Skocz do zawartości

Salzburg - Obertauern


SkiForum

Rekomendowane odpowiedzi

W tym roku wybieram się do skiamade (Radstadt) i postanowiliśmy żeby w jeden dzień zobaczyć Obertauern. Z tego co patrzę jest tutaj opcja dwóch tras "wycieczkowych", zielonej i czerwonej, które robią petlę po całym ośrodkiu. Czy któraś z tych pętli jest bardziej warta uwagi? Z tego co patrzę na mapę to chyba nie ma wielkiej różnicy, bo w sumie i tak chyba jeździ się w tych samych miejscach, ale chciałem zapytać kogoś kto był. Ile mniej więcej czasu trzeba liczyć żeby zrobić spokojnym tempem jedno kółko? 

 

Fajnie po drodze masz 4Berge (Haus). A na miejscu jeszcze Flachau i Flachauwinkl. Jest co robić! Jak Jurek napisał szkoda czasu na Obertauern.

Nie wiem skąd jedziecie ale możecie rozpatrzeć dojazd prze Muhlbach i zrobić Hochkonigs Winterreich - dla mnie najlepszy ośrodek SkiAmade. Jurek zaraz mnie poprawi, że najlepszy jest 4Berge... 

Dlatego napisałem "dla mnie".

 

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Planujemy taką objazdówkę trochę (zdaje sobie sprawę, że w takim schladming to cały wyjazd można spędzić, ale lubimy sobie zwiedzać) Myśleliśmy właśnie o Schladming, Zauchensee, Flachau i Hochkonig. Skoro piszecie, że Obertauern nie jest warte jazdy tam to jeszcze przemyślę czy rzeczywiście nie spędzić tego dnia gdzie indziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planujemy taką objazdówkę trochę (zdaje sobie sprawę, że w takim schladming to cały wyjazd można spędzić, ale lubimy sobie zwiedzać) Myśleliśmy właśnie o Schladming, Zauchensee, Flachau i Hochkonig. Skoro piszecie, że Obertauern nie jest warte jazdy tam to jeszcze przemyślę czy rzeczywiście nie spędzić tego dnia gdzie indziej.

Obertauren jest fajne ale nie ma go na karnecie Ski Amade. Jeśli chcesz tam jeździć to potrzebujesz SSC który kosztuje parę E więcej. 

Obertauern to jedno z najbardziej śnieżnych miejsc w Austrii. Dobre jest gdy jest słaba zima. Trasy są fajne ale niezbyt długie i potrafi być ciasno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też o tym myślałem. Jeżeli zrezygnujemy z Obertauern to pewnie zdecydujemy się sobota-niedziela na Altenmark i Hochkonig ze względu na ilość ludzi, bo z tego co czytałem te ośrodki powinny być luźniejsze.

Obertauern jeżeli już to tylko w sobotę, bo to pierwszy dzień dla nas, a na pozostałe dni kupujemy karnet wielodniowy w skiamade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też o tym myślałem. Jeżeli zrezygnujemy z Obertauern to pewnie zdecydujemy się sobota-niedziela na Altenmark i Hochkonig ze względu na ilość ludzi, bo z tego co czytałem te ośrodki powinny być luźniejsze.

Obertauern jeżeli już to tylko w sobotę, bo to pierwszy dzień dla nas i może być ciasno, bo na pozostałe dni kupujemy karnet wielodniowy w skiamade.

Flachauwinl-kleinar są najbardziej luźne, ale to chyba ostatni sezon w którym będą luźne. Na nieszczęście mają (chyba) je połączyć z Flachau. Można się w trakcie dnia przemieścić skibusem   z Flachauwinl do Altenamark. Trwa to z 10 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli spanie w Radstad to Ski Amade. Nie będzie Wam się chciało jeździć codziennie do Ober. Bierz pod uwagę, że Ober jest wysoko. Jeśli będą opady śniegu to zamkną drogę do Ober i nie pojeździcie w ogóle. Tam się jedzie cały czas pod górę. W tamtym roku miałem taką sytuację, że uciekaliśmy stamtąd ze względu na padający śnieg i drogę tego samego dnia zamknęli na 2 następne dni.

Wagrain, Flachau-Winkle-Kleinarl i Zauchansee spodoba się Wam. Flachau też oczywiście jest fajne tylko tam jest zawsze trochę więcej ludzi. Flachau- Wagrain to połączony ośrodek ale Wagrain jest łagodniejsze i mniej ludzi tam jeździ. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Subiektywna relacja z wyjazdu Obertauern + Lungau, 6 dni jazdy 12-17.01.2020.

 

Wyjazd rodzinny, wiek od  9 - 60+ lat.

 

Dlaczego warto pojechać do Obertauern:

1/ Największa ilość przyjaznych tras niebieskich i czerwonych ze znanych mi ośrodków. Przyjaznych tzn. bez stromych ścian i nadmiernych wypłaszczeń. Radość dla wszystkich, dzieci i tych z umiejętnościami 7.

2/ Stosunkowo blisko, od południowej granicy Polski / Cieszyn, Zwardoń/ ok. 620 km

3/ Mikroklimat i b.dobre warunki śniegowe. W tym samym czasie na Aineck-u i Grosseck-u zlodowaciałe trasy, a w Obertauern przez większość dnia większość tras w dobrej kondycji, oprócz " przelotówek".

 

Trasy.  https://winter.inter...ationMode=fill#

100 km całość, 61 niebieskich, 35 czrwonych, 4 czarnych. Średnia długość od 1,5 do 2,5 km.

Najlepsze trasy niebieskie: 1a / rewelacyjna/, 14a, 18a, 15a, 8b, 21a, 10a,

Świetne czerwone: 5a, 9a , 11b+11c, dobre czerwone: 5b, 9a, 16a,

Dla szukających wrażeń i adrenaliny:  

czarna 26a / jedna z najtrudniejszych w Alpach/,

10b czarna,

3e / czarno - czerwona /,

1b,1c,1d  szybkie czerwone

9b, 5b, czerwone ze stromymi, "czarnymi" ściankami.

 

Objeżdżanie Obertauern "dookoła", wytyczonymi "ścieżkami" zieloną i przeciwną czerwoną, wg mnie nie ma większego sensu ze względu na wybiórczość tras i na siłę utworzone niektóre odcinki łączące. Można objechać w 3 lub 4 dniu "kryzysowym".

 

Ze względu na szybkość i sprawność dotarcia do poszczególnych tras i sprawny powrót, samochód parkowaliśmy pod wyciągiem Schaidberg.

 

Oprócz Obertauern w pobliżu jest region Lungau z 3 ośrodkami : Grosseck- Speiereck, Aineck - Katchberg, Fanninberg.

Fanninberg mały lokalny nadaje się na dni week -endowe, ze względu na tłok w Obertauern.

Aineck - Katchberg: słynna trasa A1 o długości 6km, oraz świetne i widokowe czerwona 11 i czarna 11a.

 

Ze względu na atrakcyjność w Obertauern może być dużo ludzi od 1 lutego do 10 marca oraz w weekend -y.

Ceny kwater wysokie, natomiast w promieniu 20-30km - region Lungau normalne.

 

Podsumowanie.

 

Nie ma powodów aby omijać albo rezygnować z wyjazdu do Obertauern. Większość z osób ocenia miejsce bardzo wysoko.

Wg mnie, oceniając jakość i ilość tras, ilość szybkich wyciągów, jakość śniegu zaliczam Obertauern do najlepszych ośrodków przewyższające m.in. reklamowane np. Solden, Zillertal, Serfaus czy Ischgl.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja oceniam bardzo nisko- wolę 1 dzień na Grosseck - Speireck niż tydzień w Obertauern - nudne , krótkie trasy , tłok na trasach - patologia jak dla mnie , a uznawanie tego ośrodka za lepszego od Solden , Zillertalu czy SFL to jakieś nieporozumienie chyba.

 

Ja oceniam bardzo nisko- wolę 1 dzień na Grosseck - Speireck niż tydzień w Obertauern - nudne , krótkie trasy , tłok na trasach - patologia jak dla mnie , a uznawanie tego ośrodka za lepszego od Solden , Zillertalu czy SFL to jakieś nieporozumienie chyba.

Nieporozumienie to na siłę zaprzeczanie atrakcyjności Obertauern / nie rozumię dlaczego /, bo ani nudne, ani krótkie trasy, tłok może być w ferie i to w weekand-y.

A Grosseck z 4 wyciagami na krzyż i 1 dosłownie 1 dobrą trasą 4a / ew. z wariantem czarnym i dłuuuugim wypłaszczeniem na końcu/ jest dobry na pół dnia.

W/w trasę można przejechać ok. 15 razy w ciągu 2 godzin, resztę objechać w 2 godz. i przekonać się, że pod żółta gondolą na 2 już są muldy, a pod czerwoną gondolą na 1 jak zwykle lód jak na Torwarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieporozumienie to na siłę zaprzeczanie atrakcyjności Obertauern / nie rozumię dlaczego /, bo ani nudne, ani krótkie trasy, tłok może być w ferie i to w weekand-y.

A Grosseck z 4 wyciagami na krzyż i 1 dosłownie 1 dobrą trasą 4a / ew. z wariantem czarnym i dłuuuugim wypłaszczeniem na końcu/ jest dobry na pół dnia.

W/w trasę można przejechać ok. 15 razy w ciągu 2 godzin, resztę objechać w 2 godz. i przekonać się, że pod żółta gondolą na 2 już są muldy, a pod czerwoną gondolą na 1 jak zwykle lód jak na Torwarze.

 

Pomijając, że mam bardzo podobne zdanie o Obertaurn jak Jurek (większość zjazdów ma tylko 300-400 m vertical, nieproporcjonalny tłok do jakości, trasy też są bez wyrazu) to za nieporozumienie uznałbym stawianie tego ośrodka na równi z SFL, Ischgl czy Zillertalem. Dla mnie to jakby porównywać drugą ligę z ekstraklasą. 

 

Ale oczywiście dzięki takiej dyskusji każdy może poznać zdanie innych i coś z tego wyciągnąć dla siebie.

 

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obertauern lubię bo tam jest zawsze najwięcej śniegu w całym regionie Salzburga. Mnie nie przeszkadza, że trasy mają po 400 m w pionie. Nie lubię bardzo długich tras. Tłoku wielkiego nie widziałem, raczej luźniej niż w Zillertall w sezonie. Jest kilka ostrzejszych tras jeśli ktoś lubi ostre, są też trasy relaksacyjne. Na pewno zjazd z Gesamt 2 można uznać za ciekawy szczególnie jak go nie ubijają przez dłuższy czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...