Skocz do zawartości

Górna narta podczas skrętu


Ski_Retry

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 185
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Maciek tu masz wszystko czego ci potrzeba - przerobisz jesteś gość:

a potem zajmij się PMTS

Znam :) Ale czego ja już nie widziałem na filmach.

Obecnie, najbardziej trafia do mnie to: Przetestowane w praktyce i moim zdaniem najefektywniejsze. Nie stoisz na zewnętrznej, gó*** możesz. A PMTS ? Wszystko po trochę, ale głównie trzeba jeździć i próbować. Cieszy fakt, że sezon zacząłem poziom wyżej niż zeszły kończyłem. Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć, muzą być efekty nie ma bata.

Tyle na ten sezon wystarczy, a później zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobra ilustracja, zobacz gdzie jest środek ciężkości gdyby lodowisko było pochyłym stokiem praktycznie byliby tuż nad nim, w jeździe sportowej żeby swobodnie zmieniać obciążenie górnej/dolnej narty przeniesienie owego środka daleko ponad górną jest fizycznie konieczne, do tego potrzebna jest odpowiednia siła odśrodkowa, która nas w tym położeniu utrzyma inaczej mówiąc potrzebna jest prędkość tym większa im większy jest promien nart.

 

Poniżej Hirscher na wewn.  :D lecz środek ciężkości daleko nad nią, dlatego nie jest to skręt widziany u 99.9% narciarzy amatorów i zapewniam Cię, że nie jest to łatwe, podejrzewam że nawet Ferra zakręcony obecnie na zewn. nie miałby nic przeciwko takiemu staniu na

wewn. :)

 

Pozdrawiam

 

Skąd wniosek, że Marcel jedzie na górnej?

JEDZIE NA DOLNEJ!!!!

Dlatego ma tułowiem podniesiony środek ciężkości.

Wczesne rozpoczęcie skrętu (przed linią spadku stoku) lub ustawienie obiektywu nie powoduje zmiany nazwy dolnej i górnej.

Inaczej już by nie jechał.

Górna (od naszej strony z prawej) leży na śniegu z minimalną " siłą" i stąd sypiący się spod niej śnieg.

Ciężar oparty jest na dolnej narcie. ( od naszej strony z lewej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd wniosek, że Marcel jedzie na górnej?

JEDZIE NA DOLNEJ!!!!

Dlatego ma tułowiem podniesiony środek ciężkości.

Wczesne rozpoczęcie skrętu (przed linią spadku stoku) lub ustawienie obiektywu nie powoduje zmiany nazwy dolnej i górnej.

Inaczej już by nie jechał.

Górna (od naszej strony z prawej) leży na śniegu z minimalną " siłą" i stąd sypiący się spod niej śnieg.

Ciężar oparty jest na dolnej narcie. ( od naszej strony z lewej)

Cześć

Nie wiem jaki jest rozkład obciążenia nart. Przyznałbym tu rację raczej Frediemu - że nikt tego nie wie nawet Hirscher, natomiast z pewnością nie jest to jazda na wewnętrznej. Widać to po całości układu. Nawet jeżeli w pewnym momencie większość ciężaru jest na wewnętrznej to nic to nie znaczy bo to jest dynamiczna jazda z instynktowną reakcją na teren - wystarczy pewnie 4-5 cm różnicy.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczęliśmy wczoraj sezon :)

Nina, Kris i ja. ( była z nami jeszcze córka przyjaciół)

Kris na 98mm pod butem.

Wewnętrzną tak szeroką nartę, trzeba solidnie odciążać w skręcie.

Przy dużym pochyleniu nie ma jej gdzie zmieścić.

Kilka razy widziałem jak Kris zostawał na moment na górnej.

Natychmiast tracił równowagę.

Ale nie wiem po co ja to piszę.

To oczywiste oczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczęliśmy wczoraj sezon :)
Nina, Kris i ja. ( była z nami jeszcze córka przyjaciół)
Kris na 98mm pod butem.
Wewnętrzną tak szeroką nartę, trzeba solidnie odciążać w skręcie.
Przy dużym pochyleniu nie ma jej gdzie zmieścić.
Kilka razy widziałem jak Kris zostawał na moment na górnej.
Natychmiast tracił równowagę.
Ale nie wiem po co ja to piszę.
To oczywiste oczywistości.


Jestem teraz na nartach jezdze na 102 przy zmianie krawedzi/ narty uslizguja sie tz wewnetrzna przechodzac w zewnatrzna. Czasami (trudne podloze) uslizgu nie da sie wyeliminowac a kiwniecie jest ewidentne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd wniosek, że Marcel jedzie na górnej?

JEDZIE NA DOLNEJ!!!!

Dlatego ma tułowiem podniesiony środek ciężkości.

Wczesne rozpoczęcie skrętu (przed linią spadku stoku) lub ustawienie obiektywu nie powoduje zmiany nazwy dolnej i górnej.

Inaczej już by nie jechał.

Górna (od naszej strony z prawej) leży na śniegu z minimalną " siłą" i stąd sypiący się spod niej śnieg.

Ciężar oparty jest na dolnej narcie. ( od naszej strony z lewej)

 

 

Stanowcze nie, narta zewnętrzna jest skierowana w prawo(patrząc od str.Hirschera) w najlepszym razie jedzie ona w linii spadku , po ustawieniu dziobów widać, że narty są w lekkiej V-ce, kolejna bramka jest po lewej stronie Hirschera,  tak jest ustawiona wewnętrzna narta, gdyby jechał na zewnętrznej nie miałby szans zmieścić się w kolejnej bramce.

 

 

 

To że narta zewnętrzna jest w skrętach  dominująca to rzecz oczywista, kilkadziesiąt lat temu kolega wprowadzający mnie do

narciarstwa powiedział " podnosisz wewnętrzną jedziesz na zewnętrznej,potem zmniejszasz podniesienie aż w końcu go nie widać" i właściwie z punktu widzenia amatora nic więcej nie trzeba wiedzieć :D, tematem jest jednak narta wewnętrzna i do tej pory z wątku

można wyczytać jedynie, że najlepiej jakby jej nie było a to nieprawda.

 

Poniżej zdjęcia na których lepiej to widać, na pierwszym zewnętrzna jest całkowice odciążona(podniesiona) na drugi prawie równo

lecz wewnętrzna jest mocniej ugięta i na niej jest główny ciężar.

Załączone miniatury

  • hir2.PNG
  • hir3.PNG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mozna na zdjeciu ktore trwa 1/10s budowac takich teori. Hirscher idzie juz w gore a w ktorym momencie jest i jak ma obciazone narty to i on sam nie wie.

Napisałem " w jeździe sportowej żeby swobodnie zmieniać obciążenie górnej/dolnej narty" jest oczywiste że zmiany trwają ułamki sekundy, patrząc na żywo nie zauważysz tego, tutaj zdjęcie do analizy jest konieczne, że by zrozumieć dlaczego tak często zawodnicy " łapią górną " i kończą slalom, co można zaobserwować przy okazji każdej transmisji sl w tv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można wyczytać jedynie, że najlepiej jakby jej nie było a to nieprawda.


Generalnie to chyba problemy interpretacyjne.
Nikt nie myśli, że wewnętrznej narty ma nie być.
Ciężar trzeba trzymać na zewnętrznej i prowadzić dobrze wewnętrzną (ten sam kąt zakrawędziowania, równolegle do zewnętrznej itd) i wtedy oczywiście, jakiś ciężar na niej wyląduje.
Jednak patrząc na stoki mam wrażenie, że wszyscy co ćwiczą obciążanie wewnętrznej robią to tak, że opierają się na niej głównie, wysuwają ją do przodu i jest masakra.
Dlatego, bez wchodzenia w szczegóły i nie rozbijając g..na na atomy trzeba to raczej ludziom odradzać.
Jeździ się na zewnętrznej, ale to nie apteka i czasem jest inaczej.
Pozdr
Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zamyka wszelką dyskusję na ten temat.
Ciekawe czy autorytet panny Mikaeli wystarczy wszystkim forumowiczom.
Prawdę mówiąc, nie sądzę :)

 

Czy byłbyś łaskaw ustosunkować się do tego zdania

 

"Niemniej ten który potrafi dłużej jechać na górnej jest szybszy i dynamiczniejszy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy byłbyś łaskaw ustosunkować się do tego zdania

 

"Niemniej ten który potrafi dłużej jechać na górnej jest szybszy i dynamiczniejszy"

 

Ale nie dłużej niż 0,000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000001 sekundy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tadek.

Ratuj.

Gdzie jest grafika którą zamieściłeś z obciążeniem nart w trakcie zmiany krawędzi.

 

Nadinterpretacja rośnie.

W tym rysunku było wszystko kilka lat temu!!!

Dalej jednak dzieli się włos na czworo.

 

To jak na forum Golfa.

Najlepsze są kwadratowe koła.

Cała rzesza Ciotek "zła rada" w to wierzą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super dyskusja. Kiedyś taka była o dociśnięciu języków poprzez zgięcie w stawie skokowym. Teraz dyskusja jest na temat jazdy na wewnętrznej narcie. Jak ktoś chce niech jeździ. Jest to pros trze niż wsadzenie biodra co widać na filmie przy skręcie na lewej nodze (w prawo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz.

@Tadek.

Gdzie jest grafika którą zamieściłeś z obciążeniem nart w trakcie zmiany krawędzi.

Ta grafika mówi o wszystkim.

Nie zamierzam walić głową w beton ( czytaj - wort)

Napisałem także:

Jeździ się na dolnej narcie.

 

KONIEC.

Nie wysilaj się bo i tak nie odpowiem.

( czytaj ...............jak chcesz :) )

 

Cokolwiek napiszesz to i tak koło jest okrągłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Życie się strasznie komplikuje. Dawniej(a raczej dawno, dawno temu), jak pojechał  na wewnętrznej przy skręcie to od razu leżał. Nazywano to błędem krawędzi, bo zamiast na krawędzi wewnętrznej narty zewnętrznej, oparł się na krawędzi wewnętrznej narty wewnętrznej.  Ale to nie była absolutna prawda, bo niektórzy magicy skręcali na krawędzi wewnętrznej  takiej samej narty wewnętrznej. 

 

Teraz(nie użyję słowa karwing)  każdy nieco wyżej aspirujący swobodnie skręca na narcie wewnętrznej, korzystając z całej rozciągłości z jej krawędzi wewnętrznej.  Ale nie tylko to. Bo na przykład zaczyna skręt na narcie górnej na jej dolnej krawędzi lub też gdy ma taką wolę zaczyna na narcie dolnej i dolnej krawędzi. Ta narta za moment jest nartą wewnętrzną a krawędź na której jedzie też jest od wewnątrz. Przy czym wspomniana narta jest też górną.

 

Opisałem tylko pewne skrajne przypadki, obciążania stuprocentowego tylko jednej narty. Druga ma wtedy zero nacisku i można sobie ją przesuwać w przód i w tył do woli. W  rzeczywistości, każda narta walczy o swoje. Przejawy tego widzimy na zwolnionych zdjęciach mistrzów tej pięknej dyscypliny.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...