Skocz do zawartości

Rzeczywiste nachylenie stoków - pomiary klinometrem!!!


Tadeusz T

Rekomendowane odpowiedzi

Zapraszam do zabawy - stworzenia małej bazy danych rzeczywistego nachylenia stoków - tras narciarskich w ich najbardziej stromym miejscu. Proszę o podawanie tylko osobiście wykonanych pomiarów klinometrem cyfrowym (darmowy programik na androida) lub analogowym. Pomiar w stopniach w nawiasie przeliczenie na procenty (z tg kąta).
Na dobry początek trzy pomiary...
Kasprowy, Gąsienicowa, zjazd do Kotła z Suchej Przełęczy: 28 stopni (53%)
Kasprowy, Gąsienicowa, zjazd do Kotła blisko krzeseł - waha się na dłuższym odcinku: od 33 do 34 stopni (65% - 67%)
Czarny Groń - Praciaki. Dół czerwonej trasy: 25 stopni (46,6%)

Pozdrawiam :)
Tadek

Na fotce zrzuty ekranów cyfrowego klinometru.

 

Edycja

Następne pomiary:

Szczyrk FIS (Grzebień) 28 stopni (ok. 53 %)
Szczyrk Bieńkula górna ścianka 27 stopni (ok. 51 %); dolna ścianka 24 stopnie (ok. 45 %)
Szczyrk Golgota górna ścianka 25 stopni (ok. 47 %); dolna ścianka 23 stopnie (ok. 42 %)
Ustroń Czantoria - 25 st. (ok. 46 %)
Wisła Stożek czerwona - 28 st. (ok. 53 %)

Dzikowiec w Górach Wałbrzyskich - 31 stopni (60 %) na długim odcinku.

Cervnohorske Sedlo Czarna nr 1 - 27 stopni (51%) MJ

Cervnohorske Sedlo Czerwona nr 2 (ścianka przed dolną stacją Pomy) - 20 stopni (36.5%) MJ

Załączone miniatury

  • klinometr.JPG

Użytkownik Tadeusz T edytował ten post 14 listopad 2015 - 14:43

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

to jest android, więc bazuje na GPSie, więc nie jest to zbyt dokładne, u mnie w myTracks, które tez podają nachylenia czasem wychodziły smieszne wartości ... wiadommo, im lepsza widoczność, tym dokładniejszy pomiar .. Ciekawe ile bu wyszło tu: (w 0.16 jest ujęcie z boku, podobno 100%)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest android, więc bazuje na GPSie, więc nie jest to zbyt dokładne, u mnie w myTracks, które tez podają nachylenia czasem wychodziły smieszne wartości ... wiadommo, im lepsza widoczność, tym dokładniejszy pomiar ..

Nie masz racji. To najdelikatniejsza ocena Twojego postu... :D Program bazuje na akcelerometrze!!! Z GPS nie ma nic wspólnego. Testowałem ustawiając komórkę na blacie sprawdzonym dobrą poziomnicą i ekierkach. Pokazuje 0 st, 30 st, 45 st i 60 st z dokładnością lepszą niż 1 st. To chyba wystarczająca dokładność? :rolleyes: Dobrze jest zanim coś się napisze, sprawdzić - bo potem wstyd... :D Tadek

Użytkownik Tadeusz T edytował ten post 10 kwiecień 2012 - 20:06

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki ja wgrałam sobie wczoraj.Super i mierzy dokładnie ...nawet powiedziałabym ,ze bardzo czule ustrojstwo...(przyda mi sie w pracy ;)) i poziomica też fajna..połoze telefon i juz wiem gdzie np jajka surowego nie kłaść :D:D A jak bede na stoku na pewno wykorzystam..:) Pozdrawiam Sally
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz racji. To najdelikatniejsza ocena Twojego postu... :D Program bazuje na akcelerometrze!!! Z GPS nie ma nic wspólnego. Testowałem ustawiając komórkę na blacie sprawdzonym dobrą poziomnicą i ekierkach. Pokazuje 0 st, 30 st, 45 st i 60 st z dokładnością lepszą niż 1 st. To chyba wystarczająca dokładność? :rolleyes: Dobrze jest zanim coś się napisze, sprawdzić - bo potem wstyd... :D Tadek

Tadek, Pewnie dla większości forumowiczów jesteś teraz guru od pomiarów, ale swoim postem tak na prawdę prawie wszystkim co napisałeś w tym poście sam się ośmieszasz. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, takie Twoje zdanie. Masz do niego prawo. Gdybyś przeczytał też pierwszy post, wiedział byś, że traktuję to jako fajną zabawę... Zawsze chciałem wiedzieć, czy bardziej stroma jest ściana na Szrenicy czy na Bieńkuli... :D Tadek PS. Chodzi Ci o metodykę pomiarów, czy o to, że zajmuję się takimi głupotami?

Użytkownik Tadeusz T edytował ten post 10 kwiecień 2012 - 22:04

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek więcej luzu w.... rajstopach:) M

Masz luz w rajtkach Maćku? ;) Tadek namawia mnie w naszej prywatnej korespondencji na powyższy temat do napisania paru ważnych rzeczy na poważnie, ale po takich postach jak Twój, czy Harpii to mam wątpliwości, czy warto strzępić język. Pozdrawiam,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz luz w rajtkach Maćku? ;) Tadek namawia mnie w naszej prywatnej korespondencji na powyższy temat do napisania paru ważnych rzeczy na poważnie, ale po takich postach jak Twój, czy Harpii to mam wątpliwości, czy warto strzępić język. Pozdrawiam,

Wojtku, nie warto! my nizinny bezmózgi motłoch i tak tego nie pojmiemy.:( Najlepiej pisz jak dotąd! Zamiast kontrargumentów obrażaj Tadka, JK, mnie i innych... W ten sposób my" niegórale" dowiemy się kto ma patent na nieomylność... Oczywiście będą to Wojtek i Ojciec Dyrektor! PS. Tadka chciałbym poznać osobiście (jeśli tylko będzie miał ochotę?) bo wydaje się fajnym, rozgarniętym gościem, którego największym "problemem" na naszym forum jest zbyt wysoka kultura osobista wykluczająca odpowiedź zbliżoną poziomem do Twoich! Pozdrawiam, Maciek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karat01 Chyba nie pozostaje Ci nic innego jak podjąć rękawicę i objaśnić nam dlaczego Tadeusz T się ośmiesza. Ja bym też poprosił Cię uniżenie o wyjaśnienie jakie błędy JK zawarł w http://www.skiforum....ll=1#post449485 poza tym wyjaśnionym (a nieistotnym) dotyczącym sprawdzenia piepsów i równie nieistotnej różnicy kolorów flag w Europie i Ameryce. Pamiętając, że to krótka kwintesencja sporego tematu. Aż mnie korci aby pojechać na Twój kurs lawinowy i dokonać recenzji na forum... Pozdro Wiesiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Karat10 Nie masz wyboru!!! Zapraszasz Wujota na bezpłatny kurs i czekamy na recenzję. Kursant jawi mi się jako trzeźwo myślący, rozsądny i nie złośliwy gość o dużej merytorycznej wiedzy, także możesz sporo zyskać. Albo się ma klasę albo sadzi się pierdoły w internecie:)

Użytkownik Harpia edytował ten post 13 kwiecień 2012 - 19:35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Karat01 Nie masz wyboru!!! Zapraszasz Wujota na bezpłatny kurs i czekamy na recenzję. Kursant jawi mi się jako trzeźwo myślący, rozsądny i nie złośliwy gość o dużej merytorycznej wiedzy także możesz sporo zyskać. Albo się ma klasę albo sadzi się pierdoły w internecie:)

Mam nadzieję że słówko "bezpłatny" nie będzie stanowiło problemu;)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę z przykrością powiedzieć, że nie uzyskałem satysfakcjonujących odpowiedzi na moje oba pytania (mimo korespondencji na prv z Karatem10). Brak merytorycznej odpowiedzi każe mi zaliczyć komentarze karata10 do trolowania lub, w najlepszym razie, postawy Pana Mądralińskiego - "wiem ale nie powiem". Wbrew pozorom tematy się łączą bo nachylenie stoku może być bardzo pomocne przy ocenie ryzyka lawinowego. W ciekawym diagramie DAV (będącym jednocześnie klinometrem) ryzyko powiązane jest z nachyleniem stoku i kierunkiem wiatru. Istotne są tutaj zmiany nachylenia na poziomie 2 stopni co wyznacza wymaganą dokładność pomiaru. Samo określenie nachylenia nie jest specjalnie trudne ale trzeba mieć albo pion albo poziom i jakąś miarkę (kątową lub choćby centymetrową). Pewnie wystarczyłyby składane kijki i kawałek sznurka. Jednak skorzystanie z i tak wożonego telefonu bardzo ułatwi pomiar. Dokładność urządzenia jest wystarczająca. Trzeba oczywiście przyjąć jakąś sensowną metodologię pomiaru. Czyli np. położyć kijek w linii spadku stoku, równolegle do podłoża. Sprawdzić czy nie jest wygięty a jeśli jest teleskopowy to dokonać dwóch pomiarów po obróceniu o 180 stopni i uśrednić wynik. Taki pomiar dokonać w 4-5 miejscach. Za pomocą klinometru w tel. będzie to bardzo szybkie a zawsze o jedną zabawkę (klinometr) mniej do wożenia. Pozdro Wiesiek

Użytkownik Wujot edytował ten post 21 kwiecień 2012 - 11:46

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
Rzeczywiste nachylenie stoków - pomiary klinometrem!!! Do pomiarów zeszłorocznych: Kasprowy, Gąsienicowa, zjazd do Kotła z Suchej Przełęczy: 28 stopni (53%) Kasprowy, Gąsienicowa, zjazd do Kotła blisko krzeseł - waha się na dłuższym odcinku: od 33 do 34 stopni (65% - 67%) Czarny Groń - Praciaki. Dół czerwonej trasy: 25 stopni (ok. 47%) Mogę dołączyć tegoroczne: Szczyrk FIS (Grzebień) 28 stopni (ok. 53 %) Szczyrk Bieńkula górna ścianka 27 stopni (ok. 51 %); dolna ścianka 24 stopnie (ok. 45 %) Szczyrk Golgota górna ścianka 25 stopni (ok. 47 %); dolna ścianka 23 stopnie (ok. 42 %) Ustroń Czantoria - 25 st. (ok. 46 %) Wisła Stożek czerwona - 28 st. (ok. 53 %) Proszę dopisywać swoje pomiary, ale tak jak napisałem w pierwszym poście tylko wykonane klinometrem (android, iPhone, czy analogowym) Tadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojne Panowie, wszak możemy wszystko zweryfikować na Dzikowcu. Tadeusz przywiezie swoje ustrojstwo, ja metrową poziomicę, pion i metrówkę. Pomierzymy, pomnożymy i będziemy wiedzieć wszystko. Skoro Egipcjanom udało się zbudować piramidy w oparciu o matematykę, to i nam uda się pomierzyć kąty spadku stoku... Pozdrawiam, radcom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojne Panowie, wszak możemy wszystko zweryfikować na Dzikowcu. Tadeusz przywiezie swoje ustrojstwo, ja metrową poziomicę, pion i metrówkę. Pomierzymy, pomnożymy i będziemy wiedzieć wszystko. Skoro Egipcjanom udało się zbudować piramidy w oparciu o matematykę, to i nam uda się pomierzyć kąty spadku stoku... Pozdrawiam, radcom

Gorąco było prawie rok temu, więc nie ma co "studzić". Pozdrawiam wszystkich:) Szczególnie Wojtka! Maciek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dowcipny jesteś. Większość z nas matematykę pamięta jak zły sen przez mgłę. Masz przeciwprostokątną i przyprostokątną, trzeba podstawić do wzorów, obliczyć nieznaną przyprostokątną i potem kąty. Myślę, że bez pomocy ucznia z gimnazjum, nie dam rady. Córka już w maturalnej... Pozdrawiam, radcom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

he, he mądrale :P cwaniaczki :P człek ułomny pyta, a Ci sobie jajca robią. Na tyle kumaty, ze żył Pita"golas" i tworzył podstawy geometrii to ja jestem, ale zastanawiałem się, czy w dobie totalnego dostępu do informatyki ktoś stworzył programik do takich zastosowań, typu wpisujesz dane i masz gotowy wynik?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...