Skocz do zawartości

Czy i kiedy jeździcie pługiem?


jag24

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Sally poczytam w wolnej chwili,choć przyznam,że nie mam twojej cierpliwości do długich i niezrozumiałych (dla mnie ) wywodów.Myślałam,że da się skrócić te drogę przez mękę.

I dzięki za przykład męża-jednak to się zdarza.

A dzięki Tobie wrócę do rozgryzania tych wywodów ;) :D

Kiedyś były też filmiki stare i cos z  tych ewolucji było pokazanych tylko nie pamiętam gdzie .Może ktoś pamieta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki jakie śa kazdy wie-raz doskonałe,ale częściej nie,a jeździmy w każdych.

Na początku nauki uczył się pługu,ale było to pół jego życia temu i trwało może 1 lub 2 godziny.W każdym razie nie pamięta i nie potrafi zahamować pługiem.Dla mnie to bardzo dziwne i dlatego pytam starszych stażem i doświadczeniem,czy to możliwe.Naprawdę jest takim ewenementem?

 

jest

nie mowie ,ze jest  "niepelnym" narciarzem, ale  niemozliwosc wykonania plugu jest minusem. nie namawiam do jezdzenia skretem "z pluga" , ale te ewolucje powinny sie  miescic w warsztacie kazdego, kto jezdzi w urozmaiconych warunkach.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli codziennie 15 min nauki hamowania pługiem?Tylko on nie widzi potrzeby,czyli sensu tej umiejętności.Szczerze mówiąc,ja też powoli wątpię w ten sens.Jeśli przez 6 sezonów się nie przydał-to chyba potrzebny jest tylko do demonstracji (że sie umie).

Po przemyśleniu dochodzę do wniosku,że ja hamuję pługiem-gdy tak jest dla mnie wygodnie(jakby prościej);synowi nigdy ne jest wygodnie,bo tego nie potrafi i zawsze hamuje równolegle.Innego wytłumaczenia nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli codziennie 15 min nauki hamowania pługiem?Tylko on nie widzi potrzeby,czyli sensu tej umiejętności.Szczerze mówiąc,ja też powoli wątpię w ten sens.Jeśli przez 6 sezonów się nie przydał-to chyba potrzebny jest tylko do demonstracji (że sie umie).

Po przemyśleniu dochodzę do wniosku,że ja hamuję pługiem-gdy tak jest dla mnie wygodnie(jakby prościej);synowi nigdy ne jest wygodnie,bo tego nie potrafi i zawsze hamuje równolegle.Innego wytłumaczenia nie ma.

wystarczylo by, zeby pojezdzil z nami….

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmemlaliscie plug na maxa.

Przypomne, ze plug sluzy do hamowania  i zatrzymania sie w linii spadku stoku.

Uzywa sie go w latwym terenie i na malych predkosciach

Kazdy narciarz umie plug tylko go z roznych przyczyn nie stosuje, przez co utrudnia sobie w paru sytuacjach

ograniczanie predkosci lub zatrzymanie sie.

Jazda w skos stoku, na stromym zboczu, przy duzej predkosci nie moze byc plugiem.

Owszem mozna w sytuacjach wymienionych byc w pozycji zblizonej do plugu ale to nie bedzie juz to co wynika z definicji.

Nie wyobrazam sobie na przyklad bez uzycia plugu dojechanie na nartach do baru

gdy trzeba przejechac miedzy stolikami a rozstaw krzesel jest za waski na przyhamowanie rownolegle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fred-ja nie muszę sobie nic wyobrażac,możesz wierzyc lub nie,ale moje rodzone dziecko nie używa pługa,bo go nie umie.Hamuje równolegle zawsze.Tobie widocznie w niektórych sytuacjach pług pracuje lepiej;jemu nie-nie ma go w swoim katalogu umiejętności narciarskich i radzi sobie bez niego.Jest dla mnie zaprzeczeniem teorii,że pług jest potrzebny-na jego przykładzie widzę,że chyba jednak nie jest.

Innymi słowy-dla niego nigdy nie jest za wąsko,na hamowanie równoległe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie z dyskusji zrozumiałam,że pługiem jeździmy,że tak powiem "na płasko".A jeśli krwędziujemy narty i układamy je w pizzę to już nie pług,a ewolucje kątowe?

-a półpług to co?

-a skręt z oporu nartą górną ?(brzmi wyrafinowanie)

-a skręty z poszerzenia kątowego?

-a skręt z odbicia?

Można to jakoś prosto wyjaśnić?

 

I jeszcze wracając do syna-można jeździć skutecznie bez pługa (znacie taki przypadek),czy to nawwt teoretycznie niemożliwe?

Cześć

Jak bedę miał chwilę to napiszę. W Joubercie polecanym przez Sally - równiez polecam bo to znakomita książka, wręcz ikona! - odpowiedź bedzie cięzko wyłuskac bo operuje trochę inną (wcześniejszą ) terminologią.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Jak bedę miał chwilę to napiszę. W Joubercie polecanym przez Sally - równiez polecam bo to znakomita książka, wręcz ikona! - odpowiedź bedzie cięzko wyłuskac bo operuje trochę inną (wcześniejszą ) terminologią.

Pozdrowienia

Można ją dostać gdzieś przez internet? Jeśli tak to mógłbyś podrzucić link do strony sklepu lub tytuł?

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Jak bedę miał chwilę to napiszę. W Joubercie polecanym przez Sally - równiez polecam bo to znakomita książka, wręcz ikona! - odpowiedź bedzie cięzko wyłuskac bo operuje trochę inną (wcześniejszą ) terminologią.

Pozdrowienia

Mitek znalazłam  rozmowe na innym forum w której brałeś udział http://www.kochamnar...-katowe-skretu/ i tam były podane linki do filmików ...one są nieczynne . Ty piszesz tam,o jakimś Mietku demonstratorze ...czy pamietasz co to za filmiki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitek znalazłam  rozmowe na innym forum w której brałeś udział http://www.kochamnar...-katowe-skretu/ i tam były podane linki do filmików ...one są nieczynne . Ty piszesz tam,o jakimś Mietku demonstratorze ...czy pamietasz co to za filmiki ?

Cześć

Filmiki sa niedostępne bo już są nieaktualne. To prezentacje sposobów jazdy róznych ewolucji z okresu 2000-2005 chyba kiedy obowiązywał dośc specyficzne ( a moim zdaniem absolutnie durny w swoim podejściu) program nauczania narciarstwa, który wypaczał między innymi ewolucje kątowe. Mietek był chyba jedynym człowiekiem w Polsce, który potrafił to jeździć ale wynika to tyloko i wyłącznie z tego, że on potrafi jeździć wszystko pięknie. :)
Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...