na forum od: 12.2018
365
  • Umiejętności: 7
  • Kraków

Napisano 29 sierpień 2019 - 13:11

Dobrze kombinujesz z tym, że ja bym to nazwał "grzbietem" i "koleiną", koleina dobrze odzwierciedla genezę i formę, może się przyjąć.

pasuje :)

#33 jacek-1210

jacek-1210

Użytkownik

• PipPipPip
  • 646 postów
695
  • Radomsko

Napisano 29 sierpień 2019 - 13:12

Co to jest kałuża ? Kałuża to niewielki, odizolowany akwen wodny bez większego znaczenia taktycznego.  ;)

Załóżmy, że "zmuldzony" teren jest poziomy, bez spadku. Nalej mi między te pagórki wody i pokaż, gdzie będą występować pojedyncze (jak to dołki) kałuże  :) Bo pojedyncze pagórki będą świetnie widoczne  :)

#34 polm

polm

Czarna owca

• PipPipPipPip
  • 1490 postów
890
  • Ściema wschodnia

Napisano 29 sierpień 2019 - 14:42

Na całkę dali nazwę z przymrużeniem oka, bo całka oznaczała... dziewicę. Natomiast i całka i różniczka oddaje sens, malutka różnica to różniczka, a całka to scalanie przedziału tak żeby dostać całość, taką całkę.

#35 Adam WiDUCH

Adam WiDUCH

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1694 postów
  • Na forum od: 01.2015
1142
  • Umiejętności: 2
  • Rajcza

Napisano 29 sierpień 2019 - 14:44

Pozwolę sobie Szanownemu gronu dyskutantów przedstawić moje stanowisko. Wg. mnie sprawa jest stosunkowo prosta jednakże wymaga pewnego rozróżnienia pojęć, ich zrozumienia a następnie prawidłowego stosowania. Używając stwierdzenie "jazda po muldach" ja rozumiem poruszanie się narciarza po formie terenowej trasy narciarskiej nazywanej "muldy". Forma ta składa się z mniej lub bardziej równomiernie rozłożonych na przemian występujących garbów (wzniesień) i muld (obniżeń). Najprostsza technika polega na tym że narciarz porusza się muldami wykonując skręt na grani łączącej dwa mijane garby. Oczywiście można także wykonywać najazd na garb i na jego szczycie wykonać skręt ześlizgując się do następnej muldy - mimo że jazda odbywać się będzie po "garbach" to w kontekście formy terenowej dalej będziemy mówić  "jazda po muldach" gdyż zmienia się jedynie technika i taktyka jazdy a nie forma terenowa.  :D  ;)  :D  ;)

https://www.youtube....h?v=NhUgCZ7a5TY. - Ta chwila kiedy twoje dziecko jest lepsze od ciebie - bezcenna :D   :D 

https://www.youtube....h?v=Z3k-foYDtUY.

www.eskider.pl - tyczki slalomowe

#36 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9385 postów
  • Na forum od: 09.2006
3640
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 29 sierpień 2019 - 15:35

Przeczytaj dokladnie moj post #20 : w POPRAWNYM jez polskim nie mozna mowic , ze jezdzi sie PO muldach, jezeli "mulda" oznacza wglebienie - wtedy mowilo by sie (POPRAWNIE)  jezdze W  muldach.

jako , ze tez jestem "scisly" to raza mnie te ewidentne bledy jezykowe 

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#37 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1163 postów
683
  • Warszawa

Napisano 29 sierpień 2019 - 15:46

Można złapać doła, wpaść w dołek albo siedzieć na dołku : )))

Mulda nie oznacza raczej wgłębienia tylko ciąg nastepujących po sobie górek, garbów i wyjeżdżonych między nimi dołków, dziur, diabli wiedza jak to nazwać. 

• MajkaW podziękował za tę wiadomość

#38 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9385 postów
  • Na forum od: 09.2006
3640
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 29 sierpień 2019 - 16:11

mozna siedziec wylacznie "W DOLKU"......na dolku to rusycyzm...

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#39 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1163 postów
683
  • Warszawa

Napisano 29 sierpień 2019 - 16:16

Na dołku to w areszcie : D

Jeszcze nie słyszałem, żeby kogoś zgarnęli w dołek, zgarniają na dołek :D

#40 polm

polm

Czarna owca

• PipPipPipPip
  • 1490 postów
890
  • Ściema wschodnia

Napisano 29 sierpień 2019 - 16:29

Można złapać doła, wpaść w dołek albo siedzieć na dołku : )))

Mulda nie oznacza raczej wgłębienia tylko ciąg nastepujących po sobie górek, garbów i wyjeżdżonych między nimi dołków, dziur, diabli wiedza jak to nazwać. 

Ale to slang jest. Natomiast mulda to nie jest ciąg górek i dołków.

https://sjp.pwn.pl/s...da;2568571.html

• gajowy01 podziękował za tę wiadomość