Skocz do zawartości

Wiatr w Beskidach w kontekście dyskusji o wyższości orczyka nad kanapą


lubeckim

Rekomendowane odpowiedzi

Dzieje się obecnie. Dawno nie widziałem tak mocnego wiatru w Beskidach i to na wszystkich stacjach w rejonie. Oczywiście Szczyrk pewnie cały stoi, gdyż wątpie że czy to SMR czy COS puści gondolę w te warunki. A raczej automatyka wyciagu nie pozwoli go po prostu załączyć.

 

http://pogoda.cc/en/stations/skrzyczne

image.thumb.png.90ea197a50b6ba2bc718ba9ba381290e.png\

 

http://pogoda.cc/en/stations/zar

 

image.thumb.png.ba773089fa41d7dda31450c2e8082012.png

 

http://magurka.pogoda.cc/

image.thumb.png.ca3eef88b3fe79492680f22aa75ceb1b.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz też dane z górnej stacji na Czantorii? Interesowałoby mnie porównanie konkretnych dni ze Szczyrkiem. Temat ciekawy, bo nie spotkałem się tam z tak nagminnym zatrzymywaniem tamtejszej wyczepianej czwórki z powodu wiatru. Tzn nie spotkałem się w ogóle.... chyba raz kiedyś, ale wtedy to wiatr przestawiał ludzi na chodniku..... 

Edytowane przez mig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak a propos to rekord zaś pobity. Teraz max poryw 34.7 metra na sekundę. image.thumb.png.345404d4593204a2e09ca67fd37eac08.png

 

 

21 minutes ago, mig said:

A masz też dane z górnej stacji na Czantorii? Interesowałoby mnie porównanie konkretnych dni ze Szczyrkiem. Temat ciekawy, bo nie spotkałem się tam z tak nagminnym zatrzymywaniem tamtejszej wyczepianej czwórki z powodu wiatru. Tzn nie spotkałem się w ogóle.... chyba raz kiedyś, ale wtedy to wiatr przestawiał ludzi na chodniku..... 

Niestety nie. Nie mam tam żadnej swojej stacji. Jest jedna którą zamontował znajomy paralotniarz na Małej Czantorii ale to będzie kompletnie niewiarygodne ze względu na lokalizację i kierunek wiatru. Zatrzymywanie to kwestia pewnie nie tylko obciążeń ale też napięcia liny itp. Gondole i zamykane kanapy mają tu większy problem, bo jest większa powierzchnia czynna na wiatr

 

51 minutes ago, Mitek said:

Cześć

Jakby mieli jaja to by puścili, karnet dla rodzin dziećmi za pół ceny...

Pozdro

Kiedyś >>normalną<< procedurą było podkładanie styków w przekaźnikach w sterowaniu przy pomocy materiału izolacyjnego 😅 Ewentualnie podciąganie kotwicy przekaźnika / stycznika śrubokrętem, żeby był na stałe załczony. No cóż. Czasy mamy inne i teraz za to grozi srogi kryminał 😉 A w takim Leitnerze jest za dużo PLC, którego tak łatwo nie ominiesz 🙂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lubeckim napisał:

Zatrzymywanie to kwestia pewnie nie tylko obciążeń ale też napięcia liny itp. Gondole i zamykane kanapy mają tu większy problem, bo jest większa powierzchnia czynna na wiatr

Otóż to..... coś za coś. No i dopplemayr kontra leitner ;-).

Górna Polana na Czantorii jest na wysokości wyciągów z Soliska i gondoli ale znacznie bardziej eksponowana na wiatry od Bramy Morawskiej....  porównanie mogłoby pokazać czy chodzi o rodzaj wyciągów czy jakaś specyficzną dyszę wiatrową w Szczyrku....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie to dzisiaj padł rekord Skrzycznego jeżeli chodzi o pomiary na mojej stacji. Oczywiście SMR  nie działał. Ten pierwszy wiersz w tabelce z 2022 roku bym pominął, bo to pewnie jakieś drżenie styków w kontaktronie anemometru było 🙂

image.thumb.png.4ba579151ec11791431766268a36b914.png

 

image.thumb.png.4fa61133390a4cce6d2f73331578f54f.pngOstatecz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...