Skocz do zawartości

Zdjęcie
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 tomciopaluch22

tomciopaluch22

Użytkownik

• Pip
  • 42 postów
  • Na forum od: 12.2012
2

Napisano 19 czerwiec 2013 - 14:24

Witam, dawno mnie tu nie bylo :)

Wreszcie odebrałem wyniki z rezonansu a ze wizyta dopiero w sierpniu to bardzo prosze o interpretacje i jakies porady czy jest zle. czy jets ok czy operacja musi byc , co robic?? zabiegi magnezy ?? cwiczenia . Ogolnie wszystko :)

Dodam ze mialem uraz 8 miesiecy temu skrecenie przy zeskakiwaniu z ogrodzenia , noga uciekła i tak jakby w powietrzu ja wykreciłem bez wielkiego nacisku.. Dopiero na nastepny dzien po nocy pojawila sie blokada stawu i mały obrzek. zero punkcji i płynów. na zwolnieniu 3 miesiace 20x lase 20x magnez 20 X cwiczenia w odciazeniu , , od 5 miesiecy pracuje ( bardzo bardzo ciezko na kolanach i fizycznie - parkiety podłogi -schody itp- srednio 10-12 h dziennie. smigam na rowerku od jakiegos czasu. .Kolano raz na czas pobolewa różnie ( w różnych częsciach ) to nie jest silny bol tylko cos na zasadzie swedzenia, pieczenia lub malych uciskow . nic nieprzyjemnego. czasami tydzien nic nie boli a czasem na zmiane pogody boli..ogolnie nie ma cwiczenia którego nie mogłbym wykonac na nogach/

Opis badania:
Wykonano badanie MR stawu kolanowego prawego, aparatem 3T, w sekwencjach T1 FSE, T2 ACL, T2 FSE, T2 * GRE, PD FS, płaszczyznach czołowych, strzałkowych i poprzecznych, warstwami grubości 3mm.

Dane ze skierowania: skręcenie stawu kolanowego prawego, uszkodzenie MCL II stopnia, uszkodzenie MM; ocena progresji.

Ocena części skanów utrudniona przez artefakty ruchowe.

Niewielki obrzęk tkanki podskórnej przed i podrzepkowej.
Ślad płynu w stawie kolanowym prawym, bez przerostu błony maziowej.
Widoczny niepogrubiały fałd rzepkowo-udowy przyśrodkowy.
Ustawienie rzepki w badaniu MR w normie. Chrząstka stawowa rzepki bez ogniskowych ubytków, o nieco niejednorodnym sygnale, z obszarem zwłóknień w części przyśrodkowej.
Chrząstka stawowa przedniej powierzchni kłykci kości udowej o niejednorodnym sygnale w części dolno-pośrodkowej – na obszarze o wym. 10x13mm, warstwa korowa na tym poziomie nierówna – obraz jak przy nie wpełni wygojonym ognisku chondromalacji stopnia III/IV, aktualnie w obrębie opisywanego obszaru widoczna wąska szczelina pęknięcia. Pozostała część chrząstki stawowej przedniej powierzchni kłykci kości udowej w granicach normy.
Więzadło właściwe i troczki rzepki, pasmo biodrowo-piszczelowe oraz ścięgno mięśnia czworogłowego uda w normie.
Więzadło krzyżowe przednie o zachowanej ciągłości, możliwe przebyte wygojone naciągnięcie więzadła.
Więzadło krzyżowe tylne bez cech uszkodzenia.
Więzadło poboczne przyśrodkowe z cechami przebytego częściowego uszkodzenia w odcinku bliższym – więzadło pogrubiałe, z cechami przebudowy bliznowatej; drobna strefa obrzęku szpiku kostnego w części przednio-przyśrodkowej kłykcia przyśrodkowego kości udowej. Ścięgno mięśnia półbłoniastego oraz ścięgna tworzące „gęsią stopkę“ nieznacznie naciągnięte, o zachowanej ciągłości.
Kaletka brzuchato-półbłoniasta nieposzerzona. Przy przyczepie głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki widoczny niewielki naddatek kostny – zmiana niepodejrzana.
Łąkotka przyśrodkowa bez szczelin pęknięcia dochodzących do powierzchni stawowych, z cechami naciągnięcia korzenia przedniego oraz przebytego niewielkiego stłuczenia na pograniczu trzonu i rogu tylnego MM.
Drobny ubytek chrząstki stawowej kłykcia przyśrodkowego kości udowej w części bocznej powierzchni dolnej (na obszarze śr. 3mm, stopnia II); poza tym chrząstka stawowa w pozostałych częściach przedziału przyśrodkowego stawu kolanowego bez ogniskowych ubytków, sygnał miejscami nieco niejednorodny.
Więzadło poboczne boczne, ścięgno mięśnia podkolanowego oraz dwugłowego uda o zachowanej ciągłości, możliwe przebyte naciągnięcie kompleksu tylno-bocznego stawu kolanowego.
Łąkotka boczna bez szczelin pęknięcia, sygnał w graniach normy.
Chrząstka stawowa w przedziale bocznym stawu kolanowego bez ogniskowych ubytków, sygnał chrząstki miejscami nieco niejednorodny.
Wyspa kostna lub wygojony włóknisty ubytek korowy widoczny w przyśrodkowej dalszej części trzonu kości udowej prawej – na obszarze o wym. 14x8x6mm. Staw piszczelowo-strzałkowy prawy w normie.

Użytkownik tomciopaluch22 edytował ten post 20 czerwiec 2013 - 10:51

#2 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 13012 postów
  • Na forum od: 11.2007
7921
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 19 czerwiec 2013 - 17:09

Cześć
Proponuję, napisz do jana kovala na priv z prośbą o pomoc. Ja Ci oczywiście tez moge sporo napisac ale chyba nie chcesz, żeby wyniki poważnych badań interpretował pierwszy lepszy kretyn?
Pozdrowienia

#3 tomciopaluch22

tomciopaluch22

Użytkownik

• Pip
  • 42 postów
2

Napisano 19 czerwiec 2013 - 19:15

mitek troche więcej dobrego zdania o sobie ;):) . no wlasnie zalozylem ten temat liczac ze koval się odezwie bo dawniej jak mialem problem z kolanem to bardzo czesto sie wypowiadal i podtrzymywal czlowieka na duchu hehe:) nadal mam nadzieje ze on sie odezwiei cos napisze .pzdr

#4 fredowski

fredowski

Umiejetnosci 11

• PipPipPipPipPipPip
  • 4464 postów
  • Na forum od: 03.2006
2390
  • Umiejętności: 1

Napisano 19 czerwiec 2013 - 19:24

Na forum lekarskim byles?
Tam sa lekarze.
  • Mitek podziękował za tę wiadomość

Jak ciezko jest lekko zyc :)  Nie ma gazu nie ma skretu

#5 tomciopaluch22

tomciopaluch22

Użytkownik

• Pip
  • 42 postów
2

Napisano 19 czerwiec 2013 - 20:24

na kilku bylem ale albo nikt nie odpisuje ( totalny brak reakcji ) albo trzeba zrobic przelew na kwote 29zl:). jakos wytrzymam do sierpnia do wizyty ale ciekawosc mnie meczy strasznie czy jest zle czy bardzo zle czy nie ma sie czym przejmowac i zyc dalej .Bo po urazie 3 lekarzy chcialo mnie kroic odrazu , nawet bez obrazu usg a rezonans otrzymalem po 8 miesiacach od urazu i dalej chcieli mnie kroic :)

#6 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 13012 postów
  • Na forum od: 11.2007
7921
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 19 czerwiec 2013 - 23:14

Cześć
Oj słąbo dbasz o swoje zdrowie chłopie.Takie rzeczy to priorytet.
Pamietaj o tym i nie czekaj na cuda.
Pozdro serdeczne

#7 kaligr

kaligr

Użytkownik

• PipPipPip
  • 419 postów
  • Na forum od: 01.2010
153
  • Opole

Napisano 20 czerwiec 2013 - 07:55

Operacja czego? Ponaciąganych więzadeł nikt nie operuje. Zadbaj trochę o chrząstkę i będzie ok.

#8 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 6581 postów
  • Na forum od: 02.2008
4783
  • Umiejętności: 2
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 20 czerwiec 2013 - 08:15

A ja myślę, że jednak powinienes znależć czas i dostęp do ortopedy.
Wizyta diagnostyczna z RTG, usg i godzinnym badaniem przez szefa Żorskiej kliniki i ukierunkowaniem leczenia - nic poważnego na szczescie- kosztowała mnie raptem 200 zł. W końcu moje kolano......

Użytkownik mig12345 edytował ten post 20 czerwiec 2013 - 08:18

#9 Andrzej57

Andrzej57

Użytkownik

• PipPipPip
  • 430 postów
  • Na forum od: 05.2010
128
  • Umiejętności: 3

Napisano 20 czerwiec 2013 - 10:29

tu masz link http://www.pkt.pl/sm...ej/2928699/5-1/ i dzwoń lub wal do gościa przyjmuje wTychach koło Macdonalda lub umów się z nim w Żorach w klinice.Jest także pasjonatem narciarstwa ,wiem bo jeżdziłem do niego gdyż żona naderwała sobie kiedyś więzadło.

Użytkownik Andrzej57 edytował ten post 20 czerwiec 2013 - 10:31

#10 tomciopaluch22

tomciopaluch22

Użytkownik

• Pip
  • 42 postów
2

Napisano 20 czerwiec 2013 - 10:47

Ale ja jestem caly czas w trakcie leczenia u jednego lekarza od urazu tj 31.10.2012 .mialem 3 usg - rtg , wszystko .Teraz termin wizyty dopiero w sierpniu bo lekarze sie wakacjuja:) . teraz mialem rezonans magnetyczny kontrolny po dwoch turach rehabilitacji i po cwiczeniach . tylko dlatego prosze o interpretacje wynikow bo strasznie jestem ciekawy czy jest dobrze czy nie. .Uzupełniłem pierwszy post bo byl niekompletny nie wiem czemu :)

Użytkownik tomciopaluch22 edytował ten post 20 czerwiec 2013 - 10:52

#11 Andrzej57

Andrzej57

Użytkownik

• PipPipPip
  • 430 postów
  • Na forum od: 05.2010
128
  • Umiejętności: 3

Napisano 20 czerwiec 2013 - 12:11

Interpretują tylko wybitni fachowcy !!! A dla nas forumowiczów jedna pewna i interpretacja : BĘDZIESZ ŻYŁ !!!!! Zdrowia życzę :)

#12 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9363 postów
  • Na forum od: 09.2006
3622
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 20 czerwiec 2013 - 13:10

witam, dawno mnie tu nie bylo :)

wreszcie odebrałem wyniki z rezonansu a ze wizyta dopiero w sierpniu to bardzo prosze o interpretacje i jakies porady czy jest zle. Czy jets ok czy operacja musi byc , co robic?? Zabiegi magnezy ?? Cwiczenia . Ogolnie wszystko :)

dodam ze mialem uraz 8 miesiecy temu skrecenie przy zeskakiwaniu z ogrodzenia , noga uciekła i tak jakby w powietrzu ja wykreciłem bez wielkiego nacisku.. Dopiero na nastepny dzien po nocy pojawila sie blokada stawu i mały obrzek. Zero punkcji i płynów. Na zwolnieniu 3 miesiace 20x lase 20x magnez 20 x cwiczenia w odciazeniu , , od 5 miesiecy pracuje ( bardzo bardzo ciezko na kolanach i fizycznie - parkiety podłogi -schody itp- srednio 10-12 h dziennie. Smigam na rowerku od jakiegos czasu. .kolano raz na czas pobolewa różnie ( w różnych częsciach ) to nie jest silny bol tylko cos na zasadzie swedzenia, pieczenia lub malych uciskow . Nic nieprzyjemnego. Czasami tydzien nic nie boli a czasem na zmiane pogody boli..ogolnie nie ma cwiczenia którego nie mogłbym wykonac na nogach/

opis badania:
Wykonano badanie mr stawu kolanowego prawego, aparatem 3t, w sekwencjach t1 fse, t2 acl, t2 fse, t2 * gre, pd fs, płaszczyznach czołowych, strzałkowych i poprzecznych, warstwami grubości 3mm.

Dane ze skierowania: Skręcenie stawu kolanowego prawego, uszkodzenie mcl ii stopnia, uszkodzenie mm; ocena progresji.

Ocena części skanów utrudniona przez artefakty ruchowe.

Ruszales sie w trakcie badania
niewielki obrzęk tkanki podskórnej przed i podrzepkowej.
ślad płynu w stawie kolanowym prawym, bez przerostu błony maziowej.
Widoczny niepogrubiały fałd rzepkowo-udowy przyśrodkowy.
Ustawienie rzepki w badaniu mr w normie. Chrząstka stawowa rzepki bez ogniskowych ubytków, o nieco niejednorodnym sygnale, z obszarem zwłóknień w części przyśrodkowej.

Norma
chrząstka stawowa przedniej powierzchni kłykci kości udowej o niejednorodnym sygnale w części dolno-pośrodkowej – na obszarze o wym. 10x13mm, warstwa korowa na tym poziomie nierówna – obraz jak przy nie wpełni wygojonym ognisku chondromalacji stopnia iii/iv, aktualnie w obrębie opisywanego obszaru widoczna wąska szczelina pęknięcia. Pozostała część chrząstki stawowej przedniej powierzchni kłykci kości udowej w granicach normy.

Nie ma opisy, czy jest stabilne czy nie, oraz w jakim stopniu zgiecie sie to kontaktuje z pow stawowa piszczeli - prawdopodobnie ok
więzadło właściwe i troczki rzepki, pasmo biodrowo-piszczelowe oraz ścięgno mięśnia czworogłowego uda w normie.
Więzadło krzyżowe przednie o zachowanej ciągłości, możliwe przebyte wygojone naciągnięcie więzadła.

Prawdopodobnie pozostalosc czesciowego zerwania acl - tego operacyjnie sie nie leczy
więzadło krzyżowe tylne bez cech uszkodzenia.
Więzadło poboczne przyśrodkowe z cechami przebytego częściowego uszkodzenia w odcinku bliższym – więzadło pogrubiałe, z cechami przebudowy bliznowatej; drobna strefa obrzęku szpiku kostnego w części przednio-przyśrodkowej kłykcia przyśrodkowego kości udowej. ścięgno mięśnia półbłoniastego oraz ścięgna tworzące „gęsią stopkę“ nieznacznie naciągnięte, o zachowanej ciągłości.

Norma po wygojeniu
kaletka brzuchato-półbłoniasta nieposzerzona. Przy przyczepie głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki widoczny niewielki naddatek kostny – zmiana niepodejrzana.
łąkotka przyśrodkowa bez szczelin pęknięcia dochodzących do powierzchni stawowych, z cechami naciągnięcia korzenia przedniego oraz przebytego niewielkiego stłuczenia na pograniczu trzonu i rogu tylnego mm.

W zasadzie ok - jakis fanatyk to czytal, skoro ujrzal "naciagniecie k przedniego" oba bez znaczenia
drobny ubytek chrząstki stawowej kłykcia przyśrodkowego kości udowej w części bocznej powierzchni dolnej (na obszarze śr. 3mm, stopnia ii);

jak wyzej o chrzastce
poza tym chrząstka stawowa w pozostałych częściach przedziału przyśrodkowego stawu kolanowego bez ogniskowych ubytków, sygnał miejscami nieco niejednorodny.
Więzadło poboczne boczne, ścięgno mięśnia podkolanowego oraz dwugłowego uda o zachowanej ciągłości, możliwe przebyte naciągnięcie kompleksu tylno-bocznego stawu kolanowego.

Tu juz pojechal po bandzie - tylno-boczne to fatalny uraz i na pewno tego nie miales, bo bys mial inne objawy
łąkotka boczna bez szczelin pęknięcia, sygnał w graniach normy.
Chrząstka stawowa w przedziale bocznym stawu kolanowego bez ogniskowych ubytków, sygnał chrząstki miejscami nieco niejednorodny.
Wyspa kostna lub wygojony włóknisty ubytek korowy widoczny w przyśrodkowej dalszej części trzonu kości udowej prawej – na obszarze o wym. 14x8x6mm. Staw piszczelowo-strzałkowy prawy w normie.

w sumie - kontynuuj hamstrings/quads i proprioception i powinno byc ok

OCYWISCIE - jest to interpretacja MRI, BEZ BADANIA i bez mozliwosci obejrzenia MRI

Użytkownik jan koval edytował ten post 20 czerwiec 2013 - 13:13

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#13 tomciopaluch22

tomciopaluch22

Użytkownik

• Pip
  • 42 postów
2

Napisano 20 czerwiec 2013 - 15:17

DZIEKUJE PO 100000 kroc :):):)

a co to znaczy?? kontynuuj hamstrings/quads i proprioception ???
  • gajowy01 podziękował za tę wiadomość

#14 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9363 postów
3622
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 20 czerwiec 2013 - 15:47

DZIEKUJE PO 100000 kroc :):):)

a co to znaczy?? kontynuuj hamstrings/quads i proprioception ???

powinienes miec cwiczenia odpowiednie do urazu - kazdy erhabilitant powinien byc w stanie Ci je pokazac
quad to 4-glowy, HS to miesnie zginacze st kolanowego, a proprio - to specjalny trening poprawiajacy zmysl rownowagi i czucia glebokiego

Użytkownik jan koval edytował ten post 20 czerwiec 2013 - 16:05

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#15 tomciopaluch22

tomciopaluch22

Użytkownik

• Pip
  • 42 postów
2

Napisano 21 czerwiec 2013 - 13:03

Dziekuje za odpowiedzi. mi tylko zalezy na tym aby dowiedziec sie prawdy o moim kolanie bo niby chodze do najlepszego ortopedy w okolicy ale on caly czas chce mnie na operacje kierowac, od pierwszej wizyty nic tylko artroskopia . Ma zapewne z tego kase i tak dorabia. Dlatego chcialbym sie dowiedziec konkretnie czy jak wypali mi z operacja podgladowa to zasmiac sie czy wdawac w dyskusje itp. A z drugiej strony nie chce ryzykowac ze za pare lat bede mial zwyrodnienia . A ja sie nie znam na tym wiec szukam rad w internecie jesli sie ktos zna

#16 sebeq

sebeq

Użytkownik

• PipPip
  • 188 postów
  • Na forum od: 02.2012
28
  • Umiejętności: 5

Napisano 03 lipiec 2013 - 12:32

Dziekuje za odpowiedzi. mi tylko zalezy na tym aby dowiedziec sie prawdy o moim kolanie bo niby chodze do najlepszego ortopedy w okolicy ale on caly czas chce mnie na operacje kierowac, od pierwszej wizyty nic tylko artroskopia . Ma zapewne z tego kase i tak dorabia. Dlatego chcialbym sie dowiedziec konkretnie czy jak wypali mi z operacja podgladowa to zasmiac sie czy wdawac w dyskusje itp. A z drugiej strony nie chce ryzykowac ze za pare lat bede mial zwyrodnienia . A ja sie nie znam na tym wiec szukam rad w internecie jesli sie ktos zna

Ciekawe podejście, bo wszyscy ortopedzi u których ja byłem - a było ich trochę - zawsze operację traktowali jako ostateczność.
Może w badaniu manualnym mu coś dziwnego wychodzi?

#17 Buzz

Buzz

Użytkownik

• PipPipPip
  • 336 postów
  • Na forum od: 10.2006
61
  • Umiejętności: 7
  • Gliwice

Napisano 03 lipiec 2013 - 13:27

Moim zdaniem laika to opis do rezonansu masz bardzo dokladny. Chciałeś odpowiedzi lekarza - tez otrzymaleś powyżej. Jeżeli nie masz 100% zaufania do swojego lekarza to od tego jest second opinion. Wez rezonans i pojedz do Żor. Jak słyszę artroskopia to mam wątpliwości i nie wiem czy chodzi o operacyjna czy doagnostyczną. Jeżeli diagnostyczną to mam jeszcze większe wątpliwości jeżeli jest rezonans. Takie moje dywagacje - nie jestem lekarzem.

Sent from my iPhone using Tapatalk 2.
---- o --- _ --__/__ , Buzz :D ^^^^^^^^^^^^^^

#18 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9363 postów
3622
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 08 lipiec 2013 - 01:01

Moim zdaniem laika to opis do rezonansu masz bardzo dokladny. Chciałeś odpowiedzi lekarza - tez otrzymaleś powyżej. Jeżeli nie masz 100% zaufania do swojego lekarza to od tego jest second opinion. Wez rezonans i pojedz do Żor. Jak słyszę artroskopia to mam wątpliwości i nie wiem czy chodzi o operacyjna czy doagnostyczną. Jeżeli diagnostyczną to mam jeszcze większe wątpliwości jeżeli jest rezonans. Takie moje dywagacje - nie jestem lekarzem.

Sent from my iPhone using Tapatalk 2.

masz racje - na podst badania, MRI i historii - praktycznie wskazan do diagnostycznej artro nie ma w 99.9%

#19 tomciopaluch22

tomciopaluch22

Użytkownik

• Pip
  • 42 postów
2

Napisano 01 sierpień 2013 - 08:47

Właśnie wróciłem od ortopedy.Na podstawie ww. wyników z rezonansu lekarz stwierdził że on by się zdecydowałna zabieg na moim miejscu bo z tego co on czyta na rezonansie to chrząstka jest w FATALNYM stanie, ze mam bardzo duzo uszkodzen i jak tego nie zrobie w najblizszym czasie to w przyszłosci tylko endoproteza bo sie wyciera chrzastka i bede mial po kolanie:(:(:(... co o tym sadzicie?? ja sie nie zgodzilem na zabieg ,raz na zcas cos czuje w tym kolanie ale pracuje bardzo ciezko na kolanach i duzo na rowerze pokonuje kilometrów

#20 tomciopaluch22

tomciopaluch22

Użytkownik

• Pip
  • 42 postów
2

Napisano 22 sierpień 2013 - 06:15

Chyba jednak zdecyduje sie na artro bo kolano raz na czas daje o sobie znac. swedzi lekko ucisko i raz na czas cos zakłuje w srodku.