Skocz do zawartości

Transport roweru- na klapie.


adamski10

Rekomendowane odpowiedzi

  Nie samymi nartami człowiek żyje,szczególnie już teraz ;)

 Czy ktoś używa bagażnika na tylnej klapie?     Czytałem sporo nie przychylnych opinii,ale chodzi mi o coś co szybko i łatwo można zamontować i zdemontować na hatchbacka. Chodzi raczej o przewiezienie na krótszych odcinkach,nie mam relingów i nie chcę wozić na dachu,ani w środku bo często jest tak ubłocony że nie ma szans.. 

 Znalazłem taki model i z filmiku wygląda całkiem porządnie i zachęcająco.. co myślicie?

https://aguri.pl/produkty/advans/

 

Edit. nie reklamuję tej firmy,pierwszy raz dzisiaj zwróciłem na nią uwagę bo wydaje mi się porządny montaż,jeśli znacie jakieś inne solidne modele w przystępnej cenie to podpowiedzcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

  Nikt nie odpisał,więc sam odpiszę... Kupiłem,sprawdziłem  - bagażnik jest ok. obawiałem się że coś będzie się ruszać latać ocierać po aucie,a tu jednak nie. Bagażnik siedzi dobrze,rower ma solidne mocowanie,w trakcie jazdy nic się nie rusza,demontaż bardzo szybki,montaż też nie upierdliwy. Oczywiście są jakieś niedogodności,sam bagażnik dość mocno obciąża klapę i siłowniki nie są w stanie jej utrzymać przy otwarciu,trzeba też uważać żeby nie włączać tylnej wycieraczki bo się zablokuje o bagażnik,ale tak jest z każdym tego typu.  Za 395zł jest bardzo ok. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na klapę używam Thule ClipOn 9103. Widzę, że w tym przypadku jest ten sam problem - jeżeli trafisz na upierdliwego policjanta, to zabroni jazdy z przesłoniętymi światlami, tablicą. Mi to się nie zdarzyło, ale znam takich, którym tak.

Polskie przepisy (przynajmniej kiedyś tak było) nie dopuszczały zakladania tablicy na bagażniku - kiedyś musiała być zawsze na aucie. I chyba dalej tak jest. W Polsce też nie można bylo wyrobić trzeciego egzemplarza tablicy - tak, żeby dwie tablice były na aucie, a trzecia na bagażniku. W niektórych państwach można było to zrobić.

Thule miało też model bagażnika na klapę montowanego wyżej - powyżej tablicy i światel (przynajmniej w przeciętnym aucie).

 

Nie interesowalem się tym dawno, bo częściej zacząłem wozić rowery na dachu, ale może się dowiedz - będziesz wiedział na czym stoisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 1 stycznia 2016 roku można już legalnie wyrobić trzecią tablicę na bagażnik rowerowy. Procedura jest uproszczona - idziesz do urzędu komunikacji z dowodem osobistym i dowodem rejestracyjnym, płacisz około 50 zł i dostajesz trzecią tablicę z nalepkami legalizacyjnymi.

O ile pamiętam wywalczyli to posłowie Kukiza i aż dziw bierze, że tyle lat (i tyle mandatów) trzeba było na to czekać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na klapę używam Thule ClipOn 9103. Widzę, że w tym przypadku jest ten sam problem - jeżeli trafisz na upierdliwego policjanta, to zabroni jazdy z przesłoniętymi światlami, tablicą. Mi to się nie zdarzyło, ale znam takich, którym tak.

Polskie przepisy (przynajmniej kiedyś tak było) nie dopuszczały zakladania tablicy na bagażniku - kiedyś musiała być zawsze na aucie. I chyba dalej tak jest. W Polsce też nie można bylo wyrobić trzeciego egzemplarza tablicy - tak, żeby dwie tablice były na aucie, a trzecia na bagażniku. W niektórych państwach można było to zrobić.

Thule miało też model bagażnika na klapę montowanego wyżej - powyżej tablicy i światel (przynajmniej w przeciętnym aucie).

 

Nie interesowalem się tym dawno, bo częściej zacząłem wozić rowery na dachu, ale może się dowiedz - będziesz wiedział na czym stoisz.

 

 

Od zeszłego roku jeżeli bagażnik zasłania tablicę JEST OBOWIĄZEK zamontowania dodatkowej tablicy. Nie można przepiąć tej z samochodu (tak było dotychczas) i nie można zakładać dorobionej bez hologramu. Grozi za to mandat :(

 

pozdrawiam

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od zeszłego roku jeżeli bagażnik zasłania tablicę JEST OBOWIĄZEK zamontowania dodatkowej tablicy. Nie można przepiąć tej z samochodu (tak było dotychczas) i nie można zakładać dorobionej bez hologramu. Grozi za to mandat :(

 

pozdrawiam

R

To dobrze, że zmieniły się przepisy i można mieć trzecią tablicę. Ale tej z auta przepinać chyba nigdy nie można było. Ludzie tak robili mając do wyboru jazdę z zasłoniętą tablicą, Wiem jednak, że ileś lat temu za taką przepinkę był też mandat. Była zwyczajnie taka dziura w przepisach - co człowiek zrobił, było źle.

A czy kwestia przesłaniania świateł kołami też jakoś została ujęta w przepisach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitek- nie mam też haka w tym aucie,ale ten bagażnik spełnia moje wymagania☺

Wojtek- właśnie przeglądałem się pod tym względem przed zakupem i właśnie w mojej wersji rower jest dość wysoko i w ogóle nie zasłania tablicy,rynny do mocowania kół są krótkie skośne i nie przechodzą przez tablicę. Koła troche wchodzą w światła,ale wszystko dobrze widać,musiał by być jakiś bardzo upierdliwy policjant żeby się przyczepić..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba jeszcze pamiętać że platforma rowerowa na hak musi mieć komplet świateł: pozycyjne, cofanie, przeciwmgielne, kierunkowskazy (awaryjne), stop, oświetlenie tablicy. To z kolei pociąga konieczność użycia wtyczki 13-pin. 

Część samochodów z hakami posiada instalację z wtyczką 7-pin, więc będzie problem z wysterowaniem wszystkimi światłami.

Można zastosować adapter 13-7-pin, ale nie będzie działać światło cofania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitek- nie mam też haka w tym aucie,ale ten bagażnik spełnia moje wymagania☺

Wojtek- właśnie przeglądałem się pod tym względem przed zakupem i właśnie w mojej wersji rower jest dość wysoko i w ogóle nie zasłania tablicy,rynny do mocowania kół są krótkie skośne i nie przechodzą przez tablicę. Koła troche wchodzą w światła,ale wszystko dobrze widać,musiał by być jakiś bardzo upierdliwy policjant żeby się przyczepić..

Cześć

Ja przez długi czas woziłem rowery na pace (pickup) ale było to wysoce upierdliwe. W zeszłym roku stałem się posiadaczem bagażnika na hak i jest po prostu znakomity (choć trzeba się przyzwyczaić bo jest to konstrukcja dynamiczna, wszystko się chwieje w czasie jazdy i ma się wrażenie, ze zaraz się urwie). Pisałeś o niedogodnościach związanych z klapą i stąd propozycja.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze, że zmieniły się przepisy i można mieć trzecią tablicę. Ale tej z auta przepinać chyba nigdy nie można było. Ludzie tak robili mając do wyboru jazdę z zasłoniętą tablicą, Wiem jednak, że ileś lat temu za taką przepinkę był też mandat. Była zwyczajnie taka dziura w przepisach - co człowiek zrobił, było źle.

A czy kwestia przesłaniania świateł kołami też jakoś została ujęta w przepisach?

 

Ze światłami to zależy od upierdliwości policjanta :( w przepisach jest, że muszą być widoczne. Ja wiozłem na bagażniku na klapie (jaki zakupił kolega WojtekM) i raz kiedy jechali za mną zostałem zatrzymany, bo rzekomo nie było widać wszystkich świateł w deszczu. Miałem wtedy Chryslera Grand Voyager i było wszystko widać, ale że nie lubię się kłócić z głupim to zdjąłem rowery, schowałem do środka i kupiłem platformę :) 

Teraz po pierwsze nie dźwigam rowerów na górę (kiedyś miałem dachowy), platforma ma wszystkie światła i nie kiwa mi się tak jak pisze Mitek. 

Jak znajdę to oddam dachowe na relingi i na klapę do busa :):):)

 

pozdrawiam

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapa bagażnika została zaprojektowana i wykonana do zamykania bagażnika a nie do wożenia na niej rowerów. Bagażnik montuje się na dachu zgodnie z instrukcją użytkowania samochodu. Nacisk na hak holowniczy jest  przewidziany konstrukcyjnie i mocowanie na nim bagażnika dla rowerów nie narusza przewidzianych warunków eksploatacji. Pewnie ma jakąś tam homologację.  Nie znam instrukcji obsługi samochodu przewidującej dodatkowe obciążenie klapy bagażnika. Grozi to zniszczeniem klapy lub mandatem za niewłaściwe przewożenie bagażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapa bagażnika została zaprojektowana i wykonana do zamykania bagażnika a nie do wożenia na niej rowerów. Bagażnik montuje się na dachu zgodnie z instrukcją użytkowania samochodu. Nacisk na hak holowniczy jest  przewidziany konstrukcyjnie i mocowanie na nim bagażnika dla rowerów nie narusza przewidzianych warunków eksploatacji. Pewnie ma jakąś tam homologację.  Nie znam instrukcji obsługi samochodu przewidującej dodatkowe obciążenie klapy bagażnika. Grozi to zniszczeniem klapy lub mandatem za niewłaściwe przewożenie bagażu.

Cześć

Mój hak ma jedynie moją homologację - o innej nie wiem. :).

Jeżeli coś pracuje i się sprawdza to ja osobiście w dupie miałbym instrukcje. ale ja na nartach lubię się napić piwa i zazwyczaj bez kasku bp to nie zawody. ;)

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Ja przez długi czas woziłem rowery na pace (pickup) ale było to wysoce upierdliwe. W zeszłym roku stałem się posiadaczem bagażnika na hak i jest po prostu znakomity (choć trzeba się przyzwyczaić bo jest to konstrukcja dynamiczna, wszystko się chwieje w czasie jazdy i ma się wrażenie, ze zaraz się urwie). Pisałeś o niedogodnościach związanych z klapą i stąd propozycja.

Pozdrowienia

na pace:  to jeden z najwygodniejszych sposobow - kiedys na zdjeiu (KN) pokazalem, jak to robie: kladzie sie np koc na tylna "burte" I przewiesza sie rower tak, ze kola przednie zwisaja  z tylu (musza byc skrecone ok 70 stopni).

 

poza tym, niestabilnosc tylnego bagaznika wiaze sie z debilnym rozwiazaniem haka w Europie - kiedys tez  o tym pisalem na KN

 

 

Trzeba jeszcze pamiętać że platforma rowerowa na hak musi mieć komplet świateł: pozycyjne, cofanie, przeciwmgielne, kierunkowskazy (awaryjne), stop, oświetlenie tablicy. To z kolei pociąga konieczność użycia wtyczki 13-pin. 

 

czy masz na mysli stand-up (platform bike rack???) - to paranoja, jezeli tak jest

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...