Skocz do zawartości

Pod krytykę .


marjanna

Rekomendowane odpowiedzi

Nie znam aktualnych definicji ale kiedyś w SITN takie coś jak pokazuje ten IW to był śmig bazowy czy jakoś tak.

W finalnej wersji śmigu, ślad miał być częściowo cięty.

 

Osobiście wolę takie wzorce:

 

 

 

Poza tym IW na filmiku pokazuje też SL w którym się obślizguje a to już nie budzi wątpliwości. Z ciekawości sprawdziłem jego wynik w SL ze sprawdzianu na współczynniki. Do Ptaka traci ponad 30%. Istotna jest tu też różnica wieku ale bez przesady.

 

Czy to nie jest tak, że śmig i współczesny krótki skręt (short turn) to są jednak trochę różne techniki ? Nawet na Twoim filmie u Bergera ktoś nie napisał "śmig" tylko "śmig cięty" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

No to żeście pojechali koledzy po bandzie z tym odchyleniem. Można koleżance zarzucić sporo detali ale nie odchylenie. Przytaczanie zdjęcia w którym mamy do czynienia z momentem ratowania się Adamie o żadnym odchyleniu nie może świadczyć. Stok jest w minimalnym trawersie a kamerzysta ustawił się akurat w najmniej korzystnym miejscu gdzie koleżanka nieco gubi synchronizację i to jest fakt. Radzi sobie z tym natomiast i nie łamiąc zbytnio rytmu powraca do w pełni kontrolowanej jazdy wybranym torem. To trudne bo - tak jak pisałem - tor ratraka (a koleżanka wyraźnie się go trzyma) na całej linii przejazdu jest minimalnie po trawersie mniej lub bardziej więc odciążenie od stoku jest trudniejsze niż do. Kontrola położenia środka ciężkości jest pełna a idealnej równoległości  podudzi i tułowia bo być nie musi - Bode tak jeździ permanentnie.

To śmig bo jest to seria krótkich skrętów wykonana w linii spadku stoku ale na tym przejeździe bym śmigu nie nauczał bo to bardziej przejazd zabawowy/ćwiczenie i tak to należy traktować.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tylko czemu moje dzieci,które też go nie jeżdżą,nie mają tego problemu.

 

Bo nasze dzieci nie rozumieją, że jak są gorsze warunki na stoku, to trzeba jeździć gorzej, bo jeździ się trudniej. Nie mają naszego doświadczenia i jeżdżą w każdych warunkach tak samo...amatorzy!

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieci o ktorych mowa nie jezdza smigiem.

Kamerzysta rozkojarzyl narciarke. Cos jej powiedzial np: "wiecej puszaj rupcia"

po takich slowach rozkojarzenia sa bardzo mozliwe.

Jedzie srednio bo za malo pracuje gora-dol a stok tego wymaga.

Smig wzorcowy potrzbuje wiekszego nachylnia.

Smig jest jeden. Prosze skonczyc z pierdolami typu "bazowy, hamujacy itd".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymając się stricte definicji tak - to jest śmig - w niepoprawnym wydaniu (ale nie dużo brakuje)  :D  :D

To była chyba moja pierwsza próba "śmigu" na nowych - długich nartach (mego wzrostu) o i dużo większym promieniu, niż poprzednie. Mig mnie przekonał, że trza spróbować - stąd cała zabawa :) Jeszcze raz serdeczne dzięki za cenne uwagi - tak dla Ciebie, jak i wszystkich innych !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam pytanie dla specjalistów od śmigu - jak nazywa się taki skręt, a może to nie jest skręt, więc co to jest -gdy narciarz mija tyczki ustawione wertikalowo. To jest tylko takie drgnięcie kolanami, ale bardzo istotne dla slalomisty. Wertikale są na każdym slalomie. Przydatne na stokach, bo można szybko zmienić kierunek nart.  Następuje przy tym zmiana obciążenia nart.

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie,

Michał podał że zadaniem był 1 skręt na sekundę. Nie musiał to być śmig. Na płaskim stoku lepiej sprawdził by się krótki skręt na krawędzi czy jak kto woli śmig cięty. Na stromym jeśli nie jeździmy w PŚ w grę wchodzi już typowy śmig. Jednak i tu widać częściowo cięty ślad.

 

 

 

 

Jestem początkująca, w zeszłym sezonie jeździłam z instruktorem. Na wyższych partiach używaliśmy kijków, przy mniejszym pochyle stoku trzymałam je już tylko równolegle. Ogólnie bardzo mi pomógł, w tym roku raczej też do niego zajrzę. ...ale, widziałam niejedną osobę która używa ich właśnie na takich dość płaskich trasach (jak się zapominałam mówił: weź się nie wygłupiaj" :D ), chciałabym poznać opinię innych.

 

Kijów używa się na każdym nachyleniu. Nie ma żadnego uzasadnienia by tego nie robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam pytanie dla specjalistów od śmigu - jak nazywa się taki skręt, a może to nie jest skręt, więc co to jest -gdy narciarz mija tyczki ustawione wertikalowo. To jest tylko takie drgnięcie kolanami, ale bardzo istotne dla slalomisty. Wertikale są na każdym slalomie. Przydatne na stokach, bo można szybko zmienić kierunek nart.  Następuje przy tym zmiana obciążenia nart.

 

Pozdrawiam

 

 

Wertikale też są przejeżdżane na krawędzi, tyle że nie ma czasu na nic więcej niż kolana - popatrz na szerokość śladu przy tyczkach:

 

 

https://youtu.be/dgADcPMl3Dg?t=35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wertikale też są przejeżdżane na krawędzi, tyle że nie ma czasu na nic więcej niż kolana - popatrz na szerokość śladu przy tyczkach:

 

 

https://youtu.be/dgADcPMl3Dg?t=35

Witam

 

Wiem, bo sam to robiłem nieraz. Krawędź to takie pojecie ogólne i niezbyt jednoznaczne. Jak narta się pochyli w bok(pod narciarzem) to zawsze jedzie na krawędzi i na ślizgu. Tego ślizgu jest coraz mniej w użyciu, gdy kąt narta - śnieg  wzrasta. Jednocześnie skręt staje się coraz bardziej "cięty". 

 

Pytanie było prowokujące do tych, co uwielbiają mieć wszystko ściśle zdefiniowane i w dodatku podpierać się wzorcami z sieci.  Jak jeżdżę na nartach mało mnie interesuje, czy to jest śmig w danym momencie, czy nie. Ważne, że narty są kontrolowane, sprawiają frajdę, jeżdżę bezpiecznie. I w tym mieszczą się bardzo różne ewolucje mniej lub bardziej "idealne". To zależy od tego gdzie się jeździ. Czasami można doprowadzić pewne dyskusje do absurdu. Przykładowo- czy można jechać po grubym puchu na dechach o szerokości pod butem ponad 100 mm z rokerem - śmigiem na krawędziach? Na pewno można robić częste, dość krótkie skręty w linii spadku stoku. Co to jest?

 

Pozdrawiam

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...