Skocz do zawartości

Szkolenie SQL


SzymQ

Rekomendowane odpowiedzi

 

Poprzeglądałem trochę darmowych kursów online i nie znalazłem nic, co chciałbym polecić swojemu znajomemu. Przyszedł mi do głowy pomysł, żeby się sprawdzić w materii jaką jest przekazanie wiedzy o SQL. Zdarzało mi się to robić dawno temu, ale zawsze było to skierowane w stronę ludzi z IT, najczęściej zatrudnionych u tego samego pracodawcy. Chciałbym sprawdzić jak sobie poradzę w sytuacji osób o losowym doświadczeniu informatycznym. Choć ogłoszenie tego typu na tym forum wydaje się dziwne, to dla mnie dalej uzasadnione.

Cel szkolenia: Przekazać podstawową wiedzę o bazach danych i SQL tak, żeby od razu można było pisać zapytania ze zrozumieniem i umożliwić łatwe nabywanie nowych umiejętności w tym zakresie. Ta wiedza jest dostępna za darmo w internecie i prawdopodobnie w bibliotece, natomiast sposób jej przekazywania jest raczej trudny w odbiorze.

Szkolenie dwudniowe od podstaw, online, w weekend 16-17.09.2023 w godzinach 8:00-16:00 (postaram się poprowadzić tak, żeby między 08:00 a przynajmniej 09:00 nie było rzeczy ekstremalnie istotnych, na wypadek gdyby ktoś zaspał).

Cena szkolenia: 500+ VAT (Jeśli ktoś nie może pozwolić sobie na tego typu wydatek, a chciałby uczestniczyć, to proszę o uzasadnienie w wiadomości prywatnej dlaczego uważa, że szkolenie będzie dla niego wartościowe). Płatność z góry do 31.08 na fakturę zaliczkową. Biorąc pod uwagę ceny rynkowe to niewiele, ale kupujecie trochę kota w worku :). W zamian oczekuję szczerych i przemyślanych opinii, a przede wszystkim zachowania otrzymanych materiałów szkoleniowych, tylko i wyłącznie dla siebie. Propozycja adresowana tylko dla wszystkich obecnych użytkowników SF oraz innych osób, które znam osobiście 🙂.

Nie przewiduję zwrotu środków w przypadku Waszej nieobecności, a jedyne co mogę zaproponować w ramach zapłaconej ceny, to przygotowane przeze mnie materiały. Jeśli mnie zaskoczy coś niespodziewanego, to zwracam pieniążki i staram się w jakiejś niefinansowej formie zrekompensować Wam jakkolwiek moją nieobecność.
Zakładam, że nawet brak klientów komercyjnych nie spowoduje odwołania szkolenia 🙂

Nie myślałem też jeszcze, w jak dużej grupie podejmuję się to przeprowadzić. Choć to sytuacja raczej mało realna, zastrzegam sobie prawo do ograniczenia ilości uczestników jeszcze przed wysłaniem faktur zaliczkowych.

Krytykę przyjmuję bezpośrednio w wątku i teraz i po szkoleniu, a zgłoszenia i pytanie przyjmuję w wiadomościach prywatnych. Proszę napisać w zgłoszeniu system operacyjny jaki macie na komputerze oraz jeżeli używacie w firmie jakiegoś konkretnego silnika bazodanowego to jakiego (może to mieć wpływ na wybór narzędzi na których odbędzie się szkolenie). Proszę też zamieścić dane do faktury i adres e-mail do korespondencji.

 

Dlaczego warto znać SQL?

Codziennie w różnych aplikacjach gromadzone są dane, które mogą być wykorzystane w sposób, którego nie przewiduje aplikacja. Aplikacje gromadzące dane w firmach, niezależnie czy to SAP czy program do faktur na ogół używają do przechowywania tych danych silników bazodanowych, które wspierają SQL. Jakie to daje możliwości? Np. Pan kominiarz, który musi dokonywać okresowych przeglądów wentylacji, a ma tylko program do faktur, który nie wspiera przypomnień, mógłby użyć zapytania SQL, żeby wyświetlić sobie klientów u których data wykonania usługi była 11 do 12 miesięcy temu i wysłać im SMS, albo maila. Pracownik biurowy, który pieczołowicie przygotowuje zestawienie w arkuszu kalkulacyjnym wyciągając dane ręcznie z systemu i kopiując, mógłby z dużym prawdopodobieństwem napisać jedno zapytanie, którego wynik wklei do arkusza jako kompletny raport. Najlepsza wiadomość jest taka, że za miesiąc tylko wklei napisane wcześniej zapytanie i nie będzie tracił czasu na napisanie go od nowa.

 

Powyższa ogłoszenie ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Edit: Zgłoszenia do 25.08, na pytania postaram się odpowiedzieć jak najszybciej, ale nadchodzi czas urlopu 🙂

 

Edytowane przez SzymQ
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna osoba z forum się zadeklarowała. Jedną mam póki co pewną spoza SF. Liczę na trochę większą frekwencję. Zobaczymy. Widzę to trochę jako taki give back to community, ale przecież nikogo nie zmuszę 🙂 Lepiej mieć 3 osoby chcące się uczyć, niż 10 biernych słuchaczy. 

Ja też działam w innych obszarach. W bazach nie robię od 7 lat. Ale dam radę. 

Jakby co to zapraszam 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś ostatnia szansa, żeby się zgłosić :). Dalej zachęcam do wzięcia udziału: aby podnieść kwalifikacje albo dostać się do swoich danych albo żeby przekonać się, że bazy są lepsze niż arkusz kalkulacyjny, czy tak po skiforumowemu: żeby po prostu zweryfikować moją (lub swoją) wiedzę w tym temacie. 🙂

P.S. Dalej podtrzymuję możliwość wzięcia udziału w szkoleniu nieodpłatnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Harnaś said:

Nie lepiej to zaoferować na jakichś bardziej tematycznych forach?
Np. grupy na fb dla analityków. Są tam też osoby początkujące.

Nie. W żaden sposób nie czuję się członkiem tamtych społeczności, a w założeniu chciałbym skierować tę możliwość do szeroko rozumianych "moich" społeczności. Nie jest to oferta szkolenia komercyjnego i nawet jeśli pojawiły się jakieś kwoty w poście, to liczyłem na udział jakiegoś czynnego płatnika VAT dla którego te pieniądze są niewygórowane, a ja mógłbym za nie zainteresować się jakąś lepszą infrastrukturą do przeprowadzenia szkolenia jak dedyk albo Azure. Niestety nie udało się. Od osób fizycznych, które się tym interesują w ramach hobby lub chęci podniesienia kwalifikacji zawodowych nie biorę pieniędzy, ale nie chciałem tego napisać wprost (minął termin na zgłoszenie, więc już mogę). Jeśli już mam poświęcić dużo czasu na przygotowanie materiałów, a potem kolejne dużo na samo szkolenie to nastawiam się, że kursanci mają być realnie zainteresowani i wyjść z realnymi umiejętnościami z takiego szkolenia. 1 - 2 osoby - szkolenie indywidualne, 3 - 4 może jakiś MOB programming, żebym wiedział czego nie rozumieją i tam mocniej docisnął, a 5 i więcej to już z dużym prawdopodobieństwem skończyłoby się na prelekcji, z której może skorzysta jedna osoba. Paradoksalnie im mniej osób tym lepiej, bo świata i tak nie zbawię 🙂

Edytowane przez SzymQ
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało kto spoza IT to potrzebuje, a jeszcze mniej osób ma predyspozycje i samozaparcie by się SQL nauczyć (nawet osoby z IT o zgrozo).

Koleżanka z pracy robiła jakiś kurs, chyba na Udemy i całkiem niezły był. Ona chciała i dużo się nauczyła. Trochę nią pokierowałem, ale i tak by sobie dała radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minutes ago, Harnaś said:

Mało kto spoza IT to potrzebuje, a jeszcze mniej osób ma predyspozycje i samozaparcie by się SQL nauczyć (nawet osoby z IT o zgrozo).

Koleżanka z pracy robiła jakiś kurs, chyba na Udemy i całkiem niezły był. Ona chciała i dużo się nauczyła. Trochę nią pokierowałem, ale i tak by sobie dała radę.

Pozwolę się nie zgodzić. Jeśli ktoś używa arkusza kalkulacyjnego do czegokolwiek, to już jest dla mnie wskazówka, że na podstawowej znajomości baz danych i SQL-a wyszedłby dużo lepiej, żeby osiągnąć te same cele. Co do samozaparcia, to i tak i nie. Uważam, że problemem nie jest stopień skomplikowania SQL-a tylko brak dobrych materiałów do jego nauki. Ja też uczyłem się metodą prób i błędów, podobnie jak regexów - nie było wyjścia. Są to języki deklaratywne i nie da się ich debugować. Ale jeśli zrozumiesz jakie proste prawidła rządzą tym wszystkim, to już nawet nie będzie po co debugować. Potrzeba tylko kursu albo mentora który skupi się na właściwych rzeczach (a nie na głupotach jak to jest zwyczajowo) i poda je w spójnym logicznie ciągu.

W moim skromnym mniemaniu jeśli zaczniesz tłumaczenie od tego, że po SELECT możesz wpisać * albo jakieś nazwy, to już jest po szkoleniu. Jeśli naprawdę rozumiesz jak to działa to omówienie tego, co możesz wpisać między SELECT a FROM będzie u Ciebie dokładnie piątym rozdziałem o poleceniu SELECT. Znasz jakiś darmowy kurs PL albo ENG, w którym jest to omówione na piątym miejscu? Jeśli tak to podrzuć proszę, bo ja na taki nie trafiłem i dlatego robię szkolenie.

Hipoteza, że dam radę wytłumaczyć kwintesencję baz i SQL osobom niezorientowanym w IT, zostanie niedługo zweryfikowana w praktyce. Pożyjemy, zobaczymy :). Dorzuć swoją cegiełkę trzymając mocno kciuki za moich kursantów :).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Szymek, że szkoleniem narciarskim  jest podobnie jeżeli nie identycznie, bo to dość ogólne prawidła rządzące szkoleniami. Ja natomiast - choć z początku uważałem Twój pomysł za absolutnie od czapki - obecnie serdecznie kibicuję inicjatywie. Myślę, że dzięki temu Ty zdobędziesz ważne dla Ciebie praktykę i pewne doświadczenie na absolutnie od czapki grupie czy osobie/osobach a przy okazji ktoś zasymiluje fajną wiedzę. Sam się zastanawiałem ale... mam tu obok w bloku prywatnego specjalistę i nigdy nie skorzystałem więc de facto mi to niepotrzebne - ale mogę się mylić bo tak naprawdę przecież nie wiem o czym mówię.

W każdym razie trzymaj się i oby weryfikacja była dla Ciebie powodem do niezłej imprezy.

Pozdro

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, SzymQ napisał:

Są to języki deklaratywne i nie da się ich debugować. Ale jeśli zrozumiesz jakie proste prawidła rządzą tym wszystkim, to już nawet nie będzie po co debugować. Potrzeba tylko kursu albo mentora który skupi się na właściwych rzeczach (a nie na głupotach jak to jest zwyczajowo) i poda je w spójnym logicznie ciągu.

W moim skromnym mniemaniu jeśli zaczniesz tłumaczenie od tego, że po SELECT możesz wpisać * albo jakieś nazwy, to już jest po szkoleniu. Jeśli naprawdę rozumiesz jak to działa to omówienie tego, co możesz wpisać między SELECT a FROM będzie u Ciebie dokładnie piątym rozdziałem o poleceniu SELECT. Znasz jakiś darmowy kurs PL albo ENG, w którym jest to omówione na piątym miejscu? Jeśli tak to podrzuć proszę, bo ja na taki nie trafiłem i dlatego robię szkolenie.

Hipoteza, że dam radę wytłumaczyć kwintesencję baz i SQL osobom niezorientowanym w IT, zostanie niedługo zweryfikowana w praktyce. Pożyjemy, zobaczymy :). Dorzuć swoją cegiełkę trzymając mocno kciuki za moich kursantów :).

Wiem, że najpierw trzeba zrozumieć zasady projektowania relacyjnych baz danych, żeby używać SQL. Zrozumienie struktur danych to jest coraz częściej problem nawet dla osób, które mają w stanowisku słowo DATA, dlatego jestem sceptyczny, że każdego można nauczyć SQL. Spotkałem nawet programistów, którzy nie potrafią napisać zapytania sql bardziej złożonego niż SELECT ... FROM... WHERE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
On 8/30/2023 at 9:15 PM, Harnaś said:

Powodzenia, daj znać jak poszło.

Obwody popalone i u mnie i u kursantów 😉

Ostatecznie dwie osoby nie dopisały z kręgów osobistych, więc szkolę tylko dwie inne. Po jednym dniu mogę powiedzieć, że prezentacja nad którą się napracowałem jest niezła, a ja dostałem info jak uczynić ją lepszą - siedzę i poprawiam dopóki pamiętam. Szkolenie dwóch osób pozwala swobodnie na taką pracę z kursantami, że jak nie rozumieją to jesteś w stanie wszystko na spokojnie wytłumaczyć.

Idzie wg mnie dobrze, ale to trzeba żeby się kursanci wypowiedzieli. Najlepiej za jakiś czas, bo teraz wszystko wiedzą, a za dwa tygodnie może być jeden wielki NULL 😉


Wnioski mam takie:

- im większe doświadczenie z obróbką danych w Excelu tym łatwiej zrozumieć SQL-a

- 8 godzin (z przerwami) to czas wystarczający, żeby dać kursantom wiedzę, dzięki której wykonają raporty wymagające zastosowania jednego złączenia i wszystkich możliwych bloków pojedynczego zapytania SQL, stosując przy tym warunki złożone zarówno w złączeniach jak i na filtrowaniach, wraz z rozwiązywaniem drobnych problemów z NULL-ami podrzuconych cichaczem przez złośliwego prowadzącego 😉 

- kursanci przeżywają zderzenie ze ścianą - funkcje okienkowe, CTE, rekurencja, operacje na zbiorach wyników zapytań muszą trochę poczekać - najpierw ugruntowanie obecnego materiału. Zajmiemy się jutro (sprawdzimy też, jak sobie radzą przy kilku złączeniach).

- jako osoba prowadząca wolałbym bazę, w której cokolwiek nie zechcę pokazać, to wiem od razu gdzie jest dobry przykład. Ściągniecie dobrej bazy demo pod szkolenie to sztuka - albo 300 tabel po 100 000 rekordów albo 15 tabel na krzyż - albo nie ma jak wytłumaczyć, albo nie ma fajnych ćwiczeń na ten poziom.

- teorii baz danych nie ruszaliśmy i poza wprowadzeniem koncepcji PK w celu identyfikacji rekordu jest w mojej opinii niepotrzebna. Dodanie FK do rozważań wręcz chyba zaciemniło obraz i spowodowało dodatkowe wątpliwości, które trzeba było rozwiać. Być może jutro spróbujemy wymodelować jakąś małą bazkę przy użyciu GUI, ale bardziej z nastawieniem na to, żeby kursanci znali na wylot swoje dane niż żeby się poznali na postaciach normalnych 😉

Edit: jeszcze taki wniosek... meet.jit.si daje fajnie radę jako darmowa telekonferencja, gdyby nie zdalna kontrola (której chyba brak) to uznałbym, że jest lepsze od zooma.

Edytowane przez SzymQ
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu dzisiejszym jednak para poszła w dwa zapytania.
Najpierw praca wspólna kursantów - mój udział znikomy(jak już bardzo było trzeba im przypomnieć wiedzę z wczoraj to całą prezentację od 0 obejrzeliśmy ;p).
Musieli sami odszukać potrzebne dane, a nawet znaleźli, że są w bazie tytuły do których nie ma nośników.

Zadanie na pracę wspólną brzmiało:
image.png.95214e1253e90be0f7db466acfe41a4f.png

Potem musiałem odejść od kompa, więc dostali pracę domową do wykonania indywidualnie:

image.thumb.png.550ba22597c87b1c4c483d05ebb9ad87.png

Jedną pracę domową już otrzymałem. Jestem pod wrażeniem postępów obu kursantów (nawet gdybym nie otrzymał drugiej pracy domowej)! Dodam, że łączny czas dziś i wczoraj to ok 16 godzin (z pracą domową) z uwzględnieniem posiłków, a oni nie znali SQL-a... Ja wiem tyle, że nie taki diabeł straszny jakim go malują 😜

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.09.2023 o 19:56, SzymQ napisał:


Wnioski mam takie:

- im większe doświadczenie z obróbką danych w Excelu tym łatwiej zrozumieć SQL-a

 

No bo jednak się już się z jakimiś strukturami danych otrzaskali i nawet nie znając teorii, to już wiedzą o co mniej więcej chodzi. Nawet jeśli to Excel, to są arkusze, kolumny i trzeba to często połączyć.

Pozostanę przy swoim stanowisku, a zwłaszcza to:

W dniu 29.08.2023 o 19:41, Harnaś napisał:

Mało kto spoza IT to potrzebuje, a jeszcze mniej osób ma predyspozycje i samozaparcie by się SQL nauczyć (nawet osoby z IT o zgrozo).

Nie zmienia to faktu, że wiedzę trzeba umieć przekazać. A czy trafi na podatny grunt to inna sprawa 😉

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Harnaś said:

No bo jednak się już się z jakimiś strukturami danych otrzaskali i nawet nie znając teorii, to już wiedzą o co mniej więcej chodzi. Nawet jeśli to Excel, to są arkusze, kolumny i trzeba to często połączyć.

Pozostanę przy swoim stanowisku, a zwłaszcza to:

Nie zmienia to faktu, że wiedzę trzeba umieć przekazać. A czy trafi na podatny grunt to inna sprawa 😉

Niewątpliwie, żeby się czegoś nauczyć to trzeba chcieć i mieć jakiekolwiek predyspozycje :).

Niewątpliwie też moja grupa takie predyspozycje miała i kameralność grupy miała duże znaczenie.

Myślę po prostu, że materiały szkoleniowe o SQL-u są tworzone w taki sposób, że ludzie są skazani na błądzenie i wyciąganie swoich wniosków (często niestety błędnych). Intermediate z kilkuletnim stażem zawodowym potrafi na rozmowie wykazać się brakiem wiedzy o złączeniach, którą powinien dostać pierwszego dnia przyswajania wiedzy o SQL... Jest jak jest... 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.08.2023 o 19:41, Harnaś napisał:

Mało kto spoza IT to potrzebuje, a jeszcze mniej osób ma predyspozycje i samozaparcie by się SQL nauczyć (nawet osoby z IT o zgrozo).

Koleżanka z pracy robiła jakiś kurs, chyba na Udemy i całkiem niezły był. Ona chciała i dużo się nauczyła. Trochę nią pokierowałem, ale i tak by sobie dała radę.

 

Jeśli osoba z IT nie może się nauczyć SQL a potrzebuje, to raczej jest debilem.

Moja żona nie jest z IT, a używa SQL na co dzień, na zasadzie gotowców które lekko koryguje. Ale musi coś z tego rozumieć.

SzymQ ma rację, że coraz więcej osób będzie potrzebować bezpośrednio grzebać po tabelach ze względu na braki w funkcjonalności i ze względu na ogromną elastyczność i moc języka SQL. Osobiście uważam że SQL jest jedną z łatwiejszych rzeczy do nauczenia się w świecie software engineering.

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minutes ago, MarioJ said:

Osobiście uważam że SQL jest jedną z łatwiejszych rzeczy do nauczenia się w świecie software engineering.

Z dobrymi materiałami jeszcze łatwiejsze byłyby REGEXy. Mimo to, obiło mi się o uszy, że osoby używające regexów w kodzie są niekoleżeńskie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...