Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze - Head Super Joy vs. Salomon Smax n8


evagie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć i czołem,

potrzebuję porady od tych którzy znają się na doborze sprzętu.

W tym roku testowałam model Salomon Smax N8 z parametrami poniżej:

Promień - 15m, 165 cm długości nart, piętka - 103 mm, talia - 73 mm, dziób 120 mm

Jeździło mi się na nich super i szukam podobnych nart.

Dzisiaj odwiedziłam sklep z nartami Head i na podstawie powyższych parametrów (Rocker, Ti itp) oraz mojego budżetu (ok 2k z wiązaniami), sprzedawca dobrał mi model Super Joy o poniższych parametrach:

Promień - 13,1m, 168 cm długości nart, piętka 108mm, talia - 75 mm, dziób - 129mm.

Jestem na nie prawie zdecydowana, ale przeraża mnie trochę długość nart - zazwyczaj jeździłam na max 163/165 cm, a te mają 168 cm. Niestety sprzedawca nie ma dostępnych w asortymencie 163 cm, a dla mnie to jest ostatni dzwonek, aby zamówić narty przed wyjazdem 😄

Co sądzicie? Czy 168 cm nie będa dla mnie za długie? Mam 178 cm - ponoć powinno dobierać się narty -10/15 cm niższe. 

Proszę o poradę 😉 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. I jedne i drugie strasznie długie, jak dla dziewczyny nie jeżdżącej zawodniczo zbyt długie. Nawet przy wzroście 178 cm wystarczy Ci narta 160 cm. 

2. Różnica 3 cm nie ma tu szczególnego znaczenia, bo akurat dłuższa narta ma o 2 m krótszy radius. 

3. Obie te narty są słabe, taki typowy marketowy produkt. Skonstruowane po to, aby dużo kosztowały. Za takie pieniądze można kupić dużo lepszy sprzęt.

4. Porada jest następująca: nie wiem gdzie mieszkasz ale udaj się do sklepu prowadzonego przez eksperta albo napisz do naszego kolegi @Bruner79 bo on ma największy przekrój zarówno doświadczeń jak i porządnego sprzętu.

5. Mój prywatny typ Head e-Magnum w długości maksimum 160 cm. Czasem warto dołożyć kilka stówek ale kupić produkt wybitny zamiast marketowej masówki. Może być sprzed roku a nawet dwóch, dużych różnic nie będzie. W porównaniu do Joy przepaść.

Edytowane przez tomkly
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego taka krótka? Bo to narta o charakterystyce niejako slalomowej (na krótki skręt). Mężczyźni używają zazwyczaj 165-170cm a kobiety ok 155-160cm max.

Nie dziwię się że ma na stanie 168 - to narta dla nikogo, właściwie nie powinna istnieć - taki wypychacz katalogu, żeby klient miał poczucie że ma wybór.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, evagie napisał:

@tomkly dziękuje za odpowiedź. Za namową napisalam do @Bruner79

Ad.5. czy ten model nie jest bardziej dedykowany meżczyznom?

Narty nie mają detektorów płci. Dobre jadą dobrze pod dobrym kierowcą. Narty dziwne służą do tego, żeby sprostać wymaganiom sklepowym wybrednym klientom (moja osobista opinia).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, evagie napisał:

Hmm ok, czyli generalnie dobrze, że się nie zdecydowałam na zakup 168 cm. Intuicja. 

Sprzedawca polecił mi jeszcze poniższe modele:

Völkl Flair SC oraz HEAD WORLDCUP REBELS E-SLR 2023 (te ponoć na muldach ciężko ujarzmić). Jakieś opinie?

Zdecydowanie lepiej, ale jak Volkl to normalna żółta Racetiger SC taka jak ta: 

https://trojansport.pl/narty-volkl-racetiger-sc-yellow-2023-vmotion-11-gw.html?hash=6488b6ea1fc82270f61bc46af30715af&gad_source=4&gclid=Cj0KCQiA4NWrBhD-ARIsAFCKwWvrGRHbXQJbA5XvA9tUKzWFKU7G51TDWxIcnpQEQZCgPP1QuCfDIcwaAueIEALw_wcB

Head E-SLR to narta o umowny jeden poziom niższa niż Volkl ale też w swojej kategorii znakomita. 

Żadna nie stwarza problemu jazdy po muldach. To nie jest kwestia narty a techniki. Ale jeśli już celem jest ekstremalna miękkość i przyjazność to wracamy do tematu Magnum. Natomiast osobiście brałbym modele SC a nie all-round. Moje osobiste preferencje wskazują na Heada, ale Tobie polecam Voelkla - testowałem model SC 2022/23 w Ischgl i są to niesamowicie uniwersalne, przyjazne oraz miękkie narty. Dużo lepsze niż modele sprzed kilku lat. Jak nie byłem przekonany do nart niemieckiej narty to ich ostatnia slalomka bardzo przypadła mi do gustu, oczywiście patrząc z perspektywy kogoś kto chce cały dzień pojeździć w komfortowy, stabilny i przewidywalny sposób. Tu masz link jak one wyglądają:

https://kmsport.pl/pl/narty-volkl/457-narty-volkl-racetiger-sc-yellow-2022-marker-vmotion-110-gw-821264710050.html?gclid=Cj0KCQiA4NWrBhD-ARIsAFCKwWtDVNjegmCgDkXlT0YfTCJbdXS8golxUzHmxjfzMHWlxh1rJ9v39zoaAvoWEALw_wcB

Co do zasady z Voelkla masz do wyboru wersje 2022/23 oraz 2023/24 bo te mam przetestowane jako bardzo dobre. 

Edytowane przez tomkly
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych dwóch zdecydowanie E.SLR, 156cm (nie wspomnę że wyglądają genialnie w malowaniu na 2024).

Co do ujarzmienia na muldach to jest to kwestia w 95% narciarza. E.SLR to bardzo cywilna slalomka, nie ma się czego bać.

Volkl Flair SC to taki typ narty o którym pisałem wcześniej - wypełniacz katalogu dedykowany dla kobiet, które przedkładają styl (jakkolwiek to rozumieć, mówimy oczywiście o "looku" a nie stylu jazdy 😉 ) ponad względy czysto techniczne.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Kubis napisał:

Z tych dwóch zdecydowanie E.SLR, 156cm (nie wspomnę że wyglądają genialnie w malowaniu na 2024).

Co do ujarzmienia na muldach to jest to kwestia w 95% narciarza. E.SLR to bardzo cywilna slalomka, nie ma się czego bać.

Volkl Flair SC to taki typ narty o którym pisałem wcześniej - wypełniacz katalogu dedykowany dla kobiet, które przedkładają styl (jakkolwiek to rozumieć, mówimy oczywiście o "looku" a nie stylu jazdy 😉 ) ponad względy czysto techniczne.

Miałem taką oto sytuację w Ischgl. Była z nami córka kolegi, Ania lat 22. Jeździła na jakiś okropnych Dynastarach typu Macro Cash & Carry na 160cm. Jazda była taka sobie, ani krawędzi, ani dynamiki, ani płynności. Na prośbę kolegi pożyczyliśmy nartę E-SLR na 149 cm i jazda od razu zrobiła się zupełnie inna, dużo szybsza, dynamiczniejsza z próbą wejścia na krawędź. Obiektywnie duży postęp, natomiast sama indagowana zawodniczka specjalnych różnic zdefiniować nie potrafiła. Następnego dnia powrót do Dynastarów i .... wszystko stało się jasne, totalny regres we wszystkim. Następnego dnia wróciliśmy więc do wypożyczalni i tym razem zarządziłem dla sprawdzenia co się lepiej sprawdza E-Magnum. Znów to samo, jazda odżyła, pojawiła się dynamika, szybkość i wielka przyjemność z jazdy. Przy czym dalej nie była to jazda na krawędziach. Mieliśmy zamiar wrócić do E-SLR żeby zobaczyć w jaką stronę iść z zakupem nowych nart, ale okazało się że w Idalp nie mają E-SLR. Zdecydowałem więc że wymieniamy na nartę E-SL Pro 150 cm, oczywiście nie mówiąc dziewczynie co to za narta. Pierwszy zjazd trochę sztywny bo i narta inna, natomiast pojechaliśmy na długą trasę nr 3 i potem 37 próbować uruchomić krawędzie. Na początek na płaskim odcinku proste ćwiczenie przeniesienia ciężaru nart z jednej na drugą krawędź a następnie mocniejsze dociśnięcie na bok kolan. I zaskoczyło, pojawił się automatyzm wchodzenia w krawędź oraz płynny skręt a także niezbędna do tego wysoka prędkość. Pojeździliśmy do oporu czarnymi trasami i była to niesamowicie dobra, szybka jazda na krawędziach. Przyznam się, że nigdy wcześniej niczego takiego nie doświadczyłem, mam na myśli to, że narta zrobiła całą robotę a mądra uczennica zaufała słowom, że narcie wystarczy nie przeszkadzać. W trzy godziny dokonaliśmy postępu jaki zazwyczaj zajmuje 3 sezony. I nie ma tu żadnej mojej zasługi a jedynie Ani oraz E-SL Pro. 🙂

Edytowane przez tomkly
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa, bardzo ciekawa dyskusja 😃

Koledzy z zaangażowaniem i wiedzą o poszczególnych modelach i katalogach doradzają. Szczerze - imponujące. Ja tam nie mam wiedzy o poszczególnych modelach i raczej przypuszczam, że różnice w poszczególnych modelach są marginalne zwłaszcza jak chodzi o tzw modele damskie.

Mnie trochę przeraża że Ciebie przeraża 3 cm w długości nart. Przecież to absolutnie bez znaczenia. W czasach gdy wszystkie narty mają rockery mniejsze lub większe to niezauważalna wartość a takie narty dla przeciętnego użytkownika w zasadzie powinny być pod wzrost czyli max - 10 cm a raczej - 5 cm.

Druga sprawa nie napisałaś dlaczego obecne narty chcesz zmienić. Co jest powodem ? Co Ci w nich nie odpowiada ?

Nie napisałaś jak jeździsz a jak chciałabyś jeździć do czego dążysz i w czym obecne narty nie spełniają Twoich wymagań.

I sprawa ostatnia, trochę dla kobiet intymna mianowicie waga. Nie znam tak wysokich kobiet, mam wśród znajomych i rodziny znam kilka narciarek o wzroście 170 - 175 cm i wadze od 50 do 80 kg i tym co trochę starają się jeździć a nie tylko zsuwać nie poleciłbym tych samych nart. Chyba że elegancko zsuwasz się w pozycji wyprostowanej, narty płasko do podłoża a skręty z bioderka to wtedy można podyskutować o kolorze i szacie graficznej do czego ma pasować do kurtki spodni czy kasku. Moja żona dobiera raczej do spodni 🤣

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dziękuję za tak liczne odpowiedzi! 🙂 

Przyznam szczerze, że już kompletnie nie wiem na co się zdecydować i chyba na ten zbliżający się wyjazd wypożyczę coś do testowania, a na kolejny już zabiorę nowy sprzęt - podejdę do tego bardziej na spokojnie i bez spiny, a nie na wariata jak to zazwyczaj ze mną bywa gdy sobie coś w głowie wymyślę i chcę mieć coś na już/teraz! Choć korci...mimo zmiany podejścia dzisiejszego późnego wieczoru 😄 

@tomkly, w takim razie E-SLR brzmi bardzo obiecująco i może to właśnie ten model pojedzie ze mną po stoku za kilka dni w ramach testów.

@wojtek pwu mnie waga waha się w granicach 62 kg. Co do stylu jazdy, to raczej aż taka sztywna nie jestem 😂

Jeśli macie jeszcze jakieś ciekawe propozycje to śmiało. Budżet mogę w takim układzie nieco zwiększyć 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, evagie napisał:

Panowie, dziękuję za tak liczne odpowiedzi! 🙂 

Przyznam szczerze, że już kompletnie nie wiem na co się zdecydować i chyba na ten zbliżający się wyjazd wypożyczę coś do testowania, a na kolejny już zabiorę nowy sprzęt - podejdę do tego bardziej na spokojnie i bez spiny, a nie na wariata jak to zazwyczaj ze mną bywa gdy sobie coś w głowie wymyślę i chcę mieć coś na już/teraz! Choć korci...mimo zmiany podejścia dzisiejszego późnego wieczoru 😄 

@tomkly, w takim razie E-SLR brzmi bardzo obiecująco i może to właśnie ten model pojedzie ze mną po stoku za kilka dni w ramach testów.

@wojtek pwu mnie waga waha się w granicach 62 kg. Co do stylu jazdy, to raczej aż taka sztywna nie jestem 😂

Jeśli macie jeszcze jakieś ciekawe propozycje to śmiało. Budżet mogę w takim układzie nieco zwiększyć 😉 

E-SLR to jest genialna narta, osobiście wolę ją niż Volkla, ale chciałem dać Ci bardziej bezpieczny wybór. Head ma to do siebie, że więcej wymaga i więcej w zamian oddaje. Na tych nartach szybciej nauczysz się dobrej techniki, o ile oczywiście będziesz tego chcieć. One z natury wymuszają jazdę na krawędziach czyli inaczej mówiąc szukają krawędzi. Volkle są bardzie spokojne, mniej dynamiczne ale bezpieczniejsze i mniej narowiste. Jadą lepiej niż Heady na płaskiej narcie, bez agresywnej krawędzi. Z punktu widzenia dydaktycznego (rozwojowego) narta Heada jest lepszym wyborem. Jeśli natomiast chcesz sobie spokojnie, przyjemnie i bez specjalnych aspiracji pojeździć na narcie, która zawsze będzie przewidywalna ale mniej rozwojowa techniczne, wtedy wybierz Volkla. To jest taki bezpieczny wybór, mniej więcej jak VW Golf. Jak chodzi o te Twoje 62 kilogramy, to przy tej wadze nie kupowałbym niczego dłuższego niż 156 cm. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, evagie napisał:

... chyba na ten zbliżający się wyjazd wypożyczę coś do testowania, a na kolejny już zabiorę nowy sprzęt - podejdę do tego bardziej na spokojnie i bez spiny, a nie na wariata jak to zazwyczaj ze mną bywa gdy sobie coś w głowie wymyślę i chcę mieć coś na już/teraz!

Doskonały pomysł z wypożyczeniem nart przed zakupem. Ja osobiście proponuję narty slalomowe w długości 160 cm. Porównaj narty różnych producentów. Nie ograniczaj się do jednego weekendu bo "co nagle to po diable" albo "pośpiech jest dobry ale przy łapaniu pcheł" itd.

Przyjemnej zabawy.

Pozdrawiam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wojtek pw napisał:

Doskonały pomysł z wypożyczeniem nart przed zakupem. Ja osobiście proponuję narty slalomowe w długości 160 cm. Porównaj narty różnych producentów. Nie ograniczaj się do jednego weekendu bo "co nagle to po diable" albo "pośpiech jest dobry ale przy łapaniu pcheł" itd.

Przyjemnej zabawy.

Pozdrawiam.

Cześć

Może i tak tylko co to da Wojtek? Jeżeli mówimy o poznawaniu właściwości nart jakiejś grupy np. SL to oczywiście ale wybór konkretnego modelu w grupie...? Sam wiesz, że tu znacznie więcej różnic może dać sposób ostrzenia, smarowanie nie mówiąc już jakości śniegu, temperaturze czy "formie dania". Tych zmiennych jest tak dużo, że lepiej opierać się na kolorze czy najlepszej cenie.

Grupa nart - tak. Konkretny model - nie i nie ma to większego znaczenia. Adaptacja techniki własnej daje więcej.

Sądząc z pytań oraz info parametrycznych jesteś osobą sprawną pewnie dość wysportowaną więc lepiej celować w nartę lekko powyżej aktualnych umiejętności, która będzie elementem pozwalającym na techniczny postęp. Żadne próby i testy nic w tej w kwestii nie dadzą bo wybierzesz wtedy to na czym aktualnie Ci się najlepiej jeździ na dodatek na podstawie nie zawsze kompletnych przesłanek.

Z tego względu rada Wojtka jest słuszna - narta o charakterze sportowym typu SL. A jak grupa bardziej popularne to bliżej tych 170cm. I Nie bój się długości nart bo ona tylko pomaga a dobór długościowy jest zależny od typu nart nawet bardziej niż od parametrów indywidualnych. Moja żona jeździ na Masterze 170cm ale pamiętaj, że jest to narta o konstrukcji narty sportowej o znacznej sztywności a jest od Ciebie o 13 cm niższa i trochę lżejsza. A SL używa 155cm - i obie te narty są idealnie dobrane.

POzdro

Edytowane przez Mitek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...