Skocz do zawartości

Forum a sprawy Polski


jan koval

Rekomendowane odpowiedzi

Czytajacy to forum z pewnoscia zauwazyli, ze lubie wtykac szpilki dotyczace Polski i Polakow: robie to z troski o kraj pochodzenia oraz mam nadzieje, ze troche to pomaga w zarysowaniu szerszego widoku Polski z lotu ptaka.

Nie jestem podszyty szowinizmem, nie nasmiewam sie z ludzi, ktorzy zyja w Polsce - zawsze podkreslam, skad pochodze i jestem z tego dumny w roznych aspektach

 

Lubie Polske, lubie tez USA - to sa po prostu dwa odmienne systemy i zyje sie calkiem inaczej - nie znaczy, ze jedno miejsce jest zle a inne dobre: ja wybralem USA , bo stwierdzilem, ze dla mnie i mojej Rodziny, jest to miejsce po prostu lepsze i lepiej pasujace do naszych wymagan i pasji 

 

Ale, wskutek "zyciowych doswiadczen" , podrozy, edukacji i wrodzonego IQ (dziekuje Rodzicom za to) mam nieco szerszy obraz tego, co sie dzieje w Polsce (i USA) oraz jak postrzegana jest Polska (i USA) w swiecie…...

 

Oczywiscie , nie znam szczegolow rzeczywistosci polskiej (jak nazwiska politykow, ktore mi nic nie mowia), ale ogarniam raczej calosciowy obraz POlski jako kraju i Polakow jako mieszkancow Polski...

 

Widze olbrzymie postepy, ile razy jestem w Polsce (nawet mozna sie pobawic w calkiem przyzwoitych miejscach do Mtbk !!! hahaha- co nie bylo do pomyslenia kilkanascie lat temu).

 

Widze tez olbrzymia cene , jaka sie za to placi - np widze jak ogromne obszary ziemi sa zajmowane pod budowe nowych drog i skrzyzowan. Widze tez inna skale: np powierzchni panstwa, zageszczenia ludnosci, czy tez wielkosci gor...

 

Nigdy sie nie nasmiewalem z Polski i Polakow, ale tez nie bede ukrywal rzeczy, ktore mnie niepokoja, czy , prosto mowiac - wkurzaja...

 

Bo falszywymi pochwalami sie daleko nie zajedzie - sluchajac konstruktywnej krytyki - tak!!

 

 

Wiec, jezeli ktos w pierwszym odruchu, po przeczytaniu mnie na tematy poslkie, obruszy sie do glebi - prosze o przemyslenie, czy nie ma  troche racji w tym, co pisze.….

 

PS mam nadzieje, ze to wyjasnienie obnizy liczbe  postow ponizej pewnego poziomu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego porównywanie tych dwóch państw (społeczeństw) nie ma żadnego sensu. Na każde twoje "u Was jest tak..." ja będę miał x2 "a u Ciebie jest tak..".

W każdym bądź razie pomimo faktu iż Polska ma znacznie dłuższą historię, tradycje itp niż USA to w kwestiach demokracji raczkujemy raptem od 29 lat, a wojska okupacyjne opuściły Nasze terytorium w październiku 1992r - daj Nam troszkę czasu..... :D  ;) ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego porównywanie tych dwóch państw (społeczeństw) nie ma żadnego sensu. Na każde twoje "u Was jest tak..." ja będę miał x2 "a u Ciebie jest tak..".

W każdym bądź razie pomimo faktu iż Polska ma znacznie dłuższą historię, tradycje itp niż USA to w kwestiach demokracji raczkujemy raptem od 29 lat, a wojska okupacyjne opuściły Nasze terytorium w październiku 1992r - daj Nam troszkę czasu..... :D  ;) ......

wspomniałbym coś o Indianach i ich prawach, ale tego nie zrobię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co kolnizatorzy, glownie z EUROPY zrobili z Native Americans jest...….hm jak by tu powiedziec……………...dlugofalowa zbrodnia

 

Jest wiele aspektow tego procesu : jako spoleczenstwo, bialy okazali sie bardziej wyszukani, bardziej, chyba jednak, inteligentni (bo oszustwa to takze wymaga inteligencji) itp/itd.
natives nie umieli si edostosowac, za bardzo byli osadzeni w swoich tradycjach, co jest swietne, gdy jestes w stanie je obronic.

Nie umieli sie  tez polaczyc I wy…...c wspolnego wroga - zamiast tego, walili sie  pomiedzy plemionami...

 

Nic z tych przymiotow nie usprawiedliwia  masakry dokonanej przez bialych…...

 

Obcnie jest wielu potomkow Natives, ktorzy doskonale przystosowali sie do  sytuacji I maja sie wspaniale...

Nadal tez sa rezerwaty, rzadzace sie swoim prawem I rzadzone przez , chyba dobre slowo tutaj to, kacykow, wykorzystujacych  "swoich" ludzi I zbijajacych majatki np na kasynach  - ( I znowu pytanie, kto jest madrzejszy….)….

 

Niestety, jest to historia, ktora rzadzi sie swoimi  prawami, wsrod ktorych prawo piesci jest "najpierwsze"......

Chyba tego na SF nie rozwiazemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...