Skocz do zawartości

[Kijki] jak dobrać długość


viper82

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nadzieje ze temat jeszcze nie istnieje:D Spotkalem sie z nastepujaca tabelka przy doborze dlugosci kijkow do wzrostu narciarza. długość kija----wzrost 110 cm--------50-163 cm 115-----------164-170 120-----------171-176 125-----------177-185 130-----------186-195 135---powyżej 196 cm Kijki narciarskie muszą być lekkie, sprężyste i wytrzymałe. Środek ciężkości kijka powinien znajdować się jak najbliżej rączki. Jaka powinna być długość kijków... Dobrze dobrany kijek (po wbiciu w śnieg) jest wtedy, gdy ramię i przedramię tworza kąt prosty. Dlatego, gdy wybieramy kijki w sklepie - musimy złapać je pod śnieżynki czyli 'do góry nogami' - mamy wtedy realną długość kija jak po wbiciu w śnieg.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 96
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

fajne. Ja pamietam natomiast, że kijki pownno się tak dobierać, żeby rączka była na wysokości łokcia, który jest pod kątem prostym. Nie wiem czy to się zmieniło, ale dobieranie tylko do wzrostu nie jest chyba do końca ok. Przecież ktoś może mieć za krótkie albo za długie nogi....i wtedy z wysokością nici :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje ze temat jeszcze nie istnieje

Istnieje, ale nie chce mi się szukać :) @hollly ma rację, jeśli ktoś ma graby nieproporcjonalne do wzrostu, to ten przelicznik o kant tyłka rozbić :) Wystarczy to:

Dobrze dobrany kijek (po wbiciu w śnieg) jest wtedy, gdy ramię i przedramię tworza kąt prosty. Dlatego, gdy wybieramy kijki w sklepie - musimy złapać je pod śnieżynki czyli 'do góry nogami' - mamy wtedy realną długość kija jak po wbiciu w śnieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Prawidłowo dobrany kijek musi po wbiciu w śnieg oprzeć się na śnieżynce (talerzyku) a ramię z przedramieniem musi tworzyć kąt prosty. By dobrać kijek prawidłowo w sklepie należy obrócić go „do góry nogami”, oprzeć o podłoże i złapać go pod śnieżynką (talerzykiem) wtedy ręka ma tworzyć kąt prosty jw. Jednak najlepiej jest położyć rękę na śnieżynce talerzyku. To, dlatego że należy pamiętać, iż na nartach stoimy wyżej niż w normalnych butach na podłodze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak najlepiej jest położyć rękę na śnieżynce talerzyku. To, dlatego że należy pamiętać, iż na nartach stoimy wyżej niż w normalnych butach na podłodze.

Chyba odwrotnie, jeżeli w niskich butach do chodzenia złapiesz nad tależykiem i będziesz miał kąt prosty w łokciu, to po normalnym złapaniu kijka i wbiciu go w śnieg już będziesz miał kąt rozwarty, a jak założysz narty z płytą i buty narciarskie, to kąt będzie już bardzo rozwarty a kijek za krótki o 15-20cm. Proponuje złapać ok 5-10cm pod tależykiem i będzie OK.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie jest tak, że łapiąc jeszcze niżej - tak jak piszesz - i dodasz jeszcze buty i płytę i nartę, to ten kąt jeszcze bardziej się rozewrze??? łapiąc poniżej tależyka będziesz już miał kąt rozwarty, a podwyższając siebie jeszcze bardziej, zwiększysz kąt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli w niskich butach do chodzenia złapiesz nad tależykiem i będziesz miał kąt prosty w łokciu, to po normalnym złapaniu kijka i wbiciu go w śnieg już będziesz miał kąt rozwarty, a jak założysz narty z płytą i buty narciarskie, to kąt będzie już bardzo rozwarty a kijek za krótki o 15-20cm. Proponuje złapać ok 5-10cm pod tależykiem i będzie OK.

Z wiekszoscia sie zgadzam, ale te 15-20cm to przegiecie... Normalne buty maja podeszwe grubosci 1-1,5cm... Stojac w nartach stoimy nad gruntem jakies 5-8cm wyzej... Do 15-20cm ciagle daleko...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wiekszoscia sie zgadzam, ale te 15-20cm to przegiecie... Normalne buty maja podeszwe grubosci 1-1,5cm... Stojac w nartach stoimy nad gruntem jakies 5-8cm wyzej... Do 15-20cm ciagle daleko...

Chyba bliżej 8-10cm, ale przyjmijmy 8cm i po odjęciu od tego 1,5cm podeszwy zwykłego buta zostaje 6,5cm do skompensowania, czyli trzeba złapać 6,5 pod tależykiem. Szerokość dłoni to około 10cm, więc łapiąc nad tależykiem mijamy się o 16,5. Może troche przesadziłem. ;) Z tym że na przygotowanych stokach jest zwykle tak twardo że kijka i tak się nie wbije, dlatego łapiąc bezpośrednio pod tależykiem w zwykłych butach długość kijka wychodzi w miarę poprawnie.

łapiąc poniżej tależyka będziesz już miał kąt rozwarty...

dlatego musisz złapać kijek o 5cm dłuższy, żeby kąt znów był prosty, gdybyś łapał nad tależykiem musiałbyś zaminić kijek na 10cm krótszy żeby kąt się zgadzał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba bliżej 8-10cm, ale przyjmijmy 8cm i po odjęciu od tego 1,5cm podeszwy zwykłego buta zostaje 6,5cm do skompensowania, czyli trzeba złapać 6,5 pod tależykiem.

Wiesz, chyba mnie nie zrozumiales... Stojac w nartach stoisz jakies 5-8cm ponad podlozem... To wartosc bezwzgledna - nie odejmujesz od niej grubosci zwyklych butow gdyz ich nie masz wtedy na stopach... Mierzac kija w zwyklych butach musisz wlasnie skompensowac ta wysokosc...

Szerokość dłoni to około 10cm

Gdziekolwiek zlapiesz kija to szerokosc dloni masz taka sama wiec nie ma ona wplywu... Lapiac z gripa, czy za pret ciagle jest te 10cm... Wiesz, nie zamierzam sie klocic o centymetr, czy dwa - wiadomo rozmiary kijow sa co 5cm wiec ten 1-2cm niewiele zmieni... Ale 15-20cm za duzo grozi kalectwem wiec raczej nie dawaj takich rad... Nie podejrzewam cie o zle intencje (gdyz z natury dobroduszny jestem)... Myzle, ze twoj blad wynika ze zlego zrozumienia tekstu "zlapac pod talerzykiem"... W normalnie ustawionym kiju "zlapac pod talerzykiem" oznacza zlapac za ta czesc preta, ktory wbijasz w snieg... Jak obrocisz kij do gory nogami to wtedy "zlapac pod talerzykiem" oznacza, ze lapiesz za pret pomiedzy talerzykiem,a gripem tak aby gorna krawedz dloni miala stycznosc z talerzykiem (tak jakby talerzyk ja nakrywal)...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, chyba mnie nie zrozumiales... Stojac w nartach stoisz jakies 5-8cm ponad podlozem... To wartosc bezwzgledna - nie odejmujesz od niej grubosci zwyklych butow gdyz ich nie masz wtedy na stopach... Mierzac kija w zwyklych butach musisz wlasnie skompensowac ta wysokosc...

jeżeli na nartach mamy 8, a w zwykłych butach np. 2, to mierząc kija boso trzeba skompensować 8, a mierząc w zwykłych butach 6.

Gdziekolwiek zlapiesz kija to szerokosc dloni masz taka sama wiec nie ma ona wplywu... Lapiac z gripa, czy za pret ciagle jest te 10cm...

PieQt radził złapać nad zamiast pod tależykiem (odwróconego kija), a to o 10cm za wysoko (właśnie przez szerokość dłoni). Jak doliczysz do tego kompensacje wysokości narty i buta, to sposobem PieQta wybierzemy kija o 15cm za krótkiego. W doborze kijów złapanie pod tależykiem ma skompensować część kija która się wbija, ale stojąc w zwykłych butach nie uwzględnia jeszcze wysokości buta+narty+wiązania. Dlatego lepiej złapać z 5 cm pod tależykiem. Z drugiej strony na twardych stokach kija się nie wbija tylko się nim śniegu dotyka, dlatego łapiąć bezpośrednio pod tależykiem długość kija jest względnie dobrze dobrana. Ale w miękim śniegu było by z 5 cm za krótko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łomatko... chyba przedobrzyliście :) Ja w każdym razie pójdę do sklepu, poproszę sprzedawcę, żeby mi dał jakieś buty i narty, wepnę się i poproszę o galerię kijków. A jak będzie buc i nie zechce udostępnic sprzętu, to przyniosę swój. Czy to rozsądne rozwiązanie? :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łomatko... chyba przedobrzyliście :)

Nie, to tylko ciąg drobnych nieporozumień. :) Poprostu jark napisał, że aby skompensować wyższą pozycję w butach narciarskich i nartach należy odwrócony kijek złapać nad tależykiem. Odpisałem, że pomylił kierunki i tą kompensacje należy uwzględnić łapiąc conajmniej 5cm pod tależykiem, a wg. jego sposobu dobierzemy kijek conajmniej 15cm za krótki (5 cm pod tależykiem + 10cm nad tależykiem wynikających z szerokości dłoni). Chemik pewnie zrozumiał, że łapiąc bezpośrednio pod tależykiem wg. mnie kijek będzie conajmniej 15cm za krótki i najechał na mnie. :) A w odpowiedzi na to, ja zamieszałem w sprawę PieQta (zamiast jarka) i teraz prawie nikt się w tym nie połapie. Ale konkluzja jest taka, że łapiąc bezpośrednio pod tależykiem długość kijka dobierzemy w miarę nieźle, ale żeby uwzględnić "wyższy wzrost" w zapiętych nartach wypadałoby złapać kijek kilka cm. pod tależykiem (jeśli mierzymy go w zwykłych butach). Mam przeczucie, że skomplikowałem sprawę jeszcze bardziej. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon spoko wszystko jest ok.:) Ja nie napisałem by schwycić kijek nad talerzykiem tylko by położyć rękę na talerzyku (grot kijka będzie między palcami). Takie ułożenie dłoni (jej szerokość) rekompensuje te 5-8 centymetrów, o których słusznie pisał Chemik. Jeśli wtedy ramię z przedramieniem będzie tworzyć kąt prosty to gwarantuję, że na stoku stojąc w zapiętych nartach po wbiciu kijka w śnieg i trzymaniu kijka za rączkę też uzyskamy kąt prosty. Ale się namieszało:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon spoko wszystko jest ok.:) Ja nie napisałem by schwycić kijek nad talerzykiem tylko by położyć rękę na talerzyku (grot kijka będzie między palcami). Takie ułożenie dłoni (jej szerokość) rekompensuje te 5-8 centymetrów, o których słusznie pisał Chemik. Jeśli wtedy ramię z przedramieniem będzie tworzyć kąt prosty to gwarantuję, że na stoku stojąc w zapiętych nartach po wbiciu kijka w śnieg i trzymaniu kijka za rączkę też uzyskamy kąt prosty.

No i znów mieszasz. :D Stojąc niżej (czyli w zwykłych butach) powinieneś złapać kijek niżej (do przymiarki), bo jak stoisz niżej a złapiesz wyżej i będzie kąt prosty, to stojąc wyżej i łapiąc kijek normalnie (po wbiciu go w śnieg) będzie kąt rozwarty. Innymi słowy stojąc niżej musisz tak złapać kijek, żeby wystawał więcej ponad rękę, bo wtedy stojąc wyżej masz możliwość tak go złapać żeby było OK. :) A jak stoisz niżej złapiesz go za wysoko i będzie kąt prosty, to stojąc wyżej nie będziesz miał za co złapać. :D Ale jaja, proponuje przykleić ten wątek. :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon - nie jest moim zamiarem mieszać.:) Nie jestem teoretykiem a raczej praktykiem, więc ciężko jest mi to dokładnie opisać. W opisany przeze mnie sposób dobieram kijki od lat i zawsze jest ok. Mało tego dawno, dawno temu też miałem wątpliwości, więc po prostu to sprawdziłem w praktyce. Dlatego jestem do tego sposobu przekonany. Możliwe, że nie potrafię tego w sposób jasny opisać i dlatego nie możemy się zrozumieć.:) pozdrawiam :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 9 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...