Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Atomic Vantage X80 CTI

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

#21 figozmakiem

figozmakiem

Użytkownik

• PipPip
  • 105 postów
  • Na forum od: 03.2019
93
  • Umiejętności: 1
  • Wieliczka

Napisano 26 marzec 2019 - 18:28

Sam się nad tym zastanawiam i kombinuję nad takim zestawem.

Zauważ jednak że niedrogie (~500zł) wiązania MNC (MultiNorm) są na rynku dopiero od 2-3 lat i Ty to właśnie wykorzystałeś.
Drugi problem to buty skiturowe z kategorii lekkich najczęściej nie obsługują normy AT (nie mają odpowiednio długiego rantu)
i nie da się ich wpiąć nawet w wiązania MNC, to są buty wyłącznie pod TLT.
Przykładowo takimi butami są Scarpa F1, Atomic Backland, Dynafit TLTx.

Mam Twoją listę wiązań skiturowych/freeride'owych w kompie. Przeczytaną :).

Jest teraz okazja, by Ci podziękować :).

• MarioJ podziękował za tę wiadomość

"Tam właśnie teraz rozkwitły kwiaty, stokrotki, fiołki, kaczeńce i maki" :):

https://www.youtube....h?v=fnPUaJQmDd0

#22 MarioJ

MarioJ

Frirajder

• PipPipPipPipPip
  • 2010 postów
  • Na forum od: 11.2007
1241
  • Umiejętności: 8
  • Wrocław

Napisano 26 marzec 2019 - 19:58

Mam Twoją listę wiązań skiturowych/freeride'owych w kompie. Przeczytaną :).

Jest teraz okazja, by Ci podziękować :).

Dobrze że się przydaje.

Przyjmuję :-)

#23 a_senior

a_senior

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1569 postów
  • Na forum od: 10.2006
1024
  • Krakow

Napisano 26 marzec 2019 - 20:00

Gdzie tu jeździć/uczyć się jazdy - w moim wypadku - na slalomce?

Prawie wszędzie na trasie. Slalomka radzi sobie całkiem dobrze również w małym puchu, w odsypach, w muldach. Owszem, dla każdych z tych warunków z osobna bardziej stosowna byłaby jakaś wyspecjalizowana narta, ale slalomka, przynajmniej ta "cywilna" czy sklepowa, w roli narty uniwersalnej bardzo dobrze się spełnia. Zresztą obejrzałeś filmiki Morgana z jego slalomkową propagandą. :) On używa jej w 95% trasowego jeżdżenia. Podobnie jak jego kompan Jeremy.

Porównanie do różnych rodzajów rowerów, choć kuszące, jest takie sobie. Bo czy slalomka to szosówka? A może raczej MTB? :) Do wycinania, przejeżdżania ciasnych skrętów, niekoniecznie bardzo szybko. Mój MTB, fakt trochę się zestarzał, świetnie sprawdza się w roli roweru uniwersalnego. Wszędzie na nim jeżdżę z wyjątkiem czysto miejskiego przemieszczania się.

#24 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12954 postów
7877
  • Warszawa

Napisano 26 marzec 2019 - 21:28

Cześć

Szosówka to GS.

Pozdro

#25 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2377 postów
  • Na forum od: 01.2017
878
  • Umiejętności: 5
  • Łódź/Wrocław

Napisano 27 marzec 2019 - 03:26

Proszę Cię o zapodanie raz jeszcze opinii Franciszka Rząsy.

Bo obejrzałem zgrabne wyczyny linoskoczka (14 lat?), ale nie jego opinię na temat flex'u :). Może źle szukałem.

Zechciej zauważyć, proszę, że lista jest z 2013 roku, a to już dosyć duża wyrwa w postępie technologicznym w skiturach :).

Obecnie mam buty Scarpa Maestrale z 2017 roku. W linku w inicjacyjnym wpisie do tematu, do sklepu Polarsport, jest podany flex 100, ale nie mam pewności, czy to info jest prawdziwe.

Prawda pewnie leży gdzieś pośrodku, tzn. pomiędzy opinią, że producenci z pewną dozą dezynwoltury używają tego indeksu, a tą wg której obecnie ów indeks jest jednak pewnego rodaju obiektywnym wyznacznikiem.

Ostatecznie, ważne jest doświadczenie jazdy i tu ono podpowiada mi, że moje Atomic Vantage są nieco sztywniejsze - aczkolwiek nie bardzo - od butów.

Są jednak wystarczająco sztywne na obecnym moim poziomie zaawansowania :) .

Flex nie jest fetyszem :).

Zacytuję fragment książki Marcina Szafrańskiego, którą przeczytałem:

"Warto więc zastanowić się nad optymalnym flexem. Nie zawsze trzeba mierzyć w górę, czasem pożądane będzie zmiękczenie butów w celu uzyskania większej eleastycznóści w stawie skokowym., co przełoży się na płynność jazdy. Dopasowanie do stopy modelu i kształtu obuwia to dużo ważniejsza sprawa niż zastanawianie się nad różnicą pomiędzy flexem 110 a 100" (Narciarstwo Alpejskie od Amatorów do Zawodowców, Wydawnictwo Bosz, Olszanica 2015, s. 19).

No więc Franciszek dorósł w międzyczasie i nie startuje już jako kadet w Pierra Menta: http://wspinanie.pl/...anciszek-rzasa/
Na nogach miał buty o flexie 130 na załączonej fotce gdy mówił, że ten flex to jednak co innego i odnosił do 100 w zjazdowych. Tak więc musi Ci wystarczyć mój przekaz słowny słów linoskoczka, o którym śpiewał chyba Turnau;-)
http://www.tatrateam...szek-rzasa.html
Miałem przyjemność Franka poznać i pojeździć z nim na Harendzie. Po południu sobie poszedł... na Kasprowy:-)

#26 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 6555 postów
  • Na forum od: 02.2008
4738
  • Umiejętności: 2
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 27 marzec 2019 - 06:31

W tym sezonie byłem ok. 11-12x razy na stoku. I tylko raz był porządny sztruks

Co nie przeszkadza slalomkom. Nie lękajcie się....

#27 Bruner79

Bruner79

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1866 postów
  • Na forum od: 11.2009
752
  • Umiejętności: 3
  • Nysa

Napisano 27 marzec 2019 - 07:13

Ja wczoraj odkryłem sl na nowo. Z rana beton, potem puściło, około południa mokry śnieg. Jadą wszędzie i po wszystkim. Piekne podkręcanie, średni skręt idealny. Trzymanie rewelacyjne. Dynamika. Bajka. Odsypy rozwalają jak czołg 😁 Na pewno wiem co kupię na nowy sezon. Narta niesamowicie uniwersalna.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

No pain no gain ...

#28 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2377 postów
878
  • Łódź/Wrocław

Napisano 27 marzec 2019 - 07:16

Ja wczoraj odkryłem sl na nowo. Z rana beton, potem puściło, około południa mokry śnieg. Jadą wszędzie i po wszystkim. Piekne podkręcanie, średni skręt idealny. Trzymanie rewelacyjne. Dynamika. Bajka. Odsypy rozwalają jak czołg 😁 Na pewno wiem co kupię na nowy sezon. Narta niesamowicie uniwersalna.

Na jakich jeździłeś? W sumie pasuje do opisu Rossi 8sl o. Brak w nich tylko dynamiki typowej dla lepszych jak fischer rc4 sc. Opis też pasuje do SL Volkl. Tu dynamika już się pojawia.

#29 Bruner79

Bruner79

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1866 postów
752
  • Nysa

Napisano 27 marzec 2019 - 07:17

Na jakich jeździłeś? W sumie pasuje do opisu Rossi 8sl o. Brak w nich tylko dynamiki typowej dla lepszych jak fischer rc4 sc. Opis też pasuje do SL Volkl. Tu dynamika już się pojawia.

382d608cc738c81cb723545c9088bb06.jpg

Nie ma co za wiele pisac 🙂 to kastle 🙂 Dynamika dla mnie to sprawa drugorzędna. Na 8s zaczynałem, bardzo dobrze wspominam te narte.

No pain no gain ...

#30 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12954 postów
7877
  • Warszawa

Napisano 27 marzec 2019 - 07:47

Stary jak mi powiesz jakie to ma znacznie to stawiam Ci skrzynie browca. Za każdym razem zadajesz takie pytanie i nie rozumiem co ma z niego wynikać. Taki opis pasuje do każdej porządnej narty SL. Mogę się założyć o każde pieniądze, że w teście ślepym koledzy, którzy tak szczegółowo opisujecie właściwości nart nie poznalibyście nawet jednej pary. To nie jest zarzut tylko stwierdzenie faktu.

Pozdrowienia

#31 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2377 postów
878
  • Łódź/Wrocław

Napisano 27 marzec 2019 - 08:08

Stary jak mi powiesz jakie to ma znacznie to stawiam Ci skrzynie browca. Za każdym razem zadajesz takie pytanie i nie rozumiem co ma z niego wynikać. Taki opis pasuje do każdej porządnej narty SL. Mogę się założyć o każde pieniądze, że w teście ślepym koledzy, którzy tak szczegółowo opisujecie właściwości nart nie poznalibyście nawet jednej pary. To nie jest zarzut tylko stwierdzenie faktu.
Pozdrowienia

Biorę. Zabrakło mi szybkiej zmiany krawędzi i dynamiki w krótkim. Nie wszystkie (para)slalomki to mają. Nie piszę o komórkach. Z drugiej strony stabilność i jazda jak czołg w popołudniowej jeździe. Też nie wszystkie to mają. Volkl dobra zawsze. Fischer w pierwszym. Rossi w drugim. Modele podałem. To moje doświadczenie. Możesz mieć inne.
PS. Nartami się interesuje. Ludzie różnie piszą o różnych sl, wg ciebie sciemniaja, wg mnie dzieła się swoimi doświadczeniami. Oczywiście trzeba uwzględniać kto o tym piszę. Tym razem Bruner. W innym wątku rozpisuja się o różnicach między sc vs sl volkla.

#32 Bruner79

Bruner79

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1866 postów
752
  • Nysa

Napisano 27 marzec 2019 - 08:45

Mogę się założyć o każde pieniądze, że w teście ślepym koledzy, którzy tak szczegółowo opisujecie właściwości nart nie poznalibyście nawet jednej pary. To nie jest zarzut tylko stwierdzenie faktu.
Pozdrowienia

I tutaj się z Tobą zgodzę 😁 biorac pewnie kilka sl jakichś dobrych zbliżonych marek ciężko byłoby znaleźć różnice. Choć wydaje mi się, ze dałoby się je znaleźć. W komórkach pewnie bardzo ciężko, ale w sklepowych różnice mogą być znaczne. Choć dla mnie sklepowe sl to narty głównie do średniego skrętu, prawdziwe sl to tylko serwisowki. Pzdr

No pain no gain ...

#33 figozmakiem

figozmakiem

Użytkownik

• PipPip
  • 105 postów
93
  • Wieliczka

Napisano 27 marzec 2019 - 10:02

No więc Franciszek dorósł w międzyczasie i nie startuje już jako kadet w Pierra Menta: http://wspinanie.pl/...anciszek-rzasa/
Na nogach miał buty o flexie 130 na załączonej fotce gdy mówił, że ten flex to jednak co innego i odnosił do 100 w zjazdowych. Tak więc musi Ci wystarczyć mój przekaz słowny słów linoskoczka, o którym śpiewał chyba Turnau;-)
http://www.tatrateam...szek-rzasa.html
Miałem przyjemność Franka poznać i pojeździć z nim na Harendzie. Po południu sobie poszedł... na Kasprowy:-)

Dziękuję. Teraz wszystko jasne :).

Zaciekawił mnie temat różnicy flex w butach skiturowych i zjazdowych. Poszperam jeszcze w internecie i napiszę, jeśli znajdę coś ciekawego.

Turnau wykonywał "Linoskoczka", ale to stara, ładna piosnka, autorstwa Pawluśkiewicza i Moczulskiego.

Podoba mi się wykonanie Anawy + Zaucha:

https://www.youtube....h?v=HrazWpivOb4

EDIT. Dodam, że do moich nart Atomic poleca buty Atomic Hawx Ultra 110. Są też te same modele z większym flex'em, tj. 130.

#34 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12954 postów
7877
  • Warszawa

Napisano 27 marzec 2019 - 10:15

I tutaj się z Tobą zgodzę biorac pewnie kilka sl jakichś dobrych zbliżonych marek ciężko byłoby znaleźć różnice. Choć wydaje mi się, ze dałoby się je znaleźć. W komórkach pewnie bardzo ciężko, ale w sklepowych różnice mogą być znaczne. Choć dla mnie sklepowe sl to narty głównie do średniego skrętu, prawdziwe sl to tylko serwisowki. Pzdr

Cześć

A robiłeś sobie doświadczenia z jazdą na dwóch różnych nartach?

Pozdro

#35 figozmakiem

figozmakiem

Użytkownik

• PipPip
  • 105 postów
93
  • Wieliczka

Napisano 27 marzec 2019 - 16:29

Podsumowując tę cenną dyskusję i rady, za które Wam wszystkim dziękuję... :)

Popełnione przeze mnie błędy:

1. Zbyt krótka narta. 

2. Postrzeganie slalomki jako narty tylko na sztruks. Dlatego porównanie do roweru szosowego nie jest dobre, bo kolarzówką nie wyjadę na gruz, a na slalomce ujdzie.

Błąd 1 jest gorszy w skutkach, bo narty już zakupiłem (nowe z tego sezonu, dosyć drogie, choć z rabatem :)).

Błąd 2 jest bezbolesny, bo tym chętniej sięgnę kiedyś po slalomki :).

Co mi się w praniu sprawdziło?

1. Wygodne, dopasowane buty, może i kapcie, ale w moim odczuciu, na obecnym etapie, idealne dla mnie połączenie wygody z flex'em.

2. Narty też się sprawdziły - na początku było nerwowo, ale później dużo łatwiej, łatwo (ześlizg). O to mi właśnie chodziło. By się zapoznać, pobawić na stoku, a nie zniechęcić :).

Co dalej, czyli w przyszłym sezonie?

1. Zamiana nart AM na dłuższe (aczkolwiek Seniorowi dziękuję za głos wyrozumienia :); dlatego rozważę przeczekanie kolejnego sezonu) lub

2. Kupno butów + slalomek.

Punkt 2 jest na razie mało realny/dalszym celem, którego nie zarzucam (ale może za 2 sezony jak najbardziej) ponieważ póki co zamierzam podążać drogą skiturowca (tu dziękuję MarioJ za zrozumienie :)), którą m.in. wyznacza moje "ulubienie" i przywiązania do Scarpa Maestrale :) (może jest kobieta, która mnie zrozumie ;)?).

#36 zając

zając

Użytkownik

• PipPip
  • 220 postów
  • Na forum od: 01.2012
92
  • Katowice

Napisano 27 marzec 2019 - 20:46

Podsumowując tę cenną dyskusję i rady, za które Wam wszystkim dziękuję... :)

Popełnione przeze mnie błędy:

1. Zbyt krótka narta. 

2. Postrzeganie slalomki jako narty tylko na sztruks. Dlatego porównanie do roweru szosowego nie jest dobre, bo kolarzówką nie wyjadę na gruz, a na slalomce ujdzie.

Błąd 1 jest gorszy w skutkach, bo narty już zakupiłem (nowe z tego sezonu, dosyć drogie, choć z rabatem :)).

Błąd 2 jest bezbolesny, bo tym chętniej sięgnę kiedyś po slalomki :).

Co mi się w praniu sprawdziło?

1. Wygodne, dopasowane buty, może i kapcie, ale w moim odczuciu, na obecnym etapie, idealne dla mnie połączenie wygody z flex'em.

2. Narty też się sprawdziły - na początku było nerwowo, ale później dużo łatwiej, łatwo (ześlizg). O to mi właśnie chodziło. By się zapoznać, pobawić na stoku, a nie zniechęcić :).

Co dalej, czyli w przyszłym sezonie?

1. Zamiana nart AM na dłuższe (aczkolwiek Seniorowi dziękuję za głos wyrozumienia :); dlatego rozważę przeczekanie kolejnego sezonu) lub

2. Kupno butów + slalomek.

Punkt 2 jest na razie mało realny/dalszym celem, którego nie zarzucam (ale może za 2 sezony jak najbardziej) ponieważ póki co zamierzam podążać drogą skiturowca (tu dziękuję MarioJ za zrozumienie :)), którą m.in. wyznacza moje "ulubienie" i przywiązania do Scarpa Maestrale :) (może jest kobieta, która mnie zrozumie ;)?).

Hihi, ja rozumiem, bo od tego sezonu jestem posiadaczką Scarp Gea RS :) ale jednocześnie zainwestowałam w narty typowo trasowe czyli komórki SL.

Wydaje mi się, że z biegiem czasu dojrzejesz do tego, co wybierasz: czy trasy, czy skitury i wtedy bardziej będziesz rozwijał sprzęt w danej kategorii. Ja zdecydowałam że jedno i drugie jest dla mnie ważne i zależnie od sezonu będzie dominowało jako wiodąca aktywność zimowa.

Kompromisy są dobre na początku, ale wraz ze wzrostem objeżdżenia zaczyna brakować tego czegoś (sztywności buta, stabilności narty itp.) oczywiście mi stale brakuje umiejętności i na to już sprzęt nie poradzi, choć może minimalnie ułatwi ;)

• sstar podziękował za tę wiadomość

#37 figozmakiem

figozmakiem

Użytkownik

• PipPip
  • 105 postów
93
  • Wieliczka

Napisano 27 marzec 2019 - 22:16

Hihi, ja rozumiem, bo od tego sezonu jestem posiadaczką Scarp Gea RS :) ale jednocześnie zainwestowałam w narty typowo trasowe czyli komórki SL.

Wydaje mi się, że z biegiem czasu dojrzejesz do tego, co wybierasz: czy trasy, czy skitury i wtedy bardziej będziesz rozwijał sprzęt w danej kategorii.

Dojrzeję, spadę i zgniję w trawie ;).

Zając, miałem Cię za faceta, dlatego proszę, zmień nick, choćby na Króliczek :).

Dysonans poznawczy jest niewskazany :).

Ogólnie rozsądnie piszesz, jak Koledzy wyżej.

Rozsądnie, wiem, doceniam  :).

Problem (w sumie żaden) w tym, że w mojej istocie, w szpiku kości, w głębi mnie samego, którego nie chcę się wyzbyć, jest skiturowiec.

Off piste, off piste, off piste... ;)

• sstar podziękował za tę wiadomość

#38 figozmakiem

figozmakiem

Użytkownik

• PipPip
  • 105 postów
93
  • Wieliczka

Napisano 31 marzec 2019 - 15:50

Wydaje mi się, że z biegiem czasu dojrzejesz do tego, co wybierasz: czy trasy, czy skitury i wtedy bardziej będziesz rozwijał sprzęt w danej kategorii.

Obejrzałem film (polecanego i tłumaczonego przez Kolegę Seniora) Morgana o wyborze butów i nart, nagrany przy okazji stażu.

Od ok. 3.40 min mówi, że jeden z uczestników kursu, który uprawia skitur i freeride, ma na nogach buty Scarpa.

Co ważne, Morgan twierdzi, że te buty nadają się do slalomu i carvingu, bo w swej konstrukcji przypominają buty zjazdowe:

https://www.youtube....h?v=NfYl6mYtKiY

Dobra dla mnie wiadomość :).

Zastanawiam się jednak, jakich wiązań używa kursant?

Wydaje mi się, że wspomniany kursant używa nart Atomic Redster Edge SL (Morgan podaje nazwę, stąd wiem, tylko stażyści nie mają nart na nogach), a jeśli tak, to z jakimi wiązaniami?

Byłbym w domu, gdyby do slalomki dało się dopasować wiązania typu MNC.

Tylko jak  patrzę na moje Warden MNC 13 i konstrukcję slalomki, wąską w talii, to się ze sobą nie klei...

#39 a_senior

a_senior

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1569 postów
  • Na forum od: 10.2006
1024
  • Krakow

Napisano 01 kwiecień 2019 - 19:28

Obejrzałem film (polecanego i tłumaczonego przez Kolegę Seniora) Morgana o wyborze butów i nart, nagrany przy okazji stażu.

https://www.youtube....h?v=NfYl6mYtKiY

Morgan prezentuje sprzęt swoich kursantów. Odnośnie butów zdecydowanie poleca Fischer. Dlaczego? Bo podobno najlepiej pasują do budowy (morfologii) narciarza. Którego? Nie jest to jasne? :) A narty? Volkle, wiadomo jakie. :) Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że jego partnerem jest właściciel sklepu w stacji, gdzie mieszka. Pokazuje i chwali też Dynastary (sklepowa slalomka) jednego z użytkowników.

#40 figozmakiem

figozmakiem

Użytkownik

• PipPip
  • 105 postów
93
  • Wieliczka

Napisano 02 kwiecień 2019 - 07:16

Odnośnie butów zdecydowanie poleca Fischer. Dlaczego? Bo podobno najlepiej pasują do budowy (morfologii) narciarza. Którego? Nie jest to jasne? :) A narty? Volkle, wiadomo jakie. :) Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że jego partnerem jest właściciel sklepu w stacji, gdzie mieszka.

Rzeczywiście, mocno zapachniało komercją ;).

Morgan w swych poradnikach sporo miejsca poświęca tematowi odpowiedniego wyboru buta, a tu nagle okazuje się, że większa część ludzkości może śmigać w Fischerach :).

Czyli nie jest to takie trudne i nie trzeba miesiącami peregrynować od sklepu do sklepu; wystarczy wejść do najbliższego i kupić :).

Z drugiej strony, zapewne stażyści zdają się na jego wiedzę/naśladują mistrza i wykorzystują moment, w którym może doradzić, a nie są zdani na siebie lub przypadkowych sprzedawców.

W końcu wizyta w sklepie z instruktorem - abstrahując od komercji - nie jest głupim pomysłem  :).