Skocz do zawartości

Wybór długości nart. 182cm / 95kg


wald

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

Np SkiT. proponował przy moich wymirach 182cm/95kg/ski lv6,  narte do około nosa tj 170 cm.  W innych między 170 a 180 

Natomiast kalkulator długości ponad 180 cm.

Wybieram nartę allround i juz się pogubiłem jaka długość była by Ok. 

Przy narcie długiej tj. w granicach 180 boję się że będzie mniej manewrowa , wymagała więcej siły, mniej poddająca się / uniwersalna 

np taka 170 będzie bardziej skrętna, łatwiejsza inicjacja skrętu,  łatwiejsza w prowadzeniu ale nadal stabilna przy średniej prędkości. 

Do tego rocker- czy ma znaczenie?

Co wybrać??

 

Ps. wróciłem z Włoch, bardzo dużo Polaków i zauważyłem że mamy tendencję jazdy na krótkich nartach,  max do brody.  To samo w wypożyczalniach- dają nart w okolicach brody max do nosa.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wald napisał:

Cześć. 

Np SkiT. proponował przy moich wymirach 182cm/95kg/ski lv6,  narte do około nosa tj 170 cm.  W innych między 170 a 180 

Natomiast kalkulator długości ponad 180 cm.

Wybieram nartę allround i juz się pogubiłem jaka długość była by Ok. 

Przy narcie długiej tj. w granicach 180 boję się że będzie mniej manewrowa , wymagała więcej siły, mniej poddająca się / uniwersalna 

np taka 170 będzie bardziej skrętna, łatwiejsza inicjacja skrętu,  łatwiejsza w prowadzeniu ale nadal stabilna przy średniej prędkości. 

Do tego rocker- czy ma znaczenie?

Co wybrać??

 

Ps. wróciłem z Włoch, bardzo dużo Polaków i zauważyłem że mamy tendencję jazdy na krótkich nartach,  max do brody.  To samo w wypożyczalniach- dają nart w okolicach brody max do nosa.

 

 

 

Cześć

Po prostu nauczyć się jeździć. to jedyny rozsądny - choć niezbyt popularny wybór. Narta robi tylko to co jej zadaje narciarz - nic innego nie zrobi.

Narta popularna AM o charakterze SL - minimalnie wzrost -10 cm a jak ciężki gość to lepiej dłuższa. O charakterze GS - do wzrostu.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

 

Dziękuję za konkretną odpowiedź. Tak wybiorę i przyłożę się bardziej do techniki. :)

Czyli jeśli narta AL z charakterystyką SL (15m promień) to brać tak +/- wzrost minus kilka cm.

Mam wrażenie że w sklepach i wyporzyczalniach mamy praktykę aby klientowi radzić nartę  w między brodą a nosem.

 

To teraz do sklepu:)

Ps. A czy wiązania PROTECTOR są warte uwagi?

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypożyczalnie dają krótkie i miękkie bo takie 'sa wygodniejsze' - łatwo je obrócić. Warunek - gładki stok. Gdy bedzie choć trochę odsypow, luznego sniegu a nie daj boze lodu to narty takie zachowują sie nieobliczalnie...

Jeszcze nie spotkałem złych wiązań. Normy są tu mocno rygorystyczne. Zaryzykuje, ze są tylko 2 rodzaje dobre /sprawne i lepsze/wygodniejsze. Ważne by dla Ciebie miały zakres min do 12DIN. Marka nieważna. I tak 'wybiera je' producent nart. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wald napisał:

Cześć, 

 

Dziękuję za konkretną odpowiedź. Tak wybiorę i przyłożę się bardziej do techniki. 🙂

Czyli jeśli narta AL z charakterystyką SL (15m promień) to brać tak +/- wzrost minus kilka cm.

Mam wrażenie że w sklepach i wyporzyczalniach mamy praktykę aby klientowi radzić nartę  w między brodą a nosem.

 

To teraz do sklepu:)

Ps. A czy wiązania PROTECTOR są warte uwagi?

Cześć

Między brodą a nosem jest jakieś 5 cm - myślę, że jest to pomijalna wartość a przy dylemacie lepiej brać dłuższą, zwłaszcza jeżeli narta jest wyposażona w tiprocker, co na szczęście już coraz rzadszą jest praktyką. Narty zazwyczaj - a segmencie popularnym to norma - sprzedawane są w zestawach z wiązaniami więc problem wyboru odpada.

Krótka narta to sztywna SL - wtedy taki dobór na sens.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie, byliśmy we Włoszech, wypożyczalnia standardowo przy wzroście 180 cm dawała 165 cm narty - tak do brody. 

Dziękuję za pomoc, szukam przy moich wymiarach (182cm/95kg) narty AL w długości około 175 -180 cm.

 

Dzięki za pomoc.  

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, wald napisał:

Dokladnie, byliśmy we Włoszech, wypożyczalnia standardowo przy wzroście 180 cm dawała 165 cm narty - tak do brody. 

Dziękuję za pomoc, szukam przy moich wymiarach (182cm/95kg) narty AL w długości około 175 -180 cm.

 

Dzięki za pomoc.  

 

Cześć

Ja mam bardzo podobne rozmiary jak Ty i mam chyba takie jedne narty, które można nazwać popularnymi ale na dwóch blachach i z płytą i mają chyba 177cm. Ale mimo to są zbyt skrętne - łatwo je obrócić.

Napisz coś tam wybrał. Trzymaj się.

Pozdro

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz co, myślę, że ważne jest, żebyś poczuł się komfortowo na tych nartach. Jeśli boisz się, że długa narta będzie za mało zwrotna, to może faktycznie lepiej będzie wybrać tę krótszą, bo chyba w końcu chodzi o to, żeby dobrze się bawić na stoku, prawda? Co do rockera, to zależy od twojego stylu jazdy i warunków na stoku. Jeśli często jeździsz na twardym śniegu, to może warto.

😊

Edytowane przez Mateusz199
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Jan napisał:

Völkl Deacon 84 - 177cm

Posiadam 84 172cm. Narty super uniwersalne. Jadą przyjemnie w dosłownie każdych warunkach.

Mozna karwingowac na twardym jak i pojechać poza trasy. W dzień kiedy spadło 10cm świeżego sniegu i stok nie był ratrakowany były wyborem idealnym, skakanie przez 30cm odsypy, zaczynanie skretu w powietrzu itp. Jak na amerykańskich filmach 😉 

Maja tez swoje minusy, sa mało dynamiczne, mała sztywność wzdłużna. Ze względu na spore rockery musiałem sie przyzwyczaić do sporadycznego kłapania dziobami na twardych nierównościach. Ale jako jedyne narty do jazdy przez caly dzień w kazdych warunkach to idealne.

Niestety, za dużo sie wygłupiałem i połamałem rdzeń. Zachciało mi sie pojechać poza trasę.  Myślałem, że jest lekki dołek a wbiłem się w rów 🤪

Poniżej foto w jakich warunkach te narty dają najwiecej radości, zdjęcie robione o 10 rano.

Narty super ale wolę sportowe konstrukcje.

IMG_8289.jpeg

IMG_8291.jpeg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...